Epson EMP-DM1 czy warto kupić?

arisotos

New member
Witam,

Ceny projektorów powoli spadają i w okolicy 2200zł można już kupić Benq W500. Epson DM1 jest za 1600zł. Czy warto go kupić czy dołożyć do W500.
Na dzień dzisiejszy nie mam BR i filmów HD. Większość w kolekcji to DVD i Divx. W wypożyczalni jest tylko kilka pozycji HD i pewnie przez najbliższy rok niewiele się zmieni. A po 2-3 latach to ten sprzęt i tak nie będzie używany i standardem będzie Full HD. Odtwarzacza Blu-ray na razie nie mam w planach zakupowych. Jedyna możliwość odtwarzania HD to komputer.
Dodatkowo DM1 jest wyposażony w odtwarzacz DVD/Divx i jest przenośny, co pozwala na zainstalowanie go praktycznie w każdym miejscu (bez kablowania).
Obraz będzie wyświetlany na ekranie ok 80-90 cali i oglądany z odległości ok 3,0 max 3,5m.
Podsumowując:
Który z nich do kolekcji DVD i divx będzie lepszy? Najważniejszą sprawą jest obraz. Czy jest widoczna różnica pomiędzy tymi projektorami ze źródła typu DVD/divx?
Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Marcin
 

tomek67

New member
arisotos napisał:
.
Podsumowując:
Który z nich do kolekcji DVD i divx będzie lepszy? Najważniejszą sprawą jest obraz. Czy jest widoczna różnica pomiędzy tymi projektorami ze źródła typu DVD/divx?
DVD ma rozdzielczość 720x576 punktów.
Mimo to na projektorze HD-Ready u mnie obraz wyglądał wyraźnie lepiej niż na XGA.
Być może ma wpływ na to fakt, że każda następna generacja paneli ma wyższą jakość pod wieloma względami.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Na projektorach XGA ( 1024x768 ) panoramiczny obraz z dvd w PAL-u zajmuje 1024x576, czyli w pionie bez skalowania. Jeśli pod uwagę brać tylko rozdzielczość, to XGA dobrze nadaje się do DVD.

Epson DM1 ma rozdzielczość WVGA, czyli dostosowane do NTSC 854x480.
Skaler słabo se radzi z 576 liniami i widać artefakty. Screendoor też będzie bardzo widoczny
To tyle na temat rozdzielczośści.

Ale największą wadą DM1 jest stary typ paneli LCD. Słabiuteńki kontrast samych paneli, i do tego brak przesłony poprawiającej kontrast.

W500 daje zdecydowanie lepszy obraz. Różnica będzie spora.
A jeśli prędzej od proja 1080 nabędziesz odtwarzacz BD i płyty BD lub pliki HD w kompie, obejrzysze je w rozdzielczości 720p.
 
Ostatnia edycja:

arisotos

New member
Dzięuję za odpowiedzi.
W takim razie zbieram fundusze na W500.
Czy wrzesień jest dobrym okresem na zakupy czy lepiej kupić teraz?

Pozdrawiam
Marcin
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Jeśli krzywa spadkowa kursu złotego do walut się utrzyma, to lepiej kupić we wrześniu, będzie taniej. Jeśli nie, to lepiej teraz, i od razu cieszyć się home cinema. Niestety zaprzyjaźniona wróżka wyjechała du UK. Musisz sam zdecydować... ;)
 

HokaHey

New member
Że tak pozwolę się wtrącić ;) to myślicie że w przeciągu jednego roku od teraz cena takiego W500 spadnie znacznie ?? I tu strzelam np do 1500 - 1700 PLN :D ?
 

HokaHey

New member
daszko87 napisał:
Sugerujac sie tym co przeczytalem w watku w500 (co i Tobie radze zrobic;)),
to za rok nie kupisz juz w500...

Pozdro
Hmmm nie kupie bo już nie będzie w sprzedaży W500 ?

P.S. prześledziłem trochę stron od końca ale nic nie znalazłem - może zaoszczędziłbyś mi czasu jeśli wiesz... ?
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Za rok to być może W500 nie będzie już produkowany...

Cena zależy od kursu walut. Sam projektor tak drastycznie nie potaniał, to złoty tak bardzo się umocnił.

Patrz powyżej o wróżce. Równie dobrze złoty może się umacniać jak i spaść na ryj. Albo w gospodarce coś pieprznie albo spekulanci zawiną się z naszego rynku i tendencje w "kursowaniu" walut się odwrócą.

Temat oczekiwania był już nie raz wałkowany. Czekać można w nieskończoność, zawsze będzie coś tańszego i lepszego w elektronice, więc jeśli chcesz czekać na najlepszą ofertę to nigdy nic nie kupisz. ;)
 
Do góry