Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

topek

New member
Osobiście kupiłem spienioną PCV i jutro może kupię farbę Benjamin Moore (grupa N9) - na avsforum ma dużo pozytywnych opinii, a jeżeli nie to Dulux. Teraz kombinuję z zawieszeniem ekranu i mam co robić:) 305 x 165 cm na ścianę - później dotnę:)
A dlaczego nie chcesz sprobowac ekranu Black Widow, ktory podobno (na fotkach) kix ass? :))
Koszt praktycznie taki sam
 

topek

New member
Panowie,
a wie ktos ile farby schodzi na dwukrotne pomalowanie ekranu?
Moj ekran 16:9 ma miec wymiary:
207cm x 119cm
 

cracko

New member
zalezy od grubosci warstwy, ale z tego co slyszalem ciezko jest ideaalnie namalowac ekran farba, wtedy najlepiej poprosic specjaliste do zrobienia tego, ale to pomnaza koszty, taniej wtedy wychodzi zakup ekranu ramowego ;/
 

absolus12

New member
zalezy od grubosci warstwy, ale z tego co slyszalem ciezko jest ideaalnie namalowac ekran farba, wtedy najlepiej poprosic specjaliste do zrobienia tego, ale to pomnaza koszty, taniej wtedy wychodzi zakup ekranu ramowego ;/

Jeżeli chodzi o duży ekran to zdecydowanie taniej wychodzi pomalowanie DIY (ewentualnie lakiernik), nie wspomnę o formacie 2,40:1
 

topek

New member
No ja zamowilem w poniedzialek na ebayu createx autoair aluminium base fine, farbe o odpowiednim odcieniu mi wymieszaja w makrecie budowlanym (dzwonilme do leroy merlin). HDF kupic to tez nie problem.
Moze jutro zrobie ekran black widow na HDFie.

HDF przykrece do sciany srubami :) Nie bede zadnej ramy z listewek robil. A sruby zamaskuje czarnymi listwami.

DO tego kupie czarna agrowloknine i przymocuje do scian i sufitu zeby zobaczyc o ile poprawia sie jakos obrazu jesli nie ma takich duzych odbic od bialego sufitu i bialych scian.

O wszystkim napisze oczywiscie tez tutaj :)
 

absolus12

New member
Bardzo ciekawy jestem efektu twojej pracy, u mnie na razie praca, praca i praca, ale za jakieś 2 tygodnie zabieram się też ostro do roboty (płytę PCV już mam;).

Czym będziesz świecił na ekran (jaki projektor posiadasz)?
Jak zamierzasz zrobić bordery?
Wrzuć jakieś fotki z twojej pracy.
 

Conq

New member
.. uzbierałem 600 na ekran. Czy w tej cenie kupić średni Matt White czy najtańszy Matt Grey (szer. 190 cm, pokój w raczej zaciemniony) ?? Projektor ma 850 ANSI. Projektor bedzie podwieszony w odleglosci takiej jak na obrazku
 

Attachments

  • optoma.jpg
    optoma.jpg
    85,1 KB · Wyś: 283
Ostatnia edycja:

Buti

New member
No ja zamowilem w poniedzialek na ebayu createx autoair aluminium base fine, farbe o odpowiednim odcieniu mi wymieszaja w makrecie budowlanym (dzwonilme do leroy merlin). HDF kupic to tez nie problem.
Moze jutro zrobie ekran black widow na HDFie.

To aluminium nie jest dostępne w Polsce? Jak efekt będzie super to sam poważnie zastanowię się nad budową takiego ekranu. Najważniejsze dla mnie jest czy znacznie poprawia się czerń przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych odcieni barw. Robiłem wcześniej (jakieś dwa lata temu) próby przy pomalowaniu na szaro fragmentu ściany zwykłą farbą białą zabarwioną pigmentem i efekt był taki, że postaci w filmie przyjmowały odcień siny a w światłach było ponuro... i tego się przy tym ekranie obawiam...
 

topek

New member
Bardzo ciekawy jestem efektu twojej pracy, u mnie na razie praca, praca i praca, ale za jakieś 2 tygodnie zabieram się też ostro do roboty (płytę PCV już mam;).

Czym będziesz świecił na ekran (jaki projektor posiadasz)?
Jak zamierzasz zrobić bordery?
Wrzuć jakieś fotki z twojej pracy.
Witaj,
kupilem uzywanego benka w500
Listewki z marketu pomalowane na czarno. Taki bedzie moj border :)
To moj pierwszy ekran wiec bedzie budgetowo. Potem sie bede w aksamity bawil :)
Wrzuce, wrzuce jakies foty z pracy i efektu finalnego :)
Nawet statyw przynioslem z piwnicy.
Musze sie kobitki lustrzanka pobawic, zeby odpowiedni balans bieli ustawic
 
