3D w domu tanim kosztem

kubeczeek

New member
WItam serdecznie, tak czytam te wszystkie posty i tak sie zaczytalem ze dalej nic nie wiem. Posiadam projektor Benq 620C LCD fajny obraz alee ja chce 3D jak w imax oczywiscie to smieszne bo jak kazdy wie nie da sie to tak latwo zrobic. Ale zastanowmy sie jaka by byla najtansza alternatywa wlasnie 3D wedlug mnie ciekawie wygladaja takie okularki http://www.razor3d.pl/3d_experience_wireless.html bezprzewodowe ale teraz nasuwa sie pytanie czy mozna go wykorzystac wlasnie przy projekcie z projektora LCD? czy efekt bedzie zblizony do IMAX? a moze ktos ma takie okularki i wypowie sie czy warto na to wydac pieniadze i czy efekt bedzie realistyczny? Prosze o wszelkie sugestie bo z tego co mi sie wydaje te okulary to chyba byloby najtansze rozwiazanie w warunkach domowych.
 

Bambolo82

Banned
Nie byłem nigdy w IMAX, a okularki kojarzą mi się z TVP1 i 15 minutową audycją o wikingach w Teleranku. Efekt był mierny, a kartonowe okularki "3D" po prostu infantylne.

Czy od tego przypadkiem nie boli głowa?

Nie chcę abyś sobie pomyślał że wyśmiewam Twój pomysł, ale chyba nie ma mowy o czymś takim jak "3D w domu" i do tego jeszcze tanim kosztem. Efekt będzie raczej mizerny, a takie okulary to raczej zabawka dla dzieci, tych dużych i tych małych.
 
Ostatnia edycja:

kubeczeek

New member
nie do konca

w niektorych kinach poza imax wyswietlaja juz filmy 3D na zwyklym projektorze, jedyny warunek to projektor cyfrowy nie tasmowy i filmy sa puszczane z dysku komputera + oczywiscie okulary ale wlasnie jakie okulary, niestety nie udalo mi sie wyniesc takich okularow z kina :(
 

kubeczeek

New member
byc moze to wystarczy

byc moze wystarczy
-zwykly projektor
-film w formacie 3D
-okulary chromadepth

Ponizej opis okularow


Okulary ChromaDepth® 3D tworzą obrazy 3D z normalnych, płaskich obrazów, przez wywołanie złudzenia, że kolor czerwony znajduje się najbliżej obserwatora (przed płaszczyzną obrazu) a pozostałe kolory są coraz głębiej, zgodnie z ich kolejnością w tęczy. ChromaDepth® 3D jest nową i bardzo wszechstronną metodą prezentacji obrazów trójwymiarowych. Ten opatentowany system pozwala na pokaz niezwykłych obrazów 3D w formie druku, filmu, video, telewizji, grafiki komputerowej oraz efektów UV i laserowych.
W odróżnieniu od tradycyjnego systemu stereo, który wymaga dwóch obrazów do zakodowania informacji o trzecim wymiarze, metoda ChromaDepth® 3D wykorzystuje do tego specjalny dobór kolorów w pojedynczym obrazie oraz opatentowane okulary. Dodatkową zaletą tej metody jest to, że obraz oglądany bez okularów (choć pozbawiony wówczas trzeciego wymiaru, płaski) jest również wysokiej jakości. Oferujemy ChromaDepth® 3D wysokiej rozdzielczości (HD), które nadają się do oglądania obrazów drukowanych (w książkach, magazynach czy broszurach) oraz grafiki komputerowej, video, telewizji, filmów lub innych pokazów z dużej odległości.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Ja niedawno miałem dziwne złudzenie trójwymiarowości patrząc na swój monitor LCD. Pomrugałem oczami, przyjrzałem się z bliska i eureka.
Po prostu tekst był w różnych kolorach, dokładnie zielonym, dokładnie niebieskim i dokładnie czerwonym. Widać subpixele podstawowych kolorów są w różnej odległości od powierzchni ekranu... ;)
 

Bambolo82

Banned
prostacka sztuczka z rozmyciem kolorów, bajer dla dzieciaków i niedorosłych widzów Teleranka, z hdtv i kinem dużo wspólnego to nie ma, bez obrazy Kubeczek.
 

greg hiszpan

New member
Bambolo82 napisał:
Nie byłem nigdy w IMAX, a okularki kojarzą mi się z TVP1 i 15 minutową audycją o wikingach w Teleranku. Efekt był mierny, a kartonowe okularki "3D" po prostu infantylne.

Czy od tego przypadkiem nie boli głowa?

