Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

zochu91

Klub HDTV.com.pl
VIP
wrzuć na forum, bo zapytań o ekrany esmart przewinęło się tu już trochę. Sam swego czasu planowałem jego zakup, ale przez to, że nie uzyskałem żadnej rzetelnej informacji na temat jakości tych ekranów, zdecydowałem się na droższy ekran od Adeo.

Zdjęcia możesz wrzucać przez postimage :)
 

Gregor85

New member
Cześć.

Krótkie pytanie, a nie znalazłem odpowiedzi...
Czy czarna farba tablicowa nada się na wykonanie borderów? Szerokośc ok 10 cm. Wiem że tutaj polecany jest welur ale nie mam możliwości przyklejania go na ścianę, pozostaje opcja tylko namalować.
 

lll

New member
Nawiązując do powyższego wpisu sprzed kilku tygodni - czy sądzicie, że sypialnia zaadaptowana pod projektor jak na poniższej wizualizacji, zda egzamin? Czy myśleć dalej?

Kilka dodatkowych danych:
1) projektor: budżetowy, prawdopodobnie BenQ w2000 (o niewielkiej jasności 2000 ANSI lumenów i kontraście 15000:1), wyłącznie w trybie ECO;
2) ekran: gładka ściana pomalowana Tikkurilą Feelings Interior Paint w odcieniu N499, bez zaznaczonego obramowania czy borderów;
3) sufit i ściany: pomalowane Tikkurilą Optiva Ceramic Super Matt [3] w takim samym odcieniu N499;
4) warunki oglądania: wyłącznie w zaciemnieniu, wieczorami, wyłącznie w trybie ECO.

W moim zamyśle tak ciemny ekran i otoczenie mają polepszyć szczegóły w czerniach, zwiększyć kontrast oraz nieco pochłonąć światło rzucane z oddalonego o marne 2,50 m projektora w niewielkiej sypialni (3,30 m x 2,85 m).
Nie wiem, czy idę w dobrym kierunku, czy jednak ścianę ekranową dać sporo jaśniejszą (np. w odcieniu K499).
Chodzi również o to, że oglądam filmy w różnych formatach (16:9 i 21:9) i w moim odczuciu taka ciemniejsza ściana dobrze spełni swoją rolę przy braku wymalowanego i zaznaczonego ekranu (brak borderów).


 
Ostatnia edycja:

Gregor85

New member
Brak borderów nie przejdzie! Uwierz, ja po 2 miesiącach domalowałem bordery i nieco przemalowałem ścianę na której rzucam obraz.
Zasada na sukces mówi: "ekran jaśniejszy od ścian, bordery obowiązkowe", nie odkrywajmy Ameryki na nowo bo i tak do tego będziesz dążył jak już się bawisz w pj.



Jakiej wielkości będziesz mieć ekran? Z 2,5m teoretycznie można przy projektorze BQ w2000 uzyskać obraz 100" i przy tej wielkości na pewno N499 będzie za ciemna. Jeżeli ekran będzie mniejszy to możliwe, ze zastosowanie ciemniejszej farby ma sen ale czy aż tak ciemnej... Standardowo: "najlepiej wymalować na dużym kartonie(dykcie), porównać i sprawdzić samemu".



No i BQ w2000 nie ma marnej jasności :)
 

lll

New member
Bardzo dziękuję za rzeczowe uwagi.

Planuję obraz o przekątnej około 90 cali, by nie używać skrajnych ustawień zoomu projektora, oglądany z 2,80 m.
Niejako nawiasem - kolorem ekranu (ściany) starałem się nawiązać do koloru ekranu Adeo Reference Gray - wydaje mi się, że dobrałem podobne składowe RGB (około 100). Skoro odcień Reference Gray nie jest za ciemny, odcień ściany również nie powinien taki być. Ale pewnie popełniam jakiś błąd w rozumowaniu.
 

Nikodem19

Klub HDTV.com.pl
VIP
Bardzo dziękuję za rzeczowe uwagi.

Planuję obraz o przekątnej około 90 cali, by nie używać skrajnych ustawień zoomu projektora, oglądany z 2,80 m.
Niejako nawiasem - kolorem ekranu (ściany) starałem się nawiązać do koloru ekranu Adeo Reference Gray - wydaje mi się, że dobrałem podobne składowe RGB (około 100). Skoro odcień Reference Gray nie jest za ciemny, odcień ściany również nie powinien taki być. Ale pewnie popełniam jakiś błąd w rozumowaniu.




