Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

Bosman81

Member
Wg projectorcentral pokazuje, że spokojnie 106 cali będzie ok.
Nie rozumiem tylko co znaczy w tym przypadku "recommended image brightness for rooms with ambient light". W skali czerwonej mam to.

Ktoś wytłumaczy o co kaman? :)
 

ftomekk

New member
Bosman81 ja za radą kogoś z forum olałem ta informację "recommended image brightness for rooms with ambient light". Znaczy to , że kalkulator podpowiada , iż obraz będzie za jasny w ciemnym pomieszczeniu , a odpowiedni będzie przy częściowym oświetlenu. Mi pokazywał tak samo , mamOptomę 131XE , obraz rzucam z trzech metrów , ekran mam wymalowany na ścianie kolorem szarym / miałem chilowo ekran bueno którego srebrzenie doprowadzało mnie do szału / i jasność , kontrast jest idealny. Możesz w razie czego pobawić się filtrem ND2 który przyciemnia obraz , ale raczej nie będziesz musiał.
Pzdr.
 

Bosman81

Member
Dzięki za info.
Trochę to potrwa zanim wykończę salon ale będę starał się pokazywać stan prac na bieżąco.
Z czasem wrzucę rzut mieszkania i będę prosił o rady dot. malowania ścian itp.

Na razie tkwię jeszcze w punkcie 0.
 

Maciej1305

New member
Dzięki za info.
Trochę to potrwa zanim wykończę salon ale będę starał się pokazywać stan prac na bieżąco.
Z czasem wrzucę rzut mieszkania i będę prosił o rady dot. malowania ścian itp.

Na razie tkwię jeszcze w punkcie 0.

Witam !
Czytając Wasze wypowiedzi myślę, że możecie mi panowie pomóc w podięciu decyzji co do ekranu, a że jestem nowy w tym temacie to chciałbym poznać zdanie kogoś doświadczonego w tej materii.
Po długiem namyśle i porównaniu kilku urządzeń postanowiłem zamówić JVC X500. Temat dotyczy ekranu, a konkretnie topu i ramek. W trakcie testów nie widziałem dużej różnicy w wyświetlanym obrazie. Być może to emocje albo odpowiednio przygotowany ciemny pokój do testów.
Walczę o jak największy ekran, bo nastawiam się na 3D. Max podstawy to 250 cm, odległość od ekrany +- 4 m, ściany i sufit białe. JVC ma dużą czerń ale czy to nie mylne pojęcie ?
pozdrawiam
Maciej.
 

Graczomaniak

New member
Masz białe ściany (jak większość) i chcesz wyciągnąć jak najlepszy obraz z projektora zamiast mydła?

Jest tylko jedno wyjście.

Magicscreen.

Żadne białe czy szare ekrany nie dadzą Ci takiej jakości jak ten ekran przystosowany do projekcji przy świetle i w normalnych pomieszczeniach - nie jaskiniach.

Wejdź sobie na drugie forum hdtv i audiostereo i poczytaj wypowiedzi użytkowników, a co lepsze zobacz fotki.

Sam zdecydujesz.

Powiem Ci tylko z własnego doświadczenia i obserwacji u kilku znajomych.

Nawet najbardziej wypasiony projektor w pomieszczeniu z jasnymi ścianami i sufitem będzie miał niski kontrast i zamiast ostrego i głębokiego obrazu, który zapewne widziałeś na prezentacjach w przystosowanej salce kinowej - będzie mydło.

Praw fizyki się nie oszuka. Nie wystarczy odciąć źródeł światła z zewnątrz.

Kluczowe jest tutaj światło odbite od ekranu, które z kolei ponownie odbite od ścian wróci na ekran i będzie taki efekt, że masz super projektor z natywnym kontrastem 25000:1, a realnie ten kontrast będzie mizerny przez warunki w pomieszczeniu.

Szare ekrany lepiej się spisują w normalnych pomieszczeniach ale to nadal nie jest to.

Zobrazuję to tak. Podczas ciemnych scen będzie dobrze, wraz z tym jak jak ekran wejdzie jasność, będzie coraz bardziej wyblakły obraz.

Zaobserwujesz to zwłaszcza na pasach podczas projekcji formatu kinowego.

Kupisz co chcesz ale na Twoim miejscu mając projektor za 15 tys, z którego można wyciągnąć obraz bajkę, dobrałbym mu taki ekran, który to umożliwi.

Jest tylko jedno ale. Te ekrany magicscreen są wyłącznie ramowe.


"JVC ma dużą czerń ale czy to nie mylne pojęcie ?"

Będzie miał ale tylko jak mu zapewnisz odpowiednie warunki (ekran) inaczej czerń będzie szarością...


