Ekran fabryczny kontra kombinacje domowej roboty

chiboogi

New member
Witam...
po przeczytaniu tego tematu stwierdzilem zaryzykuje, zrobie samemu ekran z tkaniny polecanej tutaj tj MW&LG. Dzisiaj wstepnie postawilem na podlodze zrobiony ekran i wlaczylem film. polowa obrazu wyswietlana byla na sciane (biala farba) a 2 czesc na ekranie z tkaniny MW&LG. Powiem tak..... to co zobaczylem to bylem w szoku i pierwsza mysl to..... jak ja moglem ogladac do tej pory filmy. Warto w 100 % wydac te pieniadze i zrobic samemu. Trzeba jednak sie napracowac zeby wszystko bylo cacy ale warto... Polecam.
 

czarnuch

New member
Zgadzam się że oglądanie na ścianie nie ma sensu.Ale nieraz zamiast meczyć się samemu można wyrwać ciekawe okazje na aukcjach internetowych.
 

Drzymek

Member
Witam.
Zakupiłem ekran BUENOSCREEN o przekątnej 80cali 16:9 i nie jestem zadowolony, bo pomimo upłynięcia miesiąca czasu powierzchnia ekranu nadal jest pofalowana.

Widać to szczególnie gdy kadr przesuwa się w poziomie.

Próbowałem wielu sposobów aby zniwelować fale na ekranie. Naciągałem go, dociążałem, zamontowałem uchwyty na dolną belkę które by ją naprężały. Było już nawet całkiem dobrze, ale niestety nie idealnie i nadal widziałem gdzieniegdzie pofalowania (co prawda już znacznie mniejsze).
Sam ekran jest ładnie wykonany i wyświetla ładny obraz z którego jestem zadowolony.

Wpadłem zatem na pomysł aby zrobić hybrydę. A mianowicie Wyciąć ekran wraz z borderami i przykleić go na kleju do grubej płyty HDF usuwając wszystkie pomarszczenia (mniej więcej tak jak się układa tapetę). Następnie zamontować go na stałe do ściany (ekran i tak mam cały czas rozwinięty).

Co sądzicie o takiej metodzie?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Osobiście nieco bym się tego bał, tapety są w wąskich paskach, nie wiem czy da się bezproblemowo przykleić tak dużą powierzchnię.
Jeśli już, to z tkaniny odciętej z ekranu zwijanego zrobiłbym klasyczny ekran ramowy. Bordery oryginału poświęciłbym na zakładki, nowe bordery można jakkolwiek wykonać dookoła ramy.
 

John_Locke

New member
Witam
Przyznam szczerze, że nie czytałem dokładnie całego tematu, ponieważ cena robienia ekranów samemu mnie trochę odstraszyła, a dziś tak naprawdę w internecie można już znaleźć ekrany w przedziale cenowym 100-200zł. Mam pytanie: czy da się zrobić samemu ekran zamykając się w cenie do 100zł, który byłby choć trochę lepszym rozwiązaniem niż ściana lub prześcieradło.
Tylko proszę, nie żartujcie ze mnie, odpowiedzcie serio.
Z góry dziękuję,
Pozdrawiam.
 

kszymon

Klub HDTV.com.pl
VIP
też nie czytałem tematu ale odpowiem na twoje pytanie : da sie !!


Wziąłem płyte PCV 5mm i przytwierdziłem ją do ramy. Płyte wykleiłem folią białą matową - konkretnie ORACAL economy 641 010M . Oczywiście folia musi być idealnie naklejona, więc jeśli ktoś nie ma o tym pojęcia to może mieć z tym problem.
Po naklejeniu powierzchnia jest idealnie gładka, i bardzo matowa. Obraz jest moim zdaniem świetny, nawet nie ma sensu porównywać do prześcieradła czy ściany. Poprostu powierzchnia folii jest bardzo gładka, bez jakiejkolwiek faktury...
Koszt wykonania to max 100zł.

