Tani projektor

gummo

New member
Witam.

Wielkie dzieki za odp. w moim poprzednim temacie.

Sprawa zakupu Benq W500 przesunela sie w czasie z uwagi na inne wydatki - zycie:)

Jako ze w temacie projektorow jestem nowicjuszem i chcialbym sprobowac czegos wczesniej zanim wplyne na szerokie wody pomyslalem sobie o tanim projektorze. Pod uwage biore Epsona TW-10H oraz Sanyo PLV Z1. Wiem ze dla Was to prehistoria ale moze jako pierwszy projektor bedzie ok a ja troche poeksperymentuje w temacie. Przy ewentualnej odsprzedazy duzo raczej nie strace... (cena zakupu ponizej £200)
Czy w/w projektory wystarcza do poprawnego ogladania DivX/DVD?
Przypominam rozwiazanie tymczasowe (okres pol roku) potem kupuje W500 albo cos podobnego.

Pozdrawiam.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
gummo napisał:
Witam.

Wielkie dzieki za odp. w moim poprzednim temacie.

Sprawa zakupu Benq W500 przesunela sie w czasie z uwagi na inne wydatki - zycie:)

Jako ze w temacie projektorow jestem nowicjuszem i chcialbym sprobowac czegos wczesniej zanim wplyne na szerokie wody pomyslalem sobie o tanim projektorze. Pod uwage biore Epsona TW-10H oraz Sanyo PLV Z1. Wiem ze dla Was to prehistoria ale moze jako pierwszy projektor bedzie ok a ja troche poeksperymentuje w temacie. Przy ewentualnej odsprzedazy duzo raczej nie strace... (cena zakupu ponizej £200)
Czy w/w projektory wystarcza do poprawnego ogladania DivX/DVD?
Przypominam rozwiazanie tymczasowe (okres pol roku) potem kupuje W500 albo cos podobnego.

Pozdrawiam.
Nie kupuj starych LCD. Stare DLP są bez porównania lepsze - np. Infocus 4805. Oczywiście upewnij się wpierw czy masz warunki do instalacji DLP.
 

gummo

New member
Wlasnie tak do konca nie wiem czy mam warunki i chce poeksperymentowac z czyms tanszym. Boje sie troche mogacym wystapic bolem glowy oraz braku lens shift-uw projektorach DLP.

Jesli jakosc obrazu w starych LCD jest naprawde beznadziejna to chyba odpuszcze, poczekam i kupie W500.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Stare DLP lepsze, a jeśli już którys z wymienionych LCD to chyba Sanyo, delikatnie większa rozdzielczość, Epson ma panele dostosowane do NTSC... Dla Sanyo minimum odległości widza od ekranu to 2x jego szerokość. Ekranu, nie widza... ;) . Coby nie widzieć siatki pixeli.

A w ogóle jeżeli naprawdę nie ma pośpiechu to lepiej poczekać, nie widzi mi się za bardzo kupno używanego projektora, delikatna to machina... I licznik lampy może być zerowany, tak więc za długo nabytkiem możesz się nie nacieszyć...

Gdyby dusiła mnie chęć na projektor i posucha w portfelu to kupiłbym jakiś prezentacyjny DLP z rozdzielczością 1024x768, do dvd i divx by się od biedy nadał. DLP w tej kategorii ma lepszy kontrast od LCD (prezentacyjne LCD nie mają przesłony i używają słabszych paneli).

A jeżeli chcesz sensownej porady co do instalacji to podaj warunki jakie masz w pokoju. Odległości widz-ekran i ściana za widzem-ekran, i co na tej ścianie jest... Może brak lens shiftu wcale nie szkodzi? Odwrócisz DLP do góry nogami i przymocujesz od dołu do jakiejś półki lub uchwytu ściennego...

Podstawa to obejrzeć DLP na własne oczy, czy pląsa tęcza i czy oczy bolą...

W U.K. bardzo tanio, za 400 funtów można kupić Optomę HD700X, niewiele słabsza od chwalonej HD65.

A w ogóle to z tego co szperałem po sieci, to w U.K. W500 jakiś drogi jest, droższy nawet niż u nas...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
gummo napisał:
Wlasnie tak do konca nie wiem czy mam warunki i chce poeksperymentowac z czyms tanszym. Boje sie troche mogacym wystapic bolem glowy oraz braku lens shift-uw projektorach DLP.

Jesli jakosc obrazu w starych LCD jest naprawde beznadziejna to chyba odpuszcze, poczekam i kupie W500.
Nie tylko beznadziejny kontrast - ale też upływ czasu degraduje panele LCD - możesz mieć kłopoty z przebarwieniami i vertical bandingiem. Poza tym bankowo screendoor. Nie dla starych LCD i już - nawet jeśli rozdzielczość może być wyższa.

PS. Spróbuj zapolować na Infocusa 4805. To jeden z najlepszych projektorów 480p. Kupując sprzęt używany pamiętaj, że cena lampy może przewyższyć cenę sprzętu - lampy raczej nie tanieją wraz z projektorami.

