Ważne pytanie- jaka długość kabla do projektora?

bodziewicz

New member
Witam. Mam pytanie związane z podłączeniem projektora do źródeł. Mianowicie, jaka może być maksymalna długość kabla łączącego i co ważne jakie kable wkuć do ściany, w miejscu przewidywanego montażu projektora??? Jest to dla mnie bardzo istotne, gdyż z poprzedniego postu (wybór projektora), wywnioskowałem, że jednak projektor będzie wisiał pod sufitem, więc jak doprowadzić do niego kable? W najlepszym przypadku, kiedy kable będą tak sobie leżeć pod nogami, byle najkrótszą drogą, będzie ich z 10m, ale w najgorszym, gdy wkuję je do ścian, to już musi ich być z 20m. Bardzo prosze o podpowiedź, jakiego kabla użyć? Czy wystarczy skrętka komputerowa, czy jeszcze jakiś inny?
Pozdrawiam
 

batalona

New member
w moim przypadku 20m hdmi i dziala ok, wczesniej mialem 20 m component oraz 20 m d-sub, kable takie sobie, nie za drogie, wszystko dziala naprawde ok
 

Smartek

New member
Ja mam 5m HDMI w ścianie i do tego będę musiał jeszcze podłączyć po jednym krótszym z obu stron (żeński-męski). Czy nie będzie jakiejś lipy przez takie "przedłużenia"?
Gdzieś czytałem, że to cyfrowy sygnał i nie ma znaczenia długość (albo działa, albo nie działa)?
 

bodziewicz

New member
batalona napisał:
w moim przypadku 20m hdmi i dziala ok, wczesniej mialem 20 m component oraz 20 m d-sub, kable takie sobie, nie za drogie, wszystko dziala naprawde ok
20m HDMI??? To naprawdę powalające, czytałem w różnych opisach, że HDMI jest bardzo kapryśne i że długość 3m to już długość graniczna. Jeszcze do tego dochodzi jakość wykonania - podróbki często w ogóle nie działają. Tak, że jestem zaskoczony taką długością kabla. Mnie to by odpowiadało, jak najbardziej. Gdzie w ogóle można nabyć tak długi kabel HDMI ? Czy może Kolega przerabiał coś we własnym zakresie? (Jak tak to proszę o wskazówki). Jaka jest różnica pomiędzy D-SUB a component? W którym przypadku jest lepsza jakość (porównywalna z HDMI)?
Pozdrawiam
 

maxus3000

New member
bodziewicz ty chyba sie z choinki urwales .

Kablem HDMI przekazywany jest obraz CYFROWY czyli dane sa wysylane w postaci zer i jedynek . Wiec albo obraz JEST i ma optymalna jakosc albo obrazu NIE MA .

Oczywiscie nie nalezy przeginac i w druga strone zeby kupowac jakies koreance . Przewod o dlugosci 10m dobrej marki kosztuje 100-500zl . A nie 50 jak na niektorych aukcjach na allegro
 
Ostatnia edycja:

lepp

New member
Bez reklam
Przy 20 metrach wypada zaopatrzyć się we wzmacniacz sygnału. mi przy 15 zdarzały się sporadycznie dropy, po zakupie wzmacniacza zero problemów
 

batalona

New member
ja kupilem 2 koble hdmi 20m - jeden kosztowal 199 [to bylo rok temu] drugi ponad 1000 pln, mialem zamiar wstawic 2 wrazie gdyby sie cos kiedys urwalo itp.. ale okazalo sie ze 2 nie da sie umiescic w zaden sposob wiec potestowalem obydwa i zadnej roznicy nie widzialem ...oddalem ten za tysiaka i hula na podrobce za 199 pln (ma na wtyczkach wygrawerowane profigold..heh) (projektor fullhd )
 

batalona

New member
d-sub vs component - poprzedni proj nie mial hdmi wiec musialy byc 2 kable - dvd + sat na componencie a komp na d-sub, teraz hdmi wystarcza do wszystkiego
 

bodziewicz

New member
Kolego batalona, gdzie kupiłeś te kable? Nie widać różnicy na FullHD? Jak wygląda odtwarzany obraz ze źródła HD? Czy coś się pogarsza?
Wniosek z tego, że na przyszłość warto położyć taki długi kabel HDMI? Czy jakość przez złącza component będzie dużo gorsza?
Pozdrawiam
 

batalona

New member
jeden kabel kupilem na allegro, ten tani, drugi to byl jakis niemiecki sprowadzany na zamowienie, jezeli masz jakies watpliwosci to zrob jak jak ja.. wez kabel ze sklepu i sprawdz czy dziala, jak nie to oddaj, ja roznicy nie zauwazylem zadnej.. tzn nie tylko ja, pozostale osoby rowniez, proj full hd SONY VPL VW 60 , zrodlo blu-ray ps3 , relook 9000hd itp, komp .mkv... tez mialem watpliwosci czy 20 m hdmi bedzie ok no ale skoro sa kable... prod daje gwarancje to dzialac musi..
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> batalona

Ten 20m to "czysty" kabel, czy z jakąś puszeczką po drodze (np repeaterem)?
20m samego, działającego HDMI to wyczyn. ;)

>> bodziewicz

Przy wyborze D-sub a component, brałbym ten drugi. Łatwiej dostać długie i dobre kable component.

