Jak oglądacie filmy "cinemascope" (2,4:1)?

wiatrak

Active member
Bez reklam
De gustibus... :D To a propos wyboru ekranu.

Doprecyzuję moją poprzednią wypowiedź, chodziło mi bardziej o uwydatnienie przewagi ekranu stałego nad zwijanym. Ale ludzie przecież używają zwijane ekrany, i niekoniecznie na nie narzekają.

Za to możesz się pocieszyć, mimo iż masz problem z wyborem ekranu, to ściany masz bardzo dobre! ;)
 

daano81

New member
Chyba jednak najpierw kupie projektor a potem zastanowie sie nad ekranem. Co myslicie o Optomie HD20 czy na niej obraz bede mial rownie dobry jak na swoim LCD LG 42cale HD READY przy ogladaniu filmow Blu Ray? Teraz obraz mnie powala i mysle po opiniach na temat tego proja ze tu obraz bedzie rowniez dobry jak nie lepszy.
Mam takie pytanie, odleglosc od ekranu bedzie ok 4m, wysokosc pokoju to ok 3m, projektor musze podwiesic pod sufitem poniewaz nie mam innej mozliwosci, sęk w tym ze lampa konczy sie ok 50cm od sufitu wiec bede musial projektor podwiesic na jakiejs szynie ok 60, 70 cm od sufitu. Co o tym sadzicie. Z gory dziekuje za wszelka pomoc
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeszcze a propos ekranu, dwa fajne linki:
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=941076
http://www.youtube.com/watch?v=snWQ615ZqTQ

Nie musisz używać żadnej szyny, uchwyty sufitowe do projektorów mają różną długość (czasem regulowaną) pionowego elementu dystansowego. Poza tym, odległość projektora od sufitu wcale nie musi być taka duża; zależy w jakiej odległości od projektora wisi lampa. Może być nawet tak, że światło z projektora będzie ją mijać. Używałeś kalkulatora projekcji.? W przyklejonych tematach jest link, sprawdź se jak u Ciebie będzie.

Najpierw projektor, potem ekran, to bardzo słuszny kierunek. Dopasujesz sobie wielkość i położenie ekranu jakie będą Ci pasować, wyświetlając obraz na ścianie.
 

Attachments

  • lamp.JPG
    lamp.JPG
    8 KB · Wyś: 393

daano81

New member
Nigdzie nie moge znalesc kalkulatora projekcji, jedyny kalkulator jaki znalazlem to z innej strony jednak tutaj tylko pokazuje mi jaką mogę osiagnac wielkosc ekranu, a chodzi mi o kalkulator ktory pokaze jak bedzie rzucany obraz. Co do tej strony to wybralem OPTOMA HD20 to z odleglosci 4m przy minimalnym zoomie jaki jest mozliwy osiagne niby rozmiar 100'' marzylby mi sie obraz o wielkosci 120'', taki niby moge miec z odleglosci 4m przy maxymalnym zoomie, czy zoom duzo pogarsza jakosc wyswietlanego obrazu 1080?
 

daano81

New member
Z tego kalkulatora wszystko wyglada ok, takie cos chcialbym osiagnac, jeszcze tylko mam pytanko czy lepszy jest OPTOMA HD20 czy moze Benq W1000, cena podobna, ale na forum zarowno o jednym jak i o drugim projektorze pisza rozne rzeczy, z opini wydaje mi sie ze lepszy jest OPTOMA HD20 ale sam nie wiem.
No i najwazniejsze pytanie, na ktore glownie chcialem odpowiedz ;), jaki wkoncu lepiej ekran kupic 16:9 czy 2.4:1
Chyba jednak zdecyduje sie na jakis ekran stały, bo spodobaly mi sie przyklady podane przez lukasza310, rzeczywiscie pieknie prezentuje sie taki wielki ekran. Tylko jaki format wybrac
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
Czy projektor LCD Epson TW2900 będzie lepszym wyborem niż Optoma HD20, który ma mały zoom jeżeli chodzi o możliwości optymalnego ustawienia obrazu 2,4:1?

