Epson TW1000 - trochę kina dla każdego - TEST projektora

steeze

steeze
Pomagam
VIP
tw1000-obud.jpg

Projektory kina domowego cały czas nie są w Polsce tak popularne jak w innych krajach. Nie wiem czy nie powinienem użyć słowa niedoceniane... W każdym bądź razie są producenci, którzy potrafią zrobić kawał dobrej roboty.

tw1000-tyl1.jpg

Rywalizacja na rynku projektorów nie przebiega tak hucznie jak w przypadku plazm czy LCD, ale tu także pojawiają się nowe modele z coraz to lepszymi parametrami i właściwościami. Czy parametry przekładają się na jakość? Mam nadzieję, że na przestrzeni jakiegoś kawałka czasu będziemy w stanie jednoznacznie udzielić odpowiedzi na to pytanie. Jeśli ktoś już wie, która technologia wśród projektorów jest dla niego i wybrał LCD to nie powinien przejść obojętnie obok marki EPSON.

tw1000-tyl.jpg

Tym razem, pozwoliłem sobie na mały zabieg. Jako, że z ekranami PDP i LCD mam styczność na co dzień i wiem, że porównywanie kontrastu w różnych telewizorach ma taki sam sens, jak porównywanie zużycia paliwa w samochodach z silnikami o różnej pojemności, to by upewnić się, czy tak jest z projektorami pozwoliłem sobie porównać EPSON TW1000 z projektorem niższej klasy marki, która jest znana i ceniona na rynku. Zaznaczę, że podłączałem projektor owej marki z przekonaniem, że zostanie pożarty.


tw1000-zew.jpg

Pierwsze, co w epsonie robi pozytywne wrażenie jak na technologię LCD to czerń. Nie jest to odwzorowanie jak w projektorach DLP, ale przyznam, że w porównaniu z drugim projektorem, który jest w niewiele niższej klasie cenowej, jest to bardzo przyzwoity poziom. Żeby było jaśniej to, drugi projektor wyglądał jak lcd pewnej koreańskiej firmy, oglądany pod kątem 90 stopni a epson jak… dobry ekran typu nec multeos.

tw1000-3.jpg

Zwolennikom koreańskich marek i innych cukierkowych obrazów, oraz miłośnikom chłodnego odcienia barw od razu mówię, że epson raczej nie przypadnie im do gustu.

TW1000 jest bardziej dla tych, którzy cenią sobie naturalność kolorów. Szczególnie jasne kolory są bardzo wiernie przekazywane na ekran. Stabilność i ostrość tak jak na projektor lcd przystało na dobrym poziomie.
Szczegółowość obrazu jak na full hd jest dobra, ale nie powala. Tym, którzy chcieliby kupić projektor full hd i umieścić go w odległości, która nie zagwarantuje odpowiednio dużej przekątnej polecam zmienić zdanie i rozejrzeć się za dobrym projektorem hd ready.

tw1000-5.jpg



Menu podobnie jak w innych epsonach, zbyt intuicyjne nie jest, ale po czasie przyzwyczajamy się do niego i obsługa nie sprawia trudności. Zakres regulacji wymiarów i położenia obrazu jest więcej niż zadowalający.

tw1000.jpg

Ceniącym sobie wcześniej wspomniane naturalne barwy do gustu nie koniecznie może przypaść kolor zielony, który delikatnie przechodzi w landrynkowy. Co gorsza, nie zależnieod ustawień ma się wrażenie, że na obiektyw został nałożony filtr, który zabarwia na zielono wszystko, co znajduje się w otoczeniu obiektu zawierającego tę barwę. Żeby być całkiem szczerym, nie mając innego punktu odniesienia (chodzi o inny projektor), wada ta będzie prawdopodobnie bardzo słabo zauważalna.

tw1000-6.jpg

O ile wyżej wspomniane zakres regulacji wymiarów i położenia obrazu jest ok., to niektórym być może przydałaby się np korekcja keystone, której ten model nie ma. Ma za to 2.1x zoom, obiektyw z 14 elementów oraz automatyczną przysłonę zapewniającą szerokie spektrum kolorów i przyzwoity odczuwalny kontrast pozwalający się cieszyć przyzwoitą czernią i naturalnym kolorem białym.

tw1000-7.jpg

Jeśli już kupicie TW1000 postawcie go jak najszybciej na miejscu przeznaczonym dla niego lub powieście go tam gdzie ma wisieć. O ile do obudowy nie mam zastrzeżeń (ciężko pewnie będzie ją utrzymać bez kurzu, i jeśli że jeśli nie będzie gdzieś pod sufitem to będzie sporo odkurzania, ale za to wygląda efektownie i nie nasuwa skojarzeń, że epson na świecie jest raczej znany z drukarek czy skanerów), to przyciski to wg mnie to porażka. Klikanie, jeśli zdecydujecie się użyć klawiszów wbudowanych w obudowę, słychać będzie w całym mieszkaniu czy może nawet domku. Być może producent chciał, by rodzina (a może i sąsiedzi) wiedzieli, kiedy należy zasiąść na film. Jeśli tak to zrobili kawał dobrej roboty.

Podobnie jak we wcześniej testowanym TW700 tak i tu rewelacyjnie cicha praca odczuwalna jest głównie przy trybach cinema. W przeciwieństwie natomiast do młodszego brata, TW1000 ma polskie menu.

Przed podsumowaniem można jeszcze wspomnieć o chyba już standardowych cechach projektorów epson. Czyli możliwości regulacji odcienia skóry, temperatury barw,
czy korekty gamma. Do tego dołożę jeszcze bardzo krótki okres chłodzenia po wyłączeniu projektora. Być może nie jest to nie argument, który przechyli szalę przy porównaniach z innymi projektorami ale jest to coś co zwróciło moją uwagę.