Zresztą sam zobacz jak to wygląda.

https://www.youtube.com/channel/UCoZ3SN9zW9ftyt9qPkNPzLQ/videos

https://www.youtube.com/watch?v=YM68gCuMMVU

https://www.youtube.com/watch?v=mqyxaRGymlg

https://www.youtube.com/watch?v=oeU-YowHDOc

https://www.youtube.com/channel/UCeUaMphY_41kxYXMaRO7s_w/videos

http://www.audio stereo.pl/nasze-instalacje-kd-niech-nas-zobacza_23296.html/page__st__3300 - szczególnie, usuń spację po audio
 
Ostatnia edycja:

flo333

New member
Witam, proszę o poradę jaki ekran dobrać, salon ma szer 3,6m po lewo duże okno po prawo biała ściana, długość 4,8m ściana na ekran ciemna i wokól okna również, projektor podwieszony gdzieś na końcu sufitu od ściany gdzie będzie ekran, pytanie czy tak montować i kupić 120" czy przybliżyć i będzie 100" myśle o mat grey ale proszę o podpowiedzi, projektor to Optoma HD26, kanapa będzie ok 3,5m od ekranu.
A i jeszcze planuję pomalować sufit i prawą białą ścianę na długości 50cm na ciemny szary by zwiększyć kontrast, czy to pomoże?
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
Pomalowanie na pewno delikatnie pomoże ale nie zaszkodzi. Zasada im ciemnieszy kolor tym lepiej idealnie sprawdza się w kinie domowym. Odnośnie samej szerokości paska to moim zdaniem minimum powinieneś pomalować te 1,5m od ekranu. 0,5m będzie stanowczo za mało.
Odnośnie wielkości ekranu to wg. zaleceń THX przy 3,5m od ekranu do sofy wskazany jest obraz 106". Moim zdaniem spokojnie możesz wybrać 110" i będziesz zadowolony...;-)
 

czachaaa

New member
Nie wiem czy dobrze kombinuję. Mając pokój o dlugości od ściany do ściany 4m oferujący odległość od głowy do miejsca gdzie moze zawisnąć ekran ok. 2.7-3m wychodzi mi w/g przelicznika cos takiego.

Czy to ma sens? Pytam o praktyczny punkt widzenia? Nie bedzie zbyt blisko, albo nie ucierpi na tym jakosc obrazu? A moze jeszcze mniejszy ekran? Moge powiesic maksymalnie 210cm szerokosci, wiekszy bedzie zachodzil na kolumny. Zapewne moge blizej/dalej powiesic rzutnik, pytanie do jakiego efektu powinienem dazyc biorac pod uwage odleglosc ogladania? Ma to sluzyc do filmow i gier na PS4.

LkUb2T.png


Biore jeszcze pod uwage Optoma HD141X, ale tam mi pokazuje cos minusowego na obrazku i nie kumam o co chodzi ;)

Nlbdqf.png



Ktory sie lepiej sprawdzi?


PS. Za ekranem do projektora znajduja sie okna na poludnie, ale nie jestem w stanie tego zmienic, czasem do filmow zaslania zaluzje oraz zaciagam zaslony nie przepuszczajace swiatla i zapewne to tez zda egzamin w przypadku filmow z projektora.
 
Ostatnia edycja:

flo333

New member
No ampli mam z THX więc dobrze będzie się zastosować do zaleceń. A jeżeli chodzi o ekran to te ekrany niskobudżetowe ( + - 500zł ) spełniają swoją role? I jak duża jest różnica między white a grey? wydaje mi się że przy HD26 lepszy będzie grey bo gain niższy ale może się mylę? wiem ze najlepszy byłby magicscreen ale cena odpycha.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Ekrany z niskiego pułapu cenowego niestety ale mają to do siebie, że użytkownik więcej będzie dostrzegał minusów niż plusów z ich użytkowania m.in.:
- zwijanie się po bokach ekranu do środka
- nie równa powierzchnia
- za duży gain, czego skutkiem jest wyświetlanie obrazu i dawanie po oczach jak żarówką
- brak możliwości precyzyjnego naciągnięcia i uzyskania jednolitej powierzchni (odnośnie ekranów ramowych)
- głośna praca silników oraz ich awarię
-estetyka ekranu i kasety i wiele innych...

Aż w końcu człowiek dojdzie do wniosku, że lepiej było chwilę się wstrzymać odłożyć troszkę więcej i kupić coś lepszego..... ;-)
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nie wiem czy dobrze kombinuję. Mając pokój o dlugości od ściany do ściany 4m oferujący odległość od głowy do miejsca gdzie moze zawisnąć ekran ok. 2.7-3m wychodzi mi w/g przelicznika cos takiego.

