Zakup Epsona TW-700 w Niemczech a gwarancja

anderian

New member
Patrząc po cenach to opłaca się aktualnie ściągnąć tw-700 i ekran z Niemiec (cena projektora to 730euro) .

Tylko pytanie jak wyglądają naprawy gwarancyjne sprzętu kupionego nie w naszym kraju - chodzi oczywiście o epsona ?

Oraz czy będę mógł odliczyć ich VAT jeśli kupuje projektor na firmę ?
 

Bambolo82

Banned
W europejskim prawie konsumenckim istnieje coś takiego jak tzw. europejska gwarancja.

Dowiedz sie w Niemczech, czy gwarancja będzie sklepowa czy też producencka (Epsonowska). Jeżeli gwarancji udzieli producent (Epson), a nie handlarz to jest szansa!

Jak juz w Niemczech potwierdzisz ze gwarancja jest producencka, to zadzwoń do Epson Polska i upewnij się już na 100% czy będą ją honorować (raczej powinni).

A jeżeli chodzi o VAT to oczywiście możesz. Otrzymasz od niemieckiego podatnika VAT (sprzedawcy) fakturę VAT 0%, ale zaraz po otrzymaniu zakupu wystawisz fakturę wewnętrzna na 22% i ujmiesz projektor zarówno po stronie zakupów oraz sprzedaży (oczywiście pod warunkiem że sam jesteś zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT oraz dodatkowo zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych w chwili wystawienia faktury przez niemieckiego VAT-owca). Tak się składa że jestem prawnikiem z wykształcenia a pracuję w Skarbowości i akurat w tej specjalności.

Żeby Niemiec zgodził się wystawić fakturę VAT 0% ty i on musicie być zidentyfikowani na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Pewnie poprosi o dokument lub sprawdzi twój NIP na stronie internetowej.

Z pytaniami i rejestracją udaj się do swojego urzędu skarbowego.

Rada podatkowca dla podatnika: nie przesadzaj z zakupami na firmę bo jak będziesz chciał ja zamknąć to remanent ciebie zniszczy finansowo (wierz mi na słowo, tak się często zdarza w mojej praktyce, żal na to patrzeć).

PS. Jak zrobie już uprawnienia doradcy podatkowego to polecam siebie na przyszłość twojej firmie:grin:. Ta porada GRATIS!
 
Ostatnia edycja:

anderian

New member
dzięki za wyczerpujące informację

chodzi o nip europejski czyli PL ?

jeszcze pytanie typowo skarbowe ;)

jak wygląda wstrzymanie działalności ??
czy trzeba remanent robić ? i oddawać VAT ?
 

Bambolo82

Banned
Tak, dokładnie chodzi o przedrostek PL przed nr NIP (wymagane uprzednie zgłoszenie identyfikacyjne w Urzędzie Skarbowym i zaświadczenie).

W polskim prawie nie ma czegoś takiego jak zawieszenie działalności. Przedsiębiorcy bardzo by chcieli, prace legislacyjne niby tam trwają (Poseł Palikot i jego "Komisja Przyjazne Państwo"), ale na razie jest to niemożliwe.

Tak. Co do zasady VAT trzeba zwrócić jeżeli zostaniesz z towarem "na stanie" przy zamykaniu działalności. Jak zamykasz dobrze się wcześniej umiejętnie "wyprzedać".

Zasady remanentu i zwrotu VAT regulują przepisy, które jakby co wyłoży ci ksiegowy.
 
Ostatnia edycja:

.:Marcin:.

New member
Czy ktoś w końcu kontaktował się w jakiś sposób z Epsonem Polska aby to potwierdzić? Czy jest honorowana w Polsce gwarancja z Unii? :hmm:

Wątek troszkę uciekł od tematu a dobrze by było to do końca wyjaśnić.
 

.:Marcin:.

New member
Ja wysłałem maila

Taką otrzymałem odpowiedź

"Warunki sa takie same dla wszystkich kraji unii europejskiej + prawo kazdego kraju.
Nie moge stwierdzic czy prawo niemieckie lub innych kraji, nie ma specjalnych pragrafow.

W Polsce bedzie mial Pan gwarancje na ten produkt."
 
Do góry