Nowy Epson Tw5000

Bambolo82

Banned
HQV to zaawansowany procesor elektronicznej obróbki wideo (upscaling, deinterlacing, podbijanie szczegółów na DVD, czyszczenie z zakłóceń itd itd.) montowany w nowoczesnych odtwarzaczach DVD, Bluray Disc, amplitunerach oraz projektorach do kina domowego.

Ostatnio HQV tak się rozpowszechiło, iż powoli jest traktowane jako wzorzec dobrej jakości cyfrowego wideo. W fachowych recenzjach sprzetu wideo często korzysta się z oprogramowania testującego obraz firmy Silicon (rzecz jasna urządzenia z HQV dobrze sobie znim radzą).

To wcale nie jest HIGH-END. Zobaczcie sobie listę urządzeń z HQV na pokładzie na stronie która zapodał Wiatrak w poście wyżej (m.in. Benq W500 za 2100 zł, Mitsubishi 4900 za 5000 zł, tanie odtwarzacze Bluray Pionnera i Samsunga itd itd.)

Epson po prostu jest skąpy i tyle. Widocznie idzie swoją drogą, jak lider :rolleyes:.
 

benk07

New member
Skoro dyskusja off-topuje w kierunku prognoz co waro będzie kupić za 1-2 miesiące to poproszę o konkretną radę.
Jeśli założymy jednak, że będą za taki okres czasu dostępne fajne modele full-hd w okolicach 4-5 tysięcy PLN to na jaki warto poczekać (jaki nowy model się pojawi albo, który z będących na rynku ew. może zejść do tego pozimu).
Mój budżet to 5 tys. Jakoś jednak (na razie) nie wierzę, że w tym roku pojawią się sensowane modele za 4 tys. Ale oczywiście ucieszę się jak tak się stanie.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
benk: nie można dobierać projektora wg samej marki, ale wg wymagań. Różne sprzęty mają różne możliwości w zakresie jasności, lens shiftu, zoom-u itd.
 

benk07

New member
Tidus1024 napisał:
benk: nie można dobierać projektora wg samej marki, ale wg wymagań. Różne sprzęty mają różne możliwości w zakresie jasności, lens shiftu, zoom-u itd.

Zgadza się. Zatem doprecyzowując.
1. Miałem ostatnio przygodę z projektorem Panasonic AX-200. Po 2 misiącach użytkowania padła lampa (migotanie), którą wymieniali ponad miesiąc (gdybym nie interweniował czekałbym pewnie 2 m-ce). Potem zauważyłem czerwony zagarb widoczny na jasnych scenach i finał był taki, że (po pewnych bojach z Panasonic Polska) sprzęt ten został zwrócony. Osobnym skandalem są warunki gwarancyjne i jakość obsługi serwisowej tej marki w Polsce. Poza wszystkim to obraz AX-200 przypadł mi do gustu i gdyby nie te jazdy z usterkami/serwisem to być może dalej byłbym zadowolonym użytkowniekiem AX-200. 720p tego sprzętu zupełnie mi wystraczało - nawet z BD (na forach w US często określano AX-200 jako "poor man's full hd ;)). Jego obraz pozbawiony widocznej pikselozy i posiadający naturalny "film look", jest więcej niż ok. Ale już go nie ma i szukam czegoś innego.
2. Projektor wisi u mnie pod sufitu prawie idealnie na wprost ekranu. Odległość od obiektywu do ekranu to jakieś 4,25 m. Panasonic z tej odległości dawał duży obszar projekcyjny i chcę aby następny sprzęt nie miał jakiś specjalnych ograniczeń w tym zakresie. Mam w zasadzie pełną kontrolę nad światłem ale i tak oglądam filmy przeważnie w porach wieczorno-nocnych.
3. Fajnie też, aby kolejny projektor był nieco cichszy od AX-200, który wisząc mi bezpośrednio nad głową bywał wyraźnie słyszalny (jeśli oczywiście volume audio było nisko).
4. Po przejściach z usterkowością AX-200 chciałbym też wybrać sprzęt uchodzący za mniej awaryjny, gdzie również warunki gwarancyjne i obsługa serwisowa są na wyższym niż u Panasonica poziomie.
Z góry dzięki za wskazówki, które pomogłyby mi dokonać właściwego wyboru.
 

benk07

New member
Tidus1024 napisał:
Jak duży masz ekran?