Wiatrak - nie zgadzam się co do projektora DLP do prezentacji. Najlepsze modele 480p do kina domowego mają bardzo dobry kontrast - zdecydowanie lepszy niż modele prezentacyjne o wyższej rozdziałce.
 
Ostatnia edycja:

gummo

New member
wiatrak napisał:
Stare DLP lepsze, a jeśli już którys z wymienionych LCD to chyba Sanyo, delikatnie większa rozdzielczość, Epson ma panele dostosowane do NTSC... Dla Sanyo minimum odległości widza od ekranu to 2x jego szerokość. Ekranu, nie widza... ;) . Coby nie widzieć siatki pixeli.
W takim razie chyba odpada. Odleglosc ekran-nos w przyblizeniu 3-3.20m. Obecnie ogladam tv tylnoprojekcyjny Sagem 45" z 3m i jest ok.

Gdyby dusiła mnie chęć na projektor i posucha w portfelu to kupiłbym jakiś prezentacyjny DLP z rozdzielczością 1024x768, do dvd i divx by się od biedy nadał. DLP w tej kategorii ma lepszy kontrast od LCD (prezentacyjne LCD nie mają przesłony i używają słabszych paneli).
Czyli Epson TW-10H jest delikatnie mowiac kiepski? Na projektorach kompletnie sie nie znam. Ogolnych zasad dowiedzialem sie z forum, na zywo nigdy nie widzialem. Zdaje sobie sprawe ze tv tylnoprojekcyjny to inna para kaloszy i bezposrednio porownac nie mozna


W U.K. bardzo tanio, za 400 funtów można kupić Optomę HD700X, niewiele słabsza od chwalonej HD65.

A w ogóle to z tego co szperałem po sieci, to w U.K. W500 jakiś drogi jest, droższy nawet niż u nas...
W500 kosztuje £500-600. Do tego dolicz ekran £100-150 i rolety:)

P.S. Dokladne wymiary pokoju oraz ustawienie projektora bede wiedzial po przeprowadzce (to po wakacjach). Wtedy przyjdzie czas na nowy projektor i porzadne jego ustawienie itp.
 

gummo

New member
Dziekuje wszystkim za rady. Przekonaliscie mnie. Poczekam i kupie nowy projektor po przeprowadzce. Wtedy tez pomysle nad porzadnym umiejscowieniem itp. Co do wyboru projektora nie jestem w 100% zdecydowany na W500. Chetnie poczytam o dobrych alternatywach. Tymczasem wstrzymuje sie. Dzieki ze zaoszczedzilem pieniadze i rozczarowanie:)
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Tidus1024 napisał:
.....
Wiatrak - nie zgadzam się co do projektora DLP do prezentacji. Najlepsze modele 480p do kina domowego mają bardzo dobry kontrast - zdecydowanie lepszy niż modele prezentacyjne o wyższej rozdziałce.

Chyba zaszło nieporozumienie...
:)
Nie twierdzę że prezentacyjne DLP jest lepsze od kinowego.
Tylko że IMHO lepiej kupić za grosze nowy prezentacyjny niż używany kinowy... Parę używanych sprzętów w życiu kupiłem i byłem zadowolony, ale projektora to bym nigdy nie brał w second handzie...
Może za 200, ale PLN a nie GBP...;)

Ciekawe ile po wakacjach będzie kosztować Optoma HD800X, na razie to jakieś 900 GPB. Może Gumno poczekasz i kupisz w FullHD? Oby funciaków stykło...:)
 

ludwickik

Member
Ze starych projektorów możńą polecic Panasonici AE300 lub AE500.To były bardzo dobre maszynki jak na owe czasy. Miały nieze kolory oraz zminimaizowany screen door.

Ale nie wie jak ich lampy by się sprawowały po tylu latach.....
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
No właśnie...
Lampa...
Degradacja paneli...
Jeśli to LCD, to ilość kurzu wewnątrz, jeśli z przesłoną to zużycie jej mechanizmu...
Jeśli to DLP to zużycie mechanizmu kolorowego kółka...

Same przeciw...

Używki są może i w porzo, ale nie w tej dziedzinie. ;)

Infocus w U.K. sprzedaje jakiś śmieszny projektorek do gier i dvd, IN1, po 160 GBP. Rozdzielczość bardzo smieszna, 640x480 pixeli. Ciekawe jak to cudo świeci...
:eek:k:
 
Ostatnia edycja:

gummo

New member
re Wiatrak

Kasy moze i by starczylo na FullHD ale nie mam filmow. Tak sie sklada ze uwielbiam stare horrory (zwlaszcza wloskie) a tych na blu-ray'u niestety nie uswiadczysz. Tak sie zastanawiam moze dobrym wyjsciem (do divx i dvd) bylby zakup projektora CRT. Regenerowane w bdb stanie mozna kupic za £700.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Kurczę, 700 funciaków na używany projektor?
No ale CRT to klasa... Ino co eksploatacja może być kłopotliwa, legenda miejska głosi że po jakimś czasie pracy obraz traci zbieżność, kineskopy się rozjeżdżają i trza kalibrować, a nie wiem czy to user czy service function...

