Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

talar13

New member
Proponuję biały ekran. Można wykonać test na białej ścianie lub szarej. Wiadomo że obraz na ekranie będzie wypas. Odradzam najtańsze ekrany już lepsza ściana. W1070 pracuje ciszej niż ps4 położony obok.
 

digit6

New member
Proponuję biały ekran. Można wykonać test na białej ścianie lub szarej. Wiadomo że obraz na ekranie będzie wypas. Odradzam najtańsze ekrany już lepsza ściana. W1070 pracuje ciszej niż ps4 położony obok.


Dlaczego polecasz bialy ekran nie znajac pomieszczenia w jakim kolega chce odpalic projekcje?
Jesli pomieszczenie jest z jasnymi scianami, ale ktore mozesz dobrze zaciemnic roletami to szary, bo obraz wtedy nie bedzie tak dawal po oczach co z tej odleglosci jest bardzo prawdopodobne a i poprawi sie nasycenie i kontrast, jesli do pomieszczenia raczej wpada duzo swiatla i nie bedzie ono jakos specjalnie zaciemniane do projekcji to bialy.
 

Ubuntu

New member
Witam
Chciałbym się dowiedzieć jak się ma ten kalkulator do rzeczywistości.
Dla Optoma HD141X oraz BENQ W1070 aby uzyskać ekran o przekątnej 3 m trzeba go zamontować odpowiednio 4,1m oraz 3,4m. Do zastanowienia daje fakt że dla optomy ta przekątna ekranu jest możliwa w pomieszczeniu oświetlonym w większym stopniu niż dla BENQ. Moje pytania są następujace:
1. Czy dla uzyskania obrazu 3m który projektor lepiej kupic?
2. Podczas montaż projektora trzymać się sztywno tych liczb czy sprawdzić według własnych ustawień?
 

creep22

New member
Witam!
Od tygodnia mam projektor Benq w1070. Obraz wyświetlam na razie na ścianie (pomarańczowej ;)) i jestem w trakcie testowania wielkości ekranu. Kanapę mam w odległości ok 3.5 m od ściany i według mnie najlepszy będzie obraz ok 108'. Projektor mógłbym cofnąć i uzyskać 120 a nawet 150 cali, ale to już za dużo chyba. Mam tylko jedno pytanie do was w kwestii ekranu. Czy warto kupić tańszy ekran budżetowy (myślałem o Buenoscreen 108' 240x135 mattgreyHD), zostać przy tej ścianie czy pomalować ją jakoś? Wiem, że najlepszy byłby ekran ramowy, ale nie mam na niego szans przez długi czas, więc muszę się na coś zdecydować. Proszę o podpowiedzi
 

martra5

New member
Ja ostatnio kupiłem 50" ekran z firmy Ekranownia i panowie zalecili mi, żeby maksymalnie był oddalony o 2,97m od miejsca siedzenia. W ten sposób wzrok się nie męczy :)
 

jgx

New member
Bez reklam
Odswieze troche temat.
Zamierzam kupic BenQ 1070, z tego co wyliczylem z 3metrow uzyskam ekran szerokosci 200cm -100cali..
Czy ta wielkosc nie bedzie zbyt przytlaczajaca?
I czy projektor wiszacy centralnie nad glowa bo 3metry od ekranu tak jak i pozycja z ktorej beda ogladane filmy nie bedzie zbyt dokuczkiwy biorac pod uwage pomieszczenie o wysokosci tylko 220cm?
W takiej opcji gorna krawedz ekranu bedzie 20cm od sufitu czy to nie za malo? Ekran z czarnym szerokim pasem u gory juz nie zda egzaminu.

1 nie bedzie
2 bedzie
3 za wysoko
 

Amin32

New member
A ja mam pytanie, czy warto kupować sufitowe na pilot, czy lepiej ręczne? Pytam w kontekście ich późniejszej niezawodności.
 

kaktusr

New member
Panowie potrzebuje ekran do propjektora o jasności 2200 lumenów z tym że w przyszłości za jakiś rok chciał bym wymienić projektora na coś nowszego, czy na ekranie mat grey przy takiej małej ilości lumenów obraz nie będzie za ciemny ?
 

jgx

New member
Bez reklam
2200 to kupa lumenów - wiekszość ogląda na szarym przy dużo ciemniejszej lampie - nie bedziesz miał za ciemno.
 

kaktusr

New member
2200 to kupa lumenów - wiekszość ogląda na szarym przy dużo ciemniejszej lampie - nie bedziesz miał za ciemno.

Myślałem że to mało a okazało się że nawet i 2500 ANSI a w trybie eco 1900 więc jest ok. W chwili obecnej prawdę mówiąc zgłupiałem i nie wiem który ekran kupić tzn na pewno chce szary ale już nie wiem jakiej firmy kupić budżetu nie mam za dużego a rozmiar raczej chciałbym chociaż 260 a najlepiej 280 szerokości w formacie 16:9 lub 16:10 czy ktoś może polecić coś taniego oprócz Bueno screen ?
 

marioLGW

New member
Nie wiedziałem, że wybór ekranu do projektora to taki problem...

