Prośba o radę

Ultro

New member
Witam serdecznie. Mam ochotę zakupić projektor (lcd chyba benq 500) mam pomieszczenie 6 na 4,5 m i mam parę pytań
1. jest to poddasze i nie wiem jak zochowywał się będzie projektor w takim pomieszczeniu (nachylone kąty ścian) oczywiście biorę opod uwagę ekran.
2. jaki będzie obraz z DVD (onkyo 405) na 100 calach przy odległości 4-5 m ?
3. jak to jest z obrazem w projektorach i rozdzielczością (im większy tym gorszy obraz?)

PS dodałem zdjęcia żeby zobrazować to pomieszczenie, na plus poddasza dodałbym małe, cztery okna dachowe które można szybko i bezboleśnie zasłonić:)
 

Attachments

  • DSCF2597.JPG
    DSCF2597.JPG
    24,5 KB · Wyś: 1104
  • 1.JPG
    1.JPG
    25,1 KB · Wyś: 612

paprykarz18

New member
Ultro napisał:
Witam serdecznie. Mam ochotę zakupić projektor (lcd chyba benq 500) mam pomieszczenie 6 na 4,5 m i mam parę pytań
1. jest to poddasze i nie wiem jak zochowywał się będzie projektor w takim pomieszczeniu (nachylone kąty ścian) oczywiście biorę opod uwagę ekran.
2. jaki będzie obraz z DVD (onkyo 405) na 100 calach przy odległości 4-5 m ?
3. jak to jest z obrazem w projektorach i rozdzielczością (im większy tym gorszy obraz?)

PS dodałem zdjęcia żeby zobrazować to pomieszczenie, na plus poddasza dodałbym małe, cztery okna dachowe które można szybko i bezboleśnie zasłonić:)

Ja do skośnego sufitu przyczepiłbym zwijany do kasety ekran. Ekran by sobie zwisał, a obraz byłby prostopadły do podłogi. Już problem skośnych ścian i sufitów odpada.

Czym większy ekran tym większą powierzchnię musi oświetlić ta sama lampa. Przez to spada kontrast, jasność itd.
Obraz z DVD będzie wyglądać dobrze. Projektor BenQ W500 ma tam w środku HQV, które skaluje wpuszczane video do 720p. Dzięki temu nawet DivX-y da się oglądać (wiem, bo mam ten projektor).

O nic się nie martw. Kup projektor, oblicz w jakiej odległości od ekranu będziesz siedzieć, kup odpowiedniej wielkości ekran - 100" dla 4,5-5m od ekranu będzie dobre - i oglądaj podniecając się jakością obrazu :)
 

Bambolo82

Banned
Witaj, Ultro!

Ja używam Benq w500 (nawiasem polecam ten sprzęt, zwłaszcza za 2300 zł) na poddaszu mojego "bliźniaka".

Odpowiedż na pytanie pierwsze:

Oglądałem zdjęcia Twojego pomieszczenia i ja mam trochę lepiej. U mnie skosy są, ale wysoko i mam na tyle prostych ścian, że zamontowałem półramowy ekran stały na ścianie. Myślę, że możesz tylko zamontować ekran zwijany w kasetę na jakiś hakach, bo praktycznie masz same skosy i trudno coś innego wykombinować. Dobrze że masz tam wiele metrów powierzchni do wykorzystania (rozumiem że będziesz puszczał projekcję wzdłuż pomieszczenia).

Szkoda że masz tam szpitalne białe ściany, które będą odbijać dużo światła z ekranu co pogorszy projekcję, dlatego powinieneś przemalować je matową farbą na jakiś kolor. Coś tym będziesz musiał jednak zrobić!

Odpowiedź na pytanie drugie:

Obraz 100" z dvd będzie OK z 4-5 m. Polecam Ci jednak inne źródła: bluray, hdvd i przede wszystkim darmową matroskę z komputera :grin: z uwagi na lepszą jakość. Benq w500 tak ładnie świeci, że aż prosi się o filmy HD a nie tylko DVD. Najpierw jednak kup projektor i pobaw się wielkością obrazu na ścianie by zorientować się jaka wielkość obrazu i z jakiej odległości Ci najbardziej odpowiada. Ja oglądam 92" z 3.70 m i większy obraz powoduje bóle szyi i oczu przy oglądaniu czegoś dłuższego od dobranocki. Nie bądź zbyt pazerny na te cale obrazu bo łatwo przesadzić, zwłaszcza u ciebie z tymi skosami w pokoju i białymi ścianami (krawędzie ekranu nie powinny być zbyt blisko ścian bo zrobi się u Ciebie "kalejdoskop").

Odpowiedź na pytanie trzecie:

Benq w500 jest projektorem HDready, co oznacza iż wyświetla natywną rozdzielczość 1280x720 pikseli (720p). Filmy blueray, hddvd lub matroska wyświetlane są u mnie na 90" i oglądane z odległości 3.70 m od ekranu wyglądają po prostu bosko!

Benq w500 jest przy tym projektorem w technologii LCD, przez co z małej odległości i przy bardzo dużym ekranie (np. gdybyś oglądał 100" z odległości 2 m) można dostrzec siatkę pikseli (tzw. screendoor). W przypadku Benq w500 i obrazu 92" oglądanego z 3.70 m osobiście absolutnie nie dostrzegam takiej niedoskonałości obrazu i praktycznie zapomniałem że mam projektor LCD a nie DLP.

Droższy sprzęt potrafi wyświetlić jeszcze lepszą rozdzielczość tzw. FullHD czyli rozdzielczość 1920x1080 pikseli.

