Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

Buti

New member
Topek, dzięki za ciekawą relację ze swoich prac.
Niestety potwierdza się moja obawa. Kolory twarzy (szczególnie widoczne na zdjęciu z Matrixa) stają się nienaturalne. Podobny efekt miałem stosując na poczatku swojej instalacji mieszankę białej farby i czarnego pigmentu. Czerń zyskuje ale cały obraz nie jest już taki żywy i barwny, jest taki, jak by go oglądać przez przyciemnione okulary.
Może trochę pomoże prosta kalibracja projektora ustawieniami jastności i kontrastu, żeby wydobyć trochę wiecej światła przy zachowaniu satysfakcjonującej czerni. Myślę, że warto się tym zająć jak najwcześniej bo w obecnej sytuacji na Black Widow pewnie utracone są szczegóły w cieniach a jasne sceny są niedoświetlone.
Życzę udanych eksperymentów. Szczerze liczyłem na to, że BlackWidow w cudowny sposób zachowa światło w jasnych obszarach :) - niestety...
 

profitgw

Member
Fajnie że przekazujesz swoje doświadczenia w budowie własnego ekranu.
Efekt tak jak zauważył Ruteford nie jest wzorcowy ale może tą metodą dojdziesz do zadawalającego wyniku.Faktycznie duża strata bieli jest kompensowana zyskiem czerni.Trzeba jednak zadać pytanie czy można znaleźć lepszy kompromis ?
Według mnie przesunąłeś się zbyt mocno w gradacji szarości.Według tego co widzę na zdjęciach twój kolor to około 4 tony wyżej niż ultra gray w tabeli podawanej dla farb screen goo.
View attachment 4152
Wniosek taki,iż chyba trzeba zmienic proporcje mieszania na 5:1 lub nawet 6:1.Zysk czerni nie będzie tak duży ale biel ,która jest przezcież bardzo ważna w postrzeganiu kontrastu będzie lepsza.
 
Ostatnia edycja:

topek

New member
Panowie :)
Dziekuje za rzeczowy i sympatyczny feedback.

Tez doszedlem do wniosku, ze taka szarosc jest za ciemna.

Zrobilem porownanie szarosci screen goo z moja fotka:

bialascianavsbwskala.png


Pytanie pozostaje jaka zrobic proporcje?
Stawiam na 6:1

Moje sciany oczywiscie nie sa idealnie biale. Po pierwsze malowane byly 2,5 roku temu po drugie apart + lampa nie oddacza tak kolorow jak wzor goo systems.

Czern, na zywca jest naprawde lepsza ale jest takie lekkie wrazenie, jak kolega jeden napisal, jakby sie przez okulary przyciemnianie ogladalo (fotochromy ;)

Zrobie proprocje farby do aluminium: 6:1 i taka mieszanka pomaluje ekran docelowy.
Potem pobawie sie ustawieniamie proja :)
 

rami321

New member
o jakich konkretnie tkaninach projekcyjnych piszesz, gdzie można je kupić, na czym opierasz stwierdzenie, że ta tkanina przewyższa parametry Stewarda
 

braavoo

New member
Masz racje dyrgen z tymi chorymi cenami za cos co mozna powiedziec, ze jest Made in China.
Niestety firmy wiedza jak przy pomocy odpowiedniej papki marketingowej nabic sobie portfele i wlasnie dzieki temu srubuja ceny gotowych ekranow do niebotycznych rozmiarow.
Podobnie jest z kablami i innymi rzeczami, ktore spokojnie mozna przy nakladzie wlasnych sil zrobic samemu.
Wystarczy jedynie kupic komponenty i pobawic sie w zlozenie tego wszystkiego w calosc. Tylko ze nei wszyscy to potrafia i nie wszyscy maja na to czas :), dlatego tez ceny sa takie a nie inne bo to towar o malej zbywalnosci.
Gdyby wieksza ilosc ludzi kupowala ekrany i projektory to moze ceny bylyby normalniejsze a tak.
Co do zapachu tych ekranow to faktycznie tez masz racje. Szeroka gama zapachow zalezna od pochodzenia i gatunku plotna (jesli tak to mozna nazwac).
Nobo - pachnie jak w chinskim sklepie typu Pepco
Avtek - pachnie farbami do malowania, Adeo podobnie

Jakosc materialu uzytego do produkcji tez jest najrozniejsza i moznaby dystkutowac o tym bez konca.

