Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora? Kalkulator Projector Central.

Tytułowe pytania są na forum zadawane dość często i regularnie...

Odpowiedzi w sumie łatwe do znalezienia, można wygooglać instrukcję obsługi, albo zajrzeć na stronę producenta; chyba wszyscy wytwórcy projektorów oferują na swojej stronie tak zwany kalkulator projekcji.

Poniżej podaję link do kalkulatora, jaki oferuje portal Projector Central. Ma on (kalkulator) tę niewątpliwą zaletę, iż w jednym miejscu mamy kalkulacje niemal wszystkich produkowanych projektorów.

http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

Twórcy kalkulatora zastrzegają iż prezentowane dane oparte są na informacjach uzyskanych od producentów projektorów, które to dane mogą ulec dezaktualizacji lub być nieprawidłowe.

A dla tych, którzy są na bakier z językiem sir Wiliama, albo całkowicie nie orientują się w zagadnieniu, mały przewodnik.

Najpierw wybieramy z rozwijanych list producenta i model projektora.
_
1.JPG

------------------------------------------------------

Następnie zaznaczamy opcje:
_
2opcje.JPG
-

1. Wyświetlany materiał: prezentacja, dane/tekst, filmy/video, gry
2. Jednostki miary: cale/stopy lub centymetry/metry
3. Wykorzystanie suwaka zoomu:
Diagonal range - zmiana przekątnej (rozmiaru) ekranu przy stałej odległości projektora od ekranu
Throw range - zmiana odległości projektora od ekranu, przy stałej przekątnej (rozmiarze) ekranu

Et voila!

Suwając suwakami zoomu, odległości (Throw Distance) oraz przekątnej ekranu (Image Diagonal) możemy dobrać odpowiedni ekran lub projektor do naszego domowego kina.

Jedyną wadą opisywanego kalkulatora, jest brak informacji na temat lens-shiftu w danym projektorze, co czyni symulację montażu projektora i rozmiaru ekranu nieco niepełną. Oczywiście broń Boże nie czynię autorom z tego zarzutu!!! Po te dane nalezy już samemu sięgnąć, google się kłania! ;)

Link który zapodałem odnosi się do wersji Pro kalkulatora, która pozwala także na określenie dodatkowych informacji:

4. Sposób montażu: sufitowy (ceiling) lub na półce/stoliku (floor)
5. Proporcje boków ekranu
6. Gain ekranu (współczynnik odbicia światła)
7. Zalecana odległość widza od ekranu
8. Maksymalna ilość światła w pomieszczeniu, dla osiągnięcia kontrastu 10:1 przy filmach/video (5:1 dla gier); 100% swiatła to dobrze oświetlone pomieszczenie biurowe (400 luxów)
9. Zalecenia dotyczące rozmiaru ekranu w powiązaniu z jasnością i rozmiarem wyświetlanego obrazu:
żółte pole - zalecane zmniejszenie wielkości obrazu lub zwiększenie współczynnika gain ekranu
zielone pole - zalecana jasność obrazu dla pomiesczeń zaciemnionych
czerwone pole - możliwość wykorzystania projektora w pomieszczeniu z niewielką ilością światła.

Teoretycznie dostępny jest także "przełącznik' trybu pracy lampy, ale jeszcze go nie widziałem... ;)

Informacje dotyczące ilości światła należy zapewne traktować z dużą dozą ostrożności, opierają się bowiem na danych katalogowych urządzeń, a te jak wiadomo nie są zbyt miarodajne. Zazwyczaj przecież jasność znacznie spada po kalibracji...
 
Ostatnia edycja:

skalmen

New member
przydatna stronka sam z niej korzystałem przy zakupie mitsubishi hc910 i potem optomy hd800x, informacje są dobre i nieprzekłamane
 

todei

New member
Witam.Planuje zakup projektora i mam takie pytanie:Czy ekran musi byc idealnie dopasowany wielkoscia do obrazu czy moze byc ciut wiekszy? Glównie chodzi o to,czy moze nie ma to jakiegoś wplywu na jakosc obrazu jesli nie pada on na caly ekran?...to oczywiście tylko takie moje przypuszczenia i nie wiem czy nie plotę głupot
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Może być ciut większy, jakość samego obrazu się nie pogorszy.

Za to postrzegana jakość i owszem, czarne obramowanie dookoła ekranu (border) poprawia wrażenia podczas projekcji, oko jest nieco oszukane przez tą czarną ramkę i doznaje wrażenie większego kontrastu obrazu.

Dopasowanie obrazu do rozmiaru części aktywnej wewnątrz borderów ma też zaletę praktyczną, jeśli na krawędziach obrazu masz jakieś "śmieci" lub nie do końca dobrze ustawioną geometrię, to czarne ramki pozwalają to zamaskować.
 

terranus

New member
odległość od ekranu projekcyjnego

Witam,

Co do odleglosci na tej stronie
http://www.projectorcentral.com/BenQ...ulator-pro.htm

pokazuje ze przy odleglosci 2.3 obraz bedzie mial wymiary okolo 82 wysoki 145 szeroki i prrzekatna 168 - ja z tej odleglosci przy zoomie optycznym jestem w stanie osiagnac obraz okolo 105 wysoki 180 szeroki i przekatna 210 - dla mnie obraz OK, pikseli nie widac, a jak ogladalem sample 720 i 1080 ( choc projektor 720 i wiecej nie pociagnie) to obraz byl bardzo ladny.

