Mini Test Vivitek H1080FD

profitgw

Member
Optymalizacja obrazu
Pisałem już uprzednio,iż korzystając z płyty kalibracyjnej AVSHD udało mi się w stosunkowo krótkim czasie zoptymalizować obraz pod potrzeby kina domowego.Dla osób,które zamierzają skorzystać z predefioniowanych ustawień projektora bez optymalizacji mam niezbyt dobrą informację.Tryb bright absolutnie nie nadaje się do zastosowań w kinie.Jest on zbyt jasny a kolory przejaskrawione i skierowane w kierunku koloru żółtego.Tryb normal jest bardziej stonowany jednak również nie polecam go do kina.Najbliżej ustawień kinowych jest tryb "kino" jednak i w tym przypadku obraz wymaga korekt.Optymalizację należy rozpocząć od ustawień wyświetlania bieli i czerni.W projektorze Vivitek H1080FD(jak sądzę również w innych budżetowych projektorach FULL HD) nie możemy oczekiwać czerni na poziomie projektorów z wyższej półki cenowej.Możemy natomiast dużo zrobić aby efekt w tym zakresie był możliwie najlepszy.Z uwagi na dość wysoką jasność w trybie kinowym(wyższą niż Optoma HD20 ) ograniczenia wymaga parametr jasności.Bardzo pomocny jest też ekran z gain nie wyższym niż 1,0.W moim przypadku Screen Goo Digital Gray pozwala uzyskać dobry współczynnik kontrastu w zupełności wystarczający do poprawnego odbioru ciemnych scen.Domyślne ustawienie kontrastu w połączeniu z ustawieniem gamma wymaga drobnych korekt.Kontrast na "+" a gamma na "-".W trybie "kino" projektor wymagał również korekty balansu kolorów a także nasycenia i wzmocnienia kolorów.
Według mnie optymalne ustawienia kolorów w regulacji HSG(adjustment)wyglądają następująco:w nawiasach odpowiednio poziom danego koloru według skali,nasycenie i wzmocnienie.
Czerwony(0,100,100)-R
Zielony(11,100,100)-G
Niebieski(0,109,96)-B
Cyan(0,100,104)-C
Magenta(0,110,9)-M
Żółty(-3,100,110)-Y
Dla tak skonfigurowanych kolorów należy ustawić następujące wartości pozostałych parametrów ogólnych obrazu:
jasność 37-40(bright)
kontrast 9(contr)
nasycenie sumaryczne minus 7(satur global)dla wszystkich składowych kolorów ustawionych uprzednio indywidualnie)
odcień koloru 1(tint)
barwa ciała 1 (flesh tone)
gamma w ustawieniach HSG na wartość 9
Zmiany w ustawieniach są widoczne na planszy kalibracyjnej.Pierwsza plansza przy ustawieniach fabrycznych dla trybu"kino" a druga po ustawieniach optymalizujących.
Zwrócić należy uwagę ,iż przed optymalizacją kolory były znacznie przecycone.Kolor żółty wchodził w kolor cytrynowy a znacznikiem pzrzejaskrawienia był fakt,iż pierwsze gradienty w poszczególnych kolorach były mało czytelne.Na przykład w przypadku koloru zielonego pierwsze cztery gradienty prawie się nie różniły.
View attachment 3926
Po kalibracji widać wyraźnie,iż kolor żółty w pierwszych gradientach jest faktycznie żółty a kolory pozostałe mają wyraźniejsze przejścia tonalne.Oczywiście zdjęcia przekłamują trochę efekt kalibracji ale w pewnym sensie oddają rzeczywistość
View attachment 3925
Tak skonfigurowany projektor pozwala cieszyć się naprawdę dobrym obrazem z ładnymi zrównoważonymi kolorami i dobrym kontrastem.
View attachment 3928
View attachment 3929
View attachment 3930
View attachment 3927
 
Ostatnia edycja:

skalmen

New member
witam
czego oprócz płyty używałeś do kalibracji, jakiegoś miernika kolorów w stylu spyder TV ?wyglada to naprawde dobrze po kalibracji, niedawno sciagnałem tez tą płytke kalibracyjna z avsforum, ale jeszcze nie zgrywałem jej na krażek
 

Geezer

New member
Dobry wątek - dzięki za test.

