komp do projektora full hd - pomozcie :-)

mispaf

New member
Witam,
Jutro mam zamiar kupic kompa do projektora.
Warunek MUSI plynnie wyswietlac format .mkv (matroski) tj 720p i 1080p.

Pytanie:
1. Czy Athlon Core Duo 5200 wystatrczy?
2. Jaka karta graficzna - geforce czy ATI? konkretnie mozecie cos podac?
3. Jaka karta muzyczna zeby to optykiem/coaxialem pod harmana 247 podlaczyc?
2. Ram 2/3/4 GB?

Nie chcialabym przeginac z moca tego kompa. Ma byc do ogladania plynnego formatu jak wyzej

Pomozecie?:)

dzieki z gory
mispaf
 

Bambolo82

Banned
Mam spore doświadczenie w matrosce. Ja oglądam matroskę (.mkv) 720p i 1080p na laptopie HP Pavilion dv6110ea:

- Intel Core Duo T2050 1.6 ghz,
- 1,5 GB ram
- karta GeForce 7400GO
- bez HDMI, mam tylko s-video i d-sub (oglądam przez d-sub),

Obraz wyświetlam oczywiście moim kochanym projektorem Benq w500 na gładziutkim ekranie stałym Wersal.

dźwięk: mój laptop ma software'owy kodek Connexant HD Audio z cyfrowym wyjściem optycznym SPDIF minijack (potrzebny jest kabel minijack toslink - toslink albo przejściówka optical jack na toslink + zwykły kabel toslink - toslink). W przyszłym tygodniu kupuje amplituner i glośniki 5.0 i uzyje optycznego SPDIF w lapku żeby to wszystko podłączyć i cieszyć się filmami matroska z cyfrowym przestrzennym dzwiękiem DTS lub AC3.

Karty Creative Soundblaster Audigy i kodeki audio wbudowane na płyty główne komputerów też mają wyjście cyfrowe wyjście SPDIF, tyle że koaksjalne a nie optyczne (toslink). Potrzeba wtedy kabla koaksjalnego minijack - RCA.

Wszystkie te kable audio znajdziesz na allegro.

kodeki: uzywam kodeków K-lite, ale UWAGA: max wersja K-lite 3.70, bo K-lite 3.75 i nowsze używają do dekodowania .mkv libavcodeck a nie CoreAVC. CoreAVC pozwala oglądać matroskę 720p już na prockach typu Celeron 1.4 ghz, natomiast libavcodeck strasznie tnie nawet na moim dwurdzeniowcu.

Kodeki dźwięku w K-lite pozwalają na pełne wykorzystanie SPDIF (dźwięk przestrzenny w filamach - DTS lub AC3 i PCM), trzeba tylko w opcjach AC3filter włączyć SPDIF i gra. Winamp do muzyki przestrzennej (choć ja wole słuchac muzy w stereo) potrzebuje specjalnego plugina, bo inaczej przez SPDIF mamy tylko stereo.

Konfiguracja jaką wyżej podałeś w zupełności wystarczy pod warunkiem że nie namieszasz w kodekach (polecam zainstalować tylko K-lite 3.70 i nic więcej)

K-lite 3.70 jest trudny do pobrania bo to starsza wersja. Jeżeli ktoś poprosi na privie to mu wyśle mailem (13 mb to zajmuje).
 
Ostatnia edycja:

mispaf

New member
Bambolo82:
No to mnie zaciekawil Twoj post:

Mam sluzbowego lenovo T61:
- T7300 2.0ghz,
- 1 GB ram,
- karta NVIDIA Quadro NVS 140M
- bez DVI i HDMI

I w tym caly problem. Czy zwykle D-SUB przesle obraz 1080p bez utraty jakosci??? Sadzielm, ze mam karte grafiki slaba - to odpoawidnik 8400GS
Mam strasznie slaba jakosc obrazu wlasnie przez 10m D-SUB z allegro, mozesz polecic jakis dobry kabel??

