Projektor bez lampy?

tomek67

New member
Żarówki to jedna z głównych wad projektorów.
Gdy w końcu będą dopracowane te LEDy to znacznie zmniejszą
się problemy z projektorami.
Powinny być mniejsze, cichsze (potrzeba mniej chłodzenia).
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
A przede wszystkim podświetlenie będzie miało żywotność kilkudziesięciu tysięcy godzin, zamiast kilku tysięcy. Z tego co piszą tu i ówdzie, to także znacznie ma wzrosnąć kontrast. Ano pożyjemy, zobaczymy.
 

tomek67

New member
Wiesz ta trwałość to nie jest taka oczywista.
"Zapomnieli" powiedzieć, że większość LEDów traci wyraźnie na jasności z upływem czasu.
Philips robił jakieś specjalne żarówki LED, reklamował je właśnie,
że świecą równo przez kilka tys. godzin.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Dioda LED w idealnych warunkach (temp. złącza półprzewodnikowego 25 st C) ma trwałość 250 000 h (do spadku luminancji o połowę).

Oczywiście w praktyce warunki nie są idealne. LED-om najbardziej szkodzą niewłaściwe warunki zasilania (przegrzewanie). Szczególnie dotyczy to wysokosprawnych diod o dużej mocy... Stąd biorą sie dużo niższe wartości czasu pracy. Istnieje nawet osobna kategoria układów scalonych - zasilacz diod LED - przeznaczona do zminimalizowania tego problemu.

Producent diod PhlatLight deklaruje żywotność na 60 000 do 100 000 godzin.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Hmm... chłodzenie wodne = duży ciężar. Rozmiar też jest spory. Cena pewnie też godna prototypu. Jeszcze chyba długa droga przed tą technologią.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
I kolejna "pierwsza" a może nawet "pierwsiejsza" ( ;) ) machina:

http://www.crunchgear.com/2008/08/2...it-dlp-projector-av-crowd-looks-on-curiously/

Tu deklarują tylko 20 000 godzin pracy podświetlenia, pewnie chłodzenie mniej wydajne niż ma Chilin...

Ale póki co to chyba Hi End, przynajmniej cenowy. Jak na razie brak relacji z projekcji, a słuchy mówią o jasności rzędu 600 lumenów...

Ciekawe kiedy Optoma zaprezentuje coś w tej technologii, według wcześniejszych zapowiedzi też miała wypuścić maszynkę z PhlatLight LED...
 

marek301

New member
Tidus1024 napisał:
Hmm... chłodzenie wodne = duży ciężar. Rozmiar też jest spory. Cena pewnie też godna prototypu. Jeszcze chyba długa droga przed tą technologią.

Duzy ciezar niekoniecznie :) Cena produkcji malego ukladziku z "freonem"
to "maly pikus" dla majsterkowicza. (www.purepc.pl/)
Sam uklad stabilizowanego zasilania diod to rowniez nie problem (www.[B]elektroda[/B].pl/ )

Najwazniejszy sprawa/ "problem" to odpowiednio tanie diody. :)
A w tej chwili od strony "ekonomicznej" to "na razie" wielka kupa. ;)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
67 calowe Samsungi tylno projekcyjne, produkowane w tej technologii, kosztują w USA około 2500 USD, tak więc nie są to jakieś kolosalne koszty.

Lampy w RearTV miały 8000 godzin żywotności i jakieś 60% mocy tych stosowanych w projektorach...

Tak więc podświetlenie LED w proju nie będzie dużo droższe od LED w TV...

Przypomina mi się co czytałem na temat laserowych TV. Producent laserowych elementów świetlnych zachwalał ich jakość i przełomowo niskie koszty. Mitsubishi w zapowiedziach też chwaliło się jakością obrazu i przełomem w kosztach.

A teraz ceny plasują się na poziomie high endowych LCD i plazm... ;)
 