Nie chcę abyś sobie pomyślał że wyśmiewam Twój pomysł, ale chyba nie ma mowy o czymś takim jak "3D w domu" i do tego jeszcze tanim kosztem. Efekt będzie raczej mizerny, a takie okulary to raczej zabawka dla dzieci, tych dużych i tych małych.
dlatego nic nie mów, tylko do kina i zobacz na czym to polega, gwarantuje efekty...
okulary kartonowe nic nie mają wspólnego z tymi jakie są w IMAXe,dlatego tam zawsze stoi ochrona aby ich nikt nie wyniósł.
są to specjalne okulary z filtrami polaryzacyjnymi, jak przechylisz głowę na bok, cała trówymiarowość zanika...
http://pl.wikipedia.org/wiki/IMAX

POLECAM IMAX
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
greg hiszpan napisał:
dlatego nic nie mów, tylko do kina i zobacz na czym to polega, gwarantuje efekty...
okulary kartonowe nic nie mają wspólnego z tymi jakie są w IMAXe,dlatego tam zawsze stoi ochrona aby ich nikt nie wyniósł.
są to specjalne okulary z filtrami polaryzacyjnymi, jak przechylisz głowę na bok, cała trówymiarowość zanika...
http://pl.wikipedia.org/wiki/IMAX

POLECAM IMAX

Ok, ale co ma Imax wspólnego z tym dzikim gadżetem?
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Masta_J napisał:
Czytałeś w ogóle tekst w pierwszego linka, który dał kubeczeek?

Pozdrawiam,

Owszem i nadal nie wiem co to ma wspólnego z technologią Imax. Jeśli możesz, oświeć mnie. Co ma wspólnego gadżet powodujący ból oczu, z technologią, nie tylko wyświetlania z dwóch obiektywów, ale także nagrywania materiału w specjalny sposób przy pomocy kamery wyposażonej w dwie osobne taśmy, z których każda klatka reprezentuje jakość porównywalną z 70 megapikselami (rozdzielczość 10000x7000). Wytłumacz mi proszę jak się ma do tego ten stosunkowo śmieszny gadżet połączony z budżetową technologią wyświetlania obrazu z domowych projektorów.
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Teraz jeśli już to wiesz to możesz zadać te pytania producentowi urządzenia ;) Chyba tylko on to potrafi wytłumaczyć.

Pozdrawiam,
 

Bambolo82

Banned
Przyłączam się do Tidusa. Co mają wspólnego okularki za kilka stówek z IMAX'EM? To chyba jakieś nieporozumienie.

"Tanie trzy-de", okularki, kolorki, postacie wylewające się z ekranu??? bu ha ha ha:fool:
 
Ostatnia edycja:

Hans68

New member
Z całym szacunkiem dla wszystkich przedmówców muszę przyznać, że na mnie Imax nie zrobił oszałamiajacego wrażenia. W zeszłym roku z moimi pociechami wybralismy się do Poznania na Harrego Pottera w wersji 3D i przyznam szczerze nieco się zawiodłem. Oczywiście wrażenie głębi i to wypływanie postaci poza ekran faktycznie miało miejsce ale tak do końca nie było to aż tak bardzo przekonujące. Być może inne filmy 3D wykonano lepiej no ale ja nie mam tu skali porównawczej. Za to w tym roku na początek wakacji w wypożyczalni DVD wypożyczyłem filmik Lava Girl 3D. Bzdura totalna ale byłem ciekawy porównania efektu z Imaxem. Co prawda ogladalismy to na zwykłym TV z tradycyjnym kineskopem przez śmieszne dwukolorowe okulary ale uwzględniając ograniczenia sprzętu wygladało to tylko nieco gorzej niż w IMAX-ie. Jak dla mnie ta w sumie nieduża różnica chyba nie jest warta tych bajońskich sum jakie trzeba wysupłać na IMAX-ową projekcję. Co zaś do pytania czy na zwykłym projektorze da radę zrobic projekcję 3D to moja odpowiedź musi byc twierdząca jeśli na kineskopie było też ten efekt widać.
Póki co okularki czy to czerwono niebieskie czy z polaryzatorami róznica nie az taka ogromna. Kiedyś testowano okulary wyswietlajace naprzemian obrazy dla prawego i lewego oka, bez żadnych kolorków i polaryzatorów. I to jest wydaje się chyba lepsza scieżka tyle, że z pewnością droższa :-((( Póki co z kinem w 3D jesteśmy chyba dopiero na początku drogi ...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Hans68 napisał:
Póki co z kinem w 3D jesteśmy chyba dopiero na początku drogi ...
Osobiście uważam, że powinniśmy tam pozostać. Chyba, że będzie to technologia rodem z Gwiezdnych Wojen. Póki co w tej chwili przypomina mi to klimat rosyjskich kalendarzyków z hologramem.