Moze wiec wystarczy dokupic 1GB Ram + SB Audigy na PCMCIA i bedzie gut;-)





Bambolo82 napisał:
Mam spore doświadczenie w matrosce. Ja oglądam matroskę (.mkv) 720p i 1080p na laptopie HP Pavilion dv6110ea:

- Intel Core Duo T2050 1.6 ghz,
- 1,5 GB ram
- karta GeForce 7400GO
- bez HDMI, mam tylko s-video i d-sub (oglądam przez d-sub),

Obraz wyświetlam oczywiście moim kochanym projektorem Benq w500 na gładziutkim ekranie stałym Wersal.

dźwięk: mój laptop ma software'owy kodek Connexant HD Audio z cyfrowym wyjściem optycznym SPDIF minijack (potrzebny jest kabel minijack toslink - toslink albo przejściówka optical jack na toslink + zwykły kabel toslink - toslink). W przyszłym tygodniu kupuje amplituner i glośniki 5.0 i uzyje optycznego SPDIF w lapku żeby to wszystko podłączyć i cieszyć się filmami matroska z cyfrowym przestrzennym dzwiękiem DolbyDigital lub DTS.

Karty Creative Soundblaster Audigy i kodeki audio wbudowane na płyty główne komputerów też mają wyjście cyfrowe wyjście SPDIF, tyle że koaksjalne a nie optyczne (toslink). Potrzeba wtedy kabla minijack - RCA.

Wszystkie te kable audio znajdziesz na allegro.

kodeki: uzywam kodeków K-lite, ale UWAGA: max wersja K-lite 3.70, bo K-lite 3.75 i nowsze używają do dekodowania .mkv libavcodeck a nie CoreAVC. CoreAVC pozwala oglądać matroskę 720p już na prockach typu Celeron 1.4 ghz, natomiast libavcodeck strasznie tnie nawet na moim dwurdzeniowcu.

Konfiguracja jaką wyżej podałeś w zupełności wystarczy pod warunkiem że nie namieszasz w kodekach (polecam zainstalować tylko K-lite 3.70 i nic więcej)

K-lite 3.70 jest trudny do pobrania bo to starsza wersja. Jeżeli ktoś poprosi na privie to mu wyśle mailem (13 mb to zajmuje).
 

Bambolo82

Banned
Masz za długi kabel VGA, ja mam 5 m za ok. 40 zł i zakłócenia są minimalnie widoczne na nieruchomym pstrokatym obrazie. Jak leci 24 klatki filmu na sekundę - obraz super.

W ostateczności możesz dokupić uniwersalną stację dokującą Toshiba (w sklepie Vobis za ok. 400 zł), która ma wyjście cyfrowe DVI i kabel DVI-HDMI i wtedy będziesz mieć cyfrowe połączenie.

Możesz poeksperymentować z drogimi kablami na allegro, byleby nie 10 m i więcej.

Sprawdzileś czy masz w swoim laptopie SPDIF? Podejrzewam że tak dobrze wyposazony i nowoczesny laptop jak twój ma SPDIF. Jeżeli tak to jakie? (koaksjalne minijack czy optyczne minijack?).

Jezeli masz SPDIF nie kupuj SB Audigy - bez sensu (no chyba że nie planujesz amplitunera tylko jakieś komputerowe głośniki piszczałki logitecha to wtedy przydałoby się wyjście analogowe multichannel z Audigy).

Dokupienie pamięci Ram - bez znaczenia.

Twoja laptopowa karta graficzna jest bardzo dobra (rodzina Nvidia G80 w pełni wspomaga dekodowanie h264, vc-1, mpeg-4 i inne), a zresztą K-lite i inne darmowe kodeki nie korzystają ze 100% akceleracji GPU tylko z procesora. Z GPU korzysta tylko płatne oprogramowanie np. NVIDIA Pure Video Decoder, bo firmy Nvidia i Ati (z przyczyn komercyjnych) nie udostępniły firmom trzecim SDK oprogramowania swoich procesorów video.

Na twoim lapku (zapewne z SPDIF) z zainstalowanym K-lite 3.70 będzie matroska śmigać.

Moim zdaniem nie potrzebnie wywalisz kasę na nowy zestaw komputerowy, bo twój laptop jest świetny i daje masę możliwości!
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
mispaf napisał:
Nie mam SPDIF
Mam tylko wejscie mikrofon i sluchawkowe - zwykle jack
Nie wierzę. Masz wyjście cyfrowe SPDIF tylko pewnie współdzielone z mikrofonowym (jack optyczne lub jack koaksjalne)

Zaraz sam sprawdze twój model bo nie chcę mi się wierzyć że masz TAKI sprzęt i Lenovo nie dało SPDIF!

