Epson tw680

maryce

New member
Ostatnio przymierzam się do zakupu projektora Epson tw680. Niestety nie mam możliwości obejrzenia go przed zakupem, byłbym ogromnie wdzęczny gdyby ktoś odpowiedział na poniższe pytania :)
  1. Jak ma się obraz z tego projektora (ogólnie projektorów w tej klasie) do telewizorów LCD? Telewizor który mam ma obraz... marny (sony bravia 40', kupiony z rok temu, modelu niestety nie znam). Telewizor, przy oglądaniu meczy wyraźnie smuży, cienie, są kiepsko widoczne, kolory określiłbym jako 'cukierkowe'. Obraz HD (720) jest ostry, ale właśnie te wady... Obraz z tego telewizora raczej nie odstaje od uzyskiwanych w innych modelach (no cóż, jest to pewnie wszędzie prosta matryca LCD TN)
  2. Lens-shift - projektor mam zamiar postawić na pólce pod sufitem. Rozumiem że jak lens-shift przesunę w dół, 'tracę' w jakimś tam stopniu możliwość przesunięcia go w poziomie?
  3. Wg specyfikacji głębokość projektora to 310mm. Na zdjęciach obiektyw sporo wystaje - dobrze myślę że ta głębokość to głebokość mierzona z obiektywem a nie samego 'body'? Muszę to wiedzieć bo nie wiem czy zmieści się na półce. Idealnie jakby ktoś był tak dobry i zmierzył głebokość samego 'body' :)
  4. W trybie econo spada rozumiem jasność - zupełnie subiektywnie w jakim mniej więcej stopniu?
Z góry dziękuję za pomoc.
 

lobo77

Member
Jeżeli chodzi o cukierkowate kolory z tv to może jest kwestia właściwej kalibracji myslę że masz fabryczne ustawienia a te są jakie są tedy też trudno porównać jakość obrazu z tw680 do twojego tv.Pamiętaj że przy projektorze bezwzględnie musisz zachować pewne wymagania typu zaciemnienie pomieszczenia, jak najciemniejszy wystrój wnętrza,właściwy dobór ekranu do twoich warunków.Ja na ten przykład tak myślę że mam za jasny ekran w stosunku do jasnego koloru ścian i sufitu przy jasnych scenach to gazetę można czytać mam ekran matt white G=1 a myslę że powinien być HC ale to bym musiał sprawdzić.Cienie i smuzenia to nie wiem lens sziftem nie przejmuj się w tw 680 ma on wg mnie szeroki ba bardzo szeroki zakres na pewno go wystarczy ale na półce pod sufitem? raczej chodzi ci o uchwyt sufitowy generalnie jezeli proj. będzie świecił na wprost ekranu to spoko bez obaw obraz wyregulujesz tak jak ci się spodoba.30,5 bez obiektywu 32,5 z obiektywem mierzę będąc pod wpływem więc mogłem się nieco pomylić acz kolwiek nie sądzę żebym aż tak bardzo się pomylił miarę wykonałem specjalnie na twoją prośbę o prawie 1.30. W trybie eco nic nie spada przynajmniej w ciemnym pomieszczeniu w jasnym ustawienia typu living room mogą być uzyteczne ale kolory są przejaskrawione ,nienaturalne. Theater black 1 to najbardziej odpowiednie ustawienie dla tego modelu ale jest to moja subiektywna ocena,Kolory są wtedy wg. mnie najbardziej neutrealne, nasycone ale nie przejaskrawione więcej na ten temat znajdziesz na forum ,tw700 to niemalże identyczny sprzęt także na jego temat też poczytaj.Podkreślam, dobre zaciemnienie to podstawa,Na temat Tw 700 znajdziesz co nieco na stronie Audio Video Jest tam do pobrania test tego proja za 2,50 zł warto poczytać Pobaw się z ustawieniami twojego tv może uda ci się więcej z niego wycisnąć są specjalne urz. do kalibracji tv. i proj. chyba Spyder takie urz. się nazywa tomek67 coś na ten temat pisał chyba nawet ma takowe.
 

maryce

New member
Dzięki wielkie za odpowiedź :)

Co do regulacji telewizora, to już niewiele da się zrobić - wszystkie ustawienia przetestowane. W domu mam jeszcze monitor komputerory LCD z matrycą PVA, i do niego m.in. porównuję obraz z telewizora. Na monitorze wszystko wygląda praktycznie jak na telewizorze CRT.
Różnica między matrycami LCD TN a LCD PVA jest jednak kolosalna.
 

