Jaka wielkość ekranu? Jaka odległość projektora?

deoc

New member
a pytanie z troche innej beczki... odleglosc dolnej krawedzi od podlogi - wg kalkulatora bedzie ok. 70cm i 50cm od góry - czy nie za wysoko do ogladania filmow z "kanapy" ?? (pomieszczenie wys. 2,70 - ogladany obraz z 5m. wielkosc obrazu 2,30x1,45)
 

DARKAR

New member
a pytanie z troche innej beczki... odleglosc dolnej krawedzi od podlogi - wg kalkulatora bedzie ok. 70cm i 50cm od góry - czy nie za wysoko do ogladania filmow z "kanapy" ?? (pomieszczenie wys. 2,70 - ogladany obraz z 5m. wielkosc obrazu 2,30x1,45)

U mnie wyjdzie podobnie. Powierzchnia aktywna 260x149. Wysokość pokoju 2,70.
 

wieczor89

New member
Zwracam się do Was o pomoc przy doborze projektora z przeznaczeniem głównie do kina domowego.

Po przeczesaniu różnych katalogów mój wybór padł na Optomę GT750 - m.in. ze względu na przyzwoite jasność i kontrast, wbudowane głośniki i stosunkowo przystępną cenę.

Jednak jest pewno ale. Żyjąc w przekonaniu, że rzutnik może być znacznie oddalony od ściany, tak sobie umeblowałem mieszkanie, że chyba będę miał ciężko z doborem projektora...

Mam dwie przeciwległe ściany:
- na jednej mam lukę między meblami, na której mieści się ekran o wymiarach 170 x 170 cm;
- z drugiej strony zrobiłem specjalną półkę na wysokości 1,9 m, która jest oddalona o 4,67m od ściany projekcyjnej;

Dzisiaj próbowałem ustawić tam pożyczony rzutnik i oczywiście okazało się, że sprawuje się on dobrze, ale z odległości jakieś 1,5 metra od ściany...

Zrobilem wyliczenia dla Optomy Gt750 przy pomocy ProjectoCentral.com i wyszło mi, że:
- dla otrzymania wyświetlania o szerokości 1,7 metra muszę ją ustawić w odległości 1,22m;
- przy odległości 4,67m mam obraz o szerokości 6,49 m.

Teraz jest taka kwestia - czy da się jakoś tę Optomę GT750 ustawić tak, żeby wyświetlała mi obraz o szerokości 1,7 metra z odległości 4,7m? Zauważyłem, że ten model nie ma ZOOMa. Może macie jakieś inne rzutniki o podobnych parametrach, które byłyby gotowe sprostać tym wymaganiom?

Z góry dzięki za pomoc i przepraszam, jeśli już temat wcześniej się pojawił.

Pozdrawiam,
Karol
 

Bartek_S

New member
Przepraszam wieczor89, że wcinam się w pytanie, ale mój problem jest podobny.

Planuję zakup pierwszego projektora, jestem zupełnie początkujący. Mam sytuację jak na załączonym rysunku.

1. Czy projektor w moim układzie może leżeć we wnęce (tak jak na rysunku) i wyświetlać obraz 'w dół', czy też musi być podwieszony do sufitu we wnęce?
2. Jak dobrać odpowiedni projektor dla takich warunków (510 cm od ekranu)? Mam nadzieję, że jest to możliwe. Znam kalkulator Projector Central, ale nie wiem czy możliwe jest tam wyszukiwanie modeli wg zadanych kryteriów (EDIT: chyba widzę - Find projectors by feature, ale mimo wszystko liczę na rady doświadczonych).

Proszę o pomoc (koledze wieczor89 również).
 

Attachments

  • projektor.jpg
    projektor.jpg
    177,2 KB · Wyś: 14288
Ostatnia edycja:

_Sheriff_

New member
Witam.
Pytanie: na jakiej wysokości wieszacie ekrany w domu, aby bez niepotrzebnej gimnastyki oglądać filmy?

Bo mam problem tego typu iż nie mogę przymocować ekranu do ściany, tylko 15cm przed ścianą do sufitu, i tak się zastanawiam ile go opuścić w dół, żeby nie trzymać głowy w górę oglądając fimy
 

rychuro

New member
Witam wszystkich,
zarejestrowałem się ponieważ planuje zakup projektora (ok. 3tys.) i ekranu projekcyjnego (ok. 3tys.).