Component - Hdmi. Jeśli tylko do DVD to component może być, a stwarza mniej problemów. Od 720p wzwyż HDMI będzie lepsze, ale za to MUSISZ wypróbować komplet źródło obrazu-kabel-wyświetlacz dla 100% pewności działania. Szczególnie przy dużej długości.

Jeśli chcesz kable wkuwać przed zakupem i wypróbowaniem sprzętu, to rozważ czy udałoby się wkuć tor kablowy (najlepiej płaskie korytko kablowe - rura kablowa lepsza, szczególnie "na zakręcie", ale i grubsza), tak aby można było przez nie swobodnie przeciągać kabelki. Ino co trzeba ryć ścianę, a nie tylko tynk...
 

bodziewicz

New member
To kredki! Mam problemik, gdyż z opisów kolegów z tego forum wynika, że powinienem zlokalizować mój projektor jak najbliżej ekranu. Chcę uzyskać obraz szeroki 2-2,5m, a salon mam na 8m szeroki. Myślałem, że z przeciwnej ściany( z tych 8m) rzucę obraz z projektora ustawionego na półce. Jednak opinie były takie, że za daleko, muszę kupować specjalne projektory, o dużej sile światła, a i tak nie wiadomo jaki będzie efekt. Wobec tego mogę podwiesić projektor pod sufitem, ale to wymaga dłgiego kabelka. Aktualnie ciągnę kable pod telefon i sieć komputerową, a wszystko to biegnie przez ścianę za zewnątrz i w elewacji na strych, a ze strychu w dół do każdego pokoju osobno. Mam okazję więc schować i ten kabel HDMI, dlatego pytałem, jaki wybrać. Fakt, że projektora jeszcze nie nabyłem, nie wiem co robić. Chyba pomysł z wykuciem korytka jest najlepszy, jednak wewnątrz mam wszystko pokończone (gładzie i wymalowania):(
Teraz daliście mi podpowiedź, że warto wszystko wypróbować razem i jest to chyba najtrafniejsze. Można uniknąć wielu kłopotów.
Kable komponent nie nadają się do FullHD? Musi być ten HDMI? Ja potrzebuje doprowadzić tylko obraz do projektora i to w jednym kierunku, dźwięk będzie szedł na wieżę stereo, może więć jakieś kierunkowe kable wystarczą?:confused:
Pozdrawiam
 

pejotpe

New member
Bez reklam
HDMI nie jest obowiązkowe

Ale daje najlepszą jakość obrazu (zero strat, albo są kompensowane przez nadmiarowe dane, no chyba, że nie są wtedy ramki są tracone). Na analogowym kodowaniu występuje obniżenie jakości wraz ze wzrostem odległości od źródła (mniejsze przy dobrym ekranowaniu, ale zawsze).
 

bodziewicz

New member
Pozostaje wobec tego zadać pytanie, czy wszystkie projektory, kupowane obecnie lub w niedalekiej przyszłości mają wejścia component oraz czy mogę sobie zrobić taki kabel, czy lepiej kupić jakiś markowy (konkretnie jakiej firmy)? Rozumiem, że HDMI można by też nabyć jakiś tańszy (Kolega batalona pisał, że na podróbce chodzi mu bez problemów) i wpuścić razem z componentem, tak na wszelki wypadek.
Pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Komponent bardzo łątwo zrobić samemu. Potrzebny jest przewód koncentryczny 75 Ohm (najlepiej do TV kablowej lub TV Sat) oraz sześć solidnych wtyczek Cinch. No i smykałka do lutownicy... ;)

Komponentu prędko z projektorów nie "ubędzie".

Tańsze HDMI to ryzyko - konieczna jest, jak wspomniałem, próba "na żywo".
 

bodziewicz

New member
Rozumiem Kolego wiatrak, że potrzebuję 3 kable, np 20m długości, zwykłe do anteny sat? Takie potrójnie ekranowane, antenowe nie spowodują zbytniego osłabienia sygnału na długości 20m?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tak. 3x20m.

Nie. Nie osłabi.

Sygnał video wymaga pasma przenoszenia rzędu kilkudziesięciu MHz, a wartość napięcia to 1 lub 0,75 Vpp.

Kable do TV Sat przenoszą sygnał z konwertera na częstotliwości około 1 lub 2 GHz (ponad sto razy więcej), a poziom napięcia jest dużo mniejszy.

Gdybyś sam robił komponent, to zwróć uwagę na grubość przewodu i to jaką grubość przyjmie wtyczka Cinch.
 
Ostatnia edycja:

bodziewicz

New member
Niezłe kable sat są już po 1zł/mb, więc za 60zł mam dobry kabel komponent. Nieźle! Ciekawe co miałeś na mysli, pisząc "zwróć uwagę na grubość kabla"? Tylko pod względem dopasowania do wtyczki, chyba, nie? Poza tym to nie ma znaczenia?
Tak na marginesie, ile kosztuje gotowy kabelek, jakiś firmowy? Pewnie ze setkę?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dokładnie, to chodzi o dopasowanie grubości przepustu wtyczki do grubości kabla. Cinche są różnie wykonywane, można trafić dobrej jakości wtyk ale o zbyt małej grubości.

60 PLN to sam przewód. Plus 6 wtyczek, dawno nie kupowałem, chyba po kilka PLN/szt.

Setka za firmowy przewód component? 1m? 2m długości? ;)
 
Ostatnia edycja:
Do góry