Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

foczasty

New member
Warto zaznaczyć że cały pokój był w kolorze białym a raczej zbliżonym do białego. :) Zdjęcia robione telefonem i nie oddają w pełni kolorów i końcowego efektu.
 
Ostatnia edycja:

foczasty

New member
Ekran ma 151 wysokości i 266 szerokości.

Teraz wygląda trochę inaczej bo powiesiłem na obramowaniu głośniki by nie stały na stojakach. Szerokość ramki zrobiłem na 10cm (tyle ile ma szerokość głośnika.
 
Ostatnia edycja:

Bartek_S

New member
Mam Epsona EH-TW3200 w pokoju 32m2 gdzie również słucham muzyki. Będę robił ekran DIY.

Pytanko: czy tkanina projekcyjna zwykła, np. Adeo, odbija dźwięk w całości?

Bo pomyślałem, ze za ekranem DIY umieszczę dyfuzory 1D w miejscu pierwszego odbicia na ścianie miedzy kolumnami.
Czy dźwięk przejdzie przez tkaninę i rozproszy się na dyfuzorze czy też w większości lub całości odbije się od tkaniny? Wtedy sens dyfuzora jest zerowy.

Nie myślę o tkaninie transparentnej dźwiękowo, gdyż boję się jak na niej wyglądać będzie obraz - wiem, że jest dziurkowana.
 

Jaromir_GD

New member
Hej Koledzy,
Tak czytam i czytam zarówno o ekranach kupnych i tych diy no i wiem, że nic nie wiem. Wszyscy jednogłośnie mówią szary i nic więcej. Zatem aby nie martwić się o zwijanie i wykluczyć inne problemy związane z niemarkowymi produktami myślę nad budową ekranu własnymi rękami. Tutaj również sytuacja jest niejasna. Niektórzy pod niebiosa wychwalają ekrany Black Widow i w tym miejscu rodzi się pytanie. Czy zakup matowej farby beżowej i jej zmiksowanie np. z farbą aluminiową Fluggera High Tech ma sens? Czy może lepszy wybór to Tkkurila F499 i dodanie np. proszku aluminiowego? Wiem, że już na forum jeden z kolegów zrobił coś takiego, że do farby prawie białej dodał srebran i na zdjęciach wyglądało to super (nie mogę teraz znaleźć tego wątku) jednak jakie są Wasze przemyślenia? Nie chcę ładować się w coś niepewnego lub dostępnego tylko za granicą za niebotyczne pieniądze. Wiem, że zaraz wszyscy powiedzą kup, zrób i podziel się spostrzeżeniami jednak nie o to mi chodzi. Będę kombinował, wymyślał aż ostatecznie wydam tyle co za ekran Supremy Feniks Elegant, o którym również myślę. Rozważałem również coś ramowego ze stajni Supremy jednak gdy efekt ma być podobny do diy ale cena 10 razy większa to po co wydawać kasę w błoto. Jakie są Wasze przemyślenia? Celowo jeszcze nie piszę o projektorze, warunkach projekcji bo na wstępie chcę wyjaśnić to zagadnienie by dalej jechać z tematem.
Pozdrawiam
 

creep22

New member
Ja już mam też dość czytania o ekranach i ich cenach. Mam Benq W1070 i wyświetlam od tygodnia na pomarańczowej ścianie, która była w pokoju. Chciałbym ekran ramowy, ale stać mnie na niego będzie pewnie w przyszłej pięciolatce:-D więc postanowiłem, że może wymaluję ekran Tikkurilą Feelings Interior Paint i poproszę kolegę stolarza, żeby mi dorobił jakieś ładne bordery. Czy macie jakieś doświadczenia z tą farbą i tym projektorem, jaki odcień szarego wybrać?
 

jgx

New member
Bez reklam
Ja już mam też dość czytania o ekranach i ich cenach. Mam Benq W1070 i wyświetlam od tygodnia na pomarańczowej ścianie, która była w pokoju. Chciałbym ekran ramowy, ale stać mnie na niego będzie pewnie w przyszłej pięciolatce:-D więc postanowiłem, że może wymaluję ekran Tikkurilą Feelings Interior Paint i poproszę kolegę stolarza, żeby mi dorobił jakieś ładne bordery. Czy macie jakieś doświadczenia z tą farbą i tym projektorem, jaki odcień szarego wybrać?

