Pokój do kina domowego

Raccoon

New member
Witam,
będę urządzał pokój dedykowany do kina domowego, ogólny projekt w załączniku. Projektor chcę kupić Full HD chyba Sanyo z2000 (zakup we wrześniu, może stanieje trochę). Ampli h/k 255 albo onkyo 606, kolumny Jamo 606+sub. Ekran - myślałem o polecanym półramowym Wersalu, obraz chcę mieć około 100 cali.
Źródłem filmów będzie przede wszystkim komputer - 720p i 1080p *.mkv
Ponieważ remontuję całe mieszkanie to jest możliwość wpuścić kable w ściany.
I teraz właśnie mam dylemat: jakich kabli użyć? Ampli postawię pod ekranem. Od projektora puścić kabel HDMI po suficie? (oczywiście pod tynkiem). Czy kabel najtańszy z Allegro 10m będzie OK? czy jednak będzie różnica jak kupię jakiś droższy? Jakie kable do tylnich kolumn? Jakie do przednich?
Czy jest różnica w jakości jeżeli od ampli do kolumny idzie jeden kabel, a sytuacją gdy będzie kabel w ścianie zakończony gniazdkami w 2 miejscach i do tych gniazdek jeden kabelek od ampli i potem jeden kabelek do kolumny?
Do tego jeszcze będą potrzebne kable audio i dvi-hdmi z komputera do amplitunera. Też brać najtańsze? kartę dźwiękową mam X-Fi Music.
Nie wiem jeszcze dokładnie gdzie postawię komputer, chyba na ścianie gdzie są drzwi.
Podsumowanie - jakie kable:
- HDMI (10-12m) projektor-amplituner
- audio (do tylnich głośników pewnie 8-10m, do przednich 3-4m)
- DVI-HDMI (5-8m) PC-amplituner
- audio (5-8m) PC-amplituner (mam wyjście optyczne)
Jak będziecie mieć inne porady dotyczace urządzenia pokoju również będę wdzięczny, oczywiście na oknach umieszczę rolety nie przepuszczające światła. Może znacie jakieś fajne lampy do takiego pokoju? Sofy chcę z etap-sofa, również ktoś polecał na forum i podobają mi się. Wysokość pokoju to 3m, ściany chcę pomalować na fioletowo, sufit biały (ach te żony). Czy przy tej wysokości nadal będzie odbijał się obraz od sufitu?
Pozdrawiam i dziękuję za ewentualną pomoc.
 

Attachments

  • pokoj kinowy.jpg
    pokoj kinowy.jpg
    15,5 KB · Wyś: 2029
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Jeżeli masz SPDIF w komputerze czy laptopie (nawet tańsze kodeki audio na płytach głównych je mają; w laptopach ze niższej-średniej półki też często jest SPDIF) i amplituner z dekoderami DolbyDigital (AC3) i DTS, to karta Soundlablaster X-fi jest Ci nie w ogóle potrzebna.

Popatrz na mój podpis i wyciagnij wnioski co ci potrzeba jeżeli chodzi o sprzęt do .mkv (amplituner nie musi mieć DD HD i DTS MA nawet, bo te kodeki będziesz mieć w przyszłości w odtwarzaczu bluray, karcie graficznej albo PS3, potrzebujesz tylko amplitunera 7.1 z przetwarzaniem rozkodowanego audio przez HDMI; .mkv i tak na razie mają dźwięk co najwyżej DD lub DTS)

Obiecuję że w wolnej chwili głębiej przestudiuję twój post i rysunek i więcej napiszę na temat. Teraz tylko napisałem tak pobieżnie, na gorąco. Przepraszam, ale pewnie na razie inni mnie wyręczą bo jest tu sporo chętnych do radzenia.

Idę kupić kable do moich kolumienek, bo już wszystko inne mam.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Krótkie kable HDMI nawet niemarkowe działają ok.
Przy 10 metrach kupno niemarkowego kabla na allegro to już ciut loteria.

