Przełącznik/Rozdzielacz HDMI 1-in,2-out. Jaki?

paczu

New member
To ja jeszcze inaczej:
Potrzebuję podłączyć do nboxa dwa TV jeden w salonie a drugi w sypialni. Zasadniczo będę używał telewizorów na przemian, w dzień w salonie a wieczorem w sypialni. Chodzi tylko o to żeby nie przepinać kabli, wiadomo. (component odpada). I tu pytanko czy takie coś się do tego celu nadaje. taniocha i z opisu wydawałoby się że będzie ok ale:
- obsługuje HDCP do wersji 1.2 (nie wiem której wersji wymaga nbox)
- co będzie kiedy oba tv są wyłączone (standby - nbox wyświetla błąd HDCP) i chę włączyć jeden z tv. czy nbox dogada się z tym tv czy trzeba wtyczki powyciągać i włączać osobno?

Miał ktoś już taki rozdzielacz?
 

marimba22

New member
To ja jeszcze inaczej:
Potrzebuję podłączyć do nboxa dwa TV jeden w salonie a drugi w sypialni. Zasadniczo będę używał telewizorów na przemian, w dzień w salonie a wieczorem w sypialni.

Miał ktoś już taki rozdzielacz?

W opisie napisali: "Umożliwia podłączenie 2 urządzeń poprzez kable HDMI do jednego źródła sygnału" - ja sądzę, że to jest błąd - jak Wy to rozumiecie ??? Przede wszystkim nie podłączamy czegoś do źrodła sygnału, tylko źródło sygnału ewentualnie do 2 urządzeń, ale za tą cenę ??? Moim zdaniem jest to zwyczajny przełącznik między dwoma urządzeniami (źródłami) do jednego odbiornika tv.
 

JackS.

New member
Bez reklam
To ja jeszcze inaczej:
Potrzebuję podłączyć do nboxa dwa TV jeden w salonie a drugi w sypialni. Zasadniczo będę używał telewizorów na przemian, w dzień w salonie a wieczorem w sypialni. Chodzi tylko o to żeby nie przepinać kabli, wiadomo. (component odpada).
A czemu odpada? Jeśli masz nboxa z wyjściem component, to na wszystkich kanałach wyświetla ono obraz z tą samą jakością (i oczywiście rozdzielczością) co z wyjścia HDMI. I działa równocześnie z wyjściem HDMI.

I tu pytanko czy takie coś się do tego celu nadaje. taniocha
Bo to po prostu dwa gniazdka HDMI polutowane ze sobą 1:1, zalane w plastiku i podłączone do krótkiego kabelka HDMI.
 

wysio

Member
Bez reklam
A no właśnie... Czy faktycznie na podłączeniu component będę miał identyczną jakość obrazu jak na HDMI? W instrukcji dekodera jest napisane, że najlepszą jakość obrazu można uzyskać na połączeniu HDMI, choć obraz HD wyświetlany jest również poprzez component. W instrukcji nagrywarki dvd nie mogę się doczytać, czy skalowanie występuje tylko na połączeniu HDMI czy również na component. Jak by nie było różnicy, to by to rozwiązało mój problem z rozgałęzieniem sygnału HDMI.
 

paczu

New member
A czemu odpada?
bo:
-przewody mam już pod tynkiem i są to tylko przewody HDMI
-do componentu trzeba dodatkowo dźwięk ciągnąć a w dodatku tylko analog bo tv nie ma wejścia toslink
-vod na componencie nie jest hd

tyle mi wystarczy żeby wykluczać component.

a co do samego urządzenia to mam pewne wątpliwości. cena raczej wskazuje na brak jakiejkolwiek elektroniki wewnątrz. z drugiej strony te rozdzielacze świetnie się sprzedają na allegro i nie widziałem u żadnego sprzedającego złego komentarza na temat działania tego urządzenia.
Ja chyba zaryzykuję i kupię jeden.
 

JackS.

New member
Bez reklam
A no właśnie... Czy faktycznie na podłączeniu component będę miał identyczną jakość obrazu jak na HDMI?
Tak, jeśli chodzi o odbiór wszystkich kanałów telewizyjnych.
Oczywiście warunkiem do tego jest korzystanie z odpowiedniego kabla component. Nie byle jakichś kabelków o grubości 2 mm zakończonych wtyczkami cinch, tylko kabli służących do przesyłania sygnału component. Chodzi o to, aby kable te miały impedancję falową 75 ohm.