Z powyższego wątku zrozumiałem, że jedynie zoom ma duże znaczenie, poprawcie mnie jeżeli się mylę. Planuje zrobić ekran samemu, bądź przerobić gotowy (dodać bordery), już byłem zdecydowany na HD20 ale widzę, że to średni wybór jeżeli chodzi o przyjemnośc oglądania 2,4:1
 
Zależy czy chcesz mnie stałą szerokość czy wysokość ekranu. Moim zdaniem lepszy wyborem jest ekran o stałej wysokośći, mimo to ja sam się chyba zdecyduje na stała szerokość. W tym 2 przypadku zoomu nie potrzebujesz, ale potrzrebujesz duzy ekran 16:9 + górny i dolny border. Wadą jest to, że albo masz mały 21:9 albo zaduży 16:9.

Z kalkulatora projekji wynika,że przy wysokośći 141cm, dla 16:9 wychodzi 250cm szerokości, a dla 2,39:1 337cm. Różnica między max i min zoomem na szerkosci wynosi 50cm. Więc zoom jest za mały.
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
Planuje kupić lub samemu zbudować ekran o stałej wysokości - wysokość pomieszczenia to 217cm. W formacie 16/9 maksymalna wysokość to ok 125cm a szerokość ok 222cm (czyli 100''). Natomiast w formacie 2,39/1 wysokość nie zmienia się czyli 125cm, a szerokość ok 299cm. Wtedy łatwiej zrobić fajne bordery przesuwane po bokach.

Optoma HD20 ma słaby zoom 1,2:1 ale mogę zamontować ją na szynie pod sufitem w taki sposób abym mógł ją oddalać na max 5m i przybliżać. Czy takie rozwiązania według was ma sens - sam nie wiem bo przy zbliżaniu i oddalaniu zmieni się offset - dlatego myślę o epsonie (tw2900, tw3000 i tw3500 - sam nie wiem czy warto dopłacać aż tyle).
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jesli kasa by pozwoliła, kupowałbym Mitsu 3800, daje raczej lepszy obraz od Optomy jak i Epsona 2900, a zoom ma 1,5x, co wystarczy do CIH.

Epson ma tę zaletę, że może być umieszczony niżej niż DLP, i potrzebne regulacje: zoom, ostrość i lens shift będą w zasięgu ręki.

Optoma ma funkcję V (ertical) Image Shift, która może pomóc w problemie z offsetem. Przesuwasz pionowo obraz w 2,4:1, "tracąc" jedynie zawartość czarnych pasów. W moim HC-1500 podobną funkcje (Vertical Position) mogę różnie ustawiać dla różnych banków pamięci nastaw, dzięki czemu pionową pozycję obrazu zmieniam jednym naciśnięciem przycisku na pilocie. Wydaje mi się, że w HD-20 nie ma tak dobrze, trza przestudiować instrukcję.

Posuw na tej szynie musiałby mieć 1,3 m przy stałym zoomie, dla zmiennego 0,5 m. Co z przewodami?
 

absolus12

New member
Chętnie kupiłbym HC3800 ale ten offset jest dla mnie chyba nie do przyjęcia (50cm przy 120 calach i 43 przy 100 to jednak dużo) - ogranicza mnie wysokość pomieszczenia, nawet nie zdawałem sobie sprawy do niedawna jak bardzo :(

Teraz chyba pozostało mi tylko szykanie jakiegoś LCD - i dla tego wpadł mi w oko Epson TW 2900,3000 i 3500 - czy ktoś może coś powiedzieć na temat obrazu wyświetlanego przez te projektory, czy ktoś widział jakiś projektor LCD w akcji.

Bardzo mi zależy na obrazie 2,4:1 - czy niektóre projektory mają funkcję za pomocą której wyświetlają jedynie obraz w takim formacie bez pasów, chba w Panasonic ae4000 coś takiego widziałem (oj żebym mieszkał w USA to 2000 dolarów było by ok, a tak...)
 
Wczoraj bawiłem sie kalkulatorem projekcji jednego z espnów które wymieniłeś i dla moich warunków okzało się żę bardzo duży zoom w epsonie jest za mały, ponieważ sporo się go wykorzystuje do powiekszenia obrazu w 16:9 z tego wzgledu, że współczynnik odległość-wielkość obrazu jest mały, więc radze się tym pobawić.
Ja też byłem zmuszony zrezygnować z HC3800 mimo wysokości pokoju 2,6m. Dziwie się, że tak duży offset ma ten mitsubishi. Gdyby był za mały zawsze można kupić większy uchwyt, a tak co przekuć się do pokoju wyżej??
Ten pomysł z szyną nie jest zły też na czyms takim myslalem. Tylko projektor musiałby wisieć na regulowanym wieszaku. Przy pomocy kalkulatora projekcji możesz sobie obliczyc co i jak.