UPDATE: szkoda, chyba nie masz SPDIF (co za chińskie Żydki pracują w tym Lenovo!). Spróbuj powoli wsunąć trochę pod kątem wtyczkę od słuchawek do swojego wejścia jack (jeżeli zobaczysz na ułamek sekundy czerwone światełko w głebi jacka to znaczy że masz SPDIF optyczne, a jak nie to rzeczywiście Lenovo przyoszczedziło na tobie) W takim razie musisz dokupić jakąś kartę dźwiękowa z SPDIF albo od biedy analogowym multichannel i stację dokującą TOSHIBA z DVI (razem 700 zł co i trak jest mniej i bardziej ekologicznie niż nowy zestaw komputerowy).
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
mispaf, zapomnij o vga - przecie to analog, przy 10m nie ma bata zeby nie bylo strat chocby nie wiem jak dobrej jakosci bylby to kabel (kabel za kilkadziesiat zl z allegro na pewno do nich sie nie zalicza). tym bardziej, ze z tego co mnie pamiec nie myli to masz tw2000. to tak jak kupic fajny projektor i ogladac obraz na scianie ;)

osobiscie odradzam tez wszelkiego rodzaju codek paki. mam ffdshow, coreavc, ac3filter, do tego jako odtwarzacz media player classic home cinema i wszystko chodzi.
z ta akceleracja gpu to tez nie do konca prawda. mam 8800gt, nie wiem czy on czyms sie rozni od 8400gs jesli chodzi o akceleracje gpu, ale bez problemu da sie ja wlaczyc w przypadku mkv h264.
player - mpc hc, codek video wbudowany w player (mpc video decoder) badz cyberlink h264/avc (powerdvd8), uaktywniam dvxa i zuzycie procesora nie przekracza 10% dla filmu 1080p. jeden wyjatek - film musi byc skompresowany w standardzie L4.1.
 

Bambolo82

Banned
dread napisał:
mispaf, zapomnij o vga - przecie to analog, przy 10m nie ma bata zeby nie bylo strat chocby nie wiem jak dobrej jakosci bylby to kabel (kabel za kilkadziesiat zl z allegro na pewno do nich sie nie zalicza). tym bardziej, ze z tego co mnie pamiec nie myli to masz tw2000. to tak jak kupic fajny projektor i ogladac obraz na scianie ;)

............i zuzycie procesora nie przekracza 10% dla filmu 1080p. jeden wyjatek - film musi byc skompresowany w standardzie L4.1.

DXVA to nie Purevideo. Masz bardzo mocny procesor i tyle.

Mispaf, możesz dokupić stację dokującą Toshiba z DVI i kabel DVI-HDMI i zapomnieć o kablu VGA.
 

dread

New member
Bez reklam
nah, w scenach gdzie z dxva mam 5-7%, bez dxva mam 50-60%

za wikipedia:
DirectX Video Acceleration (DXVA) is a Microsoft API specification for the Microsoft Windows and Xbox 360 platforms that allows video decoding to be hardware accelerated. The pipeline allows certain CPU-intensive operations such as iDCT, motion compensation, deinterlacing and color correction to be offloaded to the GPU. DXVA 2.0 allows more operations, including video capturing and processing operations, to be hardware accelerated as well.
 
Ostatnia edycja:

mispaf

New member
Mam bdb jakosci kabel HDMI - da Vinci 10m za 250zl
Mam tez stacje dokujaca IBM/Lenovo do tego mojego lapka T61 w ktorym jest wyjscie DVI :)

Czy przejscowka DVI>>HDMI zalatwi problem?

PS Lenowo strasznie zydzi. Moze i kompy bdb (potwierdzam) do codziennej pracy. Ale zeby gniazd szczedzili. Hpk-ki Pavillion czy acery maja HDMI niemal w standardzie
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Nie wiem czy z tej stacji wyjdzie cyfrowe DVI, skoro z lapsa wychodzi tylko analog. Wątpię żeby w tej cenie stacja zawierała konwerter a/c video. Jak pewnie wiesz, gniazdo DVI przesyła zarówno analog jak i cyfrę. Są nawet przejściówki D-Sub - DVI ale to tylko zmienia rodzaj kabla, sygnał pozostaje analogowy, HDMI do tego już nie podłączysz.