P.S. A może BENQ W1000 ?

Benek W1000 zbiera b. pochlebne opinie UŻYTKOWNIKÓW na avsforum.
Opinie zwykłych ludzi są istotniejsze niż jakieś tam testy na portalach skrzywione lobbingiem/sponsoringiem np. Epsona :)

Problem, że w Polszcze (stolyca) b. trudno znaleźć salon by dokonać OBIEKTYWNEGO porównania sprzętu. Albo chcą 100 PLN opłaty za demo albo naciskają by kupić to co akurat im zalega w magazynie :(
 

profitgw

Member
witam
czego oprócz płyty używałeś do kalibracji, jakiegoś miernika kolorów w stylu spyder TV ?wyglada to naprawde dobrze po kalibracji, niedawno sciagnałem tez tą płytke kalibracyjna z avsforum, ale jeszcze nie zgrywałem jej na krażek
Na wstępie mojego mini-testu pisałem,iż nie jestem fachowcem w dziedzinie projektorów.Obce są mi również techniki używane w profesjonalnej kalibracji.Do zadawalającego mnie efektu doszedłem tylko i wyłącznie metodą "na oko".Oczywiście pewne nieprawidłowości ,które widać było gołym okiem w predefioniowanych ustawieniach nie było trudno zlikwidować przy pomocy samej płyty AVSHD.Jednak w trakcie pracy używałem kilku różnych materiałów video,które służyły mi jako pewien wzorzec. Wśród nich była paczka filmików w jakości HD producentów sprzętu audio-video takich jak Sony,Hitachi,Panasonic,Sharp.Filmy te są wykorzystywane w promocji produktów.Można je często zobaczyć w salonach sprzętu.Są świetnej jakości i mogą służyć jako wzorzec np.przy regulacji odwzorowania kolorów.Kolor niebieski jest naprawdę niebieski a żółty jest żółty itd..Oczywiście materiały te są w "natywnej" jakości tak jak je wypuściła firma.Trochę to inaczej wygląda w salonie ,gdzie prawie każdy producent aby ściągnąć klienta pozwala(a raczej wymusza) ustawianie sprzętu w trybie "salon" gdzie mamy obraz nienaturalny.Po zabawie z filmami prezentacyjnymi popracowałem trochę z filmami z mojej videoteki.Żadnych urządzeń pomiarowych nie stosowałem.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Mam jedną radę dla "kalibrujących" kolory (skalę szarości, temperaturę barwową) na oko: zamiast plansz testowych najlepiej jest użyć czarno - białego filmu. Wszelkie odchyłki są tu łatwo widoczne i względnie nietrudne do skorygowania; jest to łatwiejsze niż przy planszy z szarymi pasami, od czarnego do białego.

O ile dość łatwo zauważyć, iż oddanie odcienia ludzkiej skóry (lub barwy płomienia) jest nieprawidłowe, o tyle znacznie trudniej (wręcz niemożliwe dla nie za dużych odchyłek) jest na takim materiale "naocznie" skorygować nastawy. Na czarno-białym filmie łatwo zauważyć np że w ciemnych miejscach jest za dużo niebieskiego (zmniejszamy wtedy kontrast (offset) B) lub w jasnych za dużo czerwonego (zmniejszamy jaskrawość (gain) R).
 

profitgw

Member
Słuszna uwaga.Często bagatelizujemy zasadność kalibracji na czarno-białym materiale uznając,iż czarno-biały materiał nic w tej materii nie daje.Wystarczy jednak zmniejszyć maksymalnie nasycenie kolorów we wszystkich urządzeniach video używanych w domu(kineskop CRT,telewizor LCD,plazma,projektor) i zauważymy ,że w istocie w każdym z tych urządzeń odbiór przez nasze oko materiału czarno-białego jest inny.Sam z ciekawości przed zakupem ostatniego TV sprawdzałem w sklepach kilka modeli telewizorów i na każdym cz-b materiał miał inny odcień.Trzeba jeszcze dodać,iż zabawa kalibracyjna to trochę jednak szukanie optymalnych ustawień "dla swojego oka".To co podoba się jednemu może nie być dobrym ustawieniem dla drugiego.
 

