Ostateczny wybór, końcowe pytania...

Smartek

New member
Witam po raz kolejny ;-)!
Kończą się wakacje, a co za tym idzie -będę przebywał w domu o wiele częściej.
Zbliża się zima, na dworze robi się chłodniej i co raz szybciej ciemniej na dworze, więc... długie jesienne wieczory trzeba spędzać miło. Koniec września to czas, w którym będę chciał SKOŃCZYĆ mój pokój kinowy.

Od dłuższego czasu wygląda tak:
http://img355.imageshack.us/img355/9353/73469208hz3.jpg

Zdjęcie zrobiłem siedząc na kanapie, na wprost ekranu.
Ekran ma mieć około 108".
Długość pokoju to 4,5m. Czyli projektor będzie wisiał gdzieś tak 3,7m od ściany, którą widać na zdjęciu.
Szerokość pokoju to około 3,3m, głośniki są powieszone w równej odległości od ściany, a pomiary, które naszkicowałem na zdjęciu są realne i "zmieszczą się" na 100% ;-).
Tapeta jest ciemno bordowa, możliwe, że na zdjęciu wydaje się jaśniejsza niż jest w rzeczywistości, filmy będę oglądał wieczorami, a jeśli będzie niewystarczająco ciemno - zainwestuję w rolety.

Pytania:
1. Czy Panasonic AX200 nadaje się do mojego pokoju - czy nie jest za jasny i czy wyświetli mi prawidłowo obraz o szerokości 2,5m?
2. Jak wyglądają filmy 1080p (zarówno .mkv jak i AVC-1) wyświetlane przez projektor HDReady (w moim przypadku Panas lub Sanyo Z5)?
Rozumiem, że są skalowane do 720p - jak to wtedy wygląda? Jest GORZEJ niż 1280x720? Jeśli tak to w jakim stopniu?
3. Czy wystarczy mi taki ekran? Jeśli nie to jaki polecacie?
Nie ukrywam, że podoba mi się jego cena - zaoszczędzone pieniądze zainwestowałbym w mediacenter, który udźwignie mi wszystkie HD i to bez akceleracji.

Bardzo proszę o pomoc.
 

mistrz

New member
1. Panas jest przedewszystkim dużo jaśniejszy, spokojnie wyswietli obraz nawet w czasie dnia. Poza tym ma tryb dla graczy co (w moim przypadku) mialoby znaczenie. Sanyo jest za to bardzo cichy (co jest DUZYM plusem) i ma przesłone obiektywu. Poza tym oba świecą bardzo podobnie. Generalnie bralbym tego, ktory bedzie tanszy.

2. 1080p - zasada jest prosta: najlepsza jakość obrazu uzyskasz na natywnej rozdzielczości. Każde skalowanie (czy to w góre czy w dół) oznacza jakieś tam zmiany w obrazie. Czy będą do wychwycenia czy też nie to już kwestia dyskusyjna. Ja mam 720p natywnie, gry na X360 sa 720p, ripy tez 720p. Nie ma co kombinować ;)

3. Co do ekranów to "pół ramowy Wersal 4 life" ;) A tak serio to może Adeo Winch Linear http://abcprezentacji.pl/Ekran-recznie-rozwijany-Winch-Linear-250x141-cm-p1591.html ? Ciut droższy ale warto, może coś Ci spuszczą z ceny. Ręczniak, ale rozwijany za pomocą korby. Lepszy patent niż rączka czy koraliki (przerabiałem i to i to).

pozdrawiam

Nie cytujemy poprzednika
 

Smartek

New member
Dzięki za odpowiedź, ale mam jeszcze kilka pytań ;-).

mistrz napisał:
1. Panas jest przedewszystkim dużo jaśniejszy, spokojnie wyswietli obraz nawet w czasie dnia. Poza tym ma tryb dla graczy co (w moim przypadku) mialoby znaczenie. Sanyo jest za to bardzo cichy (co jest DUZYM plusem) i ma przesłone obiektywu. Poza tym oba świecą bardzo podobnie. Generalnie bralbym tego, ktory bedzie tanszy.