Co do dźwięku dookólnego, może jakaś karta dźwiękowa podłączana przez USB?

http://www.znak.pl/index.php?cid=18&scid=1493&prid=kmCreSBConnect
http://www.znak.pl/index.php?cid=18&scid=1493&prid=kmCreSBSurround51

Albo podłączana do PCMCIA lub ExpressCard?

http://pl.europe.creative.com/shop/...ubcategory=0&product=16642&ucmsid=true&nav=-1

Creative jest w miarę dobry w te klocki.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Ze stacji dokującej może wyjść cyfrowe Video bo jest ona podłączona do usb komputera, które jest cyfrowe. Pomieszałeś Wiatrak, bo stacji dokującej Toshiba nie podłączasz do analogowego d-sub.
 

mispaf

New member
Mam stacje dokujaca do tego T6. Oczywiscie oryginal z kompletu lenovo.
jest tam wyjscie DVI. Jutro odbieram porzadna przejsciowke HDMI na DVI. Do tego mam 10m kabel da Vinci HDMI za 250zl.
Sadzicie, ze bedzie dobra jakosc sygnalu? (cyfrowe DVI)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tutaj jest opis stacji do T60
http://www.karen.pl/go/_info/index.php?id=3101
Jeśli do T61 jest podobna, to o ile ww opis nie kłamie, wyjście DVI jest cyfrowe (DVI-D). Zawiera także wyjście SPDIF, mamy więc dźwięk surround.

Tutaj
http://ce.computers.toshiba-europe....697&oldCategory=4697&OPTION_ID=132317&tab=1#1
jest opis stacji podanej przez Bambolo.
Ma ona SPDIF, ale w opisie DVI jest sformułowanie "faza2". Ki diabeł? Pierwsze widzę...
DVI jest albo cyfrowe (DVI-D), albo analogowe (DVI-A) albo przesyła oba sygnały (DVI-I).

Ktoś wie co to oznacza (faza2)?

///

Tutaj http://www5.pc.ibm.com/cr/products.nsf/$wwwPartnumLookup/_39T4587?open&OpenDocument&epi=web_express
piszą "Audio/video ports - Microphone in, headphone out, S/PDIF (digital audio), DVI(not supported by ThinkPads with integrated graphics), VGA"

Mispaf ma chyba "niezintegrowaną" grafikę, to powinno być dobrze...

/// I jeszcze jeden edit. :rolleyes:

Podajecie panowie konfiguracje lapsów, jaki procek itepe, ale brak zasadniczej informacji! Jaki macie system operacyjny?
Vista sama z siebie bez uruchomionego żadnego programu zużywa tyle RAM-u co nieźle obciążone aplikacjami XP. I trochę procesora, ale w dobie CoreDuo to bez znaczenia...
A najważniejsze, w Viście wszystkie media przechodzą przez system, nie jak w XP bezpośrednio przez sprzęt, i materiał full HD jest poprawnie wyświetlany (bez skalowania w dół) tylko na sprzęcie (karta grafiki+monitor) wspierającym protokół antypiracki HDCP. Jeżeli Vista stwierdzi, że któryś z komponentów nie wspiera HDCP to pogarsza rozdzielczość obrazu. Dodatkowo, Vista każde medium traktuje systemem zabezpieczeń DRM, nawet jeśli to MP3 zrobione przez użytkownika komputera. A to świństwo (DRM nie MP3 ;) ) zużywa dużo mocy procesora.

Tyle teoria, którą znam.

I tu prośba do użytkowników Visty i projektorów o opis ich doświadczeń praktycznych.
 
Ostatnia edycja:

mistrz

New member
Ogladalem pare filmow x264 z lapka podlaczonego przez HDMI to projektora i nie bylo zadnego problemu z wydajnoscia. Konfig to C2D 2,5G + 86GT wiec stosunkowo mocny, ale mysle ze z duzo slabszym sprzecie tez nie byloby problemu. Slowa komentarza jeszcze a propo kart: w lapku mam nV a w stacjonarce ATI i musze powiedziec, ze jakosc przy skalowaniu obrazu miedzy nimi jest ogromna. O ile na wyswietlaczu gdzie natywnie jest 720p takich roznic sie prawie nie dostrzega, to wszezdzie tam gdzie w gre wchodzi skalowanie nV przegrywa. Na ekranie 1440x900 (w lapku) na nV widać strasznie poszarpane krawędzie, wyglada to malo przyjemnie. Natomiast w 1680x1050 na stacjonarce jest nadal gladko i bardzo ladnie, bez problemu mozna ogladac. Potwierdzilo sie to na paru przykladach i na roznych generacjach kart (X1xxx, X3xxx, nV 8xxx). Tak wiec jesli chodzi o jakosc obrazu to tylko ATI. Pomijam juz to ze karty od "czerwonych" sa sporo mniej obciazone przy odtwarzaniu materialu.
 