Mam obraz około 90 cali i pokój 270 cm wysokości.
Jak miałem biały ekran (jasny z allegro) to odbicia były ciut dokuczliwe.
Teraz mam szary Projecty i nie ma już problemu.
Staraj się, żeby obraz był ciut oddalony od sufitu.
Ogólnie im większy/wyższy pokój tym mniejsze
odbicia przy tej samej wielkości ekranu.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>> Raccoon

Jeśli wpierw chcesz zainstalować kable, a potem kupić sprzęt, to do dłuższych odległości HDMI lepiej jest wykonać tor kablowy pod tynkiem (np. szerokie płaskie korytko), tak aby w razie nieprawidłowego działania połączenia AVR - projektor, można było wymienić kabel.

HDMI jest wrażliwe nie tylko na jakość samego kabla, ale także na implementację interfejsu w źródle sygnału i w odbiorniku. W zależności co, z czym i jakim kablem łączysz, są różne efekty.
 

maniek750

New member
Raccoon napisał:
Czy jest różnica w jakości jeżeli od ampli do kolumny idzie jeden kabel, a sytuacją gdy będzie kabel w ścianie zakończony gniazdkami w 2 miejscach i do tych gniazdek jeden kabelek od ampli i potem jeden kabelek do kolumny?

Taki sam mam dylemat co zrobic? Moze ktos w tej kwestii pomoze? Albo poleci jakie najlepiej zastosowac gniazdka?
 

klolik

New member
A ja się zastanawiam nad Twoim rozstawem sprzętu.
Jeżeli kompa chcesz stawiać w okolicach drzwi (domyślam się, że przed sofą-na widoku) to może by tak też ampli postawić bliżej kompa na tej ścianie. Co zyskujesz: krótki kabel PC-ampli (HDMI i optyk) oraz ampli-projektor a sprzęt nadal jest w zasięgu wzroku.

Poza tym jeżeli audio puszczasz optykiem do ampli to po co jeszcze pchać tam obraz via DVI-HDMI i dopiero potem do projektora? Chyba, że będzie więcej źródeł sygnału przyszłościowo bo nie pisałeś o tym.

Na kable korytka będą rzeczywiście najbezpieczniejsze - jak by coś było nie tak możesz łatwo zmienić.

Co do połączenia ampli-głośniki: jakość będzie najlepsza przy użyciu jednego całego kabla. Każde dodatkowe połączenie (gniazdka) na lini ampli-głośnik pogarsza jakość dźwięku.

Co do sofy to polecam również tę firmę, też się na takiej rozpycham :D
 

Raccoon

New member
Tidus1024
Jeśli 100 cali to nie Sanyo Z2000.
Z powodu...?

Bambolo82
Jeżeli masz SPDIF w komputerze czy laptopie (nawet tańsze kodeki audio na płytach głównych je mają; w laptopach ze niższej-średniej półki też często jest SPDIF) i amplituner z dekoderami DolbyDigital (AC3) i DTS, to karta Soundlablaster X-fi jest Ci nie w ogóle potrzebna.
X-Fi do gierek jest mi potrzebna :) A jak już jest to czemu jej nie wykorzystać? :)

wiatrak
Jeśli wpierw chcesz zainstalować kable, a potem kupić sprzęt, to do dłuższych odległości HDMI lepiej jest wykonać tor kablowy pod tynkiem (np. szerokie płaskie korytko), tak aby w razie nieprawidłowego działania połączenia AVR - projektor, można było wymienić kabel.
Jak wygląda później wymiana kabli? Jeśli pomaluję takie korytko podtynkowe na kolor ścian to ok, ale po wymianie farba się wykruszy ze szczelin? Chyba wybiorę rozwiązanie ze zmianą listw przypodłogowych na takie, w których mieszczą się kable.

@Klolik
Obraz do ampli - przyszłościowo, być może kiedyś podłączę inne źródła.
Co do ampli przy kompie - biurko zamówię u stolarza, nie za bardzo mam koncepcję jakby miało wyglądać żeby jeszcze w nim ampli dość ciekawie umieścić.

Dodatkowe pytania:
1. Na jakiej wysokości wiesza się tylne głośniki od Jamo 606?
2. Zrobię listwy przy podłodze z kablami, puszczę na tył pokoju 3 kable - 2 do głośników tylnich i hdmi ampli-projektor. Chyba wszystkie kable wzdłuż ściany "górnej" (na rysunku). Później zabudowana w ścianę rurka do poziomu projektora od listwy. Myślicie że ok?
 

