Zoom - odległość - jasność świecenia: pytanie

bodziewicz

New member
Witam ponownie. Trochę się rozejrzałem po necie za projektorami, znalazłem kalkulator projekcyjny na: http://www.monroe.pl/kalkulator.php, bardzo fajnie pokazane są tam zależności pomiędzy odległością projektora, a wielkością ekranu, także przy użyciu zoomu. Mam pytanie w związku z tym, czy użycie zoomu, 50-70% dużo zwiększa zużycie lampy? Jak się ma sprawa z jasnością? Moje warunki są dokładnie takie: mogę umieścić projektor w odłegłości 2,6m; 5m oraz 7,5m. Przy ustawieniu 2,6m musiałbym użyć zoomu o dużej wartości (nawet do 100%) by uzyskać większy obraz (max 2,5 x 1,4m). Oczywiście biorąc pod uwagę projektory Mitsubishi HC4900, Panas AX200E, AE1000E oraz Epson TW700. Na któryś z nich chcę się zdecydować. Jak to będzie z tą jasnością, gdy ustawię bliżej ekranu, muszę dać większy zoom (np90%), ale jak projektor jest blisko to nie musi świecić wiele mocniej? Może ktoś wie o co mi chodzi i umie podpowiedzieć jak się ustosunkować do wyboru projektora? Czy wybrać tak, by zawsze mieć zoom 0% (najjaśniejszy wówczas obraz, ale z odległości 7,5m) czy śmiało można używać zoomu, ale w granicach 50-60%, beż wyrażnej zmiany jakości obrazu???
Pozdrawiam
 

tomek67

New member
Jeśli chcesz uzyskać obraz konkretnej wielkości i stawiasz projektor najbliżej ekranu jak się da to obraz jest nieco jaśniejszy niż gdybyś ustawił go w maksymalnej odległości i uzyskał tej samej wielkości obraz za pomocą zoomu.
Użycie zoomu nie ma wpływu na trwałość żarówki.

Na trwałość żarówki ma wpływ czy pracujesz w trybie normalnym czy Eco żarówki.
 

bodziewicz

New member
Czyli rozumiem, że jak większość projektorów ma odległości max. podane na 12 do 19m (tak przykładowo), to z odległości 7,5m, czy 5m, ale z użyciem 50-70% zoomu, nie będę miał odczuwalnych strat w jasności czy nasyceniu kolorów?
Pozdrawiam.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
bodziewicz: zależy w jak wielki ekran celujesz. Jeśli chcesz duży ekran powyżej 100 cali powinieneś projektor ustawić jak najbliżej się da.

Generalnie jednak każda dodatkowa odległość powoduje straty w jasności - a co za tym idzie w dynamice obrazu.
 

bodziewicz

New member
Tidus1024, jak już zapewne wiesz z poprzednich moich postów, mam takie warunki, że mogę ustawić projektor w odległości 2,6; 5 oraz 7,5m. Najbardziej pasuje mi te 7,5m, bo projektor dam na półkę i problem z długimi kablami rozwiązany (o czym pisałem w innym wątku). Ekran może być 2,5 do maks.2,7m szerokości, a oglądać go będę z 4-5 m. Właśnie robię masę przymiarek, korzystając z tych kalkulatorów (tu wtrącę, że są duże różnice w kalkulatorach z różnych stron), gdzie mogę operować zoomem, stąd moje pytanie, czy nie tracę na jakości, gdy ustawię projektor w odl.7,5m. Większość z nich przy takim ustawieniu ma obraz minimalny powyżej moich 2,7m szerokości! Mają nawet powyżej 3m na dzień dobry, bez zoomu! Myślę więc, że mają na tyle siły, by w wysokiej jakości prezentować obraz przy takim ułożeniu. Co myślisz o takiej odległości? Wszystkie, które testowałem kalkulatorem, żeby miały obraz 2,5m szeroki, ale przy 5m odległości, wymagają użycia zoomu, nawet 70%. Czy nie jest to to samo, czy ustawię dalej projektor, czy dam bliżej, ale użyję zoomu? W optyce aparatów fotograficznych, każdy zoom zmniejsza światło, no chyba, że ma się bardzo drogie obiektywy z zoomem o stałym świetle. Ale cena takiego przekracza nieraz cenę projektora, więc nie myślę, że takie są stosowane w tanich (czyt.5-6tyś zł) projektorach.
Pozdrawiam.
 

dread

New member
Bez reklam
Przekatna 113-122" z 7.5m ? Zapomnij... tak jak Tidus napisal, przy tego typu przekatnej powinienes ustawic projektor mozliwie blisko ekranu jak sie da. I tez raczej bylby potrzebny ekran z wysokim gainem.