profitgw

Member
Efekt tęczy
W dalszej części oceny projektora mogę ocenić efekt tęczy. Po ponad 35 godzinach oglądania w akcji projektora Vivitek H1080FD stwierdzam w miarę obiektywnie ,iż wcześniejsze doniesienia o widocznym efekcie tęczy w tym projektorze obecnie nie potwierdzają się .Widocznie dokonane poprawki(przeprojektowanie koła) koła barwnego dały pożądany efekt.Swoją opinię opieram na własnych obserwacjach jak również obserwacjach kilku osób ,które w projekcjach uczestniczyły.Chcąc by test był obiektywny uprzedziłem te osoby o tym jak wygląda efekt tęczy w projektorach DLP. W trakcie projekcji nikt nie zauważył takich objawów na ekranie.Nikt również nie skarżył się na ból głowy po projekcji co jest charakterystyczne dla efektu tęczy.Mogę zatem śmiało stwierdzić,iż inżynierom Viviteka udało się w tym względzie dopracować swój produkt.
 

timonek

Member
Bez reklam
Zdjęcia super. Czerń to prawie jak smoła :) Na zdjęciu w garażu to prawie nie widać, gdzie pokrywa się wyświetlany obraz z boderami ekranu. U mnie na panasie AX-100 to obraz jest szary. Oglądam te zdjęcia i się zastanawiam czy nie kupić sobie nowego projektora. I nie chodzi mi o rozdzielczość Hd Ready czy Full HD, ale właśnie o czerń. Jest to jednak podstawa w kinie i ma największy wpływ na jakość oglądanego materiału. Przynajmniej ja tak uważam.

Nie wiem czy to zdjecie wyszlo dobrze tak jak w rzeczywistosci na ekranie bo jezeli tak jak jest na zdjeciu to nie jest ono prawidlowe wiec dlatego ta scena z aut wyglada tak ze czern jest mocna wlaczylem sobie ten fil z ta scena i tak nei powinan wygladac samo miejce powyzej samochodu jets zbyt jasne tak to napewno eni powinno wygladac i te ciemen mejsca tez wiec obraz jest zle ustawiony i tyle przez to czern wydaje sie byc glebsza.
 

ziut

New member
efekt teczy

od paru dni jestem posiadaczem 1080. zdecydowalem sie na DLP gdzyz wczesniej uzywalem przez pare godzin jakies stare sanyo multimedialne i toshibe do kina w tej technologii i nie zaobserwowalem takiego zjawiska (efekt teczy). A tutaj niemile zaskoczenie - obejrzalem 4 filmy i w kazdym bylo to troszke widoczne - zwlaszcza gdy zmieniaja sie napisy lub gdy mocno biegam wzrokiem po ekranie i przy mruganiu powiekami. Niby trwa to tylko przez jakis ulamek sekundy ale jednak troche przeszkadza. Bol glowy pojawil sie tylko w jednym przypadku i bylo to nastepnego dnia wiec nie wiem czy nalezy jedno z drugim wiazac. Juz myslalem ze poprostu problem teczy dotyczy mojej osoby ale ku mojemu zdziweniu wszyscy (pare osob-znajomi i rodzina), ktorzy uczestniczyli w projekcjach tez widzialo ten efekt!!! podobno problem dotyczy niewielkiej czesci populacji wiec zaczynam podejrzewac ze jednak z tym konkretnym egzemplarzem jest cos nie halo. Tylko jak tu oddac do serwisu gwarancyjnego proja DLP z powodu efektu teczy :confused: co o tym myslicie?
 

Buti

New member
"podobno problem dotyczy niewielkiej czesci populacji wiec zaczynam"

Jakaś obiegowa opinia nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Tak jak dalej piszesz efekt ten widoczny jest szczególnych sytuacjach. I zobaczy go każdy przy projekcji jak mu się powie o co chodzi.