Aleeee...

Jeszcze ze dwie setki papierów z Her Majesty's Face i jest nowy proj Full HD. A te mają nowoczesne panele i dzięki temu dobry obraz.

Ciekawe po ile chodzą używane Screenplay'e 5700 Infocusa. Bardzo zacny model, jak zwykle u Infocusa bardzo dobra fabryczna kalibracja, rozdzielczość pasuje do DVD (1024x576).

Ja będąc na Twoim miejscu, czyli czekając nieco i dysponując funciakami, to wziąłbym 1080p. Na nim też DVD odtworzysz, trza tylko postarać się o dobry skaler (czy to w odtwarzaczu czy w projektorze).

Sam przymierzam się do zakupu 720p, i to pewnie w najtańszej postaci Benq'a W500, ale tylko dlatego że dutków mało. A trzeba jeszcze pod kątem projektora się przemeblować i zakupić ekran...:)
 

gummo

New member
Ciekawe po ile chodzą używane Screenplay'e 5700 Infocusa. Bardzo zacny model, jak zwykle u Infocusa bardzo dobra fabryczna kalibracja, rozdzielczość pasuje do DVD (1024x576).

Z uzywkami jest w UK jest tak jak wszedzie. Epson TW-10H o ktory sie pytalem poszedl na Ebay-u za £175. Stan podobno bdb, zaledwie kilka razy uzywany (jesli wierzyc sprzedajacemu). Teraz jest nastepny z nowa lampa za £275 'Kup teraz'. IMo ok. £300 za stary projektor to IMO duzo. Proponowany InFocus 4805 byl za £300 'Kup teraz'. [/quote]

Ja będąc na Twoim miejscu, czyli czekając nieco i dysponując funciakami, to wziąłbym 1080p. Na nim też DVD odtworzysz, trza tylko postarać się o dobry skaler (czy to w odtwarzaczu czy w projektorze).

Projektor bedzie podlaczony do komputera kablem DVI-HDMI. O jakosc DVD i matroski sie nie martwie - bedzie dobra. Jak bedzie wygladal DivX skalowany do 1080p nawet nie chce wiedziec :D. Dlatego nie planuje nic lepszego niz 720p.

Bylem dzisiaj w PC World zobaczyc jakie projektory maja w ofercie. W 2 sklepach mieli az 5 sztuk (przeznaczone do kina domolwego tylko Optoma HD65 i HD70, reszta prezentacyjne DLP Optomy i Prezentacyjny EPSON LCD). Zadnego z nich nie moglem zobaczyc w akcji. Sprzedajacy nie wiedzieli co to 'lens shift' i stanowczo odradzali mi LCD pokazujac w folderze ze DLP ma lepsze kolory i ostrzejszy obraz (folder porownywal Optome z kontrastem rzedu 3-4000:1 i LCD 400:1). Paranoja.



Sam przymierzam się do zakupu 720p, i to pewnie w najtańszej postaci Benq'a W500, ale tylko dlatego że dutków mało. A trzeba jeszcze pod kątem projektora się przemeblować i zakupić ekran...:)[/quote]
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
gummo napisał:
Bylem dzisiaj w PC World zobaczyc jakie projektory maja w ofercie. W 2 sklepach mieli az 5 sztuk (przeznaczone do kina domolwego tylko Optoma HD65 i HD70, reszta prezentacyjne DLP Optomy i Prezentacyjny EPSON LCD). Zadnego z nich nie moglem zobaczyc w akcji. Sprzedajacy nie wiedzieli co to 'lens shift' i stanowczo odradzali mi LCD pokazujac w folderze ze DLP ma lepsze kolory i ostrzejszy obraz (folder porownywal Optome z kontrastem rzedu 3-4000:1 i LCD 400:1). Paranoja.
I mają rację. W niskim przedziale cenowym dobre DLP (a do takich należy HD65) zjada na śniadanie każde LCD w podobnej cenie.
 

gummo

New member
Porownywany byl proj. DLP z kontrastem 3-4000:1 z LCD 400:1!! Epson TW680 oraz BENQ W500 oraz Z5 to w sumie +/- ta sama klasa cenowa jak HD70 a jakosc chyba zblizona (poprawcie jak sie myle).

IMO tak samo jakby porownywac te same modele auta jedno z silinikiem 4.0 benzyna drugie 1.9TDi.

Po za tym jasno okresliem swoje oczekiwania projektor 16:9 720p, chce uzyskac obraz 70" z odleglosci 3-3,3m, projektor polaczony do komputera. Zostala mi polecona Optoma o rozdzielczosci 800x600 (czy 1024x768 nie pamietam juz) z wbudowanym DVD bo jest lepsza i nie ma klopotu z polaczeniami itp.:)

Generalnie na projektorach raczej sie nie znam, nie posiadalem nigdy. Cala swoja wiedze czerpie z forum. Stwierdzam ze w porownaniu ze sprzedawcami z Pc World'a forumowicze sa ekspertami.
 
Do góry