timonek

Member
Bez reklam
Witam dolacze sie do rozmowy bo zostal poruszony temat tv laserowych, nie jestem zadnym konstruktorem ani jakims wynalazca, ale jak kiedys czytalem wlasnie na temat takiego zastosowania lasera w telewizorze, to na proste rozumowanie przyszlo mi do glowy ze jezeli technologia dlp i lcd jest wykorzystywana w projektorach i jest stosowana w telewizorach tylnoprojekcyjnych, to jezeli teraz wprowadzono laser do takiego tv, ( moja pierwsza mysl byla taka) ze mozna by taki laser wykorzystac do projekcji obrazu w projektorze i wyprodukowac projektor laserowy gdzie trzy wiazki lasera rgb padaly by na ekran i tworzyly w ten sposob obraz, nie trzeba bylo by zadnej zarowki bo same tworza wiaske swiatla. To tak wlasnie w prosty sposob byloby to rozwiazanie dobre niz teraz istniejace projektory. Co wy sadzicie o tym czy za bardzo ladnie to sobie wymyslilem zeby bylo to takie proste, tak jak juz pisalem ze to tak w prostym rozumowaniu osoby ktora nie jest zadnym inzyinerem itp. Wzialem przyklad z istniejacych tv tylnoprojekcyjnych i stosowanych w nich technologiach takich samych co w projektorach.
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Ale jak by te lasery byly rzeczywiscie takie dobre ze generowaly by obraz porownywalny lub leprzy od dlp to sam zauwaz ze sama konstrukcja takiego projektora projektora byla by prostrza mozliwe ze bylyby cichsze i nie nagrzewaly by sie moze by nie wymagaly chlodzenia i mialy wieksza zywotnosc niz zarowki teraz stosowane, to sa oczywiscie takie przypuszczenia bo jescze takiego projektora nie zbudowano chyba ze sie myle.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Na sierpień ViDiS zapowiada premierę na naszym rynku Vivitek'a H9080FD.
Cena to skromne 59 999 PLN... :D
Jasność 800 ANSI lumenów. Rzekomo te lumeny są już dla skalibrowanej maszynki.
Kontrast 100 000:1, gdzieniegdzie piszą o dynamicznej przesłonie ale po kiego, skoro LED'ami można dowolnie sterować?
Za to "lampa" starczy na 20 000 godzin, przypuszczam że bez spadku jasności; trwałość PhlatLight LED'ów Luminus określa na 60 000 h.
Ciekawe czy ta technologia kiedyś zawita w nasze niskie progi? ;)
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
A tu już pełna informacja:

Już w sierpniu na polski rynek trafi pierwszy na świecie ekologiczny projektor do kina domowego full HD (1920x1080) wykonany w technologii LED. Jest to produkt z segmentu high-end, przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Żywotność 20.000 godzin, kontrast 100.000:1, poziom szumów wentylatora 25 dB. Sugerowana cena detaliczna 59.999 zł (z VAT), gwarancja 36 miesięcy na projektor i diody LED (bez limitu godzin).



Projektor otrzymał prestiżową nagrodę „2009 Computex Taipei Design and Innovation Award” w kategorii wyświetlaczy optoelektronicznych i cyfrowego Audio/Video. Nagroda przyznawana jest przez znaną, międzynarodową organizację iF – International Forum Design.









Vivitek H9080FD, to kolejny krok milowy w rozwoju projektorów do kina domowego z najwyższej półki. Premiera projektora odbyła się w czerwcu br. na targach InfoComm w USA, w sierpniu projektor trafia do sklepów w Europie i w Polsce.

Rewolucyjność rozwiązania polega na całkowitym wyeliminowaniu tradycyjnej lampy projekcyjnej i zastąpieniu jej trzema diodami LED, współpracującymi z układem wyświetlania obrazu DMD firmy Texas Instruments. Eliminacja tradycyjnej lampy projekcyjnej umożliwiła:
  • pozbycie się tzw. efektu tęczy znanego z tradycyjnych projektorów DLP
  • uzyskanie wysokiego kontrastu – 100.000:1
  • przedłużenie żywotności systemu do 20.000 godzin pracy
  • obniżenie zużycia energii – max. pobór mocy to 175 W – to ok. 30-40% mniej niż tradycyjne projektory. W trybie czuwania (Standby) urządzenie zużywa mniej niż 1 W.
  • obniżenie emisji ciepła
  • możliwość natychmiastowego wyłączenia – diody nie potrzebują chłodzenia po zakończeniu pracy
  • zwiększenie przestrzeni kolorów (gamut) o 25% w porównaniu do standardu NTSC i o 77% w porównaniu do Rec. 709 (HDTV)
  • szczelne zamknięcie całego układu optycznego – projektor nie wymaga filtrów i jest całkowicie bezobsługowy, co jeszcze bardziej ułatwia eksploatację i obniża jej koszty
Źródłem światła w Vivitek H9080FD są 3 diody RGB LED (czerwona, zielona, niebieska) - wykorzystujące technologię PhlatLight ® zaprojektowaną w Luminus Technologies – umożliwiające uzyskanie obrazu o jasności 800 ANSI lumenów przy rozdzielczości 1920x1080 pikseli (Full-HD 1080p).

Pracą diod LED zarządza zaawansowany sterownik OSRAM REPCUR F9030A, który jest w stanie włączyć lub wyłączyć każdą diodę w czasie zaledwie 1 mikrosekundy. Oznacza to, że system może wykonać 500.000 cykli (on/off) na sekundę! Jest to ponad 20x szybciej niż najwydajniejsze systemy DLP.

Światło z diod LED kierowane jest na układ DMD sterowany przez system DSP firmy Texas Instruments, a stamtąd bezpośrednio do obiektywu i na ekran. Wyeliminowano w ten sposób „wąskie gardło” technologii DLP jakim jest koło kolorów, które powoduje tzw. efekt tęczy w tradycyjnych projektorach DLP.