Nie odpowiedziałeś mi na pytanie - czy z odległości, którą podałem oba projektory dadzą sobie radę z wyświetleniem obrazu o szerokości 2,5m?
Jeśli tak to może wezmę Sanyo, bo tańszy i cichszy...?

2. 1080p - zasada jest prosta: najlepsza jakość obrazu uzyskasz na natywnej rozdzielczości. Każde skalowanie (czy to w góre czy w dół) oznacza jakieś tam zmiany w obrazie. Czy będą do wychwycenia czy też nie to już kwestia dyskusyjna. Ja mam 720p natywnie, gry na X360 sa 720p, ripy tez 720p. Nie ma co kombinować ;)

A puszczałeś u siebie ripy 1080p? Jak wyglądały?
Ja wiem, że w natywnej wszystko wygląda najlepiej, ale z tego co widziałem bardzo często wychodzą również 1080p - oglądałbym również takie, ale nie z myślą, że będzie lepiej. Chodzi mi raczej o 'wygodę', gdzie nie będę musiał się zastanawiać czy 'wypożyczam' ;-) 720p czy 1080p. Jeśli ciężko stwierdzić różnicę to byłoby mi to na rękę.

3. Co do ekranów to "pół ramowy Wersal 4 life" ;) A tak serio to może Adeo Winch Linear http://abcprezentacji.pl/Ekran-recznie-rozwijany-Winch-Linear-250x141-cm-p1591.html ? Ciut droższy ale warto, może coś Ci spuszczą z ceny. Ręczniak, ale rozwijany za pomocą korby. Lepszy patent niż rączka czy koraliki (przerabiałem i to i to).

pozdrawiam

Polecasz mi ten ekran ze względu na jego jakość czy jedynie sposób rozwijania?
Czy warto dokładać do "bardziej firmowych" ekranów? Nie wiem, tam chyba jest Avers i Projecta?
 

mistrz

New member
Nie odpowiedziałeś mi na pytanie - czy z odległości, którą podałem oba projektory dadzą sobie radę z wyświetleniem obrazu o szerokości 2,5m?
Jeśli tak to może wezmę Sanyo, bo tańszy i cichszy...?

Kalkulator prawde Ci powie http://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm :cool:

A puszczałeś u siebie ripy 1080p? Jak wyglądały?
Ja wiem, że w natywnej wszystko wygląda najlepiej, ale z tego co widziałem bardzo często wychodzą również 1080p - oglądałbym również takie, ale nie z myślą, że będzie lepiej. Chodzi mi raczej o 'wygodę', gdzie nie będę musiał się zastanawiać czy 'wypożyczam' ;-) 720p czy 1080p. Jeśli ciężko stwierdzić różnicę to byłoby mi to na rękę.

Nie, ale widziałem ten sam materiał w 720p i 1080p. IMO - duzo wieksza roznica jest miedzy DVD i 720p niz 720p i 1080p, ale to moje osobiste zdanie.

Polecasz mi ten ekran ze względu na jego jakość czy jedynie sposób rozwijania?
Czy warto dokładać do "bardziej firmowych" ekranów? Nie wiem, tam chyba jest Avers i Projecta?

Polecam, bo jest to dobry jakościowo ekran jak i system rozwijania sprzyja "zywotnosci" takiego plotna. Adeo zreszta blizej jest do Projecty niz do AVersu, ale tak jak poprzednio - to tylko moje osobiste zdanie ;)


pozdro
 

Bambolo82

Banned
Na pytanie pierwsze: Nie ma czegoś takiego jak za jasny projektor. Żaden projektor do kina domowego, w tym Panasonic nie da dobrego obrazu w pomieszczeniu, które nie jest bardzo dobrze zaciemnione. Jeżeli ktoś nie ma zamiaru kupić rolet podgumowanych, nie chcę się pogodzić z "oczywistą oczywistością" to znaczy że projekcja jest nie dla Niego i powinien kupić sobie telewizor.

