Czarne poprzeczne pasy na czarnym tle

Obecny

New member
Witam
Zauwazylem pewna nieprawidlowosc w funkcjonowaniu mojego PLV Z5 zastanawia mnie czy to norma tego projektora czy moze wszystkie dzialaja podobnie czy niestety znow mam pecha, zauwazylem ze w momencie gdy obraz jest caly czarny lub czarny w 70-80% np napisy koncowe na ekranie sa widoczne poprzeczne pasy czarne/bardzo ciemno szare (cos jak by dalej czarne ale ciut jasniejsze) zauwazylem tez ze ich szerokosc jest zalezna od rozdzielczosci materialu jaki jest wypuszczany na projektor, material wypuszczany jest z komputera w stalej 1280/720 ale filmy sa w roznych rozdzielczosciach przeskalowywane - im wieksza rozdzielczosc filmy tym pasy sa wezsze, ale wystepuja takze w filmach w rozdzielczosci natywnej czyli HD 720p, co ciekawe pasy pojawiaja sie rowniez jesli obraz jest puszczany z PS3 czy Xboxa, sa wtedy tak samo waskie jak w przypadku dobrej jakosci sygnalu hd z komputera (DVI>HDMI) problem jest marginalny ale jednak po pewnym czasie mozna go zauwazyc, zastanawiam sie w czym jest problem?
W opcjach projektora znalazlem mozliwosc regulacji paneli LCD, podczas regulacji skladowych R G B obraz wyswietlany jest w kolorze danego panelu ale nie mam pojecia jak powinien wygladac prawidlowo / wydaje mi sie ze bez wzgledu na ustawienie jest dokladnie tak samo dobry, nie testowalem tych zmian w polaczeniu z tymi czarnymi pasami, ale tak sie zastanawiam czy tego nie sprawdzic.

pozdrawiam
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Obecny napisał:
Witam
Zauwazylem pewna nieprawidlowosc w funkcjonowaniu mojego PLV Z5 zastanawia mnie czy to norma tego projektora czy moze wszystkie dzialaja podobnie czy niestety znow mam pecha, zauwazylem ze w momencie gdy obraz jest caly czarny lub czarny w 70-80% np napisy koncowe na ekranie sa widoczne poprzeczne pasy czarne/bardzo ciemno szare (cos jak by dalej czarne ale ciut jasniejsze) zauwazylem tez ze ich szerokosc jest zalezna od rozdzielczosci materialu jaki jest wypuszczany na projektor, material wypuszczany jest z komputera w stalej 1280/720 ale filmy sa w roznych rozdzielczosciach przeskalowywane - im wieksza rozdzielczosc filmy tym pasy sa wezsze, ale wystepuja takze w filmach w rozdzielczosci natywnej czyli HD 720p, co ciekawe pasy pojawiaja sie rowniez jesli obraz jest puszczany z PS3 czy Xboxa, sa wtedy tak samo waskie jak w przypadku dobrej jakosci sygnalu hd z komputera (DVI>HDMI) problem jest marginalny ale jednak po pewnym czasie mozna go zauwazyc, zastanawiam sie w czym jest problem?
W opcjach projektora znalazlem mozliwosc regulacji paneli LCD, podczas regulacji skladowych R G B obraz wyswietlany jest w kolorze danego panelu ale nie mam pojecia jak powinien wygladac prawidlowo / wydaje mi sie ze bez wzgledu na ustawienie jest dokladnie tak samo dobry, nie testowalem tych zmian w polaczeniu z tymi czarnymi pasami, ale tak sie zastanawiam czy tego nie sprawdzic.

pozdrawiam

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ale może to być tzw. vertical banding. Bug trapiący dużą część paneli organicznych. Na to jest zwykle jedna rada - serwis gwarancyjny.
 

Obecny

New member
Przejrzalem duzo materialu w sieci i orbazow a temat efektu Vertical Banding i nic z nich nie pasuje absolutnie do zaobserwowanego u mnie efektu, nie jestem w stanie zrobic fotki tego efektu gdyz tak jak mowilem jest bardz slabo widoczny i jedynie na czarnym tle wiec aparat sobie nie poradzi :(
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Obecny napisał:
Przejrzalem duzo materialu w sieci i orbazow a temat efektu Vertical Banding i nic z nich nie pasuje absolutnie do zaobserwowanego u mnie efektu, nie jestem w stanie zrobic fotki tego efektu gdyz tak jak mowilem jest bardz slabo widoczny i jedynie na czarnym tle wiec aparat sobie nie poradzi :(

Ja mam podobny efekt w telewizorze LCD w niektórych scenach. I też to się nazywa vertical banding. Jeśli chcesz to dobrze sprawdzić, ustaw największą możliwą jasność w tych scenach gdzie to występuje i wtedy będzie miał to jak na dłoni.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Czy vertical banding nie dotyczy, jak sama nazwa wskazuje, tylko pasów w pionie? Głowy se nie dam uciąć, ale regulacja paneli w Sanyo służy chyba do likwidacji właśnie tego efektu.
Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.