Pozdrawiam

braavoo
 

Buti

New member
Ciekawy rodzaj promocji tej tkaniny. Sam przeczytałem post i niestety okazało się, że jest już 13.30 w niedzielę :D. Ale na wykonanie ekranu trzeba mieć jeszcze czas.
Nic nie neguję, może faktycznie warto się zainteresować. Ciekaw jestem jaki będzie efekt przy projekcji, choć warto zauważyć, że aby ocenić wartość tej tkaniny trzeba było by mieć jakiś referencyjny punkt odniesienia. W moim przypadku nawet chcialbym zobaczyć rożnicę przy mojej budżetowej optomie - dosyć popularnej tutaj wśród tanich ekranów.
Sczególnie interesuje mnie powierzchnia szara - czy wpływa na poprawę czerni jednocześnie nie wnosząc efektu sinych zabarwień twarzy w światłach.

Czekam na recenzję :D
 

braavoo

New member
Uff,

Jestem po wczorajszych zabawach z tkaninami White i Grey (Bester, Wersal/Stenart, Arctic) firmy PRODART VISION.

Powiem tak.

Dziekuje bardzo za mozliwosc zobaczenia porownania tak duzej ilosci tkanin.
Jakosc wszystkich tkanin jest faktycznie na bardzo wysokim poziomie wykonania.
Moj ekran Avtek Tension, jak rowniez Nobo przy tych tkaninach to zwykla cerata ze sklepu Made in China.

Az mnie kusi, zeby kupic na metry tkanine i zamienic w swoim. Zakup gotowego ekranu ramowego to zbyt duzy wydatek ale zrobienie samemu z zakupionej tkaniny spokojnie spelni wymagania nawet wymagajacych HD Maniakow/Kinomaniakow.

Dzisiaj postaram sie zamiescic opis tego co wczoraj udalo mi sie sprawdzic i zamiescic zdjecia.
Bardzo ciekawe wnioski, ktorych na zdjeciach do konca nie widac.
Zabawa byl przednia, nawet moja zona zostala wciagnieta w wyrazenie swoich opinii.

Na ekrany obraz byl rzucany z projektora Vivitek 1085 + Popcorn C200 + Onkyo 905 + testowa plyta AVCHD i DVE.

Pozdrawiam

braavoo
 
Ostatnia edycja:

braavoo

New member
Na poczatek wklejam zdjecie z porownaniem trzech tkanin.
Od lewej: Light Grey-Matt White HD-Matt Grey





Zadne zdjecie nie oddaje do konca tego co widac w rzeczywistosci dlatego tez musicie uwierzyc mi na slowo.

Tkanina Light Grey (Wersal)- lewa strona zdjecia

posiada mikrosoczewki co sprawia, ze obraz bardziej odbija swiatlo padajace. Mozecie to zauwazyc w miejscu przejscia pomiedzy Light Grey i Matt White HD.
Odcien Grey sprawia, ze ekran lepiej sprawuje sie w ciemnych scenach dajac wiekszy kontrast. Popatrzcie na biale napisy na czarnym tle.



Jesli ktos oglada duzo filmow z ciemnymi i mrocznymi scenami to bedzie bardzo zadowolony poziomem czerni. Niestety jesli chcecie zobaczyc bialy kolor to bedziecie musieli niezle podkrecic jasnosc w projektorze. Na tym ekranie kolor bialy jest najzwyczajniej w swiecie szary.



Bardzo ladnie na tym ekranie wyglada kolor purpurowy (papierski :) pozostale kolory sa ciemniejsze od tych ktore widac na ekranie srodkowym Matt White HD.