ps. Zauważyłem, że offset zmienia się także przy zoom'owaniu więc wychodzi na to samo jak przy wspomaganiu się odsunięciem projektora od ekranu. Wiec i tak potrzebna jest funkcja przesuniecia obrazu w pionie. Moze ktos wie czy optoma hd20 taką ma??
Pozatym nie potrzeba szyny bo są uchwyty do przykrecenia do ściany z regulowną długością. Przesunięcie potrzebne 53cm. Więc może optoma nada się jednak do CIH.
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
lukasza310 napisał:
Wczoraj bawiłem sie kalkulatorem projekcji jednego z espnów które wymieniłeś i dla moich warunków okzało się żę bardzo duży zoom w epsonie jest za mały, ponieważ sporo się go wykorzystuje do powiekszenia obrazu w 16:9 z tego wzgledu, że współczynnik odległość-wielkość obrazu jest mały, więc radze się tym pobawić.

Możesz to wyjaśnić bardziej w wolnej chwili? Jakie masz warunki w KD?
 
Wlacz sobie kalkulator projekcji dla interesujacego cie modelu, ustaw odleglosc od ekranu, ustaw zoom'em odpowiadajaca ci wielkosc dla 16:9, zmien format na 1,39:1 i spróbuj zoom'em zwiekszyc dobraz do wysokosci jaka była przy 16:9.

Wie ktoś gdzie można kupić wieszak sufitowy z szyną do regulacji w poziomie (odległość ekran-projektor), bo naścienny vogels o przesuwie 52cm kosztuje 1800zł.
 

absolus12

New member
Wydaje mi się, że w moim przypadku z zoomem nie będzie problemu ponieważ obraz o wysokości 130cm w formacie 16:9 (szerokość 232cm) i w formacie 2,39:1 (szerokość 310cm) z odległości 4,6 otrzymam z zoomem 1,92:1 (mowa o tw3500)

Pozostaje mi chyba tylko poszukać porządnego LCD, na razie na liście życzeń nr 1 tw3500. Martwi mnie wypalanie się paneli (jedni mówią, że tw3500 ma organiczne drudzy, że nie)

Nigdy nie miałem projektora więc moje pytanie może zabrzmieć niemądrze. Czy projektory takie jak optoma hd20 i Epson tw3500 mają opcję wyświetlania obrazu 2,39:1 zamiast 16:9 i 4:3 - chodzi mi o czysty obraz bez pasów?

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
No bez przesady, panele się rzeczywiście wypalają (polaryzatory też), ale to trochę tak jak z lampą; chyba prędzej wymienisz projektor na nowy, niż nastąpi uszkodzenie (lub znaczna degradacja) owego podzespołu. Bardziej problematyczne jest raczej osadzanie się brudu na panelach i polaryzatorach, jeśli chodzi o długowieczność.

Bez pasów się nie da.
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
Próbowałem znaleźć jakiś sensowny ekran 2,39:1 ale jakoś kiepsko mi idzie, te które udało mi się namierzyć są bardzo drogie. W związku z tym zastanawiam się czy nie kupić ekranu 16:9 powiedzmy o szerokości 240cm i do tego dołożyć (zrobić) maskownice.

Właśnie czytam dosyć ciekawe wątki - co o tym myślicie?

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1107323

Natomiast ideałem byłoby zbudowanie takiego ekranu?

http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=1091775&page=2

Może ktoś wie co to jest "laminate" - co to za materiał/płyta i gdzie to można dostać, zbiera rewelacyjne opinie na tym forum.
 
Ostatnia edycja:

absolus12

New member
Dzięki za wskazówki. Niestety ale ceny aversa dla ekranów ramowych stacjonarnych są wysokie jak dla mnie (>2000pln).

Chyba najtaniej będzie kupić kraftmana
http://allegro.pl/item837923414_ekskluzywny_ekran_projekcyjny_ramowy_16_9_270x155.html

i dorobić bordery poziome, chociaż najchętniej kupiłbym 2,39:1 o wysokości ok 130cm i dorobił bordery pionowe - niestety nie widziałem jeszcze takiego ekranu w miarę rozsądnej dla mnie cenie.
 
Do góry