Inna sprawa dotyczy tego jakie są różnice między różnymi projektorami dlp porównując je ze sobą.
 

ziut

New member
"podobno problem dotyczy niewielkiej czesci populacji wiec zaczynam"

Jakaś obiegowa opinia nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. I zobaczy go każdy przy projekcji jak mu się powie o co chodzi.

bzdura!!! nie zobaczy go kazdy. Ja nie widzialem na sanyo i toshibie a byly to najzwyklejsze tanie proje DLP sprzed paru lat. Ponadto przeczytaj co napisal autor calego tematu
"...Chcąc by test był obiektywny uprzedziłem te osoby o tym jak wygląda efekt tęczy w projektorach DLP. W trakcie projekcji nikt nie zauważył takich objawów na ekranie.Nikt również nie skarżył się na ból głowy po projekcji co jest charakterystyczne dla efektu tęczy..."
U mnie wszyscy zauwazyli efekt teczy a u niego nikt - pewnie to przypadek...
Ponadto wyraznie napisalem ze mialem wczesniej stycznosc z DLP i nie mialem takich problemow.


Tak jak dalej piszesz efekt ten widoczny jest szczególnych sytuacjach.
Moze ogladasz glownie filmy gdzie zamiast dialogow tylko strzelaja z karabinow ale ja jednak wole troche inne wiec napisy przewijaja sie praktycznie przez caly film. Dlatego taka szczegolna sytuacja zdarza sie nader czesto bym mogl to zbagatelizowac. Mysle ze dotyczy to wiekszosci osob. A moze ogladasz filmy tylko w oryginalnych wersjach jezykowych i napisy masz tylko na koniec. Jesli tak to gratuluje doskonalej znajomosci jezykow obcych.
 

Buti

New member
Ziut, po co te nerwy. Nie do końca chyba zrozumiałeś mój zamysł. Pomijając Twój wywód na temat tego jakie to niby filmy ogądam a jakich nie to powiem inaczej.
Jeśłi, jak to napisałeś, niewielka część populacji jest w stanie dostrzec efekt tęczy oznaczało by to, że niewielka tylko część populacji odznacza się standardową percepcją wzroku a cała reszta ma ją zaburzoną.
 

ziut

New member
Ziut, po co te nerwy. Nie do końca chyba zrozumiałeś mój zamysł. Pomijając Twój wywód na temat tego jakie to niby filmy ogądam a jakich nie to powiem inaczej.
Jeśłi, jak to napisałeś, niewielka część populacji jest w stanie dostrzec efekt tęczy oznaczało by to, że niewielka tylko część populacji odznacza się standardową percepcją wzroku a cała reszta ma ją zaburzoną.
nie ma zadnych nerwow. wywod faktycznie moze zbyteczny ale twoja wypowiedz wskazywala na to ze napisy to jakis tam sporadyczny element projekcji

Jeśłi, jak to napisałeś, niewielka część populacji jest w stanie dostrzec efekt tęczy oznaczało by to, że niewielka tylko część populacji odznacza się standardową percepcją wzroku a cała reszta ma ją zaburzoną.
nie wiem na jakiej podstawie wysuwasz takie twierdzenie. ludzkie oko jest niedoskonale i w bardzo prosty sposob mozna je "oszukac". dam pierwszy z brzegu przyklad: patrzysz teraz na monitor. czy widzisz ze obraz mruga??? nie widzisz tego a taki fakt ma miejsce. postrzeganie roznej dlugosci lini ktore faktycznie sa takie same, efekt ruchomego obrazu gdy ten faktycznie jest statyczny itp. I to wcale nie oznacza ze ktos ma zaklocona percepcje...

pogooglaj sobie troche i zobacz ile osob przyznaje sie do widzenia teczy a ile nie - nie bedzie to wiarygodne badanie statystyczne ale jakis tam przyblizony wynik ci da

zreszta zanim moj vivitek pojdzie do serwisu to jeszcze pare osob zaprosze na projekcje a do tego wezme do porownania stare sanyo DLP.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A może Twój egzemplarz Vivitek'a pochodzi z pierwszej, nie do końca dopracowanej serii? Bo RBE jak pamiętam, był jednym z jej "krzaków".

...Jeśłi, jak to napisałeś, niewielka część populacji jest w stanie dostrzec efekt tęczy oznaczało by to, że niewielka tylko część populacji odznacza się standardową percepcją wzroku a cała reszta ma ją zaburzoną.
To nie jest kwestia zaburzenia lub nie percepcji, a czułości (wrażliwości) na określone zjawisko optyczne. ;)
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
Też chciałbym nie widzieć efektu tęczy. Trudno mi uwierzyć, że należę do tej "niewielkiej części populacji"...