Czy to ma sens? Pytam o praktyczny punkt widzenia? Nie bedzie zbyt blisko, albo nie ucierpi na tym jakosc obrazu? A moze jeszcze mniejszy ekran? Moge powiesic maksymalnie 210cm szerokosci, wiekszy bedzie zachodzil na kolumny. Zapewne moge blizej/dalej powiesic rzutnik, pytanie do jakiego efektu powinienem dazyc biorac pod uwage odleglosc ogladania? Ma to sluzyc do filmow i gier na PS4.

Powinieneś tak kombinować, by suwaki znalazły się w zielonym polu.
 

czachaaa

New member
Powinieneś tak kombinować, by suwaki znalazły się w zielonym polu.

Jak bym nie kombinowal to dolnych suwakow nie dam rady ustawic w zielonym polu - ogranicza mnie rozmiar ekranu - 210cm dlugosci. Odleglosci zawieszenia ekranu od projektora tez nie moge zmienic dowolnie, mam do dyspozycji 3-3.1m. Wiekszy ekran oznacza zasloniecie glosnikow, a to ostatnia rzecz ktora chce zrobic.
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
No niestety nie możesz zbliżyć tego projektora do ekranu poniżej 3m ponieważ on ma za mocną lampę, aby dobrze zaświecił potrzebujesz go umieścić co najmniej w odległości powyżej 3,7m. To tak jak byś zapalił latarkę i ją przybliżył do ściany, im bliżej tym mocniejszy strumień światła będzie skupiał się w jeden punkt. Natomiast im dalej zaświecisz latarkę od ściany tym większy obszar oświetlisz bez punktowego skupiania światła...;-)
 

czachaaa

New member
3 metry to nie problem, a jesli umieszcze go na polce za kanapa.. moze bedzie nawet 3.4 ... ale 3.7 to bedzie juz problem ;)

poza tym nie moge go dowolnie oddalac, bo tak jak piszesz im dalej tym wiekszy obraz.. a ja moge miec ekran maksymalnie 210cm szerokosci ;)

czyli co? ten projektor u mnie odpada? to czego powinienem szukac? wersji ST? wszyscy polecaja to benq jako najlepszy stosunek jakosci do ceny, zaden inny projektor nie jest tak czesto polecany ;)

ok, nie istotne - poczytałem poczytałem i zamówiłem tego Benq :) teraz mam weekend na wybór ekranu i rozplanowanie wszystkiego ;)
 
Ostatnia edycja:

digit6

New member
Odswieze troche temat.
Zamierzam kupic BenQ 1070, z tego co wyliczylem z 3metrow uzyskam ekran szerokosci 200cm -100cali..
Czy ta wielkosc nie bedzie zbyt przytlaczajaca?
I czy projektor wiszacy centralnie nad glowa bo 3metry od ekranu tak jak i pozycja z ktorej beda ogladane filmy nie bedzie zbyt dokuczkiwy biorac pod uwage pomieszczenie o wysokosci tylko 220cm?
W takiej opcji gorna krawedz ekranu bedzie 20cm od sufitu czy to nie za malo? Ekran z czarnym szerokim pasem u gory juz nie zda egzaminu.
 

marcing3

Member
Ja z odleglosci 3,2m ogladam ekran o przekatnej 120" wszystko jes ok,nie biegam wzrokiem po ekranie,takzeto kwestia indywidualna.
Musisz powiesic projektor i wyswietlac obraz na sciane,bedziesz wiedzial jaka wielkosc jest odpowiednia.
 

Jawosz

Member
Odswieze troche temat.
Zamierzam kupic BenQ 1070, z tego co wyliczylem z 3metrow uzyskam ekran szerokosci 200cm -100cali..
Czy ta wielkosc nie bedzie zbyt przytlaczajaca?
I czy projektor wiszacy centralnie nad glowa bo 3metry od ekranu tak jak i pozycja z ktorej beda ogladane filmy nie bedzie zbyt dokuczkiwy biorac pod uwage pomieszczenie o wysokosci tylko 220cm?
W takiej opcji gorna krawedz ekranu bedzie 20cm od sufitu czy to nie za malo? Ekran z czarnym szerokim pasem u gory juz nie zda egzaminu.

Wielkość nie będzie przytłaczająca - jak kolega wyżej z tej odległości oglądam na większym ekranie.
Przy oglądaniu nie usłyszysz projektora.
A nie możesz wymalować ekranu albo ramowego dać bo jednak brak czarnego pasa moim zdaniem wyraźnie obniży jakość wyświetlanego obrazu (niższy kontrast).
 

Bracket

New member
Witam.
Ja mam odległość pomiędzy ścianami 2,5m. Mogę ustawić projektor na półce na wprost ekranu.Odliczając długość projektora wyjdzie 2,2m. Teoretycznie Mogę zastosować OPTOMĘ141x lub BENQ1070. Znajduje się na czerwonym polu. Czy będzie to możliwe do oglądania czy nie? Wyświetlany obraz może być min.60'.Jaki ekran? szary czy biały?
 
Do góry