Zastanawiam sie czy to nie bedzie zle dla moich oczu. Choc obraz w 100% z projektora bedzie wystwietlany w hd720, wiec jakosc ok. Jezeli to jest za duzo ,to jak myslicie (bo rozne źródła rożnie podają i gdybym się tym sugerowal to pewnie i TV musialoby byc kolo 32" :grin:) Jaki mniej wiecej max rozmairr obrazu myslicie ze bylby dopuszczalny z odleglosci 2,3 metra przy sygnale HD720 - zalezey mi miec ekran na tej samej sciane co TV bo inaczej bedzie problem z KD.


Pozdrawiam!
 

GRajza

New member
Albo jestem ślepy, albo źle pamiętam, albo nie wiem :D
Nie mogę znaleźć w kalkulatorze Sanyo z800, a wydaje mi się, że wcześniej sprawdzałem...
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wydaje mi się, że Z-700 ma tą samą optykę co Z-800, możesz wybrać ten pierwszy model w kalkulatorze.
 

pildid

New member
Witam serdecznie wszystkich. bardzo fajny link do stronki jeśli ktoś lada chwila stanie się posiadaczem wymarzonego urządzenia do domowej rozrywki.

Ja mam nieco inne pytanie, aczkolwiek w tej samej tematyce.

Otóż za tydzień bedę robił tynki w nowym domu, mam tam pokój o wymiarach 5,75x3x38 metra. na mniejszej ścianie chcę mieć obraz z projektora zawieczonego pod sufitem.
Obraz może mieć 3m długości, 170cm szerokości czyli przekątna jaieś 344cm.
Oglądam filmy z formacie 16:9 w jakości mkv - pasjonuję się produkcjami przyrodniczymi NationalGeo Discovery BBC.

Pytanie dotyczy odległości projektora od obrazu:
nie wczytując się z żadne info moi elektrycy podciągnęli mi zasilanie na suficie w odległości 4.20m od ściany z obrazem. czy to nie za dużo? wziąłem kilka kalkulacji z przedstawionego w pierwszym poście linku i nie trafiłem ani razu na taką odległość przy podanych przeze mnie parametrach przekątnej obrazu.

Poki nie ma tynków to wszystko mogę jeszcze zmienić. czy jest jakaś reguła na standardową odległość projektora od ściany? Będzie to projektor dający obraz HD. jakiś dobry. za cenę około 3000pln czy coś w tym stylu.

bardzo proszę o jakąś radę. na forach audiofili są podawane jakieś złote proporcje czy jakoś tak, ktore to mają dać najlepszy efekt do odsłuchu, czy w projektorach też istnieje coś takiego?
dziękuję i pozdrawiam
Sebastian
 

dawidk

New member
Pytanie czy jezeli program do liczenia pokazal mi te wielkosci czy musi byc wtedy ustawiony projektor co do CENTYMETRA ?

Bo nie wiem czy tak dokladnie ustawie uchwyt projektora i ekran

Pozdrawiam
 

redlum

New member
Bez reklam
to zależy co ustawisz - jeśli odległość od ekranu - to zawsze możesz skorygować ją zoomem - zaś jeśli chodzi ci o odległość projektora nad ekranem (przy projektorach DLP) to raczej co do centymetra - ale i tutaj nie ufałbym kalkulatorowi na 100% - tylko na początku rzucił obraz na ścianę i potem wieszał ekran
 

prime

New member
mam pytanie co do wymiaru 46cm na zdjęciu z kalkulatora
rozumię że jest to odległość na jakiej powinnien być zamontowany ekran w odniesieniu do osi projektora
czy to jest wartość zmienna czy też stała, przy danej odległości i zumie projektora od ekranu?

pytam bo nie wiem czy w takim wypadku ekran nie zjedzie mi za daleko w dół, projektor chcę ulokować pod sufitem...
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jest to odleglos od osi obiektywu do krawedzi ekranu:
- dolnej, w przypadku montazu "stolowego"
- gornej, w przypadku montazu sufitowego

Jest oczywiscie zmienna i zalezy od modelu i odleglosci profjektora od ekranu
Potestuj
 

prime

New member
czuli mam rozumieć że jak w moim projektorze podaje mi 43cm tzn że muszę ustawić tak ekran, nie mogę go ustawić 40 niżej lub wyżej?
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
ten kalkulator nalezy traktowac jako pomoc, nie jak wyrocznie. czesto kilka cm nie zrobi roznicy, lecz jescli chcesz przesunac az o 40, to juz nie bardzo.

Niestety to cecha projektorow bez LensShift. Jedyne co pozostaje to regulacja wysokosci uchwytu sufitowego, ale im nizej tym szpetniej. Zakladam, ze nie mamy zamiaru mowic o cyfrowym przesunieciu typu Key Stone.

Najpierw kup, zamontuj, a potem kombinuj z ekranem
 

prime

New member
też rozważam ten czarny top... tylko cena straszy... znasz może w miarę tanich producentów elektryczny do zabudowy?
 
Do góry