3 pytania do.....

treumatic

New member
1. Panowie sufit mam 2.5m. Jest jakas min. Wysokosc liczac od podlogi na ktorej powinien byc zamontowany ekran? 90" ramowy.
2. Czym czyscic ekran? Szmatka + woda?
3. Pojawilo mi sie male wgniecenie na ekranie,(na powierzchni) czym to wyprostowac? Ekran zlozony wczoraj.

Pozdro
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Gdzieś czytałem zalecenie, aby na wysokości oczu znajdowała się jedna trzecia wysokości ekranu, licząc od jego dolnej krawędzi.
Minimalna lub maksymalna wysokość wynika z wygody oglądania, byle nie za blisko sufitu (odbicia).
Co do mycia to zależy od producenta, co zaleca. Np Avers ciepłą wodę+łagodny detergent.

////
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=646534
"....Where should I position my screen?
The general rule of thumb is that eye level should be 1/3 of the screen height up from the bottom of the screen. When seated, eye level is usually 3 ½’ to 4’ from the ground. However, there are other factors such as projector placement that may play into this decision...."
 

mistrz

New member
Ja slyszalem, ze ekran do kina nie powinien byc nizej niz 120cm nad ziemia (dolna krawedz). Teraz mam wlasnie na tej wysokosci i jest idealnie (~80" @ 3,4m). Mogłoby być niżej, ale mysle ze nei wiecej niz 20cm. Warto poeksperymentowac w ramach mozliwosci, bo czasami "ogolna" regula wcale nie musi nam pasowac.

Wgniecenie na naciągnietym płotnie na ekranie ramowych? Troche to dziwne :hmm:
 

Bambolo82

Banned
120 cm od dolnej krawędzi do podłogi to dużo za dużo (nie boli Ciebie szyja?). Ja mam jakieś 70 cm i to jest też troszeczkę za dużo moim odczuciu. Myślę że to co podał Wiatrak (linia wzroku na 1/3 wysokości ekranu) byłoby optymalnie, czyli dolna krawędź 92" ekranu jakieś 55/60 cm nad podłogą.

Dużo zależy od wielkości ekranu. Duże ekrany, od 90" wzwyż powinny wisieć zdecydowanie nisko, mniej więcej tak jak podał Wiatrak.

Dlatego zanim kupicie projektor, musicie sobie uświadomić że trzeba wygospodarować jakieś 4 m zupełnie wolnej ściany na ekran (nic już pod nim się nie zmieści, ewentualnie stojak na płyty albo sprzęt audio/wideo), a to w polskich mieszkankach czasem trudna sprawa.
 
Ostatnia edycja:

mistrz

New member
Bambolo82 napisał:
120 cm od dolnej krawędzi do podłogi to dużo za dużo (nie boli Ciebie szyja?). Ja mam jakieś 70 cm i to jest też troszeczkę za dużo moim odczuciu. Myślę że to co podał Wiatrak (linia wzroku na 1/3 wysokości ekranu) byłoby optymalnie, czyli dolna krawędź 92" ekranu jakieś 55/60 cm nad podłogą.

...ewentualnie stojak na płyty albo sprzęt audio/wideo), a to w polskich mieszkankach czasem trudna sprawa.
Tak jak mowilem - dla mnie jest idealnie. Co wiecej, z czasem mam zamiar zmiescic pod nim 37-40" ;) na szafce o wysokosci 40cm takze chyba "co dom to obyczaj" ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Zależy jak kto urósł i jak wysoko siedzi (albo leży). W tym ostatnim wypadku to ekran pod sufit... ;)

Albo i na? :rolleyes:

////

Aha. Do treumatica. No przecież możesz wyświetlić obraz na ścianie, i dobrać se wygodną wysokość....
 
Ostatnia edycja:

mistrz

New member
wiatrak napisał:
Zależy jak kto urósł i jak wysoko siedzi (albo leży). W tym ostatnim wypadku to ekran pod sufit... ;)

Albo i na? :rolleyes:
Dokladnie tak: niski nie jestem, a moja pozycja daleka jest od siedzacej i blizej jej do lezenia wiec moze to o to chodzi ;)
 

dread

New member
Bez reklam
U mnie dolna krawedz jest na wysokosci 90cm i mogloby byc jeszcze nizej ze 20cm, ale na to sobie nie moge pozwolic ze wzgledu na glosnik centralny. Do pis'owców tez sie raczej nie zaliczam (187cm) ;)
 
Do góry