LG AN215 - nietypowe rozwiązanie

orhm

New member
tak jak obiecałem - po morderczych testach kolumn+ampli przyszła pora na projektor.
pech chciał, że materiałów w 1080p mam 6 sztuk, a skalerom nie ufam do końca, w związku z czym wybór padł na budżetowe (<3500pln) projektory, ze szczególnym uwzględnieniem projektorów "HDready".

wytyczne do wyboru projektora wyglądały następująco:
1. dziwne pomieszczenie, projektor najlepiej na ścianie, 4,3m do ekranu;
2. wada wzroku - oglądanie z bliskiej odległości (~3m);
3. cena <3500pln;
4. hd ready (1280x720);
5. oglądanie filmów wieczorami i późnym popołudniem;
6. ps3 jak wyżej;
7. hdmi z obsluga hdcp, component;
8. komponowanie się z wnętrzem, gdyż sporą wagę przywiązuję do designu.

na pierwszy ogień poszły: benq w500, 5000, acery jakieś, infocus niestety odpadł na kryterium ceny, podobnie optoma.

długo zastanawiałem się nad wyborem LCD czy DLP. ze względu na specyficzne problemy ze wzrokiem obawiałem się, że w DLP może być widoczny efekt tęczy, a w LCD z wymaganej odległości - pixele. optowałem mimo wszystko za DLP uznając subiektywnie wyższość tej technologii nad LCD.

od razu odpadły wszystkie projektory bez zooma OPTYCZNEGO minimum 1.30:1 oraz bez LENS SHIFT przynajmniej w pionie. keystone nie ma się co podniecać, bo ustawienie projektora pod kątem i korekcja trapezu cyfrowo jesr dobra tylko dla zdesperowanych, a na tym etapie do nich jeszcze nie należałem.

lektura artykułów online pozwoliła stwierdzić, że projektory DLP praktycznie oferują tylko lens shift w pionie i/lub keystone, przynajmniej w tej cenie. szukając dalej - natrafiłem na LG AN110 (czarny lub biały), który urzekł mnie swoim designem i tym, że pasował mi do wnętrza. jednak praktycznie zero recenzji tego projektora zaczęło mnie zastanawiać. kontakt z wieloma osobami z branży (projektory, kd, it...) dał jeden wniosek: "lg? to oni robią projektory???".

już byłem gotów zmienić swoje założenia i pójść ku sanyo plv-z2000 (fullhd), zwłaszcza, że był jeszcze w promocji z PS3. cena, którą gotów byłem zapłacić, ale zasadniczy mankament - montaż. pod każdym innym względem - polecam ten projektor! coś mnie naszło żeby wejść na stronę LG. w zakładce kino domowe - LG AN215.

podobnie jak w 110 nietypowo została umieszczona optyka. projektor jest bowiem przeznaczony do powieszenia na ścianie (w zestawie - uchwyt i zestaw śrubek do betonu z kołkami i do drewna), więc optyka jest na "dużej" ścianie, a nie z boku. trochę odstraszający czas pracy lampy (2000/2500h) i jej cena, ale spełnianie pozostałych punktów moich - bezcenne. skonsultowałem się z kolegą, który... zjechał mnie za wybór LG. odpuściłem sobie, na kilka tygodni, kiedy to po prostu nie znalazłem nic lepiej spełniającego moje wymagania. raz kozie śmierć - zamówiłem projektor i jakiś czas później pojechałem po jego odbiór.

pominąwszy wszystkie inne wrażenia pomiędzy zakupem, a wieszaniem - pierwsze wrażenia - jest inny :)

1. designerski wygląd niewątpliwie rzuca się w oczy. dla mnie plus.
2. plastikowa zakrywka do kabli - minus za skrzypienie i problem w zdejmowaniu, ale w końcu nie robi się tego codziennie.
3. wyprowadzenie kabli spod zakrywki ku górze - minus. a co, jeśli ktoś ma kable dołem puszczone?
4. lens shift w pionie - plus.
5. zoom 1.40:1 (albo jakoś tak) - plus.
w zestawie pilot, kabel vga, mocowanie do ściany.

mocowanie do ścianki działowej (bloczek 8cm+tynk) za pomocą kołeczków i śrubek z zestawu - bezproblemowe. włączamy...

obraz - ok. testowane niestety na "Shrek 3" z dvd oraz... na kablu video (1xRCA). no cóz - mała podróż do sklepu po 10m HDMI-HDMI firmy BEGLI by móc podzielić się lepszymi wrażeniami.

w międzyczasie dotarła PS3 i kabelek HDMI 0,8m.

