Epson, Optoma z USA

mlapaj

New member
Witam,
po pobieżnym przeglądnięciu rankingów z niniejszego forum poserfowałem na www.amazon.com. Osobom o słabych nerwach nie polecam wizyty w dziale Projectors. Ceny $ mogą szokować. Optoma HD73 za 1100$ czy HD80 za 2800$. Do tego sales tax jeżeli kupujący jest z tego samego stanu co firma sprzedająca + koszty przesyłki. Było nie było TANIO!
Pomyszkowałem po stronach Optomy i Epsona i obydwie firmy w danych technnicznych opisują możliwości projektorów od min. 100 do 240V. Do tego kompatybilność PAL etc.
Wszytko wydaje się cacy, ale czy rzeczywiście projektory z USA będą działały w Europie? Zbyt piękne...?
 

dread

New member
Bez reklam
Po doliczeniu kosztow wysylki + ubezbieczenia + 22% vatu juz tak rozowo nie jest.
Do tego raczej zaden sklep w USA nie wysle ci projektora do Polski - pozostaje ci albo kumpel lub jakis posredniak z ebay'a. W przypadku jakiejs usterki placisz kazdorazowo za wysylke z Polski do USA i z powrotem z USA do Polski, a to nie sa male koszta.

IMO lepszym rozwiazaniem jest zakup na terenie UE - ceny sprzetu np. w Niemczech potrafia byc tansze nawet o 30-40% niz w Polsce, a w przypadku sprzetu z wyzszej polki jeszcze wiecej, zapominasz o cle i vacie, a i gwarancje mozesz zrealizowac w polskim serwisie np. w przypadku Epsona czy kilku innych producentow (o ile sie orientuje Optoma w Polsce honoruje tylko gwarancje na sprzet zakupiony w naszym kraju).
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Zgodnie z prawem cło powinoo zapłacić się także za towar zakupiony w UE, jeżeli nie jest on wyprodukowany w Europie.
Poza tym cło to jakieś 3%, więc przy takich różnicach cen - zupełnie pomijalny koszt. Największy to wysyłka do Polski - od 150-200$ w górę.
Można kupić na ebayu (większość sprzedawców nie wysyła do Europy) i zlecić wysłanie do amerykańskiej firmy kurierskiej. Niektóre mają polskie tłumaczenie. Jak znajdę linka to podrzucę.
W mojej opinii ok. 6000 zł za HD80 to rewelacyjna cena. Uwzględniając VAT, cło i transport jednak tak się nie opłaca.
Spójrz - http://www.ceneo.pl/867143
VAT będzie doliczany zawsze - obojętnie czy przesyłka jest z Europy czy z USA.
 

dread

New member
Bez reklam
Oczywiscie vat juz jest wliczony w cene w/g stawki danego kraju. Chodzilo mi o to, ze kupujac na terenie UE nie zaplacimy nic ponadto co widzimy na ekranie monitora po zamowieniu.

Z tym clem wewnatrz UE na towary wyprodukowane poza UE to mnie zaskoczyles... mam juz troche sprzetu zza granicy na koncie, oczywiscie glownie made in china i nigdy nie bylo cla. Fart czy martwe prawo ? :)
 

mispaf

New member
W moim przypadku przesylka - $120 - po 8 dniach u mnie (poczta lotnicza)
CŁA NA PROJEKTORY NIE MA. Celnicy w Polsce pobrali tylko VAT. A VAT-u zaplacisz tyle ile widnieje na fakturze z USA wewnatrz paczki. Wiec, wystarczy poprosic amerykanca by wpisal nizsza wartosc projektora, ale pamietaj, ze jest to niezgodne z prawem ;-).
Acha, celnicy to nie rzeczoznawcy ;-)

Pozostaje kwestia gwarancji - ale to juz inny temat
 

mispaf

New member
acha, jesli chcesz to moge podeslac Ci na priv namiar na tego amerykanca od ktorego bralem moj projektor. Sprawdzony, uczciwy gosc ktory handluje elektronika na e-bay od 2001 roku
 

mlapaj

New member
Mieszkam w Luksemburgu, więc mam łatwy dostęp do ew. tańszych źródeł. Tylko jakoś ich nie znam:confused: Wszystkie te mityczne hurtownie sprzedające sprzęt w niskich cenach są poza moim polem widzenia.
Ciekawe jest, ze tutejszy VAT to tylko 15% i dość często Niemcy dokonują zakupów elektroniki tutaj. Zwłaszcza korzystając z promocji i niższego VATu i do tego jeszcze tankując tanie tutejsze paliwo:) . Śmieszne - kupiłem DVD Panasonica w Niemieckim Saturnie za 150E i potem znalazłem go w tutejszym hipermarkecie za 147E. Ale teraz już wiem!
Jak dotąd znalazłem ww. Epsona na stronach francuskich za 3200E. Ufff. Jeżeli ktoś z Was ma namiar na tanich dealerów z okolic Trewiru lub Saarbrucken to poproszę.
Co do USA - korzystam od lat z amazona. Zakup ze sklepu NY (np. J&R) i wysyłka do Illinois, gdzie mam znajomych Nie ma sales tax, czyli cena ze strony www to moja cena brutto. Wtedy albo lecę i przy okazji odbieram sprzęt lub moi koledzy z pracy podrzucają mi gadżety poczas swoje bytności w Luxie. Tym razem prośba o przewiezienie projektora to lekka przesada, więc rozglądam się po okolicy.
Z drugiej strony 3000$ za Epsona to po prostu shock:shock: A jak pomyśle o zakupie Denona 3800 do kompletu (wtedy by starczyło i na niego) to aż ciarki mam:)
Czy ktoś z forumowiczów doświadczył na własne oczy takie combo?
 

mlapaj

New member
No i proszę - standardowa cena sklepowa w HiFi International TW2000 to 2999€. Pan pokazał i do Blue Ray podlączył. Bomba! W żadnym kinie nie widziałem tak doskonałego obrazu. Nawet zaproponował sprzęt z ekspozycji wyświecony przez 370h za 2700€. Oczywiście z gwarancją, kartonem itd. Tylko te Stany tak kuszą.... Ale czy warto dla 500€???
 

dread

New member
Bez reklam
Bardzo przecietna ta cena, w Polsce juz mozna go dostac taniej, czyli za ok 9k pln.
Spojrz tutaj - geizhals.at, idealo.de. Mozna i taniej dostac jak sie potarguje. Swojego TW2000 wyrwalem pare miesiecy temu za 2250eur razem z wysylka. Oczywiscie nowka z 3 letnia gwarancje na projektor i lampe.
 
Do góry