Na pytanie drugie: Jakość obrazu z matroski (.mkv) na porjektorze HD Ready jest świetna. Może być jeszcze lepsza o ile material ma większą rozdzielczość niż 720p i ma ma się projektor FullHD. Skalowanie materiału do 720p (zarówno w dół jak i w górę) wypada znakomicie.

Na pytanie trzecie: Nie polecam kupowania ekranów "markowych" z uwagi na ich cenę rażąco nie wpółmierną do ich jakości. Nie owijając w bawełne: każdy kto dał 1200 zł za rozwijaną projectę albo 300-4000 zł za "Adeo" słono przepłacił. Podobne ekrany są oferowane w Niemczech za ok. 1/5 tej ceny!!! Ostatnio pojawiły się rozsądne oferty Optomy rozwijanej za ok. 300 zł oraz ręcznie wyrabiane w Polsce ekrany stałe i rozwijane od 400 zł "pod wymiar" oferujące bardzo wysoką jakość (ekrany-projekcyjne.pl).
 

mistrz

New member
Rozumiem, że taki ekran http://hardwax.pl/Ekran-projekcyjny-Adeo-Winch-Linear-177cm-169-VisionWhite-p1784.html w aluminiowej, ładnej kasecie rozwijany za pomocą korbki mogę u zachodnich sąsiadów kupić za 166 złotych (~ 49 euro)? W takim razie, jeśli mógłbyś podać jakiś link do sklepu do będę wdzięczny, bo wtedy chyba kupie 5 od ręki. Dla kogoś kto ma najtańszy projektor 720p na rynku, najtańszy ekran faktycznie może pasować, niektórzy jednak wolą wydać ciut więcej i kupić coś lepszego. Nie mówię, że tanie ekrany są złe, ale twierdzenie, że ci co kupili coś innego (droższego) są frajerami jest nadużyciem. Jakoś nie słyszałem, żeby w dedykowanych salach kina domowego wisiały ręczne półramowce Wersala, ale Stewart, Projecta czy chociażby Adeo już i owszem.
pozdro
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Bambolo82

Banned
Adeo, Projecta, Kauber, Optoma to marki ze straganu Stadionu 10-lecia. Taki pogrobowiec "Amway". Taka polska specyfika rynku towarów luksusowych.

Były już na tym forum linki do sklepów w Niemczech gdzie takie ekrany tylko z inną nalepioną w chińskim porcie "marką" chodzą po 70 euro, a ze zwijaniem elektrycznym po 150-180 euro.

Ekrany firmy Stewart są w Polsce praktycznie nie osiągalne. Są za to "marki": Adeo, Projecta, Kauber itd.

PS. nie bardzo rozumiem jak kaseta aluminiowa na ścianie salonu może być ładna albo estetyczna...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

dread

New member
Bez reklam
To pojechales... rozumiem, ze mozna byc rozgoryczonym cenami markowych ekranow nie tylko w Polsce, ale i Europie w stosunku do USA, ale jezeli stawiasz znak rownosci miedzy ekranami za grosze, a ekranami Adeo czy Projecty to ciekawy jestem ekrany jakiej firmy twoim zdaniem sa warte zaplacenia wiecej niz te 500zl. Sa w ogole takie ? 8)
 

mistrz

New member
Bambolo82 napisał:
Adeo, Projecta, Kauber, Optoma to marki ze straganu Stadionu 10-lecia. Taki pogrobowiec "Amway". Taka polska specyfika rynku towarów luksusowych.

Ten post pokazuje wlasnie jakie masz pojecie o ekranach. No bo sory, ale wrzucasz do jednego wora Projecte, ktora jest najdluzej produkujaca ekrany firma w Europie (pewnie Da-Lite dlatego ja wykupilo, ze to taki bazarowy brand) albo Adeo (15 letnie doświadczenie) a z drugiej strony Kauber, którego można nazwac benjaminkiem na tym rynku i w koncu Optome, ktora nawet tych ekranow nie robi tylko kupuje od kogos i nalepia swojego logo? :hmm:

Bambolo82 napisał:
Były już na tym forum linki do sklepów w Niemczech gdzie takie ekrany tylko z inną nalepioną w chińskim porcie "marką" chodzą po 70 euro, a ze zwijaniem elektrycznym po 150-180 euro.

