Strona główna Ostatnie testy Nasze Zestawy Kanały 4K Próbki HD Forum
Rejestracja Regulamin Kalendarz Szukaj Dzisiejsze posty Zaznacz wszystkie fora jako przeczytane

Projektory, ekrany do projekcji...Wszystko związane z projektorami etc.

Wróć HDforum > Video > Projektory, ekrany do projekcji... > Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty
Odpowiedz

Senior Member

Meldunek: Apr 2008
31-05-2009, 16:54
Domyślnie

Kolego Wiatrak

Jak sie zabieramy za zrobienie ekranu domowym sposobem to nie zawsze liczmy ze bedzie tanio - i prosto.

Opowiem po krotce jak zabralem sie do swojego projektu.

Po dlugich poszukiwaniach i sprawdzeniu wielu materialow wybor tez padl na HDF.
Zeby material w zaden sposob sie nie znieksztalcal zostal zamontowany do ramy z listew 6x2cm. Powierzchnia projekcyjna zostala pomalowana farba Screen Goo Digital Grey. Najpierw podkladowa pozniej wlasciowa. Na koniec do ekranu przykrecona zostala zrobiona recznie rama z listew 6x2,5cm i otapicerowana czarnym aksamitem. Efekt?
nizej fotki. Zadnej przepalonej plamy (hdf sam z siebie nie jest zmatowiony), kozak kontrast, zadnych smuzen.

Pozdr
D
Załączone Obrazki

Ostatnio edytowane przez Dztka ; 31-05-2009 o 17:10
Odpowiedź z Cytatem
Dztka jest offline
reklama

Meldunek: Feb 2005

Wspiera forum

Meldunek: May 2008

31-05-2009, 17:49
Domyślnie

No ja bym się raczej zdziwił, gdyby właściwie pomalowany Screen Goo ekran miał jakiś feler... W tym przypadku tanio nie jest, ale jak głoszą opinie jakość jest porównywalna do fabrycznych ekranów kilka razy droższych niż zestaw farb. Czyli i tak taniej...

Czym malowałeś, wałkiem czy aerografem? I drugie pytanie, na której stronie HDF'u? Ta laminowana (biała w moim przypadku) jest lekko chropowata, natomiast druga ("lewa") jest gładka, choć wygląda jak surowa wiórówka. Też myślałem o Screen Goo na HDF'ie, ino obawiałem się efektu, a tanie farbki do eksperymentów to nie są...

Jak zwykle zwyciężył budżet, czyli Optoma. BTW, niedawno zakasałem rękawy, zdjąłem ekran ze ściany coby do dolnej listwy włożyć balast w postaci pręta i... Siurpryza! Pręt M10 nie mieści się, listwa jest przedzielona na pół tkwiącą w niej krawędzią ekranu... Czyli będzie trza wykombinować jakieś podwieszenie balastu do listwy...
Odpowiedź z Cytatem
wiatrak jest offline
Senior Member

01-06-2009, 11:12
Domyślnie

Malowalem walkiem zgodnie z zaleceniami producenta, i racja tanie eksperymenty nie sa ale jak wyszlo farbka poszla dalej w obieg

Aha i oczywiscie po tej chropowatej stronie, aczkolwiek podklad zmienil troche docelowa fakture.

Pozdr
D.
Odpowiedź z Cytatem
Dztka jest offline
reklama

Wspiera forum

01-06-2009, 16:13
Domyślnie

Powiadasz że na chropowatej dobrze wyszło? Dobrze wiedzieć...
Ja właśnie tego najbardziej się obawiałem, że owa chropowatość przebije się przez farbę i wyjdzie kiszka. A druga strona jest ciemnoszara, i też niepewność jak ją pokryje podkład...

A powierzchnia wyszła bez smug? Niektórzy bezwzględnie zalecają malowanie pistoletem, ale może mają kiepskie zdolności operowania wałkiem? Skoro farbka poszła dalej, to znaczy że miałeś za dużo? Jaki rozmiar ekranu i ilość farb?
Odpowiedź z Cytatem
wiatrak jest offline
Senior Member

02-06-2009, 09:54
Domyślnie

Przyjalem zasade - bez przesady dlatego tez 0,5l w zupelnosci wystarczylo (podlad 0,5l plus wlasciwa 0,5l). Ekran ok. 1.60x85cm.

