Obraz z projektora DLP nie trafia w ekran

Mikele

New member
Witam!

Mam prośbę o poradę... Rozważam zakup projektora DLP (X10 lub IN81) plus ekran (ok. 110"). Ten projektor, ani żaden inny z projektorów DLP, które oglądałem nie ma poziomego lens-shifta. Wstępne obliczenia wskazują, że obraz generowany z tego projektora będzie przesunięty w poziomie względem ekranu o ok. 20cm. Odległość między projektorem i ekranem to ok. 5,5m. Ze względu na ograniczenia lokalowe nie mam innych możliwości montażu. Żeby zniwelować to przesunięcie musiałbym ustawić projektor odchylony o ok 2st [alfa=arctg(0,2/5,5)] od kierunku "prostopadle do ekranu".

Pytanie do praktyków, posiadaczy projektorów: czy deformacja obrazu jaka powstanie przy takim odchyleniu w projekcji będzie zauważalna? Chodzi mi o normalne użytkowanie do KD, a nie pozmiary z laserową linijką...

Czy może, przy takich ograniczeniach, dać sobie spokój z DLP i szukać projektorów LCD?
 

mistrz

New member
Większość projektorów ma możliwość korekcji do około 30 stopni, więc 2 wydają się być raczej małym problemem. IMO nie jest to wartość, która miałaby dyskwalifikować obraz, a myślę, że część osób mogłaby nawet tego nie zauważyć. Oczywiście bardziej widoczne może być gdy ekran będzie mieć ramki, wtedy każda nierówna linia będzie "gryzła" w oczy.
 

Mikele

New member
W przedziale do ok. 10tys nie trafiłem na żaden projektor DLP z możliwością poziomego przesunięcia obrazu (taką opcję widziałem w projektorach LCD).

InFocusy, które rozważam mają, niestety, tylko korekcję w pionie.
 

mistrz

New member
Wystarczylo przeczytac poradnik przyklejony w tym dziale, pierwszy na liście:

"8. Pamiętaj, że dużo projektorów DLP nie ma lens shiftu (poziomego żaden - przynajmniej żaden mi znany). Kupując taki model musisz mieć pewność, że będziesz miał możliwość jego zamontowania w Twoim mieszkaniu - czyli, czy obraz z projektora trafi na ekran! A wierz mi - w przypadku braku LS, nie jest to takie proste. Projektory bez LS świecą do góry, co oznacza, że taki projektor musisz umieścić albo bardzo nisko (np. na stoliku), albo po odwróceniu do góry nogami - bardzo wysoko (np. pod sufitem!)."

:cool:
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Wg mojego rozeznania IN81 nie ma także pionowego lens shiftu.
Wbrew pozorom te 2 stopnie jak wiesz spowoduje odsunięcie o ok. 20 cm.
Powstanie trapez. Oczywiście można to skorygować, ale obraz troszkę straci na jakości.
 

Mikele

New member
Dzięki Meloman69 za zwrócenie uwagi - faktycznie Infocus ma tylko "vertical digital keystone correction"...

Piszesz o możliwości korekcji tego trapezu. Jaką metodą można taką korekcję przeprowadzić? Aha, wiesz może jak oszacować rozmiary tego trapezu? Pewnie da się to wyliczyć, ale trochę za dużo trygonometrii, jak dla mnie :confused:
 

orhm

New member
funkcja keystone

projektory maja funkcje keystone, sluzaca wlasnie do korekcji trapezu. obraz przetwarzany jest cyfrowo, przez co traci na jakosci.

moze przedstaw warunki lokalowe, to znajdzie się inne rozwiązanie? bo szkoda tracić coś fajnego, czym jest dobry obraz. wieszanie na ścianie, na suficie, projektory o krótkiej ogniskowej...


Mikele napisał:
Dzięki Meloman69 za zwrócenie uwagi - faktycznie Infocus ma tylko "vertical digital keystone correction"...

Piszesz o możliwości korekcji tego trapezu. Jaką metodą można taką korekcję przeprowadzić? Aha, wiesz może jak oszacować rozmiary tego trapezu? Pewnie da się to wyliczyć, ale trochę za dużo trygonometrii, jak dla mnie :confused:
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Mikele napisał:
Jaką metodą można taką korekcję przeprowadzić? Aha, wiesz może jak oszacować rozmiary tego trapezu? Pewnie da się to wyliczyć, ale trochę za dużo trygonometrii, jak dla mnie :confused:

Skorygować można właśnie poprzez opcję keystone. Unikałbym tego jak ognia. Poza tym DLP bez lens shiftu świeci do góry, więc może go ustawić albo bardzo nisko, albo odwrócony wysoko pod sufitem. Mało praktyczne.
DLP z pionowym lens shiftem świeci w neutralnyvh ustawieniach "przed siebie". A dodatkowo ma lens shift, więc obraz w jakiś tam granicach możesz przesuwać w dół lub w górę.
 

Mikele

New member
Witam!

Dzięki za wszystkie uwagi. Wszystko wskazuje na to, że będę musiał zmienić projektor i zrezygnować z DLP.

Szkoda, bo stawia mnie to w punkcie wyjścia... ale lepsze to niż źle wydać kilka-kilkanaście tys. PLN

W każdym razie z tego co udało mi się ustalić i co też potwierdzają Wasze posty: w przypadku projektorów DLP pozycja projektor-ekran musi był bardzo dokładnie wyznaczona. Korekcje są możliwe ale w bardzo niewielkim zakresie i raczej niezalecane. No cóż, taki ficzer...:(
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Napisz może jeszcze coś bliżej o wspomnianych ograniczeniach lokalowych. Może ktoś podpowie jakiś sposób montażu coby wyświetlać obraz na wprost (choć to nie jest jakaś wielka filozofia i nie trzeba być wielce doświadczonym użytkownikiem).

Kurczę, śmiesznie małe jest to przesunięcie. Nie wiem czy wchodzi w rachubę "przesunięcie ekranu i widza" o te 20cm. Wtedy po prostu można wyświetlić obraz o 40cm węższy, jeśli zakres zoomu (i throw ratio) na to pozwoli. Trzeba by sprawdzić ten parametr, przypuszczam że większość DLP ma zbliżony...

Ino co, zamiast 110" będzie około 90"... :???:

Obok wymienionych projektorów, ja wziąłbym jeszcze pod uwagę Optomę HD800X.
 

trollu

New member
Chciałbym nieśmiało zwrócić uwagę, że przy odległości projekcji 5,5m powyższe (x10 i IN81)modele generują obraz, który trudno będzie zmieścić na zakładanych 110 calach ekranu (będzie to między 111 a 134 cali -> decydowałbyś się więc na operowanie na granicznym ustawieniu zoomu bez możliwości dodatkowej kalibracji)...
 
Do góry