Ja mam ekran (264cm szeroki) wymalowany tą farbą - najpierw pomalowałem G499 czyli jednym z odcieni polecanym w sieci ale dla mnie i mojego proja (mam jasnego) było za jasno, pomalowałem drugi raz H499 i jest git choć mam ochote spróbować jeszcze ciut ciemniejszy. Ze wzgędu na to iż W1070 też należy do bardzo jasnych projów moim zdaniem tylko H499. Na próbniku te kolory wyglądają na duuużo ciemniejsze niż są w rzeczywistości - trzeba to wziąść pod uwage!!! I pamietaj - trzeba z kawałkiem ściany pod ekran naprawde się pobawić aby było idealnie równo, tak max 3-5mm odchyłki na skrajach najlepiej by było. Skąd jesteś?
 
Ostatnia edycja:

creep22

New member
Dzięki za odpowiedź. Jestem z podkarpackiego. Ścianę mam naprawdę równą, więc mam nadzieję, że wyjdzie to w miarę ładnie. Mi wychodzi szerokość 250cm. Czym malowałeś - wałek, natrysk? Ile warstw?
 

jgx

New member
Bez reklam
Kupiłem dobry wałek kanadyjski do gładkich powierzchni. Malowałem dwa razy. Wyszło dobrze, podczas seansu nie widać żadnych problemów. Obraz moim zdaniem bardzo dobry, mam bardzo ochote powiesić jakiś ekran i porównać czy dedykowany ekran może coś wnieść, musze to kiedyś zrobić tylko nie mam dostępu do jakiegoś szarego ekranu
 

Matador

Member
Ale masz równą bo tak Ci się wydaje czy przystawiasz poziomice 2.5m i masz odchyłk imax 3-4mm bo wtedy dopiero możemy powiedzieć że jest naprawde równa :)
3-4mm na 2.5m to jest równa ściana :shock: :?:

---

Wszyscy polecają Tikkurilę,
ja jestem trochę przekorny, więc postanowiłem spróbować czegoś innego :bober:
Kupiłem Śnieżkę z serii Barwy Natury nr.157 (Pejzaż Zimowy czy jakoś tak)
płyta wiórowa nielaminowana (szara) 12mm
farby nie trzeba rozcieńczać, nie zostawia śladów wałka,
kryje w zasadzie na 1 raz, drugie malowanie to formalność.

Bordery zrobiłem z kątowników, oklejonych samoprzylepną okleiną sprzedawaną na Allegro jako zamsz, czy welur i nakleiłem je na klej montażowy
(całość waży ponad 30kg i wisi na kołkach rozporowych 12-kach, z tyłu doklejone są listwy)

Wrażenia - większość oglądam w trybie ECO, jest akurat,
ale w przypadku oglądania w okularach 3D bywa za ciemno - przełączam wtedy na pełną jasność.
Niestety - przyciemnienie sufitu odpada, więc szukam jakiegoś pomysłu, jak pozbyć się odbitego z góry..
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    261,9 KB · Wyś: 78
  • 3.jpg
    3.jpg
    226,4 KB · Wyś: 91
  • 4.jpg
    4.jpg
    120 KB · Wyś: 101
Ostatnia edycja:

jgx

New member
Bez reklam
Jaką masz szerokość (bez borderów) i z jakiej odległości oglądasz? Porównywałeś z jakimś dedykowanym? Ja porównałem z próbkami Adeo - poniżej wklejam moje wrażenia z innego forum bo nie chce mi się dwa razy pisać.
Oglądam na ekranie DIY czyli odpowiednio wygładzonym i pomalowanym szarą farbą tikkurila feeling interior paint kawałku ściany o szerokości 262cm. Od jakiegoś czasu postanowiłem zakupić ekran ramowy 120". Postanowiłem kupić Adeo. W tym celu zdobyłem cały próbnik ze wszystkimi rodzajami tkanin jakie produkuje ten producent. Dziś tak na szybko złapałem aparat "małpkę" sony za kilka stówek i pstryknąłem parę fotek - może kogoś to zainteresuje i da jakiś pogląd względem ekran DIY a dedykowany dobry ekran. Zaznaczam że robiłem je z ręki i w opcji auto - zdjęcia są tragicznej jakości jeśli chodzi o jakość czyli ostrość itd. ale mi chodziło jedynie o ukazanie różnicy i ogólny pogląd miedzy
1- moją szarą farbą
2 - RG Adeo
3 - RW Adeo
Na zdjęciu pierwszym są cztery kawałki próbnika ale (były jeszcze Helios) ale ostatecznie zdjęcia robiłem tylko z RG i RW. Są dwa foldery - w jednym zdjęć więcej i robiłem je po ciemku w drugim kilka fotek z bocznym swatłem. Mam jasny sufit jasno brązową ścianę wokół ekranu reszta szare, meble ciemne. Każdy niech obejrzy - moje spostrzeżenia są takie - RG daje lepszą czerń i chyba by lepiej się sprawował ze światłem ale ja oglądam po ciemku - jak to niektórzy tu piszą - rytuał! :). Ze zgaszonymi światłami czerń jest troszkę lepsza na RG niż mojej farbie ale okupione jest to duuużo gorszą bielą i ogólnie przygaszonymi kolorami, całym obrazem, RW za jasno w ogóle jest choć biel zdecydowanie najlepsza.
Może ja się nie znam, jestem ślepy nie wiem, ale widzę co widzę i opisuje. Na chwile obecną - jakby mi ktoś dawał tego Adeo za darmo i powiedział - wybieraj, dostajesz za friko Adeo (ale musisz na nim oglądać) albo zostajesz przy swojej ścianie niestety ale został bym przy swoim!!! Proszę mnie oświecić gdzie popełniam błąd w takim rozumowaniu (jeśli popełniam), po prostu obraz na mojej farbie ma dla mnie ładniejsze, żywsze kolory, ostrość jest taka sama, czerń ciut gorsza ale np. na czarnej planszy z 3 metrów z których oglądam nie było czasami widać żadnej różnicy i na żywca i na zdjęciach
http://www100.zippyshare.com/v/Ymg7WIX2/file.html
http://www68.zippyshare.com/v/xCN2nGW2/file.html
 
Ostatnia edycja:

komanch

Member
No i właśnie w tym problem. Są odbicia od sufitu, ponieważ ekran jest za blisko sufitu. Brak też ewentualnie szerszego czarnego pasa u góry ekranu.
 

Matador

Member
No nie każdy ma możliwość dostosowania sobie pokoju pod projekcje,
nie mieszkam w domku, tylko w bloku,
są komody, których nie mam już gdzie przesunąć,
ekran ma 104" (netto) i jest kompromisem,
większy pas u góry zmniejszyłby go jeszcze,
a w dół już zejść nie mogę,
nie można mieć wszystkiego.. niestety..

Porównywałeś z jakimś dedykowanym?(...)

Niestety nie mam porównania,
na zdjęciu które wrzuciłem, może tego nie widać,
ale w rzeczywistości ten szary jest dosyć ciemny,
początkowo bałem się nawet, że będzie za ciemny,
ale projektor jest blisko, swiatła dużo i wydaje mi się, że ta farba jest trafionym kompromisem miedzy utratą jasności w światłach,
a poprawą w ciemnych fragmentach obrazu,
nawet nie tyle chodzi mi o czerń, co nasycenie barw w cieniach.
 
Ostatnia edycja:
Do góry