70 euro to jest 240 zeta, a nie 160 wiec roznica chyba jest. Zreszta ja tych linkow nie widzialem, wiec jesli nadal twierdzisz ze moge kupic taki ekran jak wkleilem za 49 ojro to nadal czekam na link.

bambolo82 napisał:
Ekrany firmy Stewart są w Polsce praktycznie nie osiągalne. Są za to "marki": Adeo, Projecta, Kauber itd.

www.projekcja.pl
www.cinematic.pl
www.artcinema.pl

Do wyboru do koloru

bambolo82 napisał:
PS. nie bardzo rozumiem jak kaseta aluminiowa na ścianie salonu może być ładna albo estetyczna...

Dlatego masz półramowego Wersala :p

I poważnie, przestań już wszędzie porównywać do najgorszego chłamu wszystkiego co nie jest "półramowym wersalem" a osób, którzy nie mają "półramowego wersala" frajerami i/lub burżujami. Ja rozumiem, ze majac najtanszy projektor 720p uzupelnieniem bedzie najtanszy ekran, ale sprobuj ogarnac, że czasami ludzie chcą mieć Tag Heuera, mimo że Casio G-Shock równie dobrze pokaże, która godzina ;)

pozdro

edit.
Haha aż tyle pisałem tego posta, że kolega wskoczył przede mnie ;) Ale jak widać zdania mamy podobne 8)
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
mistrz napisał:
I poważnie, przestań już wszędzie porównywać do najgorszego chłamu wszystkiego co nie jest "półramowym wersalem" a osób, którzy nie mają "półramowego wersala" frajerami i/lub burżujami. Ja rozumiem, ze majac najtanszy projektor 720p uzupelnieniem bedzie najtanszy ekran, ale sprobuj ogarnac, że czasami ludzie chcą mieć Tag Heuera, mimo że Casio G-Shock równie dobrze pokaże, która godzina ;)
W pełni popieram. Kolega przesadza z krytyką wszystkiego
co nie jest takim ekranem jak jego.
Może za granicą Projecta jest tańsza,
ale nie w tym stopniu.
Mam Projectę za około 1400 i nie żałuję zakupu.
Miałem już kilka tańszych ekranów,
ten ma nieporównywalnej jakości obraz.
Fakt miałem trochę szczęścia,
trafił mi się egzemplarz bez widocznych nierówności.
 

Bambolo82

Banned
Projecta nie produkuje ekranów Europie. Taki szczegół. Żadna z tych firm ("marek") nie produkuje w Europie. Na ekranach się znam. Nie kupiłem "Wersala" od tak sobie po wpisaniu adresu allegro w Firefox'ie. Po zakupie w500 zostało mi ok. 1300 zł na ekran i przemierzyłem wzdłuż i wszerz całą ofertę. Wykonałem z 20 telefonów. Projectę widziałem na własne oczy. Potrafię odróżnić ekran wart 100 euro od ekranu wartego 1000 euro. Jakkolwiek on by się nie nazywał.

Ekrany zwijane Kauber, Projecta etc. są warte 100 euro. Nie bardzo rozumiem dlaczego ktoś zdecydował się zapłacić za nie 400 euro i teraz radzi to innym, skoro od niedawna oferowane są inne tańsze i lepsze ekrany.

Po zawartości mojej skrzynki prywatnej widze że doradziłem ekrany conajmniej kilku osobom i są one zadowolone. Wydały na ekran po 400 do 700 zł.

Każdy radzi jak może. Mam swoją wyrobioną, wypromowaną i dobrze znaną na tym forum opinię na temat zakupu ekranu projekcyjnego w Polsce.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Wracając do pytań Smarteka...