połączenia:
1. PS3->ampli: HDMI 0,8m lextar;
2. PS3->ampli: component sony;
3. ampli->AN215: HDMI 10m BEGLI;
4. DVD->ampli: component noname;
5. DVD->ampli: coaxial digital 1m, nie pamiętam nazwy, ale 150pln kosztował.

jako że to temat obrazu - pomijam niektóre punkty.
shrek3 urzekł mnie w trybie normalnym proektora. zarówno rozmiarami, jak i kontrastem. same kolory - po prostu poprawne. menu projektora niezbyt rozbudowane. zamiast nazw ustawień - wymyślone pojęcia, np. "smart iris" (inteligentna przysłona), gdzie kolejne opcje nazywają się "step0", "step1".... bez zobaczenia, co dokładnie się dzieje - ciężko wyczuć wpływ ustawień na obraz (ciemniejszy). przełączenie lampy na tryb eco - bezproblemowe. a obraz tylko trochę ciemniejszy (na oko jakieś 15-30%).

pilot z zaledwie kilkoma przyciskami, brak możliwości wygaszenia lampy bez wyłączania projektora (domena głównie projektorów prezentacyjnych), ale możliwość wyłączenia obrazu (jeden kolor na ekranie, ale lampa dalej się zużywa).

z plusów - bardzo cichy. dopiero po wyłączniu zaczyna hałasować na czas chłodzenia lampy. efektu tęczy, mimo wad wzroku, nie zaobserwowałem. kwestia bardzo indywidualna.

ps3 puszczone przez HDMI przez ampli (pomijam dźwięk np w gta4, który po protu rozwala) rozłożyło mnie na łopatki. podobnie gran turismo 5 prologue czy inne DiRTy... jasne, inne projektory mają to samo albo i trochę lepiej, ale jak mówiłem- liczyła się również możliwość powieszenia na ścianie.

lens shift pozwolill na przesunięcie obrazu w pionie o całą wielkość. na ścianie zamontowałem projektor tak, by w poziomie był obraz wycelowany konkretnie, a w pionie mogę się bawić od sufitu (2,60) z naddatkiem, do szafki (0,50). w przypadku divx kiepskiej jakości przydał się zoom pozwalający zmniejszyć obraz, dzięki czemu bardzo nie było widać artefaktów. z kolei "kolekcja mistrzów scifi" (pc world, divx) puszczona z ps3 robiła wrażenie.

ogólnie - zanim dojdą zdjęcia w tym wątku:
- pozytyw za ścianę;
- pozytyw za poprawny obraz;
- pozytyw za pionowy lens shift;
- pozytyw za zoom;
- pozytyw za głośność.
- pozytyw za wejścia;

- minus za trzeszczenie plastików i sposób prowadzenia kabli;
- minus za ubogość funkcji (choć w sumie, po co komu nadmiar);
- minus za nazwy funkcji i opcji;
- minus za cenę lampy i jej żywotność;
- minus za brak osłony obiektywu.

jak mówią - "coś za coś". polecam każdemu z ciężkimi warunkami mieszkaniowymi lub ciężkim WAF ;), czyli kiedy musi być designersko. w każdym innym przypadku - sanyo wspomniany wcześniej.

jeśli ktoś ma pytania, albo chce jakieś konkretne fotki - PW.

edit: tak, obraz na razie na białą ścianę pokrytą jakimś duluxem.
 
Ostatnia edycja:

orhm

New member
http://www.ceneo.pl/684224

a ja kupiłem przez zaprzyjaźniony sklep z gdańska, po znajomości po kosztach.
od razu mówię - są na rynku
a) tańsze i posiadajace podobny obraz;
b) w podobnej cenie i posiadające lepszy obraz;
c) tańsze w eksploatacji.
gdybym miał wybór - LG niekoniecznie byłby na pierwszym miejscu.

aha, nie sugerowałbym się opiniami pozytywnymi w porównywarkach, bo niestety w tym przypadku sporo podstawionych jest. trochę to przykre, że w ten sposób sklepy reklamują mało chodliwy (cena i... LG) towar.
wiatrak napisał:
Małe pytanko. Gdzie i za ile nabyłeś owe LG?
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dlatego pytałem o cenę, bo jak sam napisałeś - a) i b). ;)

O LG w tej dziedzinie niewiele słychać, ostatnio zainteresował mnie ich projektor AH115, można dostać już za ok. 2000PLN, ale opinii o nim to raczej brak... Co ciekawe w wyszukiwarkach figuruje jako 1280x1024, ale ma 1280x720 pixeli.
 
Do góry