Ostatnia edycja:

topek

New member
To aluminium nie jest dostępne w Polsce? Jak efekt będzie super to sam poważnie zastanowię się nad budową takiego ekranu. Najważniejsze dla mnie jest czy znacznie poprawia się czerń przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych odcieni barw. Robiłem wcześniej (jakieś dwa lata temu) próby przy pomalowaniu na szaro fragmentu ściany zwykłą farbą białą zabarwioną pigmentem i efekt był taki, że postaci w filmie przyjmowały odcień siny a w światłach było ponuro... i tego się przy tym ekranie obawiam...
Postaram sie w markecie o jakas resztkowa HDF 1m x 1m na ktorej potestuje malowanie.
Narazie projetkuje na bialej scianie. Bede robil foty porownawcze.
Czy to aluminium jest dostepne w PL to nie wiem. Nie szukalem. Mieszkam w DE
 

topek

New member
Witam,
kupilem czarna agrowloknine, celem zaciemnienia bialych scian.
Za 5m x 1,5m zaplacilem 6,5 EUR.

Teraz chcialbym to jakos sensownie przymocowac do sufitu i scian.
Wkrecilem w biale sciany sruby i zrobilem dziurki w materiale ale to mi spada i jest wkurzajace przy montazu.

Ma ktos jakis pomysl jak to przymocowac, zeby:
1. bylo szybko do zalozenia i zdjecia
2. bylo w miare naciagniete (niesty pod sufitem zrobil sie baldachim z tego materialu)
3. Mocowanie bylo jak najmniej widoczne na bialych scianach. Tak zebym po projekcji mogl to szybko zdjac a pokoj nie wygladal fatalnie?

Myslalem o bialym rzepie przyklejonym do sciany i czarnym rzepie przy materiale ale nie wiem jak bialy rzep bedzie mi sie sciany trzymal :-/

Moze ktos ma inny pomysl?
 

Poetto

New member
Jesli chodzi o wczesniejsze pytania na temat niskobudzetowej farby, to ja znalazlem cos takiego:
www .tikkurila .com/decorative_paints/inspirations/ideas_for_painting/paint_your_own_silver_screen

i zrobilem ekran przy uzyciu farby tikkurila super matt. Na poczatku myslalem, ze szarosc bedzie zbyt ciemna, ale moj epson tw-700 jest na tyle jasny, ze wyszlo w sam raz. Oczywiscie dobor odcienia to osobista decyzja.
Ale efekt super. Kontrast jest teraz lepszy niz na ekranie rozwijanym, ktory przynosilem wczesniej z roboty (nie wiem co to za model, mozliwe ze jakis badziewiasty). Jeszcze musze bordery z czegos zrobic...
A duluxy lepiej sobie odpuscie... Lepiej dorzucic pare zl i kupic puszke tikkurili, ew. magnata.
Nie wiem jak wypada jakosc w porownaniu do Goo, ale ja za puszke 0,9L dalem niecale 40zl. Wystarczyla na 2 warstwy ekranu 2,30x1,30
 

Conq

New member
Poetto mozesz powiedzieć w jakim markecie budowlannym można kupić tą farbę? Jaki masz tan na oko gain, czy możesz zrobić fotki z projekcji (najlepiej poł na pół z "pozyczonym ekranem") ? Po Twoim poście wstrzymałem się z zakupem ekranu.
 

Poetto

New member
Ja kupilem w Leroy Merlin w Katowicach, ale zdaje sie ze w innych marketach budowlanych tez widzialem ich stanowiska. Wybralem kolor z wachlarza i koles mi rozrobil puszke na poczekaniu. Natomiast co do gaina nie potrafie sie wypowiedziec, nie mam z tym doswiadczenia. Jak to zmierzyc? Fotki moge zrobic jak chcesz, ale bez porownania z tym ekranem z pracy. Ostatnio troche sie w transporcie zniszczyl i nie chce go juz pozyczac. Zreszta tamten ekran byl bialy, a sciane mam szara, wiec porownanie nie byloby rowne.
 

topek

New member
topek,
Black Widow skończony? Jaki jest efekt?

WItaj :)
nie jeszcze nie jest gotowy.
Prawie wszystkie klocki juz mam.
- Farbe bazowa z odpowiednim kolorem bazowym (Bermuda Beige)
- autoair aluminimum fine 480ml
- rolke welurowa do malowania.

2 rzeczy mi brakuje:
1. HDFu bialego (nie mieli w markecie a stalem 20 min w kolejce po przycinke :-/ )
2. Czasu nie mam. Egzaminy na uczelni...

Moze w ten weekend zrobie. Zalezy ile sie w tygodniu poucze :)

Zeby wam pokazac jak slabe mam warunki projekcji:
zbiorcze.jpg


Od bialych scian i sufitu odbija mi sie swiatlo przy jasnych scenach i kontrast jest w dupie :)
Ale sciany i sufit na czas projekcji bede pokrywal agrowloknia czarna

Narazie sie pytam jak ustawic lustrzanke zeby zdjecia ladniejsze zrobic:
Wątek - Usenet - Gazeta.pl : pl.rec.foto.cyfrowa
 
Ostatnia edycja:

topek

New member
Panowie a z czego zrobic obicie ramy?
Czarny Aksamit nie jest zbyt blyszczacy?
Mylsalem, zeby listewki drewniane na czarno pomalowac, ale obicie materialem bedzie chyba estetyczniejsze?
 

topek

New member
WItam,
w koncu pierwsza sobota wolna i sie wzialem za robote :)

Tak wyglada pozycja wyjsciowa a wiec biala sciana i brak zaciemnienia scian:
brakzaciemnieniabialasc.jpg


Najpierw wzialem sie za zaciemnienie scian, zeby zobaczyc jaki to da efekt.
No i musze przyznac ze w jasnych scenach w koncu obraz nie jest taki wyplowialy tylko sa piekne i soczyste kolory.