Wykonujac ekran z tej tkaniny musi on byc wykonany bardzo starannie z dobrym naciagnieciem tkaniny inaczej na zalamaniach/zagieciach/odksztalceniach bedzie widac dzialajace mikrosoczewki czyli roznice w jasnosci obrazu. Popatrzcie na lewa czesc zdjecia ponizej i sami to ocencie.



Najlepiej nadaje sie do wykonania ekranu ramowego, ktory raz wykonany nie bedzie dotykany i poprawiany. Jesli ktos chce z tej tkaniny wykonac ekran zwijany to moze miec pewien niesmak co do rownomiernosci koloru.
Tkanina ze wzgledu na mikrosoczewki ma bardzo duzy kat ogladalnosci.
Nalezy wspomniec, ze ta tkanina jest dwustronna. Po jej drugiej stronie mamy do dyspozycji Matt White, ktora sprawdze i opisze w nastepnej czesci relacji

Tkanina Matt White HD (Bester) - srodkowa czesc zdjecia

bardzo zywe i soczyste kolory sprawiaja, ze obraz rzucany z projektora full HD wyglada przepieknie. Bialy jest idealnie bialy ale niestety kosztem nizszego niz w tkaninach Grey poziomu czerni. Jesli masz projektor o niskiej jasnosci to powinienes pomyslec o tego typu tkaninie.
Tkanina jest grubsza niz dwustronna Light Grey/Matt White (Wersal).
Majac mozliwosc powieszenia roznych ekranow obok siebie mozna dopiero zobaczyc roznice w kontrascie pomiedzy White i Grey. Na Grey kontrast jest wiekszy.

Tkanina Matt Grey (Bester) - prawa strona zdjecia

obraz bardzo podobny do tego na Light Grey ale pozbawiony efektu odbijanego swiatla. Parownujac kolor szary na obu tkaninach z serii Grey (lewa i prawa strona zdjecia) musze powiedziec, ze tkanina Matt Grey (Bester) daje bardziej zimny odcien szarosci (jesli tak to mozna nazwac). Szary na ekranie Light Grey ma lekki nalot odcienia czerwonosci, czyli jest bardziej miekki.
Projektor byl kalibrowany i testowany kolorymetrem.

Na koniec wieczoru postanowilem jeszcze sprawdzic jedna ciekawa rzecz.
Na obiektyw projektora zainstalowalem najnormalniejszy filtr polaryzacyjny od mojego aparatu Minolta d7i. Efekt jaki uzyskalem zaskoczyl mnie.
Po nalozeniu filtru z ekranu matt white uzyskalem obraz taki sam jak na matt grey. Jeden maly ruch i mozna wlasnymi silami i niewielkim nakladem miec dwa w jednym. Jedyny problem to dokupienie filtru polaryzacyjnego o odpowiedniej srednicy i pasujacego do obiektywu projektora. Ja przymocowalem go najzwyklejsza tasma klejaca.

Kolejna partia opisow i zdjec wkrotce :)
Post bede edytowal w celu poszerzania relacji z tego co widzialem wiec prosze co jakis czas wracajcie do niego :)

Pozdrawiam

braavoo
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
Dlaczego w porównaniu jako planszę testową wybrano taką z gradientem? W celu oddania różnic powinna być raczej jednakowa na całym wyświetlanym obrzarze. Mogło by też być jakieś ujęcie ze sceny filmowej. Ostatecznie jak te powierzchnie mają się do tych określanych czesto tuaj na forum mianem "chińskich".
 
Ostatnia edycja:

braavoo

New member
Buti,

Zdjecia wrzucam sukcesywnie a jak widzisz tych tkanin troche jest. Jesli chcialoby sie przeprowadzic profesjonalny test nalezaloby miec kilka takich samych projektorow z ktorych rzucany bylby ten sam obraz na wszystkie tkaniny z ktorych wykonane sa kompletne ekrany.
To co tutaj zamieszczam to to co widzi codzienny uzytkownik projektora. Specjalnie stosuje normalne porownania bez przegiec technicznych.
Oczywiscie gradient moze tytaj ma pewnego typu znaczenie ale zwrocic nalezy glownie uwage na roznice ogolne pomiedzy tymi ekranami.
Sledz dokladnie watek to zobaczysz kolejne zdjecia z normalnymi scenami filmowymi.