Najlepsza farba do ekranów to Tikkurila H499.
Bordery pomalowałem farbą Decobase -matowa lateksowa do wnętrz Strawberry D12.
Wygląda to bardzo estetycznie i spełnia swoją rolę.
Odnośnie Tikkurili H499 informacji zasięgałem w dziale technicznym firmy rozprowadzającej
farbę w Polsce.
 

Mars_2000

New member
Farba do ekranu (raz jeszcze...)

Jako że niedawno, stałem się szczęśliwym posiadaczem projektora Vivitek H1186 z przebiegiem lampy zaledwie 350h w trybie normalnym (SIC!) i do tego z 2 szt. okularów 3D w komplecie, to z automatu dostałem motywacyjnego kopa do zrobienia w końcu sobie wymarzonej sali kinowej z prawdziwego zdarzenia.
I właśnie przystępuję do pierwszych prac remontowo-adaptacyjnych w pomieszczeniu zarezerwowanym specjalnie na ten cel już jakiś czas temu, z nadzieją, że pierwsza prelekcja w nowych warunkach odbędzie się najpóźniej w najbliższe Święta Bożego Narodzenia.
Oczywiście, projekt tego jak ma ono wyglądać mam również wstępnie gotowy (szkic załączam)
W skrócie, całość będzie ciemna, wyłożona panelami tapicerskimi wypełnionymi styropianem akustycznym (wełny mineralnej nie chcę używać ze względów alergicznych) i obitymi materiałem koloru ciemnoszarego.
Sufit dostanie "dedykowane" panele akustyczne piankowe w podobnej kolorystyce co ściany.
Jako że budżet jest w pewnym sensie ograniczony, to ekran też będzie typu "DIY", ramowy z białej 5mm płyty HDF pomalowanej dedykowaną szarą farbą.
I teraz ...
W grę wchodzą dwie opcje. Jedna jak to zwykle bywa - droższa, a druga tańsza. Tą droższą jest farba NOXSCREEN #3 Abyss (lub #2 GRAY), która wg opisu jest specjalną farbą wysokokontrastową ALR, a dużo tańszą z kolei sprawdzona przez wielu forumowiczów Tikkurilla Interior Feelings H499 lub G499. Jako że róznice w cenie między tymi produktami, to albo ok. 400PLN (dotyczy ciemnoszarego) lub ok. 250 PLN (normalnego szarego) na puszce 0.9L, więc całkiem sporo, zatem mam dylemat i pytania:
1) Czy ktoś używał tej NOXSCREEN i ma spostrzeżenia pozytywne bądź negatywne nt. jej właściwości? Ja jakoś nigdzie nie znalazłem w necie jej opisów czy komentarzy i nie wiem czy warto wydatkować na nią aż tyle kasy czy nie.
2) W przypadku mocno zaciemnionego pomieszczenia jakie będę miał i faktu że projektor emituje około 2000 lumenów w trybie standardowym, to czy zdecydowanie lepiej wybrać ten ciemniejszy szary, czy jaśniejsza barwa będzie OK?
Mam tutaj na względzie wyłącznie dylemat związany z oglądaniem (co prawda dość sporadycznym) filmów 3D i konsekwencją zbyt przyciemnionego obrazu przy wyborze farby o odcieniu ciemnej szarości.
Czy taki wybór, aż tak mocno zdegraduje obraz czy może moje obawy są przesadzone?
 

Attachments

  • Pokoj_KD_concept1.jpg
    Pokoj_KD_concept1.jpg
    116 KB · Wyś: 190

borocds

New member
To jeszcze jedno pytanie zadam - struktura ściany bo na ścianie chce wyświetlać, poprawcie proszę czy dobrze myślę:

Projektor - Benq W2700 4k
Ściana - boki, góra, dół - czarna matowa (jaka farba by nie odbijała światła? )
Środek ściany - Tikkurilla H499

Struktura ściany - będzie na niej położona gładź - zda to role czy kombinować z płytą MDF i ją pokryć H499 i całą płytę przykleić?
 

Jann

New member
Wiecie może gdzie można kupić jeszcze farbę tikkurila feelings interior paint h499 ? Nigdzie nie jest dostępna:( Optiva 3 będzie zapewne gorszym wyborem...
 

kmlynarczyk

New member
Ja pomalowałem ścianę i uważam, że jest ok. Boki wykleiłem welurową okleiną meblową

Wysłane z mojego XQ-AS52 przy użyciu Tapatalka
 
Do góry