W instrukcji dekodera jest napisane, że najlepszą jakość obrazu można uzyskać na połączeniu HDMI, choć obraz HD wyświetlany jest również poprzez component.
Tak sobie napisali.

W instrukcji nagrywarki dvd nie mogę się doczytać, czy skalowanie występuje tylko na połączeniu HDMI czy również na component. Jak by nie było różnicy, to by to rozwiązało mój problem z rozgałęzieniem sygnału HDMI.
To zależy od nagrywarki. Ale akurat gdyby nie skalowała, to żadna różnica, bo to samo skalowanie zrobi za nią wówczas telewizor, i zrobi to z reguły lepiej niż DVD.
 

marimba22

New member
bo:


a co do samego urządzenia to mam pewne wątpliwości. cena raczej wskazuje na brak jakiejkolwiek elektroniki wewnątrz. z drugiej strony te rozdzielacze świetnie się sprzedają na allegro i nie widziałem u żadnego sprzedającego złego komentarza na temat działania tego urządzenia.
Ja chyba zaryzykuję i kupię jeden.


Rzeczywiście przy takim nakładzie finansowym warto spróbować. Czekamy wobec tego na relację.
 

JackS.

New member
Bez reklam
bo:
-przewody mam już pod tynkiem i są to tylko przewody HDMI
Do obu telewizorów? Z reguły ciągnie się pod tynkiem kable do tego w innym pomieszczeniu, a do tego co jest tuż obok dekodera, jeśli ciągnie się pod tynkiem, to w jakimś korytku, które umożliwia dociągnięcie kolejnych kabli.

-do componentu trzeba dodatkowo dźwięk ciągnąć a w dodatku tylko analog bo tv nie ma wejścia toslink
99% telewizorów i tak z wejścia HDMI czyta tylko LPCM 2.0 lub konweruje dźwięk do tego formatu, więc jeśli tylko nie dałbyś jakichś bardzo kiepskich kabelków dla dźwięku analogowego, to różnica byłaby żadna.

-vod na componencie nie jest hd
To prawda, ale te VoD w HD, poza funVoD, to zdarzają się bardzo rzadko.

tyle mi wystarczy żeby wykluczać component.

a co do samego urządzenia to mam pewne wątpliwości. cena raczej wskazuje na brak jakiejkolwiek elektroniki wewnątrz.
Oczywiście, że nie ma w nim żadnej elektroniki.

z drugiej strony te rozdzielacze świetnie się sprzedają na allegro
A dziwisz się, skoro w opisach takich aukcji sprzedawcy wstawiają wszystkie cechy specyfikacji HDMI (na przykład obsługę HDCP), a nie cechy tego konkretnego rozgałęziacza, to wygląda jakby robił on niemal to samo jak prawdziwe splittery, które tworzą wirtualne tablice EDID, deszyfrują wizję i fonię, regenerują sygnał i rozsyłają go do podłączonych urządzeń szyfrując innymi kluczami sygnał dla każdego z odbiorników.

Skoro opis aukcji sugeruje, że ten kabelek robi niemal to samo, a kosztuje znacznie niej, to wielu się skusi.
No właśnie.
i nie widziałem u żadnego sprzedającego złego komentarza na temat działania tego urządzenia.
A widziałeś jakieś reklamacje kabli HDMI sprzedawanych na Allegro po 3-5 złotych? Jaki jest sens reklamacji towaru, którego cena ukryta jest w przesyłce? Gdy wydasz kasę na jego odesłanie, to kwota zwrotu ceny kabla jaką otrzymasz nie pokryje nawet tego co wydałeś na jego odesłanie.

Z tym rozdzielaczem jest podobnie. Obejrzyj sobie na tej aukcji informacje o wysyłce.
 
Ostatnia edycja:

paczu

New member
A widziałeś jakieś reklamacje kabli HDMI sprzedawanych na Allegro po 3-5 złotych? Jaki jest sens reklamacji towaru, którego cena ukryta jest w przesyłce? Gdy wydasz kasę na jego odesłanie, to kwota zwrotu ceny kabla jaką otrzymasz nie pokryje nawet tego co wydałeś na jego odesłanie.