Na sciany walnalem agrowloknine. Koszt calkowity to 35zl.
33zl na agrowloknine i 2zl na srubki:
zaciemnieniebezprojekto.jpg


Zdaje sobie sprawe, ze to do dupy wyglada i jeszcze bedzie poprawione ale to jest tylko na czas projekcji. Po projekcji minuta roboty i wszystko posciagane :)

A teraz jeszcze raz co daje zaciemnienie. Obraz przed i po:
brakzaciemnieniabialasc.jpg


zaciemnieniebialasciana.jpg


Aparat na statywie. Te same WSZYSTKIE Nastawy.
Tryb manualny.

Wzialem sie za mieszanie farby do black widow :)
A wiec najpierw wymieszalem porzadnie bermude beige. Poniewaz nie mialem mieszadla farb pod reka wymieszalem ... mikserem :)
W sumie to nic strasznego czy malo higienicznego. FArba jest na bazie wody i wystarczylo to od razu umyc:
bermudabeige.jpg



Odmierzylem litr farby:
1liter.jpg


i 250ml Auto Air Aluminium base fine (proporcje 4:1):
autoairaluminimumfine.jpg



Potem wlalem to w... garnek :) i wymieszalem. Tez mikserem :]
mixi.jpg



W markecie budowlanym kupilem 2 plyty HDF (3,3mm grubosci) jedna wielkosc jako docelowy ekran.
Druga wielkosc jako pol ekranu. Z dwoch powodow. Zeby sprawdzic jak mi idzie malowanie i zeby zobaczyc roznice do bialej sciany.
Metr kwadratowy HDFu kosztuje 20zl. Na obydwie plyty wydalem 75zl.

Pomalowalem 2x ta mniejsza plyte walkiem welurowym i otrzymalem cos takiego:
bialascianavsbw.jpg


Czyli po lewej biala gola sciana. Po prawej HDF pomalowany Black Widow.

WAZNE!!
Projektor nie byl strojony, nie uzywalem zadnych plyt testujacych.
Jade na ustawieniach fabrycznym i w ktoryms z predefiniowanych ustawien.
Napewno moze byc lepiej. Tutaj chodzi tylko o porownanie.

Test Nr 1 - Brak zaciemnienia scian i strona gazety:
brakzaciemnieniabialasc.jpg




Test Nr 2 - Brak zaciemnienia, dodatkowo zapalone swiatlo (zarowka energoosczedna):
wlaczoneoswietlenie.jpg



Test Nr 3 - Black Hawk Down HD 1
bhd2.jpg




Test Nr 4 - Black Hawk Down HD 2
bhd4.jpg



Test Nr 5 - Black Hawk Down HD 3
bhd5.jpg


Test Nr 6 - Black Hawk Down HD 4
bhd1.jpg



Test Nr 7 - Matrix HD 1
matrix1x.jpg



Test Nr 8 - Blade Runner
bladerunner2.jpg




Wnioski.
1. Przede wszystkim na black widow jest rewelacyjna (jak na proja LCD) czern.
2. Na black widow, przy wlaczonym jakimkolwiek zrodle swiatla tez jest o wiele lepiej niz na bialej scianie.
3. Ekran mozna zrobic za nieduze pieniadze (chetnie bym porownal ze screen goo :)
4. Zaciemnienie daje BARDZO DUZO. Szczegolnie w jasnych scenach. Srubki wystajace ze scian pomaluje na bialo wiec praktycznie nie bedzie ich widac a zalozenie agrowlokniny zajmuje max 2 minuty.
5. Napewno sporo poprawi jakosc obrazu, zabawa z ustawieniami i tuning proja ale zrobie to dopiero po zrobieniu docelowego ekranu :) Napewno zamieszcze foty tutaj :)

Dziekuje za uwage.
 

Rudeford

New member
Czerń lepsza a biel o wiele słabsza. Niestety coś za coś. Jedno jest pewne, zaciemnienie ścian to podstawa, szczególnie w twoich warunkach projekcji. Szary ekran jest także lepszym rozwiązaniem, widać to dobrze na fotce test nr 5, gdzie pomimo zaciemnienia obraz jest mdły. No i gratuluje chęci do własnych doświadczeń z farbami/ekranami. Ja sam miałem 4 wersje szarych ekranów własnej roboty(m.in. mieszanka alumunium z Duluxem) a skończyłem na fabrycznym Adeo.
 
Ostatnia edycja:
Do góry