tomek67

New member
1.Smużenia nie zauważyłem. Jeśli chodzi o kolory to masz kilka trybów.Można też się pobawić ustawieniami. Można uzyskać naprawdę dość neutralny obraz.
2.Dokładnie tak. To jest moim zdaniem duża wada Lens-shiftu.
Po prostu praktycznie ma to o wiele mniejszy zakres jak w reklamie.
3.Głębokość body wyszła mi 310 mm, z obiektywem około 325.
4.Zawsze używam trybów eco. Epson i tak wtedy jest naprawdę jasny.
Nawet przy szerokości ekranu 210 cm ma jeszcze zapas mocy.
Na większym ekranie nie oglądam bo mam za małe pomieszczenie.
 

tomek67

New member
maryce napisał:
Co do regulacji telewizora, to już niewiele da się zrobić - wszystkie ustawienia przetestowane. W domu mam jeszcze monitor komputerory LCD z matrycą PVA, i do niego m.in. porównuję obraz z telewizora. Na monitorze wszystko wygląda praktycznie jak na telewizorze CRT.
Różnica między matrycami LCD TN a LCD PVA jest jednak kolosalna.
Nie mam TV LCD.
Myślałem, że stosuje się w nich PVA.
Szkoda, ze tak nie jest.
Siostra ma Philipsa HD Ready.
Wydaje mi się, że kolory na projektorze są o oczko lepsze.
Monitora PVA niestety nie mam, nie mam porównania.
Jakie masz ustawienia w tym Sony ??
Tzn. czy jest coś w stylu Offset/Gain RGB (lub janoś/kontrast RGB)??
Czy jest też Tint/Hue saturation dla RGBCMY ??
Jakby jeszcze można było ustawić ręcznie gamma to już byłby komplet.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Maryce, ja nie mam Epsona tw-680 ale mam Benq w500.

Nie będę Ci truł na temat porównania obu tych projektorów, bo oba są bardzo fajne, porównywalne i będziesz zachwycony z Epsona tw-680.

Chciałem tylko nawiązać do twojego pytania nr 4 na temat jasności obrazu w trybie Eco. I tu mam generalną uwagę: ZAPOMNIJ O OGLĄDANIU PROJEKTORA BEZ ZACIEMNIENIA. ILOŚĆ LUMENÓW NIE MA TU JAKIEGOKOLWIEK ZNACZENIA!!! BEZ ZACIEMNIENIA, CHOĆBY PROJEKTOR MIAŁ 2000 LUMENÓW, OTRZYMASZ TYLKO SZARO-BURĄ PLAMĘ, A NIE KINOWY OBRAZ.

A poza powyższą radą ogólną, tryb eco na dobrym ekranie i przy solidnym zaciemnieniu (polecam rolety podgumowane, sam takie mam i mogę oglądać choćby w południe) wypali ci oczy jasnym światłem, dlatego w ogóle nie masz się czym w tej kwestii przejmować, o ile zapewnisz zaciemnienie rzecz jasna.

Udanych zakupów i oglądania.
 

maryce

New member
tomek67 napisał:
Jakie masz ustawienia w tym Sony ??
Tzn. czy jest coś w stylu Offset/Gain RGB (lub janoś/kontrast RGB)??
Czy jest też Tint/Hue saturation dla RGBCMY ??
Jakby jeszcze można było ustawić ręcznie gamma to już byłby komplet.

Nic takiego niestety tam nie ma.
Jest standard, czyli jasność, kontrast, ostrość, redukcja zakłóceń, dwa tryby kolorów (naturalny/zimny) i tyle.
 

tomek67

New member
maryce napisał:
Nic takiego niestety tam nie ma.
Jest standard, czyli jasność, kontrast, ostrość, redukcja zakłóceń, dwa tryby kolorów (naturalny/zimny) i tyle.
Szkoda.
W Epsonie masz temperaturę bieli.
Możesz też odzielnie regulować neutralność bieli i szarości
(żeby nie miały domieszek innych kolorów).
Możesz też regulować odcień.
Pozwala to uzyskać "czysty" kolor żółty, magentę itp.
Niestety w Epsonie TW-680 i TW 700 jeśli ustawiasz te szarości
to nie możesz indywidualnie regulować odcienia dla każdego koloru.
Masz wtedy tylko jedną regulację Tint.
W grunice rzeczy i tak daje to dobre wyniki.
Jeśli masz dobre oko lub kolorymetr to możesz sobie sporo
dopasować do swoich upodobań.
 
Do góry