Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

Bipo

Active member
Bez reklam
Dla 3,9m odległości od projektora do twojej głowy wg. zaleceń THX powinieneś zamontować ekran o szerokości 2,6/1,46 czyli117".
 

lll

New member
Dzięki za wskazanie.
Jako że do obecnego pokoju wejdzie ekran o przekątnej max 100 cali, już wiem w jaką przekątną celować - oczywiście maksymalną - 100 cali.
 

HILTI

New member
Witam serdecznie po dłuższej nieobecności.
Zaczynam się rozglądać nad projektorem, ale mam nietypowe pomieszczenie... Obraz ma być rzucany z odległości 5m na ekran o szerokości 3m (ekranu jeszcze nie mam i wysokość mogę dopasować). Ekran planuje zwijany przymocowany do sufitu. Projektor będzie w pozycji odwróconej w odległości 25cm od sufitu (odsunięty będzie od osi pomieszczenia o około 50cm). Nie będzie problemów z chłodzeniem.
Przy tak dużym ekranie planuję projektor 1080. Nie jestem maniakiem TV, więc nie chcę wydawać na sprzęt kroci... Czy znajda się jakieś projektory w cenie 2000~4000pln do takiego zastosowania?

Jako punkt wyjścia proponuję Optoma HD141X.
Znajdzie się coś lepszego w podobnej cenie?
 
Ostatnia edycja:

fixxxer1

New member
Jestem w trakcie urządzania salonu (wykończenie) i planuję umieścić w nim projektor z ekranem mocowanym do sufitu (k-g). Ekran raczej manualny, myślałem o Suprema Feniks 16:9 92" Matt Grey, projektor Optoma HD26.
Zdjęcie poglądowe pokoju dodam w następnym poście (ograniczenie dla świeżaków) ;)
Wg. kalkulatora muszę zawiesić projektor w odległości ~3,14m od ekranu aby uzyskać rozmiar 92" w środkowym zakresie zoomu.
Nie wiem jak zawiesić projektor - wybrany przeze mnie ekran nie ma tego czarnego paska u góry, a kalkulator podaje wysokość 18cm. Nie chciałbym zbyt nisko podwieszać projektora, bo pomieszczenie i tak jest już niskie (2,55cm), zakładając że te 18cm oznacza obniżenie projektora względem góry ekranu.
Czy dobrze kombinuję? Mogę wziąć ewentualnie oczko większy ekran (106"), a kanapę ustawić 4m od ekranu. Tylko co z tą odległością projektora od sufitu i czarnym borderem ekranu?
 

mrpozi

New member
Witam,

jeśli, można coś wtrącić...

Przymierzam się do zakupu pierwszego projektora, po analizie mój wybór padł na Optoma HD141X. Całość instalacji znajdować się będzie na poddaszu w orientacji poprzecznej, niestety.... Idąc za wskazówkami forumowiczów dokonałem kalkulacji w wariancje podłoga / sufit przy pomocy ProjectorCentralCom. Jednak wyniki obrazują, że w moim przypadku nie jest możliwe takie ustawienia projektora jak sugerowane. Dla opcji podłogowej, projektor musiałby znajdować się dosłownie na podłodze, zaś dla opcji sufitowej projektor spełniałby rolę suszarki do włosów, zbyt nisko :) Przekątne odpowiednio podłoga / sufit = 130” / 81" Wiem, że nie trzeba podchodzić do tego z aptekarską precyzją, jednak chciałbym uzyskać informację na temat możliwych rozwiązań:

1) Czy projektor zawsze musi być skierowany prostopadle do ekranu projekcyjnego, czy jest dopuszczalna odchyłka jeśli tak jak duża, czy jest wtedy konieczne zastosowanie filtra trapezowego?

2) Czy jedynym wyjściem jest opcja wertykalnego lens shift, ma go np. BenQ W1070 ale z racji głośnej pracy odrzuciłem go z kręgu zainteresowań.
 

ukkuba

New member
Witam,
Jestem nowy na forum, nie mam duzego doswiadczenia w audio/wideo tymbardziej w projektorach dlatego chcialem sie poradzic kogos odnosnie kupna takowego ;))
Budzet mam do ok 3tys zl. Znalazlem fajny projektor ( Benq w1070) ale jak wszedlem w kalkulator odleglosci to niestety nie pasuje do mojego specyficznego pomieszczenia;/
Potrzebuje projektor o podobnych parametrach jak wyzej podany, ale mam specyficzne specyfikacje pokoju.
Obraz ma byc rzucany z odleglosci 2.75 m na sciane o wysokosciok 270 i szerokosci 145cm. Kalkulator Benq pokazal mi niestety ze bedzie z tej odleglosci wychodzil poza ta sciane ( szerszy obraz 145cm z tej odleglosci) mimo max zoomu. Macie jakies inne propozycje projektora zeby obraz rzucany z niego sie miescil na tej scianie?

Pozdrawiam
 

Bosman81

Member
Witam,

Chciałbym zaprojektować salon (salonik) pod projektor.
Szerokość salonu 360 cm, rzutnik byłby umieszczony na przeciwległej ścianie, czyli obraz podawany byłby z odległości ok 360 cm.
Czy taka odległość nie będzie za mała? Zastanawiam się nad Optoma HD141x.

Jakiej wielkości ekran mógłbym umieścić do projekcji? Ekran na pewno będzie w budżecie 1500-2000 PLN.

Proszę o pomoc.

Z góry dziękuję.

Projektor, ekran mają mi służyć w oglądaniu filmów, sportu (mecze piłkarskie) oraz grania na PS4.

Oczywiście do tego wszystkiego będzie dobre kino domowe 5.0 albo 5.1
 

marny_popis

New member
Ja mam optoma 141 i jest super tez mam proja w takiej odległości i ekran ma 106 cali ogladam z 4m i powiem szczerze że mogłoby być 120 cali
 

Bosman81

Member
Ja mam optoma 141 i jest super tez mam proja w takiej odległości i ekran ma 106 cali ogladam z 4m i powiem szczerze że mogłoby być 120 cali

Witam,

Dzięki za info. Czyli spokojnie mógłbym ekran 106 cali użyć? Czy 120 też będzie ok?

Jakie ekrany (jakich firm) polecacie, tak żeby zmieścić się w budżecie 1500-2000 PLN.

pozdrawiam

Edyta:
Znalazłem SUPREMA Taurus matt white albo grey 106 cali rama 8 cm 234x132 pow. netto.
Czy mam rozumieć, że to jest wymiar całego ekrany łącznie z czarną ramką, czy samej powierzchni do wyświetlania obrazu?
 
Ostatnia edycja:

marny_popis

New member
samej powierzchni do wyświetlania, to jest ekran ramowy?

Matt white będzie za jasny do tego projektora a czy 120 będzie dobry? ja myślałem że 106 będzie za duży i żona mówiła że oszalałem z takim ekranem, po dwóch tygodniach stwierdziła że mogłem kupić jednak większy, w końcu kino to kino

Najlepiej by było jakbyś jednak zobaczył proja w akcji na żywo bo niektórzy twierdzą że widzą efekt tęczy w 141x, ja nie mam tego problemu:)
 
Ostatnia edycja:

Bosman81

Member
Tak, to ekran ramowy.
Właśnie nie bardzo rozumiem jaki wymiar max dł i szer ma ten ekran. Suprema podaje w cenniku pow. netto (czyli wydaje mi się, że bez ramy) 234x132, rama 8 cm, czyli rozumiem, że wymiar będzie 250x148 cm.

Większy ekran raczej mi się nie zmieści.

A ekran 203x115 cm ile to cali? :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry