Gdy chcemy uzyskać większy obraz a zoom jest już na maxa...

Buti

New member
Cześć.
Dla tych, którzy mają mały pokój a chcą mieć większy obraz od tego jaki udaje sie im uzyskać przy maksymalnym powiększeniu proponuję rozwiązanie odbicia obrazu od lustra.
Plusy:
- Duży obraz (głowny cel rozwiązania z lustrem).
Minusy:
- Z racji małego pomieszczenia i duzego obrazu zwiększenie światła padającego na ekran po odbiciu od ścian.
- Wymagane jest dość czasochłonne ustawienia lustra i projektora by uzyskać obraz bez zniekształceń - konieczność przeprowadzenia prób i pomiarów odległości i wysokości.
- Konieczność czyszczenia lustra.
Neutralnie:
- Wprowadzenie lustra nie powoduje odczuwalnego spadku jakości wyświetlanego obrazu. Drobne niedoskonałości (brak idealnej ostrości w każdym miejscu ekranu) zależą od jakości lustra.

Kilka fotek obrazujących zmiany ustawienia mojego proja:





Fotki trochę nieostre co wynika z marnego focusa w moim aparacie oraz robienia zdjęć w ruchu. W rzeczywistości obraz jest ostrzejszy.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>>Buti

A zniekształceń geometrii nie ma? Bo domyślam się że proj musi w lustro świecić pod kątem... Chyba że podwójny trapez (projektor-lustro i lustro-ekran) się kompensuje i na ekranie wychodzi prostokąt...

Sam wpadłeś na pomysł, czy gdzieś podłapałeś? Jak to pierwsze to gratuluję pomyślunku, jak drugie to też - realizacji... ;)
 

Buti

New member
Cześć.
Realizacja samodzielna. Pomysł, jak już pisałem w wątku o ekranach optomy zaczerpnięty z przypadkowo przeglądanego forum. Niestety nie potrafię znaleźć tej stronki gdzie było zamieszczone skromne foto takiego ustawienia. Może na avs forum ale nie jestem pewien.

Projektor nie musi być skierowany pod kątem w stosunku do lustra bo obraz nie jest wyświetlany na wprost tylko jest cały przesunięty do góry. Np. jeśli projektor stoi na podłodze w odległości 2m to obraz bez zniekształceń jest wyswietlany na ścianie wyżej i krawędź dolna obrazu jest widoczna kilkadziesiąt centymetrów wyżej od podłogi. Jeśli chodzi o moje ustawienie to trzeba było to przeliczyć gdzie ustawić projektor by zniekształceń nie było. U mnie wyszło tak, że są minimalne - kewestia dokładności.

Pozdro.
 
Do góry