Z tym rozdzielaczem jest podobnie. Obejrzyj sobie na tej aukcji informacje o wysyłce.

Sprawdź pozostałe aukcje, wystarczy w allegro wpisać "rozdzielacz hdmi" tego jest masa. pozostali mają ceny przesyłek normalne. a mówiąc o komentarzach to raczej niewiele osób odpuściłoby sobie wystawienie negatywa za otrzymanie bubla niezgodnego z opisem nawet jeśli nie opłaca się go reklamować.

Tak czy inaczej ja już sztukę zamówiłem i jak obadam to zrelacjonuję.
 

JackS.

New member
Bez reklam
Sprawdź pozostałe aukcje, wystarczy w allegro wpisać "rozdzielacz hdmi" tego jest masa. pozostali mają ceny przesyłek normalne. a mówiąc o komentarzach to raczej niewiele osób odpuściłoby sobie wystawienie negatywa za otrzymanie bubla niezgodnego z opisem nawet jeśli nie opłaca się go reklamować.
Dla 20 złotych mało kto zaryzykuje wystawienie negatywa, który skończy się zapewne negatywem od sprzedawcy.

Tak czy inaczej ja już sztukę zamówiłem i jak obadam to zrelacjonuję.
Ja Ci od razu mogę napisać jakie masz szanse:

1. Nbox będzie odbierał niewłaściwą informację o tym jakie formaty wizji i fonii obsługują telewizory (menu "Łącze HDMI" nboxa), bo dane z obu podłączonych telewizorów będą walczyć ze sobą w czasie ich odczytywania przez dekoder. Te dane telewizor wystawia niezależnie czy jest w stand-by, czy w czasie normalnej pracy. Tego problemu nie będzie tylko wtedy gdy do obu wyjść rozdzielacza będzie podłączony ten sam model telewizora, poprzez wejście HDMI o tym samym numerze.

To, że dane na temat formatów wizji będą niewłaściwe nie będzie miało znaczenia dla nboxa z jego aktualnym firmware'm, gdyż aktualne oprogramowanie nboxa czyta te dane, ale nie robi z nich żadnego użytku (poza ich wyświetlaniem w menu "Łącze HDMI"). Oczywiście wraz z którąś z kolejnych aktualizacji oprogramowania nbox może zacząć korzystać z tych danych, tak jak robią to odtwarzacze Blu-Ray i wówczas może zacząć nie wysyłać do telewizorów tych formatów wizji, których te telewizory nie obsługują. W tym wypadku może przestać wysyłać jakiekolwiek formaty wizji.

Jeśli chodzi o formaty fonii, to turbodekodery już robią użytek z danych odczytanych z telewizorów, w związku z tym możesz mieć problem z przesyłaniem fonii po HDMI jeśli masz dekoder z serii CLRA, DGCB lub DGCT.

2. Teraz jeśli chodzi o HDCP, to oczywiście gdy oba telewizory będą włączone, to informacje HDCP z obu będą walczyć z sobą, czyli dostaniesz co najwyżej planszę o problemie HDCP.

Jeśli włączony będziesz miał tylko jeden telewizor, a drugi w stand-by, to wszystko zależy od tego czy telewizor który będzie wyłączony gasi w stand-by zasilanie dla swojego modułu HDCP, czy nie. Jest różnie - niektóre telewizory gaszą, niektóre nie. Jeśli moduł nie ma zgaszonego zasilania, to będzie walczył na liniach DDC z danymi z telewizora włączonego - dostaniesz wówczas tylko planszę o problemie HDCP. Jeśli moduł ma wyłączone zasilanie to będziesz miał obraz.

Myślę, że co do HDCP masz szanse 50:50.
 
Ostatnia edycja:

paczu

New member
Dla 20 złotych mało kto zaryzykuje wystawienie negatywa, który skończy się zapewne negatywem od sprzedawcy.

jasne, spójrz na komentarze jednego ze sprzedających i ile osób bało się zaryzykować. są negatywy za przedmioty w cenie 3,50zł. ja też bym nie miał oporów z wystawieniem negatywa bo na allegro jestem tylko kupującym i negatyw zwrotny nie ma dla mnie żadnego znaczenia.