dread

New member
Bez reklam
Tidus1024 napisał:
I tym sposobem forum o projektorach zamieniło się w forum dla miłośników kradzionych filmów. Jeszcze jeden post o drogich projektorach, pazernych chciwych sprzedawcach i umrę ze śmiechu.
Od kiedy to ogladanie filmow na komputerze = piraceniu ? No chyba, ze mamy tu na forum jasnowidza, ktory wie co kto ma na polce, w takim razie zwracam honor :)
Zreszta trudno mowic o kradziezy czegos, czego tak naprawde nie ma.

Pomijajac juz blisko dwukrotnie wyzsza cene za nowosci (a w przypadku nieco starszych tytulow nawet 3x wyzsza) i to nie w porownaniu do USA tylko do kraju w UE, np. dvd.co.uk, oferta filmow blu-ray w Polsce jest na zenujacym poziomie. Wsrod tej zenujacej oferty moze z 20% posiada polskie napisy, a o lektorze nawet nie bede wspominal. Biorac to wszystko co wyzej napisalem mozna powiedziec, ze na dzien dzisiejszy blu-ray w Polsce nie istnieje.

Co osoba w Polsce, ktora jest maniakiem HD moze w tym przypadku zrobic ?
Prosta sprawa jak ktos zna bardzo dobrze jezyk angielski i oglada filmy w samotnosci to zaopatruje sie w filmy zagranica.
Co w przypadku reszty (zdecydowanej wiekszkosci) ? Pozostaje albo piracenie lub w przypadku tych bardziej zaradnych zakup filmu zagranica, skopiowanie go na komputer i dodanie polskich napisow i/lub lektora/dubbingu we wlasnym zakresie. Przy czym wrzucanie wszystkich do jednego wora jest troche nie na miejscu...
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
dread napisał:
Od kiedy to ogladanie filmow na komputerze = piraceniu ? No chyba, ze mamy tu na forum jasnowidza, ktory wie co kto ma na polce, w takim razie zwracam honor :)
Zreszta trudno mowic o kradziezy czegos, czego tak naprawde nie ma.

Pomijajac juz blisko dwukrotnie wyzsza cene za nowosci (a w przypadku nieco starszych tytulow nawet 3x wyzsza) i to nie w porownaniu do USA tylko do kraju w UE, np. dvd.co.uk, oferta filmow blu-ray w Polsce jest na zenujacym poziomie. Wsrod tej zenujacej oferty moze z 20% posiada polskie napisy, a o lektorze nawet nie bede wspominal. Biorac to wszystko co wyzej napisalem mozna powiedziec, ze na dzien dzisiejszy blu-ray w Polsce nie istnieje.

Co osoba w Polsce, ktora jest maniakiem HD moze w tym przypadku zrobic ?
Prosta sprawa jak ktos zna bardzo dobrze jezyk angielski i oglada filmy w samotnosci to zaopatruje sie w filmy zagranica.
Co w przypadku reszty (zdecydowanej wiekszkosci) ? Pozostaje albo piracenie lub w przypadku tych bardziej zaradnych zakup filmu zagranica, skopiowanie go na komputer i dodanie polskich napisow i/lub lektora/dubbingu we wlasnym zakresie. Przy czym wrzucanie wszystkich do jednego wora jest troche nie na miejscu...
Mój komentarz odnosił się posta, którego już nie ma. Został skasowany. Więc uczciwie skasowałem swój. Chcesz polemizować na temat istoty złodziejstwa? Ja nie widzę pola do dyskusji w tej materii.
 

dread

New member
Bez reklam
Wczesniejszego posta nie widzialem, po jego skasowaniu wyszlo z tego, ze masz pretensje do calego tematu. Peace 8)
 
Do góry