Na taki duży ekran to Sanyo chyba będzie za słabe. Może przy całkowitym zaciemnieniu i zastosowaniu białego ekranu świeciłoby dobrze.

Nie widziałem tego ekranu z linku w akcji, ale sądzę że trochę się przepłaca za możliwość projekcji przedniej i tylnej.
 

mistrz

New member
Bambolo82 napisał:
Projecta nie produkuje ekranów Europie. Taki szczegół. Żadna z tych firm ("marek") nie produkuje w Europie. Na ekranach się znam. Nie kupiłem "Wersala" od tak sobie po wpisaniu adresu allegro w Firefox'ie. Po zakupie w500 zostało mi ok. 1300 zł na ekran i przemierzyłem wzdłuż i wszerz całą ofertę. Wykonałem z 20 telefonów. Projectę widziałem na własne oczy. Potrafię odróżnić ekran wart 100 euro od ekranu wartego 1000 euro. Jakkolwiek on by się nie nazywał.

Ekrany zwijane Kauber, Projecta etc. są warte 100 euro. Nie bardzo rozumiem dlaczego ktoś zdecydował się zapłacić za nie 400 euro i teraz radzi to innym, skoro od niedawna oferowane są inne tańsze i lepsze ekrany.

Hmm to chyba mamy na myśli dwie różne Projecty, bo ta "moja" ma siedzibę w Weert w Holandii, a ich fabryka jest największa tego typu faktorią na tym kontynencie http://www.projectascreens.com/pages/template.php?taalCode=UK&rID=168&subgroep=. Adeo pewnie też nie ma swojej wytwórni w Złotoryjy w Polsce. Zaraz się jeszcze dowiemy, że i nasz rodzimy AVers jest fikcyjną firmą, a ich fabryka w Pruszkowie, która miałem okazje parę dni temu oglądać http://www.avers.com.pl/index.php?m=home, to tylko wymysł mojej wyobraźni. Spoko Bambolo, fajnie się z tobą gada ;) I jeśli tak wygląda twoje "znam sie na ekranach" to tylko wspolczuje osobom, ktore daly sie zwiesc twojej "wiedzy" ;)

BTW. Tańsze i lepsze...ok, ale zapomniałeś wstawić IMHO ;)

pozdro
 

Bambolo82

Banned
Osoby którym doradziłem wydały na ekran 400-700 zł i mają lepszy ekran niż Projecta za 1400 zł. Wykonany na zamówienie, ręcznie.

Jak Holendrzy to robią, że ich ekrany cuchną chemią albo fałdują się?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ludwickik

Member
mistrz napisał:
Zaraz się jeszcze dowiemy, że i nasz rodzimy AVers jest fikcyjną firmą, a ich fabryka w Pruszkowie, która miałem okazje parę dni temu oglądać http://www.avers.com.pl/index.php?m=home, to tylko wymysł mojej wyobraźni.

pozdro

Avers nie produkuje materiałów tylko składa ekrany i zamawia obudowy i materał od poddostawców.

Masz na mysli ich fabrykę w Raszynie? W Pruszkowie to chyba jakaś inna firma:)

No faktiko mają teraz siedzibę w Pruszkowie (zajżałem pod linka :D). Firma się szybko rozwija....Ja kiedys byłem w fabryce w Raszynie.
Good for them.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

mistrz

New member
Bambolo82 napisał:
Osoby którym doradziłem wydały na ekran 400-700 zł i mają lepszy ekran niż Projecta za 1400 zł. Wykonany na zamówienie, ręcznie.

Jak Holndrzy to robią, że ich ekrany cuchną chemią albo fałdują się?

Adeo - na zamówienie, ręcznie, pełna personalizacja.
AVers - na zamówienie, ręcznie, opcja "ekran niestandardowy" i jedziemy.

Przyznaje, ze nie wiem jak jest z Projecta, ale jak trzeba bedzie to sie dowiem dokladnie.
 