Co do chropowatosci to nie zauwazylem osobiscie zadnych wad/przebic/niedociagniec w finalnym efekcie. Jak sie dowiadywalem niektorzy polecaja plyty laminowane- biale, wlasnie ze wzgledu na ich gladki charakter. Ale proby podjete na HDF-ie jak dla mnie okazaly sie zadowalajace.

Szczrze mowiac jest to moj pierwszy "hand made" ekran ( ile bylo przy tym zabawy i smiechu i nerw poszukujac pie***go aksamitu to swoją droga) i jak narazie jestem zadowolony.

Jedyna alternatywa jaka teraz z perespektywy kilku miesiecy bym zastosowal to zakup powierzchni projekcyjnej w placie/beli z dedykowanego materialu do ekranow (najlepiej z UK badz USA) i naciagnal na rame pod rame bordreów.

Moze w przyszlosci

Pozdr
D.
Odpowiedź z Cytatem
Dztka jest offline
Wspiera forum

02-06-2009, 20:34
Domyślnie

Przypuszczam że wcale nie było by lepiej, może nawet wręcz przeciwnie; Screen Goo ma bardzo dobre oceny. Za to oczywiście mogłoby wyjść taniej...

Co do samej tkaniny, też taką opcję brałem pod uwagę, ale "szmata" od Aversa wyniosłaby mnie drożej niż gotowa Optoma w cenie sklepowej. Ciekawe jak by wyglądało porównanie tych dwóch ekranów?

Nasuwa mi się także jedna refleksja a propos borderów. Czy w dobie HDMI absolutna i kosmicznie pochłaniająca czerń borderu jest konieczna? Co innego, gdy dla analogowych źródeł obrazu chcemy ukryć jakieś śmieci na krawędziach przy wyłączonym overscanie, ale czy przy odtwarzaniu filmu z BD lub kompa poprzez HDMI takowe śmieci się w ogóle pojawiają? Czy w tej chwili nie wystarczą zwykłe czarne bordery dla zaznaczenia kontrastu? Bo taką funkcję doskonale spełniał HDF pomalowany czarnym Akryluxem, pomimo iż nieco odbija światło i do "wygaszenia" niepożądanych elementów się nie nadaje. Z kompa takowych nie miałem, a to co pojawiało się z DVD niwelowałem poprzez przesunięcie do góry obrazu o piksel lub dwa... W takim przypadku nie ma co się zabijać o aksamit lub swoje kosztujące Ultra Black od Screen Goo...

Oczywiście dotyczy to płaskiego bordera, jak np z HDF-u lub bezpośrednio malowanego. Grubsza ramka to już trudniej, bo od jej krawędzi może odbijać się światło z ekranu...

Ostatnio edytowane przez wiatrak ; 02-06-2009 o 21:24
Odpowiedź z Cytatem
wiatrak jest offline
Senior Member

03-06-2009, 14:41
Domyślnie

Co do powierzchni to nie wiem czy wyszlo by taniej raczej drozej w moim wypadku bylem naprawde zgrzalny na material za prawie 450$

Co do borderow powiem tak...

Ekran jest zawieszony na scianie ktora wieczorem jest baardzo ciemna, jest to kolor burgundowy. Rama docelowo robiona byla pod bordery i przez pewien czas ( poszukiwania materialu w miescie stolecznym WAWA bez jakis cholernych paskow, drobinek srebrnych itd.) byla wieksza niz wyswietlany obraz i powiem szczrze ze kontrast i jaskrawosc jakos tak - uciekał.

Po zamontowaniu borederow (sygnal z BlueR) obraz zyskal niesamowity kontrast, niesamowite nasycenie - bylem w totalnym szoku. Projektor szedl juz do wymiany ale narazie... zyskal nowy wymiar i kase zainwestowalem w inne przybytki domowe. Takze jak najbardziej polecam!! Kwestją inną jest czy robic je z materialu czy malować farbą, pozostawiam to do kazdego oceny.
Postaram sie wrzucic troche fotek z wyswietlanym filmem, ale musze ustawic odpowiednio aparat nie najwyzszych lotow zeby cos bylo widac

Pozdr
D.
Odpowiedź z Cytatem
Dztka jest offline
reklama

Odpowiedz

Narzędzia wątku Przeszukaj ten temat
Przeszukaj ten temat:

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasady postowania