Deimos

Banned
Witaj Kinomanie, a jak będziesz w przyszłości chciał rozbudować system do 7.1 to będziesz ponownie kombinował z korytkami itp.? Nie lepiej od razu o tym pomyśleć? Jeżeli chodzi o wysokość umieszczenia głośników surround, to ok 0,5m powyżej uszu słuchacza-kinomana... Pozdrawiam:)
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Raccoon napisał:
W najbardziej kinowych ustawieniach rzuca zbyt słabe światło żeby obsłużyć ekrany powyżej 100 cali. Nie mówiąc już w ogóle o ustawieniach lampy w trybie ekonomicznym. Jeśli planujesz ekran w okolicach 90 cali to Z2000 będzie super (z lampą w trybie normal, nie ekonomicznym). Jeśli powyżej to raczej nie.

Ten projektor ma świetne parametry oprócz jednego - ma słabą lampę i to właściwie jego jedyna duża wada.
 
Ostatnia edycja:

Raccoon

New member
Deimos
Witaj Kinomanie, a jak będziesz w przyszłości chciał rozbudować system do 7.1 to będziesz ponownie kombinował z korytkami itp.? Nie lepiej od razu o tym pomyśleć?
Co byś sugerował żeby umożliwić rozbudowę?

@Tidus
Myślisz że nawet w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu z ciemnymi ścianami (fioletowe/śliwkowe) obraz będzie niesatysfakcjonujący?

Kolejne pytanie - myślałem o wygłuszeniu pokoju, ale nie wiem jak zrobić to za w miarę sensowne pieniądze i żeby był wyraźny efekt. Przede wszystkim chciałbym móc oglądać trochę głośniej, ale żeby nie przeszkadzać dziecku w innym pokoju. Wiem że można wygłuszać watą, albo może płytą korkową? Co da najlepszy efekt w stosunku do kosztów? Do wygłuszenia byłyby ściana dolna i prawa, no i drzwi. Mam stare drewniane, chciałem wymienić ale mają szeroką framugę (ok 45 cm) i nowe mogą być dość drogie.
 

Deimos

Banned
Poprowadź kable do dwóch dodatkowych głośników już teraz i po kłopocie.
Póki co możesz je jakoś przymaskować, dopóki nie bedą wykorzystane:)
Drzwi możesz kupić już za 99pln i tak je obkleić wykładziną jak ja swoje:



A co do wygłuszenia ścian, to jest wiele opcji, ja zastosowałem przyklejenie styropianu na ściany i sufit i potem na to poszła gruba tapeta natryskowa...
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Raccoon napisał:
Co byś sugerował żeby umożliwić rozbudowę?

@Tidus
Myślisz że nawet w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu z ciemnymi ścianami (fioletowe/śliwkowe) obraz będzie niesatysfakcjonujący?

Będzie satysfakcjonujący ale kupując projektor fullHD oczekujesz znakomitej jakości, a nie tylko wystarczającej do oglądania. Żeby z tego projektora wyciągnąć maksimum ekran nie może być zbyt wielki. Nie tylko chcesz mieć duży ekran, ale też masz dużą odległość od projektora do ekranu. Wyświetlony obraz nie będzie miał w sobie mocy, powera, siły (jakkolwiek to nazwiesz) jak to przewidział producent projektora.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
>>Raccoon

Korytka nie są jakieś specjalne. Ryjesz w tynku/suficie/ścianie bruzdę o głębokości większej o ok. 1...2 cm od wysokości korytka. Mocujesz w bruździe korytko, wkładasz w korytko cokolwiek, co pomoże przeciągnąć przewód (sznurek, cienki przewód), zakładasz dekiel, tynkujesz i malujesz. Przy odpowiedniej grubości szpachli na korytku nie będzie pęknięć. Na końcach korytka zostawiasz otwory na tyle duże, żeby przeszły bez problemu wtyczki. Z otworów sterczą końce "szczura" na tyle długie, żeby przykleić do nich nowego "szczura" i przeciągany przewód. Potem ciągniesz "szczura", aż z drugiej strony pokaże się przeciągany przewód. Przy tej operacji nie powinno się nic stać z tynkiem i farbą na korytku. A polecam korytko zamiast rury kablowej, bo przy tym samym przekroju pozwala na wykonanie płytszej bruzdy.
 
Do góry