Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

absolus12

New member
Dzięki za rady.

Większy czyli 100''? Jaki byłby optymalny rozmiar ekranu do mojej "ścianki"?

tak jak pisałem wysokość ściany ok 2.3 szerokość ok 4.2, odległość do drugiego końca pokoju to 5.1m, odległość oglądania to ok 3-4.5m

pozdrawiam
 

profitgw

Member
Polecam następującą procedurę wykonania ekranu.Opis mojego "patentu" można znaleźć na stronie wrocławskiej firmy Cinematic,gdzie opisany jest sposób wykonania ekranu na bazie płyty spienionej Anwipor i farby ScreenGoo
Efekt znakomity choć pracy trzeba trochę w to włożyć.
 

profitgw

Member
Tak to ta strona.Niezbyt często udzielam się na forum,dlatego nie mogłem wkleić linka.Dzięki za pomoc.Sporo ludzi już wykorzystało moje doświadczenia i byli bardzo zadowoleni z efektu końcowego.Jeden nie wierząc do końca w efekt końcowy uparł się abym udostępnił ekran dla prób.Przyjechał ze swoją Optomą HD 80 i był naprawdę zszokowany jakością obrazu w porównaniu do posiadanego przez siebie ekranu(miał jakiś model Aversa).Osobiście uważam,że ScreenGoo to naprawdę dobry produkt.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Mnie już dawno temu zastanawiał poniższy wykres:

sds2.jpg



Wynika z niego, iż szare powierzchnie mają na wprost całkiem spory gain, od 0,9 do 1,4; może to też jest jedną z przyczyn tak dobrego odbioru obrazu z tego ekranu? Dostajesz szarą kontrastową powierzchnię, z jakimś tłumieniem odbić pomieszczenia, a do tego jeszcze "kopa po oczach", za sprawą większego niż w typowym białym matowym ekranie gain...

Krzywe wydają się dość wypukłe, ale to wynikać może także ze skali rysunku, dwukrotny spadek gain dla niemal 60 stopni to chyba nie najgorszy wynik? Jak oceniasz jakość obrazu oglądanego pod kątem do osi ekranu?
 

profitgw

Member
W moim pomieszczeniu o wymiarach 4,30 x 3,30 odległość od ekranu wynosi prawie 4 metry.Szerokość pomieszczenia nie pozwala na obserwację ekranu z większych niż 30 stopni katów w obie strony.Przy tych kątach wierz mi nie ma kompletnie żadnej róznicy w kontraście,jasności czy nasyceniu kolorami poszczególnych obrazów.Szkoda ,że nie posiadam lepszego projektora.Może wtedy różnice by się uwydatniły.
 

Conq

New member
Może mi ktoś powiedzieć czy jest jakaś alternatywa do farb "Screen Goo", czy ktoś eksperymentował na akrylu lub lateksie jakiegoś producenta farb.
 

grzegorzp

New member
witam
mam epsona emp-tw700 i od jakiegoś czasu zbieram się by kupić ekran,

czy da się kupić w granicach 1000zł ekran szary, wymiary 160X90cm typowo do kina domowego? najchętniej ramowy, lub ewentualnie elektryczny, priorytetem jest jakość tkaniny i cena:) najchętniej wydałbym 500-700zł bo 1000zł to zupełny max na ten cel...
jest szansa żeby w takiej cenie kupić coś naprawdę dobrej jakości?

ps, jeżeli miałbym wydać 300-500zł i kupić coś ledwo lepszego niż ściana czy płyta spieniona pcw to już wolę nic nie kupować.

ktoś ma jakieś pomysły, doświadczenia?
 

grzegorzp

New member
ale to biały, a ja chcę szary...
tą firmę można polecić? kupowałeś u nich?
poza tym ktoś na forum pisał, że to raczej niższa półka... do 1000pln nie da się kupić nic porządnego?
 
Ostatnia edycja:

Buti

New member
Ostatnio rozmyślam nad tym, jak by to było mieć ekran zakrzywiony 92 cale. Jakie były by wrażenia i czy byłby problem z utrzymaniem ostrości na całej powierzchni wewnątrz i po bokach. Może ktoś zbuduje? :D
 

Droo

New member
grzegorzp napisał:
ale to biały, a ja chcę szary...
tą firmę można polecić? kupowałeś u nich?
poza tym ktoś na forum pisał, że to raczej niższa półka... do 1000pln nie da się kupić nic porządnego?