Postawiłem na Acer H6510BD DLP, ale teraz zastanawiam się nad doborem ekranu do warunków w jakich będę oglądać filmy.

Chciałbym żebyście doradzili mi dobrą markę ekranu elektrycznie zwijanego w tym przedziale cenowym i wielkością odpowiadającemu obliczeniom z kalkulatora. Widziałem, że robią wymiary na zamówienie i chciałbym żeby oglądanie filmów przenosiło widza do niego.

Tutaj też zaczyna się problem ponieważ mam w pokoju żyrandol w połowie odległości od ekranu i nie wiem czy nie będzie zasłaniał obrazu. Czy obraz dopiero za nim będzie się mocniej rozszerzał i jednak przejdzie ?

Niżej zdjęcie obliczeń trochę starszego modelu ponieważ mojego nie było i mój amatorski rysunek (który wcześniej służył do ustawienia mebli) przedstawiający sytuację w pokoju :lol:

Projektor znajdowałby się w uskoku ścian najlepiej na półce za plecami na dostosowanej wysokości do ekranu.
Odległość wyniosłaby ok. 5m od ekranu,
żyrandol wisi w połowie tej drogi i zabiera 85cm z wysokości pokoju czyli zostaje 195cm w połowie drogi światła, minus odległość od podłogi (nie wiem ile).

Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie najpierw projektora i sprawdzenie tego a później dobór ekranu. Co sądzicie ?
Będę ogromnie wdzięczny za wszystkie rady. Odnoście ekranu f.hd 16:9, 1920x1080 ok. 3tys zł :blagam:
Pozdrawiam.
 

Attachments

  • kalkulator projekcji.jpg
    kalkulator projekcji.jpg
    144,1 KB · Wyś: 858
  • opis pokoju.jpg
    opis pokoju.jpg
    218,5 KB · Wyś: 916

stachu2

New member
Witam, mam pytanie do wszystkich zaznajomionych w temacie, mam projektor dlp i szukam do niego ekranu sufitowego. Odległość między ekranem a projektorem to 3,8 siedzisko 3m, myslałem o ekranie o szerokości 2,5m czy taki ekran nie bedzie za szeroki?
 

Alkor

New member
Bez reklam
Nie ma co ukrywać, że odległość 3 m jest szczególnie duża, jeśli chodzi o projektory - teoretycznie ekran do standardu 1080p powinien mieć... 167 cm szerokości (przekątna 75"), biorąc pod uwagę tylko wielkość piksela i ostrość wzroku.
Można zainstalować większy ekran, zwłaszcza z rzutnikami DLP, gdzie siatka pikseli jest słabo zauważalna, a obraz dość gładki, spójny. Ale w końcu gdzieś należy się zatrzymać - moim zdaniem rozsądne maksimum to ekran o szerokości 2 m przy odległości oglądania 3 m, co daje zależność:

odległość oglądania = 1.5 X szerokść ekranu

Odpowiada to zresztą zaleceniom THX dla kin domowych.

Możesz oczywiście wyświetlić sobie na próbę jeszcze większy obraz na ścianie - jeżeli nie będziesz widzieć negatywnych sutków, pojedynczych pikseli, szumów i artefaktów słabszych nagrań, to nikt ci nie zabroni zawiesić ekran, powiedzmy 100". Dzisiaj, z materiałem 1080p ekran szerokości 250 cm (113") wydaje się jednak wyraźnie za duży.

Pozdrawiam.
 

stachu2

New member
Też mi sie wydawało że, 2,5 to jednak duża szerokość, muszę więc pomyśleć o czymś mniejszym. W końcu ważne żeby była jakość. Czy przy powieszeniu np. ekranu o szerokości 2m na suficie (odległość od ekranu 3m)nie warto zastosować ekranu z czarnym pasem u góry żeby powierzchnia aktywna znajdowała się niżej. Te ekrany mają chyba oznaczenie bt.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Taki pas jest praktycznie niezbędny w większości pomieszczeń, z wyjątkiem może bardzo niskich <2.2 m - bez tego obraz wypada zdecydowanie za wysoko w przypadku montażu ekranu do sufitu.
Wysokość dolnej listwy nad podłogą zwykle ogranicza jednak położenie głośnika centralnego, chyba że ktoś nie ma go w ogóle.

Jeżeli mógłbyś zwiększyć odległość oglądania choćby o 30 cm, wówczas można spróbować z ekranem 95-100 cali, który robi o wiele lepsze, bardziej kinowe wrażenie.