Ale tu pojawia się moje pytanie. Jak ma się taki ekran do ekranów oryginalnych? Bo nigdy nie miałem w domu oryginalnego ekrany, wiec porownanie mam tylko do sciany, przescieradła i materiału na rollupy (matowy banner) i jest dużo lepiej. Ale jak z tymi orygialnymi drogimi ekranami. Moim zdaniem on powinien być nawet lepszy skoro jest bardzo matowy (nie ma mowy o odbijaniu się lampy) i jest idealnie gładki bez jakiejkolwiek faktury. Jedyną wadą może być to że jest on zbyt biały , śnieżno biały, a te ekrany oryginalne aż tak białe nie są. Dlaczego, bo nawet niewiem ?
Czy ktoś ma porównanie obrazu na ekranie oryginalnym (dobrym) z obrazem na płycie wyklejonej folią białą matową ?
 
Ostatnia edycja:

marycz

New member
witam, mam projektor Mitsu HC4000 i chce wlasnorecznie zrobic ekran w formacie 2.35:1 o przekatnej 154" wygiety. ", tkanine chce zakupic w sklepie Kinomaniak.
Pokoj mam 100% zaciemniony, czarne matowe sciany, od soczewki projektora, do ekranu jest okolo 630cm, i "projectorcentral" rekomenduje "screen gain" 1.8 .
Pytanie polega, jaka kupic tkanine z oferowanych:
- Tkanina Dual Screen
- Tkanina Matt Grey HD
- Tkanina Matt White HD
- Tkanina MW&LG HD
 

tadeusz1939

New member
Jaki numer NCS albo symbol z wzornika ?

Panowie / Panie pomóżcie proszę bo mam już mętlik w głowie ale część decyzji z ekranem już podjęte a mianowicie. Zdecydowałem się na pokrycie gładzi farbą tylko jaką i w jak mocnej szarości. Nie chciałbym odkrywać Ameryki i testować a zakupić jakąś ( tylko jaką ) farbę i zabarwić ją z wzornika np. NCS lub innego. Projektor to OPTOMA HD20 w zaciemnionym pomieszczeniu przeznaczonym tylko do kina domowego. Wielkość ekranu to szer. 240 wys 135. Dziękuje za pomoc.
 

marekhoffman

New member
Witam,

Rozumiem że jest to temat z cyklu DIY, ale nie rozumiem punktu widzenia niektórych użytkowników. Jeśli ktoś chce zaoszczędzić i robi ekran sam ze starego prześcieradła to rozumiem, ale wygięty ekran o dużej przekątnej?
Nie lepiej zgłosić się do któregoś producenta po coś takiego?

Jeśli chodzi o falowanie to moje rady są następujące:
1. Jeśli ekran faluje od nowości i nie jest to poważniejszy produkt tylko chińszczyzna za 500-700zł, to on już będzie falował i bardziej należy ubiegać się o wymianę lub zwrot pieniążków w sklepie niż się z nim bawić.
2. Jeśli już ekran się marszczy i faluje, a nie oddamy go w sklepie, to najlepiej byłoby go rozciągnąć na stałe kupując albo odpowiednie profile, albo można udać się do firmy produkującej reklamy aby przeszyła nam krawędzie (zagięła jak zasłonki na dole) i zrobiła oczka takie jak w bannerze reklamowym. Możemy wtedy rozciągnąć ekran na ścianie np. na lince metalowej i wtedy nic się już z nim nie będzie działo.
3. Ostatnia opcja to kupić ekran ramowy lub z napinaczami. Koszt dobrego ekrany zaczyna się od 2500zł.

Pozdrawiam
 

dmpldamian

New member
Witam. Przeczytałem cały post i jeden kolega wspomniał o wygiętym ekranie.
Mianowice zastanawiam się nad zrobieniem takiego ekranu jednak nie wiem co on daje ze powierzchnia jest wklęsła tak jak w ekranach w kinie.
 

