24hz na PC

dread

New member
Bez reklam
Jak wiadomo filmy na krazkach blu-ray i hd-dvd nagrane sa z predkoscia 24 klatek na sekunde. Ogladanie tak nagranego filmu przy odswiezaniu 50hz czy 60hz powoduje brak plynnosci (tzw. juddering) szczegolnie zauwazalny przy jednostajnych ruchach kamery.
Nowsze plazmy/lcd/projektory z reguly nie maja juz z tym problemu i po rozpoznaniu zrodla jako 24fps ustawiaja odswiezanie na 48hz, 72hz czy 96hz (wielokrotnosc 24) w zaleznosci od danego modelu.

Tyle teorii... TW2000 tez bez problemu sobie radzi z 24fps, tyle, ze na PC mam z tym male jazdy.
Po ustawieniu odswiezania 24hz na PC, w projektorze uaktywnia sie opcja 2:2 pulldown. Po jej wlaczeniu z tego co sie orientuje TW2000 wypuszcza sygnal przy odswiezaniu 48hz. Widac wyrazna poprawe plynnosci obrazu podczas ogladania filmu 24fps, mam tylko jeden maly problem - po wlaczeniu 2:2 pulldown obraz rozjezdza sie z dzwiekiem. Juz na samym poczatku filmu roznica miedzy dzwiekiem a obrazem wynosi 600-700ms, i w czasie trwania filmu powieksza sie stopniowo. W ac3filter jest opcja do synchronizacji audio/video, ale tak jak pisalem, ta roznica przesuniecia stopniowo sie powieksza wiec praktycznie co ~10min trzeba byloby pauzowac film i wprowadzac poprawki co oczywiscie nie ma najmniejszego sensu.

Moze ktos mial podobny problem i sobie z nim poradzil ? :)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
dread napisał:
Jak wiadomo filmy na krazkach blu-ray i hd-dvd nagrane sa z predkoscia 24 klatek na sekunde. Ogladanie tak nagranego filmu przy odswiezaniu 50hz czy 60hz powoduje brak plynnosci (tzw. juddering) szczegolnie zauwazalny przy jednostajnych ruchach kamery.
Nowsze plazmy/lcd/projektory z reguly nie maja juz z tym problemu i po rozpoznaniu zrodla jako 24fps ustawiaja odswiezanie na 48hz, 72hz czy 96hz (wielokrotnosc 24) w zaleznosci od danego modelu.

Tyle teorii... TW2000 tez bez problemu sobie radzi z 24fps, tyle, ze na PC mam z tym male jazdy.
Po ustawieniu odswiezania 24hz na PC, w projektorze uaktywnia sie opcja 2:2 pulldown. Po jej wlaczeniu z tego co sie orientuje TW2000 wypuszcza sygnal przy odswiezaniu 48hz. Widac wyrazna poprawe plynnosci obrazu podczas ogladania filmu 24fps, mam tylko jeden maly problem - po wlaczeniu 2:2 pulldown obraz rozjezdza sie z dzwiekiem. Juz na samym poczatku filmu roznica miedzy dzwiekiem a obrazem wynosi 600-700ms, i w czasie trwania filmu powieksza sie stopniowo. W ac3filter jest opcja do synchronizacji audio/video, ale tak jak pisalem, ta roznica przesuniecia stopniowo sie powieksza wiec praktycznie co ~10min trzeba byloby pauzowac film i wprowadzac poprawki co oczywiscie nie ma najmniejszego sensu.

Moze ktos mial podobny problem i sobie z nim poradzil ? :)
Taki dobry projektor i brak odtwarzarki Blu-ray? :p

Rzuć okiem tutaj, może jest jakieś info http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=940972&highlight=24fps+htpc
 
Ostatnia edycja:

dread

New member
Bez reklam
Na wszystko przyjdzie czas :)
Porownywalem ten sam material puszczony z PS3 i z PC (grafika to 8800gt po hdmi-dvi) na stopklatce i poza minimalnymi roznicami w odwzorowaniu kolorow (ciezko powiedziec ktory lepszy... kwestia gustu) innych roznic nie zauwazylem. Ostrosc obrazu w kazdym razie identyczna...

Ale na odtwarzacz blu-ray tak czy siak przyjdzie czas... glownie dla dzwieku, ale to dopiero jak wymienie amplituner z dekoderami hd.
 

ludwickik

Member
U mnie też jest problermatycznie jak ustawie na 24hz.

Duzo filmów wydaje się byś płynniejsza na 24 HZ w stosunku do 60Hz.(różnica jest jednak subtelna).

Niemniej przy odświeżaniu sa poważne kłopoty przy następujących materiałach:
* Częśc filmów (10%) rozsynchronizowuje się obraz z dźwiękiem (przy 60HZ wszystko jest OK)
* Filmy z domowej kamery mają rozsynchronizowany dźwięk (przy 60HZ wszystko jest OK)
* Filmy DVD bardzo nieprzyjemnie skacza co kilka sekund. (przy 60HZ wszystko jest OK)

Tak więc doszedłem do wniosku że 60Hz jest najmniej problemowym odświeżaniem przy moim setupie i do moich zastosowań i raczej takiego odświeżania używam.
 

dread

New member
Bez reklam
DVD to 25 (PAL) lub 30 klatek (NTSC) wiec tutaj 24hz zrobi wiecej szkod niz pozytku.

Chyba juz wiem co u mnie powodowalo brak synchronizacji...
Dotychczas ustawialem format obrazu (1080p24) poprzez panel sterowania nvidii - efekt tak jak pisalem, plynniejszy obraz w porownaniu do 60hz + brak synchronizacji obrazu z dzwiekiem. Projektor podaje czestotliwosc wejsciowa jako 23.90.

Zmieniajac czestotliwosc na 24hz poprzez ustawienia ekranu -> zaawansowane -> monitor, powoduje u mnie brak problemow z synchronizacja (projektor wtedy podaje 24.00), ale z kolei plynnosc obrazu jakby taka sama jak przy 60hz :roll:

No nic - w przyszly weekend bede dalej walczyl :)
 
Do góry