Nakładające się na siebie dwuwymiarowe obiekty... fuj. Jak dla mnie to jest psucie materiału filmowego niż pogłębianie immersji.
 
Ostatnia edycja:

Masta_J

Active member
Bez reklam
IMAX jest świetny.

Nie można go oceniać po obejrzeniu jednego filmu i to pełnometrażowego czyli pewnie tylko około 30 minut całego filmu było w 3D (tak było na Powrót Supermana, na którym byłem).

IMAX pokazuje na co go stać w swoich 45 minutowych produkcjach - szczególnie animowanych.

A okularki i IMAX to pewnie tylko nawiązanie do marki żeby się okularki sprzedawały. No i coś wspólnego jest czyli 3D - gorzej lub lepiej ale jest.

Pozdrawiam,
 

timbot

New member
Bez reklam
ale wracajac do tematu, panowie...

te razory to aktywny system polaryzacyjny - zaslaniane jest jedno oko na czarno, gdy na ekranie widzimy obraz dla drugiego oka i na odwrot, a dzieje sie to z czestotliwosci 50/60Hz
system jest w ogle nie do porownania z papierowymi okularkami niebiesko-czerwonymi (system anaglifowy), po pierwsze nie ma żadnych problemów z projekcją kolorów (w systemie anaglifowym, kolory sa silnie zmieniane), obraz nie jest zaciemniony ( w systemie anaglifowym połowa - jedna trzecia energi jest pochłaniana dla każdego oka, więc trzeba mieć bardzo jasny telewizor - projektor sie raczej nie nadaje, wiem, bo kolorowego shreka 3d anaglifowego staralem sie na projektorze ogladac) oczy sie tak nie męczą i jest to system bardzo wygodny.

a aczy jest głębia to nie wiem, jak w tych filmach. Ja czesto pracuje na profesjonalnych okularach 3D CrystalEye i efekt jest niestamowity, gdy pokazuje ludziom to opadają im szczęki, jednak ja nie ogladam filmów :)
niestety, cena nie ta, i nie probowałem jeszcze oglądać filmów żadnych....

tu pojawia się słabość tych razorów -
wykorzystanie telewizorów, które w polsce mają 50 Hz - czyli obraz będzie odswieżany 50 razy na sekunde, jesli podzieli sie to na dwoje oczu to daje odswieżanie na poziomie 25 Hz - ból głowy gwarantowny po takiej projekcji, co więcej standard DVD Video oznacza, że sam film ma 29 klatek (NTSC) lub 25 klatek (PAL), tak więc jeśli podzielimy to na dwoje oczu to otrzymujemy 15 klatek, lub 12 - a tu już nie może być mowy o płynności obrazu...
Ja pracuje na monitorze 21 cali CRT z częstotliwością 100Hz (czyli po 50Hz na oko, i oczywiscie też po 50 klatek obrazu na sekunde!!), a właściwie jak się ma długo siedzieć to wskazane jest 120Hz


Jednakże nie obawiam się o wrazenie głębi - na pewno jest dobre.
Niestety też bym się wachał czy zadziała ten system na moniotorze LCD, gdzie czas reakcji jest 5-10 razy wolniejszy niż na CRT...

Podsumowując - jak nie szkoda Ci kasy, to kup, wrażenie głebi będzie, niestety jakość nie będzie super i nie wiadomo za bardzo czy zadziała na LCD... A jak za długo sie naoglądasz to oczy będą bolały

A dla marud proponuje zapoznać się z ofertą profesjonalnych rozwiązań 3D:
http://www.reald-corporate.com/scientific/
 

Smartek

New member
@Hans, chyba żartujesz... IMAX zabija swoją trójwymiarowością, szczególnie na animowanych filmach. Polecam pójść raz jeszcze i nie na "typowy" film.

Okulary zielono-czerwone czy też niebiesko-czerwone (z obiema wersjami się spotkałem) to przy tym zabawka jak z gazety Kaczora Donalda dla dzieci ;-).
 

Meloman69

New member
Bez reklam
>>Hans
Proszę nie bluźnij. Seansu IMAX nie da się porównać z zadną inną projekcją. Efekt głębi obrazu zamienia się wręcz w fizycznie odczucie bycia w środku filmu. Radzę obejrzeć flim animowany. Ja byłem i seans przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Było to co prawda 3-4 lata temu, ale do dzisiaj pamiętam jak próbowałem łapać latające bańki :D .
Proponuję również - bez urazy - wizytę u dobrego okulisty. Porównanie IMAXu do seansu przed telewizorem z użyciem dwukolorowych okularków jest po prostu niepoważne, by nie napisać dosadniej.
 
Do góry