Zrobiłem sobie w piwnicy salkę projekcyjną. Usiłuję dobrać jakiś komplet projektor i ekran oraz odpowiednio to rozmieścić.

Najpierw: rozkład. Odległość od ekranu ok. 3m (do 20-30 cm mogę w każdą stronę przesunąć), miejsce siedzenia podobnie. Pomieszczenie jest dość niskie (piwnica), okna małe, z tyłu (za głową i w lewo). Ściany niestety są białe (inaczej ciemnica straszna by wyszła) - jak będzie tragedia to przemaluję tą ścianę za ekranem, ale tylko w ostateczności, bo pomieszczenie wielofunkcyjne (porada ?).

Projektor - wstępnie wybrałem BenQ W1070 lub BenQ MH680, ew. Optoma HD26. W każdym razie HD1080 i budżet ~3 tys zł. Projektor będzie mocowany do sufitu, raczej bardzo krótki uchwyt (żeby głową nie uderzać w niego).

W jaki rozmiar ekranu mam celować ? Tzn. szerokość i wysokość ? Ekran będzie także mocowany do sufitu. Będę wdzięczny za poradę...
 

aziziHD

New member
Witam. Czy przy odległości około 3,5m rzutnika od ekranu takie wymiary mają sens?

87d1fe804b971.png
 

aziziHD

New member
Wiem, że to tak od d.. strony kupować najpierw ekran ale wykańczam dom i jestem w trakcie podwieszania sufitu więc muszę go na tym etapie kupić i zamontować. Z kalkulatora już korzystałem i są rzutniki które bez problemu wykorzystają taką powierzchnie projekcyjną.
Niestety kolumny muszą być pod spodem ekranu i to jest minimum 1m. Jeśli chciałbym ekran między nie wsunąć to mój max będzie około 2m szerokości ekranu, a to trochę mało. Te lekko ponad 100" przekątnej chyba by było dobre przy odległości około 3,5m.
 
Ostatnia edycja:

mac-ony

Well-known member
Bez reklam
Chcesz tak wcisnąć tą lewą kolumnę w róg ? Nie możesz wszystko ustawić centralnie ? Jaki budżet na projektor , jaki-e modele sprawdzałeś ?
 

aziziHD

New member
Projektor około 2,5-3k zł

Jeśli chodzi o rozmieszczenie kolumn to mam obecnie zestaw 5+1 HK ale z małymi wiszącymi kolumnami + sub i chciałbym dwie kolumny stojące dokupić (na wymianę). Wiem, że wstawienie w rogu tej kolumny to nie najlepsze miejsce ale mogę ją odsunąć od ściany jeszcze trochę bo w sumie ekran i tak nad nią będzie więc to nie problem. Po prostu wolałbym ją mieć na krańcach ekranu, a w środku samą centralną kolumnę.

Czy ekran około 270cm szerokości nie będzie za duży do oglądania z niecałych 4m?

Może to coś pomoże w zobrazowaniu sytuacji

22a60f0c85024.png
 
Ostatnia edycja:

kampers

Member
aziziHD. Wlasnie taki sam ekran mi pasuje :) Masz juz jakis upatrzony elektryczny czy manualny? tez chce z czarna ramka i pasem na gorze. Do tego aby to ustalic to jest jakas masakra :D mysle nad optoma hd50 ale na tym kalkulatorze to min 4m by te 2,4m uzyskac :D
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Stare wypowiedzi, ale ja bym się nie kolumną w rogu przejmował (to osobny temat), a ekranem zaraz przy ścianie. Będą odbicia i degradacja wyświetlanego obrazu.
 

aziziHD

New member
aziziHD. Wlasnie taki sam ekran mi pasuje :) Masz juz jakis upatrzony elektryczny czy manualny? tez chce z czarna ramka i pasem na gorze. Do tego aby to ustalic to jest jakas masakra :D mysle nad optoma hd50 ale na tym kalkulatorze to min 4m by te 2,4m uzyskac :D

Kupiłem supreme i na razie tyle mogę napisać. Nawet jej nie rozwijałem bo remont trwa, mam tylko zaczepy zamontowane. Jakość wykonania ok.
 

koziolek10

New member
Czy może ktoś polecić 80"(~180x100 cm) ekran do benq w1070?. Zastanawiam się nad ekranem z dodatkowym napinaczem (jak w mobilnych ekranach) w kształcie X z tylu. Teraz miałem idealny rzut na ścianę ale szafa lada dzień będzie montowana i szukam dlatego ekranu ale nie większego niż 80".
 
Do góry