Pozdrawiam.
 

lincoln21

New member
Dobór ekranu

Jeśli chodzi o dobór ekranu, ja osobiście uważam, że lepiej zaprosić do siebie firmę z branży oni po wizji lokalnej wszystko wyceniają. Mój sąsiad z góry zrobił sobie kino pół roku temu i polecił mi niewielką firmę AVMAX mają doświadczenie, są uczciwi i polecają to co jest rzeczywiście dobre. Robią kompleksowo od wyceny do montażu. Dobiorą ekran do Twoich potrzeb.
 

statek

New member
wielkosc ekranu

witam
A ja mam odległość od powieszonego ekranu (teroetycznie bo jestem w trakcie remontu)
4,4m
Zdecydowałem się wstępnie na Benq w1070 i w kalkulatorze na ich stronie mam optymalnie 140 cali i ekran o szerokości około 2,9m.
Czy te wartości są poprawne? siedział bedę około 4,5-5m od wyświetlanego obrazu
 

Alkor

New member
Bez reklam
Przy odległości oglądania 4.5-5 m ekran szerokości 2.85-3 m będzie całkiem dobry, choć może to zależeć trochę od indywidualnych upodobań i możliwości instalacyjnych.

Przy odległości instalacji 4.4 m (licząc od obiektywu do ekranu) minimalna (optymalna?) szerokość ekranu wyniesie właśnie ok. 2.9 m, a maksymalna ok. 3.8 m - zakres zoomu BenQ W1070 wynosi bowiem TR 1.15-1.50. Throw Range, czyli współczynnik projekcji określa iloraz odległości instalacji do szerokości ekranu. Mając z katalogu wartość TR, możemy sami obliczyć wielkość ekranu z założonej odległości rzutnika lub odwrotnie - "automatyczne" kalkulatory internetowe nie są niezbędne.

Jeśli masz dowolność wyboru miejsca montażu - zakładając ekran szer. 3 m - najbardziej optymalna odległość instalacji BenQ W1070 to ok. 4 m, co oznacza środek zakresu zoomu. W tej pozycji obiektywu jakość obrazu, ostrość będzie zwykle najlepsza. Należy po prostu unikać skrajnych pozycji zoomu, w których ostrość, geometria obrazu może być nieco gorsza, choć w większości przypadków problem nie jest na szczęście bardzo poważny.

Pozdrawiam.
 

rysiek_mela

New member
Bardzo przydatny temat, właśnie tego szukałem :) Urządzam mini salę kinowa u siebie w domu. Kilka dni temu kupiłem projektor Panasonic PT-AT6000E i nie wiedziałem jaki ekran projekcyjny do niego dopasować. Zamówiłem już na stronie ekranownia.pl projektor kraftmann z funkcją 2D i 3D zobaczymy jak sprawdzi się w praktyce...
 

nseal

New member
Szanowni, podpowiedzcie mi za czym się rozejrzeć...
Urządzając chatę pozostawiłem sobie jeden pokoj na kino domowe. Sciany i sufit dosc ciemne (matowy braz), wneka na tv i wneka na montaz kasety z ekranem (max. 106" wg specyikacji Supremy), rozprowadzone kable... i dałem ciała. Nie doczytałem mianowicie że Throw Ratio jest w budżetowych projektorach dość ograniczone :)
Zmierzając do sedna: mam podwieszany sufit z KG, więc zakładam ze nie bardzo moge zamocować wieszak sufitowy - tak by mi projektor z wkretami i sufitem nie zleciał na leb. Pozostaje montaz uchwytu teleskopowego na tylnej scianie. Odleglosc od ekranu do sciany to 4,7m, zakladam że uchwytem moglbym zejsc do 4m. Ekran to byłoby 106", oglądany z ok 3,5m.
Nie jestem maniakiem kina, po prostu chcialbym 2-3 razy w tygodniu obejrzec film w domu w fajnych warunkach. Nie gram na konsoli, nie potrzebuje projektora do ogladania tv.
Wymieniany na forum w klasie budzetowej BenQ w1070 ma z tego co widzę za małe TR. Optoma H25 mieściłaby się w miare w moich mozliwosciach instalacyjnych. Może jeszcze jakieś pomysł na projektor za ok 3 tys (Epson TW3200 biorąc pod uwagę intensywnosc wykorzystania jest dla mnie za drogi), ktory rzuci mi obraz 106" z 4-4,2m i będzie po prostu ok? mogę żyć bez 3D.
 
Do góry