Udanych zakupów i miłego oglądania. :)
 
Ostatnia edycja:

Ultro

New member
Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Ściany są żółte , ale to wiele nie zmienia, w każdym razie i tak szykuje się malowanie także ten problem powinien zostać rozwiązany. Obecnie posiadam sony KDF 50 cali, też projekcyjno 3-lcd z którego jestem bardzo zadowolony, dlatego pytam się o te cale żeby odczuć różnicę przy odtważaniu :). Jeszcze raz dziękuję za pomoc i pozdrawiam serdecznie.
 

Bambolo82

Banned
Ultro, na zdjęciu widać że masz jakieś fajne kolumienki audio. Co to za sprzęt? I ile coś takiego kosztuje?

Interesuję się bo wkrótce zabiorę się za uzupełnienie mojego kina o jakieś nie za drogie audio.
 

Ultro

New member
heh, niestety te kolumny to najsłabsze ogniwo tego zestawu :D. Są to M-audio HT 800, grają całkiem fajnie pomimo niezbyt dobrej opini. Kupiłem w miarę dobre kable i na razie jest ok (chociaż strasznie ostro grają górą) ale planuję zmianę. Takie kolumienki to wydatek ok 1000-1200 zł za nowe, a na allegro pewnie dużo taniej :) ( ja kupiełm w zestawie z ampli i dvd)
 

Ultro

New member
witam ponownie, miał może ktoś styczność z Panasonic PT-AE700, cena 1700 uzywka (niby 200 godz ) poradcie...
 

tomek67

New member
Ultro napisał:
witam ponownie, miał może ktoś styczność z Panasonic PT-AE700, cena 1700 uzywka (niby 200 godz ) poradcie...
To był dobry projektor tylko to jest model sprzed kilku ładnych lat.
Potem był bodajże AE900,AX100 i od ponad pół rok roku jest AX200.
Nie jesteś w stanie stwierdzić ile on ma tak naprawdę przebiegu
(w każdym projektorze można resetować lampę).
Obecnie nowy Benq W500 kosztuje poniżej 2300,
moim zdaniem nie warto kupować kilkuletniego projektora
bez gwarancji w dodatku z niezbyt ciekawą ceną.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Bambolo82 słusznie napisał o szpitalnych ścianach; problemem są także skosy blisko ekranu, to spowoduje spotęgowanie odbić światła od nachylonych ścian... Ciekawe czy ktoś już próbował zainstalować zasłony na ścianach, zamiast malowania na "ciemno". I z jakim efektem?
Ale za to taki kształt pomieszczenia jest korzystniejszy z punktu widzenia akustyki... :)
W "BENQ W500 projector_manual_3771.pdf" stoi napisane że dla 100 cali odległość projektor-ekran zawiera się w granicach 3,3...3,9 m. Dla 5m odległości ekran miałby od 130 do 150 cali, dla Benq'a chyba już za dużo?
Chyba że Ultro miał na myśli 4...5 m odległości widza od ekranu, a nie projektora...
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
wiatrak napisał:
Bambolo82 słusznie napisał o szpitalnych ścianach; problemem są także skosy blisko ekranu, to spowoduje spotęgowanie odbić światła od nachylonych ścian... Ciekawe czy ktoś już próbował zainstalować zasłony na ścianach, zamiast malowania na "ciemno". I z jakim efektem?
Ale za to taki kształt pomieszczenia jest korzystniejszy z punktu widzenia akustyki... :)
W "BENQ W500 projector_manual_3771.pdf" stoi napisane że dla 100 cali odległość projektor-ekran zawiera się w granicach 3,3...3,9 m. Dla 5m odległości ekran miałby od 130 do 150 cali, dla Benq'a chyba już za dużo?
Chyba że Ultro miał na myśli 4...5 m odległości widza od ekranu, a nie projektora...
Skorzystaj z projektora projekcji Benq tutaj: http://benq.pl/projectioncalculator/benq_calculator_fs.html

Dla rozeznania, wiedz iż u mnie projektor jest oddalony o ok. 3.50 m od ekranu i z takiej odległości Benq w500 i jego zoom optyczny pozwalają Mi na uzyskanie obrazu 16:9 o przekątnej od 87" do ok 106". Oglądam na 91" z kanapy oddalonej od ekranu o ok 3 m.

Myślę że Benq poradzi sobie ze 130", bo u mnie na 106" mam ciągle duży zapas mocy (oczywiście w bardzo dobrze zaciemnionym pomieszczeniu bez szpitalnych ścian). Kwestia doboru trybu i pobawienia się ustawieniami.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
wiatrak napisał:
Bambolo82 słusznie napisał o szpitalnych ścianach; problemem są także skosy blisko ekranu, to spowoduje spotęgowanie odbić światła od nachylonych ścian... Ciekawe czy ktoś już próbował zainstalować zasłony na ścianach, zamiast malowania na "ciemno". I z jakim efektem?
Szary ekran konkretnie Projecta HC bardzo mi zmniejszył odbicia od ścian.
(mam białe ściany).
Osobiście nawet wolę obraz na ekranie szarym niż matt white,
ale chyba to kwestia gustu.
Jak ktoś nie widział to powinien przetestować o ile jest możliwość.
 

lobo77

Member
Mam podobny kolor ścian i ekran matt white nie do końca mi pasuje myślę że HC bardziej byłby odpowiedni,po prostu za dużo światła się odbija i przy jasnych scenach to będziesz miał tak widno,że książkę bedziesz mógł czytać z 3,4 metrów jakość obrazu na 100 calach bedzie bdb.
 
Do góry