Zastosowany system oświetlenia LED charakteryzuje również wysoki poziom polaryzacji światła, co w połączeniu z możliwością całkowitego wyłączenia każdej diody, pozwoliło na uzyskanie rewelacyjnego kontrastu na poziomie 100.000:1. Im większy poziom kontrastu (rozpiętość tonalna między czernią a bielą) tym lepsza widoczność szczegółów w „światłach” i w „cieniach” obrazu. Zarządzanie głębią czerni wspomaga dodatkowo system Dynamic Iris (dynamicznej przysłony), po-zwalający na uzyskanie wyjątkowej głębi czerni w ciemnych scenach. Brak tradycyjnej lampy oznacza również możliwość natychmiastowego włączenia i wyłączenia urządzenia bez uciążliwego oczekiwania na rozgrzanie lub schłodzenie włókna lampy.

Vivitek H9080FD to projektor szczególnie „zielony” czyli ekologiczny. Zastąpienie tradycyjnej lampy diodami LED zdecydowanie obniża zużycie energii w trakcie eksploatacji. Dodatkowo, dzięki długiej żywotności diod powoduje zmniejszenie zużycia energii w porównaniu do potrzebnej do produkcji lamp, stosowanych w tradycyjnych projektorach. Brak konieczności wymiany lampy (diod LED) to także mniejsze koszty utylizacji zużytych komponentów. Zamknięty układ optyczny oznacza mniej odpadów w postaci zużytych filtrów.

Dodatkowe ważne cechy Vivitek H9080FD:
  • 2 wejścia HDMI (1.3)
  • 2 wejścia Component, 1xBNC, 1xVGA, 1xS-Video
  • 2 wyjścia ScreenTrigger
  • wejście RS232 umożliwiające sterowanie oraz upgrade firmware
  • podświetlany pilot zdalnego sterowania
  • polskie menu ekranowe
Wyłącznym dystrybutorem produktów Vivitek w Polsce jest firma ViDiS Sp.o.o
żródło:cdrinfo
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
Ciekawa jest taka rzecz ze podobno diody mialy byc tansze od dotychczasowych lamp to skad taka cena nawet gdyby jedn adioda kosztowala tyle co jedn alapma to i tak cena powinna byc duzo nizsza, i jescze jedno mnie zastanawia czemu jest taki duzy przeciez przy zastosowaniu diod led mial byc weliminowany wentylator nei wiem czy w tym projektorze sie znajduje jezeli nie a to nie ma problemu z chalasem wiec nie trzeba duzej obodowy , to samo sie tyczy zlikwidowania lampy ktora byla wieksza od diod ledi kola barwnego wiec projektory na diodahc led powinny byc mniejsze, calkowicie ciche, niegrzejace sie bardzo, jak i wcale nie takie drogie. Adyby zastosowac diody led w projektorze lcd to przeciez paytrzac na dzisiejsza konstrukcje wewnetzrna takiego projektora to na proste rozumowanie projektor taki powinien byc duzo dudo mniejszy wystarczy zastosowac diody za kazdnym panelem lcd , wiec cale ukaldy optyczne wewnetrzne nie sa potrzebne ne mowiac juz o lampie i wentylatorze, ciekawe kiedy zostana zastosowane ledy w projektorach lcd.
 

Deimos

Banned
Nic, tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość, pewnie w przyszłym roku pojawi się dużo więcej projektorów w tej technologii - to i ceny zaczną normalnieć:)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Teraz widzę że po edycji nie wszedł mi link do specyfikacji na stronie producenta:
http://www.vivitek.com.br/pdfs/H9080FD-brochure-eng.pdf

>>Cinematic
No właśnie sęk w tym, że producent się chwali zastosowaniem specjalnego driver'a Osrama do LED'ów. Przełącza on je z szybkością 1 mikro sekundy (co daje analogię do 20-o krotnej prędkości klasycznego dla DLP koła barwnego) oraz pozwala na sterowanie prądem każdej z diod RGB z rozdzielczością 8 bitów, aż do całkowitego wygaszenia. Stąd moje zdziwienie, jeśli chodzi o przesłonę. Ale może bez przesłony kontrast wynosiłby tylko 30 000:1 zamiast 100 000:1? ;)

>>timonek
Spójrz w specyfikację projektora, 175 W mocy pobieranej niemal w całości idzie w ciepło na LED'ach, do tego całkiem sporo ciepła wydziela się niewątpliwie w driverze diod, wentylator (-y) jest konieczny; 25 dB szumu skądś się bierze... ;)
Tu jest specyfikacja użytych LED'ów:
http://www.luminus.com/stuff/conten...8896f8da5dbd6/misc/pds_001022_pt120_rev05.pdf
Są one całkiem duże, plus radiator i sterownik dla każdej z nich - to nie jest wbrew pozorom takie maleństwo w porównaniu z lampą. Co innego projektorki typu PicoLED czy nawet Benq Joybee, ale to inna bajka...

Zastanawia mnie też, czy przetwornik DLP jest klasyczny (już produkowany) czy tez jakiś specjalny, opracowany pod kątem LED-ów; raczej wątpię w drugą opcję. No i które to DC?

Sądzę że cena jest tylko w pewnej części odzwierciedleniem kosztów produkcji maszynki w nowej technologii, przypuszczam jednak że płaci się sporo frycowego za nowość high-end.
 
Ostatnia edycja:
Do góry