Jak podłączyć PS3 i BenQ w500

glk44

New member
WItam
mam króciutkie pytanie
Mam projektor BenQ w500 i konsolę PS3 - kablem HDMI puszczam z konsoli na projektor obraz, ale co z dzwiękiem??

mam głośniki creativ'a 2.1 podłączone do laptopa za pomocą standardowego jacka. ze sprzętu który można (albo też nie możnaby) wykorzystać jest jeszcze dekoder "n" recorder. chciałbym podłączyć jakoś głośniki do konsoli, przejściówki, kable etc.

nie mam zamiaru kupować amplitunera i podłączać wszystko na optical, muszę poradzić sobie z tym co mam, ewentualnie dokupić potrzebne peryferia

Dzięki z góry za pomoc:eek:k:
 

happyface

New member
taka karta muz. moze pomoc:
Sound Blaster X-Fi mX Extreme Audio Notebook (XPRESS54)
mozna ja kupic za niecale 200zl w sklepie proline we wrocławiu np.

bedzie ci potrzebny tylko kabel toslink-opt. jack

znalazlem jeszzce cos takiego (tansze)
http://www.ceneo.pl/358664
 
Ostatnia edycja:

glk44

New member
Happyface:
dzięki za pomysł - jeśli dobrze rozumiem to video z ps3 puszczam tak jak dotychczas - przez HDMI kabel na projektor, natomiast dzwięk kablem optical z ps3 do creative boxa który przerabia mi sygnał cyfrowy na analogowy i po podłączeniu głośników w gniazdo słuchawkowe na boxie mam swój 2.1

nie wiem tylko czy to działa w tą stronę bo box został stworzony po to by konwertować sygnał analog (z chinch) na cyfrowy (wyjście optical)?

zdaje mi się czy się mylę??

dla tych którzy nie wiedzą:

konsola ma opcję wyboru wyjścia dzwięku:
dzwięk wychodzi kablem optical - przynajmniej tak chciałbym podłączyć - co teraz - jak dojść do tego żeby móc podłączyć do tego kabla głośniki zwykłym jackiem?

o kupowaniu kart muzycznych nie mam mowy - choć dzięki i za takie pomysły:)
 
Ostatnia edycja:

happyface

New member
jak masz wejscie optical, to znaczy ze przyjmuje dzwiek cyfrowy i masz ten dzwiek w kompie, czy w tym urzadzanku trywialnie mowiac, czyli mozesz sobie go potem wypuscic dowolnym zrodlem, ktore twoj sprzet moze obsluzyc...
 

glk44

New member
jest jeszcze taka opcja, że wypuszczę dzwięk z konsoli kablem multiAV, który w zakończeniach ma 3razychinch - żółty do video(zbędny bo HDMI to ciągnie z innego gniazdka) i czerwony z białym odpowiedzialne za stereoaudio. może teraz wystarczy kawałek kabla z przejściówka z chich na żeński jack i wszystko będzie grać jak ma!

co o tym sądzisz??
 

happyface

New member
zapewne tak, w sumie masz zwykle stereo glosniki, wiec to powinno dac rade, tylko upewnij sie, ze cinche od dzwieku dzialaja rownoczesnie z hdmi, bo tego nie wiem na bank, ale pewnie tak jest. ja osobiscie mam xboxa i nie mam takiego problemu :D
 

glk44

New member
uważasz, że gdyby miała to kombinowałbym z przejściówkami?!

sprawdz specyfikację techniczną sprzętu zanim wypowiesz się na jego temat bo nabijając posty zasmiecasz dość wartościowe forum!!:spam:
 

Bambolo82

Banned
glk44 napisał:
uważasz, że gdyby miała to kombinowałbym z przejściówkami?!

sprawdz specyfikację techniczną sprzętu zanim wypowiesz się na jego temat bo nabijając posty zasmiecasz dość wartościowe forum!!:spam:
Przepraszam że zapytałem Panie sprzątający te forum :roll:

Załóż okulary jak czytasz moje posty. Przeczytaj kilka razy żeby je zrozumieć następnym razem, a złość przeminie. :rolleyes:

Nie mam PS3 i zapytałem z czystej ciekawości, bo jeśli ją kupię (a to właśnie rozważam) to będę mieć podobny problem. Akurat nie jestem ekspertem w dziedzinie podłączania kabli do sprzętu A/V. Tylko pytałem...

Poczekamy jak dobijesz też do 180 postów jak ja i wtedy zobaczymy jaka z Ciebie sprzątaczka tego forum :p

Przykro Mi że jesteś taki sfrustrowany. Wyluzuj i głowa do góry!
 
Ostatnia edycja:

erni111

New member
jaki tv

Mam wielką prośbę do was!!! Chcę kupić xboxa 360 i oglądam sporo filmów na DVD. Do tego wszystkiego chcę kupić TV? Mam problem jaki czy to LCD. PLAZMA. TYLNA PROJEKCJA czy też projektor! Myślałem nad sony kdf lub kds ale to około 4000-8000 zl i czytałem o BENQ 500! Kosztuje ok. 2200zl. Jaki wygląda obraz na tym projektorze? Czy jest czysty obraz? Wiem ze spory. Filmy i granie na konsoli będzie wieczorami! Czy macie jakieś fotki porobione z gier na benq? Proszę o doradzenie! Jak się gra na tak sporym ekranie? Z góry dziękuje
 

Bambolo82

Banned
erni111 napisał:
Mam wielką prośbę do was!!! Chcę kupić xboxa 360 i oglądam sporo filmów na DVD. Do tego wszystkiego chcę kupić TV? Mam problem jaki czy to LCD. PLAZMA. TYLNA PROJEKCJA czy też projektor! Myślałem nad sony kdf lub kds ale to około 4000-8000 zl i czytałem o BENQ 500! Kosztuje ok. 2200zl. Jaki wygląda obraz na tym projektorze? Czy jest czysty obraz? Wiem ze spory. Filmy i granie na konsoli będzie wieczorami! Czy macie jakieś fotki porobione z gier na benq? Proszę o doradzenie! Jak się gra na tak sporym ekranie? Z góry dziękuje
Obraz Benq w500 jest idealnie czysty i wyraźny na dedykowanym ekranie do projekcji oraz przy całkowitym zaciemnieniu. Ostrość jak żyleta. Sam głównie oglądam filmy i sport, ale grałem już w Virtua Tennis 3 oraz PES 2008 z kolegą na 2 pady. Powiem tak: 91" = KOSMOS!

Nie mam na razie konsoli do gier i gry puszczałem na moim laptopie poprzez kabel VGA d-sub. Przez HDMI z X360 powinno być jeszcze lepiej!

Zdjęć gier nie robiłem, ale strzeliłem kilka fotek z projekcji filmów u mnie : http://picasaweb.google.pl/proevo82

Gorąco polecam Ci Benq w500 + ekran Wersal + rolety podgumowane z Castoramy. Bez problemu zmieścisz się w 3000 zł, za które będziesz miał 100" frajdy z bajecznego obrazu X360. Żaden ekran TV, choćby za 20000 zł Ci tego nie da.

PS. Poszukaj filmików na YouTube, gdzie wiele osób chwali się swoimi zestawami "projektor + konsola".

Proszę bardzo filmik YouTube z gry Sega Rally 2008 na Benq w500: http://pl.youtube.com/watch?v=WC9Nu-INZU0

UPDATE: a tu ciekawy filmik z gry Gears of War (x360) wyświetlanej przez projektor, przy czym pierwsze sekundy filmiku pokazują jak ważne jest zaciemnienie pomieszczenia, jeżeli chcemy używać projektora : http://pl.youtube.com/watch?v=h5Mh7ZeMAYA&feature=related Jak widać bez zaciemnienia mamy tylko szaro-burą plamę. Magia i uczta dla zmysłów zaczyna się dopiero po zgaszeniu świateł i zasłonięciu okien podgumowanymi roletami.
 
Ostatnia edycja:

mistrz

New member
erni111 napisał:
Mam wielką prośbę do was!!! Chcę kupić xboxa 360 i oglądam sporo filmów na DVD. Do tego wszystkiego chcę kupić TV? Mam problem jaki czy to LCD. PLAZMA. TYLNA PROJEKCJA czy też projektor! Myślałem nad sony kdf lub kds ale to około 4000-8000 zl i czytałem o BENQ 500! Kosztuje ok. 2200zl. Jaki wygląda obraz na tym projektorze? Czy jest czysty obraz? Wiem ze spory. Filmy i granie na konsoli będzie wieczorami! Czy macie jakieś fotki porobione z gier na benq? Proszę o doradzenie! Jak się gra na tak sporym ekranie? Z góry dziękuje
O W500 sie nie wypowiem, bo mam inny projektor, ale moge cos powiedziec o graniu, bo od kiedy mam X360 (2 lata) to gramy tylko na tym. Generalnie zasada jest taka: frajda z gry jest proporcjonalna do przekatnej ekranu :D, ale zmeczenie jest odwrotnie proporcjonalne. Po prostu po 3-4h glowa i oczy wysiadaja. Potwierdzone doswiadczeniem wlasnym i nie tylko, przy takiej wielkosci ilosc tego co sie dzieje przed toba (w dodatku po ciemku) potrafi wymeczyc. Doslownie wstajac od grania czujesz jak rozgrzana masz twarz, glowe i galki oczne ;) Takze mowiac w skrocie: DUZO intensywniej, ale krocej (co mi akurat nie przeszkadza) :eek:k:
pozdro
 

erni111

New member
Hej!!! Dziękuję za odpowiedzi to bardzo pomagające w kupnie czegokolwiek!!! Widziałem te filmiki! Naprawdę robi wrażenie!!! Mam jeszcze pytanie dotyczące lamp? Jaka jest ich cena? I czy benq 500 jest to naprawdę solidny sprzęt? Czy też myśleć nad inną marką? Z góry dziękuje!!! Naprawdę sporo pomagacie ludziom!!! Dzięki :eek:k:
 

Bambolo82

Banned
erni111 napisał:
Hej!!! Dziękuję za odpowiedzi to bardzo pomagające w kupnie czegokolwiek!!! Widziałem te filmiki! Naprawdę robi wrażenie!!! Mam jeszcze pytanie dotyczące lamp? Jaka jest ich cena? I czy benq 500 jest to naprawdę solidny sprzęt? Czy też myśleć nad inną marką? Z góry dziękuje!!! Naprawdę sporo pomagacie ludziom!!! Dzięki :eek:k:
Lampy do w500 są dostępne i są najtańsze w tej klasie sprzętu np. http://www.nokaut.pl/oferta/lampa-do-projektora-benq-w500.html

Cena lampy przy oglądaniu filmów może nie ma dużego znaczenia ale już przy graniu w gry tak!

Jak widać lampa kosztuje poniżej 700 zł i wystarcza na 3000 h, a zatem wychodzi 0,23 zł za 1h!

Benq jest czołowym producentem projektorów obok takich firm jak Epson, Sanyo, Sony i inne. Jeżeli chodzi o projektory do kina domowego, to Benq do niedawna specjalizował się i brylował w drogich zaawansowanych projektorach DLP, modelem Benq w500 podjął rywalizację w segmencie ekonomiczych projektorów LCD z Epson i Sanyo - jak widać po tym forum skutecznie!

Jeżeli chodzi o jakość wykonania Benq w500 to byłem bardzo zaskoczony na plus po rozpakowaniu z kartonu po zakupie. Nic nie trzeszczy a plastik swoją twardością i sztywnością nasunął mi skojarzenia z oryginalnymi klockami "LEGO" z mojej młodości (;) ten kto jest przed trzydziestką, pamięta jako dzieciak schyłkowy PRL i dostał jako brzdąc kiedyś takie klocki w Pewexie za dolary wie w czym rzecz he he; aaaach stare "LEGO" ostały się do dziś gdzieś w piwnicy...). Mam wiele gadżetów elektronicznych w domu i do chwili zakupu Benq w500 moim najsolidniej i najestetyczniej wykonanym urządzeniem (w porównywalnym rozmiarze) był laptop Hewlett Packard Pavilion. Korpus Benq w500 jest naprawdę solidny!

W trakcie projekcji bardzo gustownie leciutko metalicznie połyskuje i srebrzy się napis Benq od światła odbitego przez ekran.....mniaaaaam. Naprawdę fajnie, ekstrawagancko i dekadencko to wygląda :cool: w połączeniu ze stałym ekranem na ścianie z czarnym borderem.

Paru osobom już mój zestawik prezentowałem no i się podobało :).
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
Lampy do w500 są dostępne i są najtańsze w tej klasie sprzętu np. http://www.nokaut.pl/oferta/lampa-do-projektora-benq-w500.html

Cena lampy przy oglądaniu filmów może nie ma dużego znaczenia ale już przy graniu w gry tak!

Jak widać lampa kosztuje poniżej 700 zł i wystarcza na 3000 h, a zatem wychodzi 0,23 zł za 1h!

Benq jest czołowym producentem projektorów obok takich firm jak Epson, Sanyo, Sony i inne. Jeżeli chodzi o projektory do kina domowego, to Benq do niedawna specjalizował się i brylował w drogich zaawansowanych projektorach DLP, modelem Benq w500 podjął rywalizację w segmencie ekonomiczych projektorów LCD z Epson i Sanyo - jak widać po tym forum skutecznie!

.
Których projektorów Epson i których Sanyo? Ekhem... chyba tylko ceną rynkową projektora i niską ceną lampy. Ludziska - ten projektor tak dobrze świeci, jaka jest jego cena. Nie mniej, nie więcej.

Małe post scriptum - sprzęt ma dobrą cenę, ale nie zachwycił recenzentów, a w Stanach, gdzie konkurencja jest ogromna, przeszedł zupełnie bez echa. Rozumiem, że jest tani - ok, rozumiem, że ma tanią lampę, ok, ale półka wyżej w 720p nie jest już bardzo odległa - HD65, TW-680, HC1100 nie kosztują dużo więcej. Chociaż oczywiście cena lampy do w500 jest trudna do przebicia.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Tidus1024 napisał:
Których projektorów Epson i których Sanyo? Ekhem... chyba tylko ceną rynkową projektora i niską ceną lampy. Ludziska - ten projektor tak dobrze świeci, jaka jest jego cena. Nie mniej, nie więcej.
Benq w500 jest zestawiany w konfrontacji z Epson tw680 (700) i z Sanyo z5 i bynajmniej nie ja na to wpadłem. Proszę bardzo: http://twojepc.pl/artykuly.php?id=tanie_projektory&strona=1

Jak widać recenzent co prawda zestawił Benq w500 z jakimś projektorem do prezentacji, ale zrobił to tylko w celach poglądowych aby porównać w zastosowaniach filmowych te sprzęty. Po dokładnym przeczytaniu tej recenzji, ewidentnie porównano Benq w500 do wcześniej recenzowanych Epson tw700 i Sanyo z5 i to z bardzo dobrym wynikiem dla najtańszego w tej stawce Benq!

Oczywistym jest że koncerny elektroniczne konkurują i robią to nie tylko na polu technologicznym ale również (a może i przedewszytskim z powodu globalizacji) na polu cenowym, dlatego nie uważam że zawsze cena=jakość.
Troche to Tidus zbyt uprościłeś, bo w handlu ewidentnie oddziaływuje marketing. Cena urządzenia absolutnie nie jest miarą satysfakcji z tego urządzenia.

Nie jest tak że lodówka mrozi tak dobrze, jak wysoka jest jej cena.

UPDATE: Tidus, nie bardzo widzę "półkę wyżej" dla Epsona Tw680 nad Benq w500. Możesz konkretnie wskazać na czym ta "półka wyżej" się opiera (poza niuansami mechanicznymi typu większy zoom optyczny, który może acz bie musi się przydać albo czysto marketingowym kontrastem natywnym "10000" vs. "5000" )?

W Ameryce tw700, tw680, hd65, Benq w500 i Sanyo z5 to "entry level", czyli absolutnie jeden "kocioł". Rzeczywiste różnice to: kilkadziesiąt $, marketing i niuanse mechaniczne, dlatego się z Tidusem nie zgadzam i stawiam te sprzęty na równi pod względem klasy.

I żeby było jasne, gratuluję wszystkim ich posiadaczom dobrego wyboru!
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo82 napisał:
W Ameryce tw700, tw680, hd65, Benq w500 i Sanyo z5 to "entry level", czyli absolutnie jeden "kocioł". Rzeczywiste różnice to: kilkadziesiąt $, marketing i niuanse mechaniczne, dlatego się z Tidusem nie zgadzam i stawiam te sprzęty na równi pod względem klasy.

I żeby było jasne, gratuluję wszystkim ich posiadaczom dobrego wyboru!
Mogę, oczywiście. Jest głośny, ma 4łaby kontrast w ciemnych scenach i screendoor. To jest przyzwoity projektor za tę cenę - ale jeśli ktoś może, niech dokłada do czegoś lepszego. Jeśli nie może to sprawa jest jasna.
 

Bambolo82

Banned
Tidus1024 napisał:
Mogę, oczywiście. Jest głośny, ma 4łaby kontrast w ciemnych scenach i screendoor. To jest przyzwoity projektor za tę cenę - ale jeśli ktoś może, niech dokłada do czegoś lepszego. Jeśli nie może to sprawa jest jasna.
Uważam tak: wszystkie te projektory są głośne, wszystkie mają bardzo dobry kontrast natywny (w ciemnych scenach), wszystkie mają relatywnie słaby kontrast dynamiczny (w scenach z ciemno-jasnych, nawet tw2000 jest tu relatywnie "słaby" tj. 2x "słabszy" od Benq w20000 i innych zaawansowanych DLP; świadomie daje tu cudzysłów bo to są tylko liczby i generalnie wszystkie projektory w tym aspekcie nie dają rady), wszystkie mają praktycznie niewidoczny screendoor (poza hd65 i hc1100 u których screendoor nie występuje w ogóle z racji technologicznych).

Efekt naciśnięcia guzika POWER na pilocie Epsona tw680(700), Sanyo z5, Benq w500, Mitsu HC1100, Optomy hd65 jest baaaaardzo zbliżony bo to ta sama klasa sprzętu "entry level" o tym samym przeznaczeniu: frajda niezamożnego kinomaniaka lub posiadacza konsoli do gier.

Pytanie takie: gdzie ta "wyższa półka"? Co najwyżej cenowa, ale tylko w Polsce i w "drugim świecie", gdzie marne 100$ robi różnicę. No i do tego w Polsce występuje efekt kompleksu "trzech pasków Adidasa", czyli fetyszyzowania znaczenia "marki i logo". "W "pierwszym świecie" "półki wyżej" opierają się nie tylko na prawdziwych przepaściach cenowych (USA: "entry level", "MRSP below 3000$", "MRSP above 3000$"), ale również (i głównie) na przepaściach technologicznych (rozdzielczość matrycy, optyka, generacja technologiczna matryc)

Jeżeli ktoś może to niech dokłada, ale nie na Epsona tw680 (700), a raczej już na Epsona tw2000 lub inny naprawdę klasę lepszy sprzęt. W innym wypadku ten ktoś staje się ofiarą marketingu i lokalnych polskich kompleksów "marki".

Reasumując, jeżeli ktoś ma 4000 zł na projektor, to polecam zakup Benq w500 i odłożenie 2000 zł na coś bardziej pożytecznego niż gadżet elektroniczny, którym w końcu jest projektor do kina domowego. :)

No, ale jak ktoś ma 10000zł i więcej....to już nie ja dobrze doradzę, ale Meloman69, Deimos i kilku innych na tym forum.
 
Ostatnia edycja:

wiatrak

Active member
Bez reklam
Oj Bambolo, jesteś niepoprawny!!!

:)

Zacznę od końca....

Równie dobrze można odłożyć 10 000 pln na coś pożyteczniejszego niż na gadżet, i zamiast kupować Epsona TW2000 poprzestać na W500.

Przywoływanie sytuacji na rynku w USA nie ma najmniejszego sensu, w tej chwili dla nich entry level to Epson TW1000, nawiązując do dyskusji z innego wątku tam HD i to w wersji full 1080p(i) jest teraźniejszością... ;)

Stwierdzenie że Z5 Sanyo jest głośny to kamień obrazy dla jednego z najcichszych urządzeń na rynku... Epsony SĄ cichsze od W500...

Po lekturze testów na różnych procectorreviewsach mogę stwierdzić iż W500 w ciemnych scenach gubi szczegóły i zmnienia równowagę tonalną w większym stopniu niż przywołana konkurencja. Z5 oceniany jest także jako najostrzejszy wśród konkurencji.
Co do screendoor, dla W500 zalecają 1,6 a dla konkurencji 1,4 jako minimum stosunku odległość/szerokość ekranu.

Wbrew pozorom podawany przez producentów kontrast nie jest li tylko chwytem marketingowym i kłamstwem, trzeba tylko umieć interpretować te dane. Dla kogoś kto troszkę wie co i jak oczywiste jest że np. 4000:1 dla DLP daje lepszy kontrast niż 10 000:1 dla LCD z automatyczną przesłoną, i tak samo wydaje mi się że 5000 jest słabsze od 10 000 dla urzadzeń 3LCD z przesłoną. A to dlatego że w porzypadku 3LCD różnych producentów procedura pomiarowa jest identyczna; jest to kontrast on/off. Benq W500 ma tylko jedną przesłonę, i ma dwie pozycje jej regulacji:Auto ON i Auto OFF. U konkurencji są dwie przesłony, na obiektywie i na lampie, dodatkowo regulowana jest moc lampy (Z5) albo regulowane są przesłona i moc lampy (Epson). A możliwości regulacji jest znacznie więcej, AUTO ON, AUTO OFF, AUTO ON+ograniczenie zakresu oraz regulacja ręczna, i to zarówno dla lamp jak i przesłon.
I stąd wynika przewaga droższej konkurencji nad W500 w zakresie kontrastu.
Lampa dla Epsona jest droższa, ale to nie jest taka sama żarówka jak w Benq'u. Epson ma swój patent zwany E-TORL i to też wpływa na jakość obrazu i cenę... W500 stosuje 10 bitową obróbkę koloru, a Z5 12 bitową...

Sanyo i Epson nie są droższe tylko ze względu na markę ale dlatego że występują konkretne różnice w budowie urządzeń, za którymi idzie różnica w jakości obrazu.

A skoro przywołujesz lodówki, droższa i tańsza dają w komorze zamrażalnika -20st C. Ale chyba nie uważasz że to wyczerpuje skalę różnic? Bo w takim razie powinieneś zalecać jakiś (re)prezentacyjny projek za 1700 pln zamiast W500, tu i tu będzie 100" a zaoszczędzone 600 pln będzie można przeznaczyć na coś pożyteczniejszego... ;)

Nie uważam W500 za kiepski wyrób, ale nie zgadzam się z opinią że jest równie dobry jak Sanyo lub Epson. Po prostu jest znacznie tańszy przy akceptowalnej jakości obrazu. A wyznaczenie stosunku cena/jakość to sprawa nieprosta, w zależności od tego jaką wagę przyłożysz do tych dwóch składników...

I na koniec jedna uwaga. Sam najprawdopodobniej kupię Benq'a, ale tylko ze względu na cenę. Jeśli dutków wystarczy to Z5 ew. TW680.

Ufff!!! Koniec wreszcie!

P.S.: A w ogóle to należałoby przenieść powyższą wymianę opinii na wątek Benq W500. Będzie więcej postów i Bambolo jeszcze bardziej się utwierdzi w przekonaniu o wyższości W500!!! ;) :)
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Cześć Wiatrak. Szanuje twoje opinie i pozwolę skomentować Twoje "13 tez":

1) "Równie dobrze można odłożyć 10 000 pln na coś pożyteczniejszego niż na gadżet, i zamiast kupować Epsona TW2000 poprzestać na W500"

Absolutnie nie to napisałem. Nie zrozumieliśmy się. Tw2000 jest sprzętem z innej klasy i dlatego jego cena jest uzasadniona nie tylko marketingowo. Absolutnie Tw2000 jest wart zakupu, pod warunkiem że ma się odpowiednią ilość gotówki (jest się klientem docelowym).

No, a jak się ma "tylko" 4000 zl na zakupy...to patrz poniżej.

2) "Przywoływanie sytuacji na rynku w USA nie ma najmniejszego sensu, w tej chwili dla nich entry level to Epson TW1000, nawiązując do dyskusji z innego wątku tam HD i to w wersji full 1080p(i) jest teraźniejszością..."

Epson Tw1000 nie jest projektorem "entry level" w USA. To już stara oferta. Co więcej jego już tam praktycznie nie ma w sprzedaży! Na dniach Epson go wycofa i wprowadzi zamiast niego budżetową wersję projektora FULL HD Tw2000 (prawdopodobnie z oznaczeniem TW1700). Aktualnie resztówki fabryczne Epsona Tw1000 są "upychane" w krajach "drugiego świata" m. in. w Polsce, gdzie jego cena jest strasznie zawyżona. Nie polecam zakupu tego sprzętu, zwłaszcza za 8000 zł, bo na jesień lub póznym latem kupicieza ok 4000 zł projektor full hd Epsona Tw1700.

3) "Stwierdzenie że Z5 Sanyo jest głośny to kamień obrazy dla jednego z najcichszych urządzeń na rynku... Epsony SĄ cichsze od W500..."

Każdy projektor jest głośny, bo....bo to projektor. Sanyo, Epson i Benq szumią i tyle. Choć przyznam że w opinii recenzentów Sanyo szumi ciszej.
W recenzji którą przytoczyłem wyżej na twojepc.pl za głośność dostało sie po równo Epsonowi i Benq. Mój Benq w500 absolutnie mi nie przeszkadza w oglądaniu. Szum jest bo być musi w projektorze. W trybie eco jest absolutnie do zaakceptowania. Jak kupisz Benq w500 to się przekonasz, bo z recenzji i tak się nie dowiesz jak to jest w "realu" ;).

4) "Po lekturze testów na różnych procectorreviewsach mogę stwierdzić iż W500 w ciemnych scenach gubi szczegóły i zmnienia równowagę tonalną w większym stopniu niż przywołana konkurencja. Z5 oceniany jest także jako najostrzejszy wśród konkurencji."

W menu benq w500 jest opcja Black Level. Benq w500 jest chwalony za relatywnie dobrą czerń, dlatego wystarczy przełączyć na IRE 0 i obniżyć o parę stopni jasność i voi la.... mamy detale w ciemnych partiach. Sam używam IRE 7,5 w kreskówkach i w oglądaniu sportu, bo te są z natury jasne. Po to właśnie jest, jak wy to nazywacie szumnie "kalibracja".

Potwierdzam, że Benq w500 jest również bardzo ostry na dobrym ekranie.

5) "Co do screendoor, dla W500 zalecają 1,6 a dla konkurencji 1,4 jako minimum stosunku odległość/szerokość ekranu."

Bez znaczenia. Ogladam 91" z 3 m i zupełnie zapomniałem o takim problemie. No, ale jak jakiś świr chce oglądać 100" z 1,4 m a nie akurat z 1,6 m to chyba powinien wsiąść do serca Twoją uwagę....:rolleyes:

6) "Wbrew pozorom podawany przez producentów kontrast nie jest li tylko chwytem marketingowym i kłamstwem, trzeba tylko umieć interpretować te dane. Dla kogoś kto troszkę wie co i jak oczywiste jest że np. 4000:1 dla DLP daje lepszy kontrast niż 10 000:1 dla LCD z automatyczną przesłoną, i tak samo wydaje mi się że 5000 jest słabsze od 10 000 dla urzadzeń 3LCD z przesłoną. A to dlatego że w porzypadku 3LCD różnych producentów procedura pomiarowa jest identyczna; jest to kontrast on/off. Benq W500 ma tylko jedną przesłonę, i ma dwie pozycje jej regulacji:Auto ON i Auto OFF. U konkurencji są dwie przesłony, na obiektywie i na lampie, dodatkowo regulowana jest moc lampy (Z5) albo regulowane są przesłona i moc lampy (Epson). A możliwości regulacji jest znacznie więcej, AUTO ON, AUTO OFF, AUTO ON+ograniczenie zakresu oraz regulacja ręczna, i to zarówno dla lamp jak i przesłon"

10000:1 i 5000:1 to kontrasty natywne, "w przyrodzie" takie coś nie występuje, dlatego to marketingowy bełkot. Liczy się kontrast dynamiczny, a ten dla Benq w500, Epsona tw700 i Sanyo z5 wynosi poniżej 200:1, dla Epsona tw2000 268:1, a dla benq w20000 powyżej 500:1.
Na ten temat polecam ten artykuł (niestety w języku angielskim): http://www.projectorcentral.com/contrast_ratios.htm

Faktycznie Epson posiada technologię "przygaszania" lampy a Sanyo ma drugą przysłonę ("dualiris"). Tyle teorii, bo żaden recenzent, czy to polski czy zagraniczny nie rozwinął tego tematu w praktyce i nie napisał że Benq w500 ma gorszy kontrast. Z jakiegoś powodu Benq w500 nie ma drugiej przysłony, a przypominam że w chronologii rynkowej ukazał się najpóźniej, dlatego inżynierowie Benq wyciągnęli jakieś wnioski i zrobili jak zrobili. W każdym razie mieli Oni jeden cel: wyrąbać kawałek rynku taniego LCD do kina dla Benq. No i chyba im się udało, z korzyścią dla klientów :)

Mam wrażenie, że Ty i ja nie jesteśmy w tym temacie zbyt mocni, no bo nie jesteśmy inżynierami-specami.