Pozdrawiam

braavoo
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Uważam, że dla takich porównań "rzeczywiste" obrazy (zdjęcia, stop klatki) są bezużyteczne, a przynajmniej mało przydatne. Najlepiej sprokurować jakąś bitmapę (chociażby w Paincie), z poziomymi pasami gradacji, tak aby na każdej z porównywanych powierzchni było wyświetlone to samo. Ewentualnie takie zdjęcie lub stop klatkę dwa razy wkleić w bitmapę, jeśli porównujemy jednocześnie dwie różne powierzchnie.
 

braavoo

New member
Jak widzicie caly czas zalaczam zdjecia. Wlasnie pojawily sie jednolite kolory na trzech tkaninach.
Za chwile wrzuce porownanie Matt White (odwrotna strona Light Grey) z moim Avtek Tension 240.
Roznica pomiedzy nimi w jakosci obrazu mozna powiedziec minimalna. Matt White minimalnie lepiej pochlania Hot Spot niz Avtek co niestety nie jest widoczne na zdjeciu. Oba ekrany nie sa zle. Jedynie jakosc tkaniny Avtek nie dorownuje tym testowanym.

Dodatkowo czarne bordery daja inny efekt.
Testowany Matt White i jego czarny border pochlania swiatlo lepiej niz Avtek ale najlepiej robi to przeslany border z czarnego aksamitu.
Oczywiscie zdjecia tez zamieszcze.

Pozdrawiam

braavoo
 
Ostatnia edycja:

ziut

New member
czym pomalowac bialy ekran reczny zeby uzyskac light grey? mamy w firmie jakis stary ekran zwijany zrobiony z podobnej tkaniny jak moj domowy ekran white i chce troche poeksperymentowac.
 

koprus

New member
witam, czy ktoś mógłby podać linki lub miejsca i konkretne nazwy tańszych zamienników farb screen go? czy np we wrocławiu coś takiego dostane?
mam też pytanie odnośnie taśmy do borderów - ponieważ robienie borderów z drewna jest problematyczne myślałem o taśmie. Czy ktoś ma namiar na sklep internetowy lub naziemny gdzie coś takiego dostane?
 

jmacc

New member
Witam,
Ja rowniez postanowilem zrobic ekran wlasnej roboty. Wybor padl na Black Window. Mam jedno pytanie: co po polsku znaczy "Flat Enamel", jaki to typ farby?
 

jmacc

New member
Mam juz farbe i nie jest to zadna plaska emaliowa. Czekam teraz tylko na aluminium z ebuya i robie ekran. Ciekawy jestem efektu, moze wrzuce jakies zdjecia. Spodziewam sie ze biale korory nie ucierpia tak jak u topka bo mam benq w600 ktory jest duzo jasniejszy.
 

jmacc

New member
Wiec namalowalem sobie juz BW na scianie i jestem bardzo zadowolony. Do tej pory wyswietlalem obraz na bialej scianie i w porownaniu z nia czern znacznie zyskala natomiast bialy jest nadal...bialy :). Dodatkowo projektor stal sie uzywalny w dzien.
Wklejam jedna fotke robiona komorka. Zdaje sobie sprawe ze jakos jest kiepska i byc moze za wiele nie powie ale nie mam lepszego aparatu. Na zyczenie moge dodac wiecej.
 

Attachments

  • IMAG0076.jpg
    IMAG0076.jpg
    133,4 KB · Wyś: 431

admat

Member
Czy mogę prosić o wyjaśnienie zagadnienia dobierania rozmiarów ekranu. Jak przelicza się poszczególne formaty 4:3, 16:9, 21:9. Mam na myśli np fakt: mogę zrobić ekran o szerokości 2,4m - jaka powinna być wysokość ekranu. Proszę wybaczyć takie zapytanie ( być może banalne) ale dopiero wchodzę w ten temat.
 
Do góry