Smartek

New member
Panowie...
Czy mogę prosić o powrócenie do pierwotnego tematu?
Bo już zgłupiałem kompletnie...
Naczytałem się o problemach z serwisowaniem Panasoniców i o jego lepszej jasności od Sanyo.
O cichym chodzeniu Sanyo i trzyletniej gwarancji na lampę...
Jak wygląda obraz, gdy zwiększa się zoom w projektorze?
I czy ten ekran za 800zł z ekrany-projekcyjne będzie ok!? :-(
 

mistrz

New member
Smartek napisał:
Panowie...
Czy mogę prosić o powrócenie do pierwotnego tematu?
Bo już zgłupiałem kompletnie...
Naczytałem się o problemach z serwisowaniem Panasoniców i o jego lepszej jasności od Sanyo.
O cichym chodzeniu Sanyo i trzyletniej gwarancji na lampę...
Jak wygląda obraz, gdy zwiększa się zoom w projektorze?
I czy ten ekran za 800zł z ekrany-projekcyjne będzie ok!? :-(

Ja bym bral Sanyo bo:
- cichy
- ma duzy zakres lens shifta czyli pozwala na duza swobode
- zaslona na obiektyw
- tanszy

Zoom nic nie zmienia IMO, ja przynajmniej nic nie zauwazylem co mogloby zwrocic uwage.

A czy ten ekran bedzie dobry? Nie, nie bedzie - to nie ramowy Wersal :p (joke!)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zawodność PanaSłoika - problemy, jak się nie mylę, dotyczyły modelu AX-100? Z 200-ką chyba nie było takich przebojów?

Mi osobiście Sanyo bardzo się podoba (jako konstrukcja, świecenia nie widziałem). Niektórzy zarzucają mu małą jasność, czyli w większym pomieszczeniu na większym ekranie radzi sobie gorzej.

Największą imho zaletą Z5 jest możliwość czyszczenia paneli przez użytkownika bez rozbierania urządzenia (odpowiednie otwory i pompka w zestawie). Z każdym innym projem trza śmigać do serwisu gdy wlezie jakiś pyłek i robi plamę na ekranie. Potem mała głośność, zasuwka za obiektyw i 2 wejścia HDMI. Chyba jako jedyny, umożliwia także regulację paneli RGB przez użytkownika, co też czasem może się przydać. No i 3 lata gwarancji też nie są do pogardzenia. ;)

Za to AX-200 wspiera odtwarzanie materiałów 24fps, Z5 nie.

Ja do swojego pokoju (3,6m pomiędzy ścianami z ekranem i projektorem), brałbym Z5.

Jeśli chodzi o ekran. Brałeś pod uwagę farby Screen Goo? Dają dobry stosunek cena-jakość.
http://www.cinematic.pl/index.php?grupa=5&podgrupa=75&doc=60
http://www.cinematic.pl/index.php?doc=130
 

Bambolo82

Banned
mistrz napisał:
Ja bym bral Sanyo bo:
- cichy
- ma duzy zakres lens shifta czyli pozwala na duza swobode
- zaslona na obiektyw
- tanszy

Zoom nic nie zmienia IMO, ja przynajmniej nic nie zauwazylem co mogloby zwrocic uwage.

A czy ten ekran bedzie dobry? Nie, nie bedzie - to nie ramowy Wersal :p (joke!)

Mistrz, próbujesz komuś pomóc czy raczej wolisz ze mnie szydzić? Zdecyduj się, bo nie wiem jaka Twoja rola na tym forum.

Zoom nie wpływa na kolory, szczególowość, geometrię etc. obrazu, natomiast w dużych jego zakresach >x1.5 redukuje jasność obiektywu. Warto żeby o tym nasz radzący się kolega pamietał skoro chce kupić ekran >100", a z kalkulatora projekcji Sanyo z5 wynuka że z odległości 3.7 m będzie musiał korzystać z zakresu zoom'a w jego górnych granicach, żeby uzyskać tak duży obraz.
 
Ostatnia edycja:
Do góry