Na Twoim miejscu zjechalbym z przekatna do 106" i zamontowal projektor 5m od ekranu. Nawet przy takiej przekatnej tez ma sie ograniczony wybor... z tej czworki ktora podales Panasonic AE1000 na pewno odpada, za slabo swieci, TW700 raczej tez (w trybie kinowym).
 

bodziewicz

New member
To dlaczego piszą, że odległość projkcji wynosi do 12, czy 19m??? Czy to znaczy, że coś widać, ale nie da się tego oglądać? Pewnie tak jest. Ja już nie wiem jak zaplanować te usytuowanie projektora. Najwygodniej dla mnie byłoby 7,5m. Przy 5m pod sufitem, trzeba ciągnąć kable, wprawdzie do przeskoczenia, ale jak z obrazem? Chciałbym mieć ładny, soczysty obraz, ale przynajmniej 2m szerokości. Mam plazmę 50", więc ekran nieco ponad metr szerokości mnie nie urządza. Jak kino to te 2m musi być.
Co radzicie wobec tego???
Pozdrawiam.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
To że w danych katalogowych stoi iż projektor wyświetla obraz z 9...12 m maksymalnie, nie oznacza że wyświetla z tej odległości obraz dobrej jakości, tylko że cokolwiek wyświetla... ;)

Jeśli zależy Ci na dużej odległości, to musisz poszukać maszyny o dużym throw ratio, czyli współczynniku odległość od ekranu/szerokośc ekranu (ew. przekątna). W niektórych projektorach istnieje możliwość montażu soczewek o różnym throw ratio. Ale jak można się domyślić tanie (te projektory) nie są...
 

bodziewicz

New member
Tak myślałem, że z tej odległości coś widać, jednak pozostawia dużo do życzenia. Problemem jest jednak z takiej odległości zbyt duży obraz przy zoomie zerowym, więc problem jest nie ze zbyt małym obrazem lecz zbyt dużym. Wg kalkulatorów, większość projektorów ma obraz powyżej 2,7m, a to już za dużo na moją ścianę (tzn. jej część przeznaczoną na ekran). Nie ma zoomu "w dół" pomniejszającego obraz, jedynie pozostaje dosunięcie projektora, a w moim przypadku przeskok do odległości 5m, a to z kolei wymusza użycie zoomu do nieraz 70%, bo przy tej odległości z kolei, obraz jest za mały (bez użycia zoomu). Koło się zamyka, pozostaje odległość 5m, używanie zoomu, kucie pod kable, itp. Spociłem sie! uff...
Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ach ten postęp! Kiedyś problemem było uzyskanie dużego obrazu z "bliska", taka opcja z czasem pojawiła się w kino-domowych projach...

A ten teraz marudzi że by chciał na odwrót... ;) :) :D
 

ludwickik

Member
U mnie w salonie projektor stoi na komodzie (ok 2m nad podłogą) i wyswietla na ekran 90 cali który jest oddalony 5.2m.

obraz jest świetny i bardzo jasny, że spoko oglądam w dzień TV, przy lekkim przysłonięciu okien. Wypróbowane na Sanyo Z4, Sanyo Z2000, Panasonic AE2000 oraz na Epson TW2000.
 

bodziewicz

New member
Kolego ludwickik, może właśnie Twoja opinia będzie budująca dla mnie! Bardzo bym prosił, jakbyś mógł zrobić zdjęcia pokoju, nie samego ekranu, tylko właśnie pokoju z wyświetlonym obrazem na ekranie, w dodatku nie przy zupełnym zaciemnieniu, tylko tak jak się późnym popołudniem, czy wczesnym wieczorem ogląda, to miałbym wyobrażenie jak to się prezentuje. Też mam większą odległość, wprawdzie 7,5m, ale jak mnie sytuacja zmusi to zamocuję projektor w odległości 5m. Jednak wygoda ciągle bierze górę, wolałbym z 7,5m. Wtedy też projektor stał by na półce, krótkimi kablami połączony z czym trzeba. Napisz, proszę, jak się ma obraz przy zoomowaniu. Czy jak dasz na 70%, to czy spada jasność i nasycenie, czy dalej jest ok.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

ludwickik

Member
Tidus1024 napisał:
Spada. Powiększanie obrazu zoomem powoduje straty w jasności. To zupełnie normalna rzecz.

Titus, przeczytaj dokładnie to co napisałeś. W przyapadku kolegi on chce obraz zmniejszać nie zwiększać.

Nie mam za bardzo jak teraz robić zdjęć. Tak jak napisałem ww. modele bez najmniejszego problemu wyświetlają znakomity 90 calowy obraz z ponad pięciu metrów, bardzo jasny, dynamiczny z żywymi kolorami.
 

spyrrus

New member
duża odległość mały ekran

Witam, tak to już jest, że jak technika idzie w jednym kierunku to człowiek chciałby w innym. Optymalne ustawienie projektora w moim przypadku to 8,2 m od ekranu, którego optymalny format to około 270 x 150 cm i tu wysokość jest wartością max. Czy szanowni koledzy (doświadczeni w temacie) mają jakiś pomysł propozycję? Czy nie ma rozwiązań minus zoom.
 
Do góry