7) "Lampa dla Epsona jest droższa, ale to nie jest taka sama żarówka jak w Benq'u. Epson ma swój patent zwany E-TORL i to też wpływa na jakość obrazu i cenę... "

"E-Torl" to bełkot marketingowy, i chyba nikt nie potrafi tego rozwinąć. Ładna nazwa do której firma ma jak najbardziej prawo. Lampa to lampa. Świeci i tyle. Istotne jednak ile godzin i za ile $$$.
Nie wierzysz chyba, że inżynierowie Epsona dokonali jakiegoś Newton'owskiego przełomu z zakresu fali elektromagnetycznej, którą jest światło widzialne. Na Youtube śledziłem filmiki z amerykańskich targów A/V i kierowniczka stoiska Epson pochwaliła lampę E-torl za wytrzymałość i obiecała na nią 3,5 gwarancję w USA. I tyle świat się dowiedział o E-torl....

8 ) "W500 stosuje 10 bitową obróbkę koloru, a Z5 12 bitową..."

No, a recenzenci rozpływają się w zachwycie nad kolorami Eposna tw700 który też daje "tylko" 10bit. No i sam widzisz, że to bełkot marketingowy...

Kupisz Benq w500, będziesz zachwycony z kolorów (o ile kupisz albo umiejętnie zrobisz ekran i zaciemnisz pokój).

9) "Sanyo i Epson nie są droższe tylko ze względu na markę ale dlatego że występują konkretne różnice w budowie urządzeń, za którymi idzie różnica w jakości obrazu"

Konkretne? Jakie? gdzie to wyczytałeś? Przyznam, jednak że na mnie Sanyo z5 robi generalnie najlepsze wrażenie pod względem mechanicznym. Ale jaki to ma wpływ na obraz, tego bym nie ryzykował się tak jednoznacznie stwierdzić.

10) "A skoro przywołujesz lodówki, droższa i tańsza dają w komorze zamrażalnika -20st C. Ale chyba nie uważasz że to wyczerpuje skalę różnic? Bo w takim razie powinieneś zalecać jakiś (re)prezentacyjny projek za 1700 pln zamiast W500, tu i tu będzie 100" a zaoszczędzone 600 pln będzie można przeznaczyć na coś pożyteczniejszego..."

Nie zrozumieliśmy się. 0/10 na moj drogi Watson'nie...

11) "Nie uważam W500 za kiepski wyrób, ale nie zgadzam się z opinią że jest równie dobry jak Sanyo lub Epson. Po prostu jest znacznie tańszy przy akceptowalnej jakości obrazu. A wyznaczenie stosunku cena/jakość to sprawa nieprosta, w zależności od tego jaką wagę przyłożysz do tych dwóch składników..."

W tym właśnie leży sedno. Czyżbym jednak Ciebie powoli przekonywał?
Yes, yes, yes....:krol:

12) "I na koniec jedna uwaga. Sam najprawdopodobniej kupię Benq'a, ale tylko za względu na cenę. Jeśli dutków wystarczy to Z5 ew. TW680"

No i zrobiłbyś błąd. Tak już bywa że pazerny lub niecierpliwy 2 razy traci. "Dorzuciłbyś" szmalcu, wydałbyś 3500-4000 zł za sprzęt z "trzema paskami", który jednak wkrótce powoli zejdzie z ofert. Stanie się to najprawdopodobniej późnym latem albo jesienią tego roku, kiedy to Sanyo, Epson i Benq dostarczą projektory full hd w cenie ok 1500$ ( w Polsce będzie pewnie za 4000-5000 zł). W tej chwili tw680(700)m i Sanyo z5 są już mocno przecenione w USA i Niemczech. To już końcówka fabryczna schodzi. Szkoda by było wtedy Ciebie.

13) "A w ogóle to należałoby przenieść powyższą wymianę opinii na wątek Benq W500. Będzie więcej postów i Bambolo jeszcze bardziej się utwierdzi w przekonaniu o wyższości W500!!!"

Masz rację jeżeli chodzi o umiejscowienie tej dyskusji. Najlepiej byłoby ją przenieść do wątku W500. Tyle że ja wcale nie piszę o wyższości Bena w500!!!!! Polecam ten projektor z różnych względów (cena, jakość, satysfakcja, adaptowalność i sytuacja marketingowa na chwilę przed upowszechnieniem Full HD), ale to nie to samo co upieranie się się przy wyższości sprzętu! Po prostu, w chwili obecnej, jeżeli nie stać ciebie na wydatek rzędu 10000 zł za rzeczywiście klasę lepszy sprzęt, to warto wybrać akurat najtańszą dobrą opcję, czyli Benq w500.
 
Ostatnia edycja:
Do góry