Co do samego działania rozdzielacza to też jestem sceptycznie nastawiony. raczej będą problemy. może w trybie dvi będzie chodzić ale znowu będzie dupa z dźwiękiem. dzwoniłem do kilku sprzedawców z pytaniem o współpracę z nboxem ale nikt tego nie sprawdzał i nie mógł mi zagwarantować że będzie działać.

Sprzęt już do mnie jedzie. w poniedziałek lub wtorek powinienem go mieć więc wszystko się okaże. Opiszę co i jak.
 
D

Deleted member 121090

Guest
Na pewno sprawdzi się N-splitter. Mam już go ze dwa lata i działa O.K.
 

paczu

New member
no tak, ale cena 15x większa. za tyle to już bym wolał matrix 4x2 np taki a tak w ogóle najlepiej by mi pasował matrix 4x4 bo mam w sumie 3 źródła i 3 odbiorniki ale cena powala, powyżej 1000zł
 

paczu

New member
rozdzielacz w końcu dotarł i "prawie" dobrze działa.

Sprawa wygląda tak:
Telewizory: samsung i sony
źródło sygnału: nbox

Na samym początku muszę wyjaśnić pewną specyfikę telewizora sony ponieważ można go wyłączyć na 3 sposoby.
1. przyciskiem na pilocie - wtedy tv przechodzi do trybu stanby ale przez kilka minut od wyłączenia podtrzymuje zasilanie pewnych układów tak aby można było go szybko włączyć (nazwijmy to płytki standby)
2. przyciskiem z boku tv - wtedy tv od razu przechodzi do "głębokiego" standby (uruchomienie z tego stanu trwa dłużej)
3. przyciskiem energy saving switch (czyli takim zwyczajnym on/off który fizycznie odłącza cały tv od zasilania) - wtedy wiadomo wszystko od razu zdycha.

Co do samego rozdzielacza to nie ma mowy o oglądaniu obrazu na dwóch tv jednocześnie, w żadnej konfiguracji (nawet z ps3). Ale na tym akurat mi w ogóle nie zależało.

Co do oglądania na przemian:
włączam sony (samsung wył.) - wszystko cacy gra
wyłączam sony, włączam samsunga - wszystko cacy gra........ przez parę minut do póki sony jest w płytkim standby. jak odetnie zasilanie od reszty układów obraz znika

opiszę jeszcze kilka innych sytuacji:
Jeżeli jeden z przewodów wypnę z telewizora (czyli do rozdzielacza jest podłączony tv i sam przewód) to obrazu nie ma.
Jeżeli wypnę przewód z rozdzielacza a drugi pozostawię podłączony do tv to obraz się pojawi.


Sprawa jest jeszcze dziwniejsza w przypadku ps3 bo obraz się nie pojawia jeżeli do rozdzielacza jest podłączony tylko jeden kabel. dodatkowo jeśli podłączę samego samsunga to w zależności od gniazda do którego go podłączę pojawia się info "brak sygnału" albo "tryb nieobsługiwany, zmień rozdzielczość" (przypominam że w przypadku nboxa w takiej konfiguracji obraz był wyświetlany)

Gdy podłączony jest samsung a do drugiego gniazda sam przewód to na ekranie pojawiają się takie "mrówki" jak to było w przypadku wypięcia przewodu antenowego z analogowego tv.

Gdy podłączony jest sony a do drugiego gniazda sam przewód to ekran jest czarny

Na koniec tylko dodam, że przed próbą każdej konfiguracji wyłączałem źródło, odbiorniki i wypinałem na chwilę rozdzielacz.

Dla mnie sprawa trochę dziwna i sugeruje że coś w tym rozdzielaczu siedzi oprócz drucików. Co myślicie?
 

domelli

Member
Witam

Ja z koleji potrzebuję rozgałęźnika HDMI po podzielenia sygnału gdy bede odtwarzał materiał 3D z BR.
HDMO z BR bezpośrednio do TV 3D. Nie mogę podłączuc bezpisrednio do wzmacniacza kina domowego, bo ten z koleji nie obsługuje wizji 3d. Musze więc sygnał wyjściowy z BR podzielić: wizja 3d do tv 3d, i sygnał 3d do AVR.
Tak jak inni, nie che mi się z koleji wydawać 300zł, na urządzenie, a a drugiej strony nie mam zamiaru klonowac obrazu. Znalazłem takie urządzonko: tutaj
Jest napisane że zgodność z HDMI 1.4a HIGH SPEED z Ethernet z obsługą 3D
oraz zgodność z HDCP 1.2
Spójrzcie czy się nadaje

Domelli
 

JackS.