Pozdro.
 

profitgw

Member
Włączę się do dyskusji jako autor testu.Myślę,że w tym konkretnym przypadku projektor powienien być sprawdzony w serwisie.Kolega Ziut jak również osoby uczestniczące w jego projekcjach zauważały efekt tęczy zarówno w napisach jak i w obrazach ruchomych,przy czym w napisach był on szczególnie widoczny.Efekt tęczy to zjawisko optyczne i słusznie zauważa "wiatrak",iż każdy z nas inaczej odbiera zjawiska optyczne.O ile jednak efekt tęczy w szybko poruszających się (dynamicznych) obrazach w trakcie projekcji może nie być zauważany lub jeśli jest zauważany może być utożsamiany z zamierzonym efektem(czytaj:tak miało to wyglądać w filmie) o tyle ciągły efekt tęczy przy przenoszeniu wzroku z obrazu filmowego na napisy jest zastanawiający.W moim przypadku stanowczo potwierdzam ,że nikt nie zobaczył efektu tęczy na napisach.O stopniu nasilenia efektu tęczy może decydować kilka czynników.Ponieważ tęcza powstaje na granicy obrazu białego i czarnego a więc obrazów o największej różnicy jasności i kontrastu przy złych ustawieniach projektora (zbyt duży kontrast ,złe ustawienie gamma) może się nasilać.Kiedyś na jednym z amerykańskich for internetowych czytałem,iż jeden z użytkowników DLP przeprowadził własne badanie jak reaguje na teczę w zależności od powierzchni ekranu.Efekt był ciekawy.Widział więcej tęczy na ekranie białym niż na szarym.Gdy przenosimy wzrok z jednej części ekranu na drugą w pionie(jak to ma miejsce przy napisach) lub poziomie o nasileniu efektu tęczy może decydowac wielkość ekranu i odległość naszych oczu od ekranu.Aby zoptymaliować wygodę oglądania w kinie domowym określono zależności wielkości ekranu od odłegłości od widza.Siedząc za blisko oczy wykonują ruchy o "większym zakresie" co potęguje występowanie efektu tęczy.Stwierdzenie czy w egzemplarzu kolegi "ziut" występuje nadmierna tęcza możliwe jest wtedy gdy postawimy obok siebie dwa te same modele i w tych samych warunkach przeanalizujemy ten sam materiał filmowy.Na dodatek analizę musi prowadzić ze względu na subiektywnośc ocen ta sama osoba lub grupa osób.Reklamowanie projektora DLP z uwagi na występujący efekt tęczy może być trudne.Jednak jeśli jest to spowodowane np jakąś wadą montażu koła barwnego czy chipu DMD(choć to trudno sobie wyobrazić) to serwis może pomóc.
 

ziut

New member
Włączę się do dyskusji jako autor testu.....
nie jest to efekt ciagly - trwa to ulamek sekundy ale jest wyraznie widoczne gdy napisy sie zmieniaja - zatem wystepuje to co pare sekund przy dialogach.
nie czytalem wczesniej o tym jak rainbow effekt wyglada i kiedy wystepuja ale jest to dokladnie tak jak piszesz - punkty o duzym kontrascie (biale napisy na ciemnym tle), reflektory samochodu, lampy itp. reszta tez sie zgadza.
siedze od siciany (obraz 108') ok 4,5m wiec napewno nie jest to zbyt blisko. ustawienia proja mam seryjne a one sa dalekie od idealu i moze to ma jakis wplyw na intensywnosc tego zjawiska.
Tylko dlaczego kompletnie nie widzialem tego na toshibie (4seg.2x) ????????????
 

Dztka

New member
Swietny test. Naprawde jestem pod wrazeniem. Wiecej takich tematow/testow by naprawde pomagalo rozwiewac watpliwosci wielu potencjalnych chetnych na dany sprzet. BRAWO!!

A teraz male spostrzezenie :) Ten pilot i cale menu obslugowe ktore widac na zdjeciach z kalibracji itd. to kropla w krople wyposazenie mojego Benq w600 :) Naprawde identyko!!!



Zastanawiajace? ... :)

Pozdr
D.
 

flash12

New member
pytanie do profitgw,
czy można poprosić o opisanie dokładnie, jak projektor reaguje na sygnał 24p w 1080.
różne rzeczy ludzie piszą o tym trybie. pzdr
 
Do góry