//edit

Cytat za PLV-Z5 Instrukcja obsługi
"Jeżeli nie dokona się prawidłowej regulacji, mogą się
pojawić uzyskać pionowe linie zakłócenia na ekranie."
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Kiedyś miałem konsolę do gier Sega Genesis (chyba z 13 lat temu) i powoli psuł się jej zasilacz i dawał coraz mniejsze napięcie. Objawiało to się poziomymi przezroczystymi na przemian jaśniejszymi i ciemniejszymi pasami na ekranie tv. Zmiana zasilacza natychmiast wyeliminowała pasy. Może coś z zasilaniem projektora u Ciebie jest nie tak?

Druga możliwość jak mi przychodzi do głowy to zwykłe interferencje (zakłócenia) na kablach połączeniowych. No, ale ty chyba masz wszystko podłączone cyfrowo, więc zakłóceń nie powinno być jak to się czasem w analogu zdarza. Sprawdź czy kable są całe i wszystko jest dociśnięte.

Co się chyba psuje niestety, no nie chciałbym krakać :???:
 

Obecny

New member
No ok, przypuszczam ze to jest jakas usterka ktorej nie wyreguluje domowym sposobem jednak zastanawia mnie dlaczego szerokosc pasow jest zalezna tak bardzo od rozdzielczosci materialu wejsciowego na projektor, hmm, dodam ze przy scenach mieszanych gdzie jest np pol ekranu jasne a pol ciemne czy tez calkiem jasnych efektu w ogole nie widac w najmniejszym stopniu
 

Bambolo82

Banned
Obecny napisał:
No ok, przypuszczam ze to jest jakas usterka ktorej nie wyreguluje domowym sposobem jednak zastanawia mnie dlaczego szerokosc pasow jest zalezna tak bardzo od rozdzielczosci materialu wejsciowego na projektor, hmm, dodam ze przy scenach mieszanych gdzie jest np pol ekranu jasne a pol ciemne czy tez calkiem jasnych efektu w ogole nie widac w najmniejszym stopniu
No skoro pasy są przezroczyste to nic dziwnego że na jasnym nie widać. Cholernie mi to przypomina z twojego opisu moją konsolę do gier i jej psujący się zasilacz.

Próbowałeś podłączyć inne źródła obrazu do projektora (np. komputer, dvd, konsolę, etc.)??? Może źródło z którego teraz puszczasz ma walnięty zasilacz a z projektorem wszystko jest ok???

Czy pasy pełzają albo przesuwają się w pionie?
 
Ostatnia edycja:

Obecny

New member
Tak, probowalem kilka zrodel, na poczatku o tym wspomnialem, jest to laptop, ps3, xbox360 a ostatnio nawet polsat cyfrowy
 

Bambolo82

Banned
Obecny napisał:
Tak, probowalem kilka zrodel, na poczatku o tym wspomnialem, jest to laptop, ps3, xbox360 a ostatnio nawet polsat cyfrowy

Szkoda, chyba masz coś z projektorem, który ma schowany zasilacz w obudowie. W przypadku mojej konsoli Sega Genesis, która miała zewnętrzny zasilacz, poszedłem z nim do sklepu elektrycznego i tam pan za pomocą urządzenia diagnostycznego potwierdził moje przypuszczenia. Od razu kupiłem zasilacz uniwersalny za parę złotych, podłączyłem z konsolą i pasy na zawsze zniknęły.

No ale na 100% nie jestem pewien czy moja diagnoza jest trafna, zasilacz projektor i tak ma w obudowie, a zatem musisz wysłać do serwisu.
 

Obecny

New member
Problem rozwiazany, przynajmniej czesciowo
pasy zniknely po zmianie ustawienia OVERSCAN z +2(domyslnie) na 0
przy okazji zauwazylem ze zmienia sie ich wielkosc w miare zmieniania overscan'u - teraz obraz nie ma dziwnych paskow ale zastanawia mnie fakt ze w ogole sie pojawiaja wraz z zalaczeniem funkcji overscan :/
no nic.. i tak jest radosc :)
 
Do góry