ja kupilem swoj w tej firmie i nie jestem specjalnie zadowolony ani z ekranu ani z samej firmy i jakosci obslugi. Ekran ktory kupilem to elektryczny Kauber (bialy z czarnymi ramkami), szerokosci chyba 240cm (nie pamietam dokladnie bo kupowalem rok temu i nie mam przed soba tych numerkow). kosztowala mnie ta przyjomnosc jakies 2tys. Nawiasem mowiac uzywam obecnie rowniez Epsona TW-700. Glowna wada ekranu jest to ze dosc szybko zaczal sie falowac. Nie jest to jakies traszne i rzuca sie w oczy tylko przy scenach gdzie kamera jedzie poziomo. Co do jakosci obrazu, to nie potrafie za duzo powiedziec, bo nie mam porownania do innych ekranow, ale nie powalila mnie w stosunku do obrazu rzucanego na sciane (nie wiem, widocznie mialem jakas dobra farbe na scianie), wiec poprawa byla stosunkowo niewielka. Niestety nie warta pieniedzy ktore w to wlozylem. Jedyna zaleta, oprocz poprawy obrazka, to czarne ramki ktore dodaja kontrastu, oraz mozliwosc opuszczenia ekranu nizej (sciane na ktora wczesniej rzucalem obraz mialem dosc wysoko i trzeba bylo zadzierac glowe).

edit: odgrzebalem dane i wymiary. 240x135cm, z czarna ramka po bokach po 5cm i 100 cm u gory, powiezchnia MattWhite HD.

Jesli chodzi zas o sama firme, to jestem niezadowolony, poniewaz ekran przyjechal bez faktury i sterowania. Dopiero po dlugich dobijaniach w koncu dowiezli fakture i sterowanie, ale niestety od zlego ekranu, wiec przez jakis miesiac mialem przewody na wierzchu i musialem robic recznie zwarcie zeby ekran sie rozsunal. W koncu wszystko dotarlo, ale niesmak pozostal.
 
Ostatnia edycja:

walher

New member
Ekran domowej roboty

Poniżej dość ciekawy link pod którym są prezentowane zrzutu z wyświetlanego obrazu. W kilku przypadkach obraz jest wyświetlany na białej ścianie oraz na płycie z regipsów i powiem szczerze - nie wygląda on najgorzej.
avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=96517
 

Tonio

New member
Witam!Droo....cóż,zgadzam się niestety w sprawie tej firmy.Kupiłem ekran rozwijany ręcznie,16.9 format Matt Grey 240cm na 115 czy jakoś podobnie.Dałem 730zł.Niewiem czy to dużo czy mało.Nadaję na niego z Infocusa x10.Obraz jest fajny,żyleta choć ziarno mogłoby być mniejsze ale pałąk naciągający ma już kształt lekkiego banana,pojawiły się już fale a boki zawijają się w kierunku projektora.Mam go 5 miesięcy....czy tak powinno się dziać czy się czepiam?Pozdrawiam!!!
 

tomek67

New member
Tonio napisał:
Nadaję na niego z Infocusa x10.Obraz jest fajny,żyleta choć ziarno mogłoby być mniejsze ale pałąk naciągający ma już kształt lekkiego banana,pojawiły się już fale a boki zawijają się w kierunku projektora.Mam go 5 miesięcy....czy tak powinno się dziać czy się czepiam?
U mnie po dwu latach ekran jest ok.
Model Projecta 240 cm grey z ręcznym zwijaniem.
Ale miałem po prostu fuksa, podobna Projecta w pracy Matt White elektryczna ma dość wyraźne fale.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ile cykli rozwinięcie / zwinięcie zaliczyła Projecta w pracy a ile ta w domu? Z grubsza oczywiście... Może tu leży pies pogrzebany, nie tylko w fuksie a propos egzemplarza?
 

absolus12

New member
Czy ktoś na forum malował farbami ScreenGo używając wałka? Nie wiem czy dam rade załatwić pistolet ciśnieniowy do malowania, dlatego pytam. W planie mam zrobienie ekranu o wysokości ok 125cm + szerokość ok 299cm.

Na razie w przeciągu miesiąca na 100% kupię projektor i w tym czasie chciałbym zaplanować wykonanie jakiegoś sensownego ekranu, ponieważ oferowane w sklepach są dla mnie bardzo drogie (ok 2500-3500pln). Jak myślicie ile farby ScreenGO i podkładu będę potrzebował do takiego ekranu?

Podrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Czytałem rozbieżne opinie na temat malowania wałkiem, może to tylko brak umiejętności / wprawy u tych, którzy narzekali na efekt?

Co do pistoletu: może spróbuj tak jak opisano stronę wcześniej, zlecić to lakiernikowi.

Co do ilości farby:
http://www.goosystems.com/calculator/

chociaż mogą "oszukiwać", liczy się sprzedaż... ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Gdybym potrzebował ekran tej wielkości i miał na to około tysiąca, to kupiłbym właśnie farby Screen Goo.

Szczególnie jeśli to ma być 21:9 zrobione z 16:9, przy czym i tak trzeba będzie się narobić i nakombinować.
 
Do góry