New member
Bez reklam
Witam

Ja z koleji potrzebuję rozgałęźnika HDMI po podzielenia sygnału gdy bede odtwarzał materiał 3D z BR.
HDMO z BR bezpośrednio do TV 3D. Nie mogę podłączuc bezpisrednio do wzmacniacza kina domowego, bo ten z koleji nie obsługuje wizji 3d. Musze więc sygnał wyjściowy z BR podzielić: wizja 3d do tv 3d, i sygnał 3d do AVR.
Tak jak inni, nie che mi się z koleji wydawać 300zł, na urządzenie, a a drugiej strony nie mam zamiaru klonowac obrazu. Znalazłem takie urządzonko: tutaj
Jest napisane że zgodność z HDMI 1.4a HIGH SPEED z Ethernet z obsługą 3D
oraz zgodność z HDCP 1.2
Spójrzcie czy się nadaje
Do takiej konfiguracja jaką opisałeś ten rozdzielacz się nie nadaje.

Taki rozdzielacz przepuści przez siebie sygnał 3D tylko i wyłącznie wtedy, gdy wszystkie urządzenia podłączone do jego wyjść HDMI zgłoszą możliwość obsługi 3D. W Twoim wypadku amplituner kina domowego nie obsługuje 3D więc ten rozdzielacz nie przepuści przez siebie 3D gdy amplituner jest do niego podpięty. Nie pomoże nawet zgaszenie amplitunera. Jak długo będzie podpięty do tego rozdzielacza, to zapomnij o 3D na telewizorze.

Jedyne rozdzielacze (splittery) HDMI, które przepuszczają przez siebie 3D, gdy któryś z podpiętych odbiorników nie obsługuje 3D, to splittery z funkcjami typu EDID management. Z aktualnie produkowanych znam tylko dwa, które to potrafią: nSplitter Pro QS i Octava HDDA12-AD.
 
Ostatnia edycja:

domelli

Member
Dodam tylko, że mój system nagłośnienia to 5.1 Nie mam bocznych kolumienek, z racji tego że nie ma ich gdzie postawić, a nie przewidziałem w salonie podczas kładzenia przewodów aż tak rozbudowanego systemu audio. Więc zastanawiam się, czy mając tylko 5 głośników i suba usyskam efekt 3d. Czy to bezie raczej gra niewarta świeczki. Z drugiej strony dzwoniłem do serwisu harmana kardona i uzyskałem informację, że bedzie to samo co na dobrym optyku czy coaxialu, więc sugerowali to tak zostawić i bie bawić się w żadne rozdzielacze. Powiedzieli tez ze optyk przeniesie sygnał 3d do systemu 5.1. Prawda to?

Domelli
 

owain

New member
Witam. To ja odgrzebie temat bo może pojawiło się coś nowego na rynku.
Potrzebuję rozdzielić sygnał z tunera polsatu cyfrowego na plazmę panasonica i projektor (poprzedzony ampli yamahy). Plazma przy tunerze, projektor w drugim pokoju podpięty do ampli a ten na 10m HDMI.
Zasadniczo chyba nie będę nigdy oglądał na raz... tylko albo tv albo projektor, ale oczywiście nie chcę przepinać przewodów hdmi do tunera bo w końcu gniazdo się zruszy.
1. Zatem czy polecicie jakiś przełącznik hdmi, który fizycznie przekieruje sygnał raz na jeden odbiornik a raz na drugi (tak jak pisał Jacek S. pewnie musiałby to być taki bez elektroniki i z fizycznym przełączaniem ścieżek ale nie wiem czy do tego 10m przewodu HDMI nie powinien mieć jakiegoś wzmacniacza?),
2. A jeśli jednak chciałbym zainwestować w slitter (możliwość oglądania na raz na obu odbiornikach, to jaki? Czy n-splitter za 300 zł to optymalne rozwiązanie i z tunerem polsatu cyfrowego będzie działać?
 
Ostatnia edycja:
Do góry