Lizzy

New member
Okulary 3D do Panasonic ST50

Mam Panasonic ST50 HDTV, Chc[FONT=&quot]ę[/FONT] kupi[FONT=&quot]ć[/FONT] okulary 3D, aby cieszy[FONT=&quot]ć[/FONT] si[FONT=&quot]ę[/FONT] telewizj[FONT=&quot]ą[/FONT]. Znalaz[FONT=&quot]ł[/FONT]em jeden na SainSonic My[FONT=&quot]ś[/FONT]l[FONT=&quot]ę[/FONT], [FONT=&quot]ż[/FONT]e to jest bardzo dobry i chc[FONT=&quot]ę[/FONT] spróbowa[FONT=&quot]ć[/FONT]. Ka[FONT=&quot]ż[/FONT]dy, kto kupi[FONT=&quot]ł[/FONT] i ma jakie[FONT=&quot]ś[/FONT] pomys[FONT=&quot]ł[/FONT]y?[FONT=&quot][/FONT]
 

ov_darkness

New member
Witajcie,

Jako, że jestem w trakcie remontu, postanowiłem dostosować jedno z pomieszczeń do oglądania filmów z projektora.
Setup będzie następujący:
ekran 100" 16:9 z dystansu 3.6-4m (Optoma HD25)
pomieszczenie zaciemnione, prawie całkowicie (zasłony lub zasłony + rolety)
Kolor ścian wynegocjowałem jasnoszary (ale mam nadzieję, że zejdę do co najmniej 50% szarości ;P ). Na szczęście argumenty mam mocne, bo poprzedni salon był w 70% szarości i wcale nie było "jak w grobie", nawet teściówka to przyznała ;P

Ekran będzie wykonany na szpachlowanej ścianie z K-G, najprawdopodobniej mieszanką Black Widow.

Teraz pytanie: jakiej, dostępnej w Polsce farby powinienem użyć?
Czy każda farba dająca się pomieszać w NCS o tym kolorze S 0907 Y70R będzie odpowiednia?
Jaki wybrać stopień połysku? (najniższy, czy oczko wyżej, niż najniższy?)
 

rafalasty

New member
Powoli z tym malowaniem poszukaj na polskim rynku profesjonalnych farb do malowania ekranu ,ta farba posiada tabele sprawdzasz jasnosc swojego projektora i odczytujesz ile szarego pigmentu masz dodac . Na ekran o szerokosci 2.5 m wydasz około 1000 zł
 

Ultro

New member
Cześć, zazdroszczę możliwości stałego ekranu. Ja już rok bujam sie z różnymi elektrykami i w różnych cenach ( najdroższy 2000 tys) i wszystkie to kicha. Rozważ zakup ekranu ramowego, wydasz tyle co na farby a efekt masz pewny. Pozdro.
 

rafalasty

New member
Kolega ma racje farby nie odsprzedasz ja wymienilem rzutnik i mam do wymiany ekran ,na białym mam efekt perły, a ramę wymienisz, sprzedaż .Jak nie masz dobrej ekipy do sciany (szpachlowanie, farba grunt) nie kąbinuj .Mam spory ekran nie dosc,że perła to od niedawna zauważyłem falowanie zmarszczki niewiem jak to nazwac,napiąć nie moge zaczynam być zły a rama to rama.
 

FunkyKoval

New member
Bez reklam
Bo ekrany, jesli nie ramowe, to tylko z napinaczami sie kupuje - kazdy pozadny sprzedawca tak ci doradzi. No ale wlasnie, na rzetelnych i znajacych sie sprzedawcow juz ciezko trafic....
 

damaioshin

New member
Funkykoval. Napinacze niestety kosztują tyle, co budżetowy projektor.
Ramowe do tanich również nie należą, a wymagają miejsca.
Tani ekran za kilkaset zł może być lepszy od ściany, zwłaszcza gdy nie ma możliwości wymalowania.
A to że będzie falowal. CCC
 
Do góry