Jeszcze nie kupiłem. Na pomalowanej na biało ścianie (przygotowanej pod przyszły ekran) uzyskiwałem projekcje mniej więcej od 240x135 do 258x145.
Zmierzyłem dokładniej odległość ekranu-ściany od obiektywu - 4,4m. Oczywiście ekran nie będzie mógł być większy od 240x135 bo rozumiem, że te wymiary to obszar aktywny a jeszcze jest czarna ramka na około? Dalej to już wchodza meble.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Czyli duży ekran raczej. W tak niskiej cenie jest tylko Mitsubishi, które świeci zawsze mocno. Nie wiem ile będzie kosztować u nas HC5500 (HC5000 wciąż kosztuje ok. 7 tys. w polskich sklepach), bo to idealne rozwiązanie budżetowe, ale HC4900 choć trochę gorszy oscyluje gdzieś w granicach 4800 zł. W tej cenie nic lepszego nie znajdziesz. Przy tak wielkim ekranie nie brałbym nic słabo świecącego, tym bardziej, że jesteś przyzwyczajony do takiego reflektora jak AX200.
 

benk07

New member
Tak, myślę o HC 4900. Cena jest ok., a Twoje screenshoty też bardzo fajne. Wręcz super!
A co będzie miał 5500, czego nie ma 4900?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Rozmaitości. Lepszy kontrast, nowy rodzaj autoprzesłony, lepsze czernie, 1080p/24 i jeszcze lepszą jasność. Wszystko to oczywiście za na pewno wyższą cenę. Pytanie tylko jak znacznie wyższą.
 

benk07

New member
Marl napisał:
W Niemczech HC5500 jest do dostania za ok. 5100 zł. więc kosztuje tylko 300-400 zł. więcej od HC4900

Byłaby to fajna cena ale obawiam się, że na początku nierealna.
W US po rabatach jest teraz za ok. 2000-2100 $. Przy dzisiejszym kursie to właśnie jakieś 5000 PLN. Na razie tak nie ma, że ceny w US = ceny w PL.

Poczytałem o tym projektorze trochę i rzeczywiście zapowiada się fajnie.
Z ciekawostek to ma opcję przydatną jeśli ktoś dodatkowo ma ochotę dokupić sobie szkło anamorficzne. Wtedy można zaosczędzić na elekrtrycznym sterowaniu tym szklłem (albo uniknąć ręcznego odsuwania), bo ta opcja cyfrowo skaluje obraz, kiedy (na założonym szkle anamorficznym) ogladamy zwykłe 16/9. W projektorach bez tej opcji trzeba wtey ręcznie odsunąć szkło lub mieć taką przystawkę sterowaną pilotem (zamontowany silniczek).
Zawsze kręcił mnie zakup takiej przystawki ale niestety mam taki pokój, że nie mam już rezerwy aby powiększyć ekran (na lewo ściana a na prawo meble). Takie szkło to super sprawa. Ogląda się pełen cinemascope 2.35:1 przy wykorzystaniu wszystkich pikseli - bez czarnych pasów góra dół.

Ten model ma chyba tylko jeden minus w stosunku do HC4900 - słabszy zoom.
 

Marl

New member
HC4900 jest do dostania u nas za ok. 4900 zł. więc teoretycznie HC5500 nie powinien dużo droższy.
A co do jego wad to w zasadzie nie ma ich zbyt dużo. Na projectorreviews.com wymienili słaby zoom, ograniczony zakres lens shiftu i brak poziomego lens shiftu. Na avsforum są informacje, że są czasem problemy ze zbieżnością paneli.
 

Fanek

New member
Bez reklam
wiatrak napisał:
Akurat ten sklep uważam za w miarę niedrogi, jak na Polskie warunki...
jesli chodzi o projektory, to porownujac go z allegro, wszystko w nim jest drozsze. niewazne.

ktos widzial jeszcze inne sklepy z nowymi projektorami ?
 
Do góry