Nie ulega wątpliwości, że są lepsze projektory Full HD na rynku, ale jeśli ktoś szuka projektora… i bardzo chce by był on w pełnej rozdzielczości HD… i za wszelką cenę nie chce wydawać 25tyś pln, czy chociażby 15tyś pln to powinien dopisać do swojej listy ten model.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
avx napisał:
Projektory kina domowego cały czas nie są w Polsce tak popularne jak w innych krajach. Nie wiem czy nie powinienem użyć słowa niedoceniane...
Niszowy do tej pory rynek projektorów, staje się pomału dostępny dla coraz szerszej grupy klientów. Bierze się to po pierwsze ze spadków cen i lepszej świadomości klienta.
avx napisał:
Rywalizacja na rynku projektorów nie przebiega tak hucznie jak w przypadku plazm czy LCD, ale tu także pojawiają się nowe modele z coraz to lepszymi parametrami i właściwościami.
Absolutna nieprawda. Nic nie rozwija się równie dynamicznie w dziedzinie RTV co rynek projektorów. Technologie wiodące - DLP, LCD oraz I-DLA.
Każdy sezon przynosi nowe rozwiązania, debiutują nowe modele. Epson praktycznie co roku przedstawia panel nowej generacji.
avx napisał:
Pierwsze, co w epsonie robi pozytywne wrażenie jak na technologię LCD to czerń. Nie jest to odwzorowanie jak w projektorach DLP
Natywny poziom czerni nie jest dramatycznie lepszy w modelach DLP. Subiektywnie odczucie gorszego odwzorowania czerni w projektorach LCD bierze się z faktu, że ta technologia ma słaby kontrast ANSI.
Uwzględniając dynamiczną przesłonę, można śmiało stwierdzić, że poziom czerni w obu technologiach jest podobny.
avx napisał:
Zwolennikom koreańskich marek i innych cukierkowych obrazów, oraz miłośnikom chłodnego odcienia barw od razu mówię, że epson raczej nie przypadnie im do gustu.
Koreański BenQ produkuje świetne projektory DLP, liderujące w segmencie średnim.
avx napisał:
TW1000 jest bardziej dla tych, którzy cenią sobie naturalność kolorów. Szczególnie jasne kolory są bardzo wiernie przekazywane na ekran. Stabilność i ostrość tak jak na projektor lcd przystało na dobrym poziomie.
Zgoda.
avx napisał:
Szczegółowość obrazu jak na full hd jest dobra, ale nie powala. Tym, którzy chcieliby kupić projektor full hd i umieścić go w odległości, która nie zagwarantuje odpowiednio dużej przekątnej polecam zmienić zdanie i rozejrzeć się za dobrym projektorem hd ready.
Już dla powyżej 60 cali przekątnej ekranu zakup projektora o natywnej rozdzielczości FullHD jest opłacalny.
avx napisał:
niektórym być może przydałaby się np korekcja keystone, której ten model nie ma.
Po co? Niepraktyczne.
avx napisał:
epson na świecie jest raczej znany z drukarek czy skanerów
Pierwsze słyszę... A kto produkuje we współpracy z SEIKO panele LCD?
avx napisał:
przyciski to wg mnie to porażka. Klikanie, jeśli zdecydujecie się użyć klawiszów wbudowanych w obudowę, słychać będzie w całym mieszkaniu czy może nawet domku.
Przy uruchomieniu słychać wyłącznie przesłonę. Głośno, to fakt.
avx napisał:
Nie ulega wątpliwości, że są lepsze projektory Full HD na rynku...
Na chwilę obecną TW1000 nie jest konkurentem. Z FullHD zasadniczo gorzej wypadają tylko starsze modele oparte na D6.
W stosunku do młodszego brata jakościowo TW1000 dzieli przepaść.
 

tomek67

New member
Już są pierwsze informacje w necie o nowym Epsonie Full-HD EMP-TW980.
Wygląda na ekonomiczną wersję TW1000 (też ma panele D6).
Powinien być wyraźnie tańszy.
Moim zdaniem TW1000 ma teraz zbyt wysoką cenę.
Sanyo Z2000 kosztuje mniej, a jest to nowocześniejszy projektor od TW1000.
Ciekawe kiedy pokaże się ekonomiczna wersja TW2000;)
Po konwencji nazw Epsona pewnie będzie to TW1980 ;)
http://www.hjemmekino.no/database/projektorinfo.aspx?katalognr=140
 
Ostatnia edycja:

steeze

steeze
Pomagam
VIP
Absolutna nieprawda. Nic nie rozwija się równie dynamicznie w dziedzinie RTV co rynek projektorów. Technologie wiodące - DLP, LCD oraz I-DLA.
Każdy sezon przynosi nowe rozwiązania, debiutują nowe modele. Epson praktycznie co roku przedstawia panel nowej generacji.
nie przeczę, że rozwój projektorów jest dynamiczny, ale rywalizacja na rynku w Polsce (z oczywistych powodów), nie jest tak nagłośniona, jak w przypadku lcd czy pdp.

Natywny poziom czerni nie jest dramatycznie lepszy w modelach DLP. Subiektywnie odczucie gorszego odwzorowania czerni w projektorach LCD bierze się z faktu, że ta technologia ma słaby kontrast ANSI.
Uwzględniając dynamiczną przesłonę, można śmiało stwierdzić, że poziom czerni w obu technologiach jest podobny.
przesłona wg mnie jest dyskusyjną sprawą, czego przykładem może być chociażby HD100 od JVC, gdzie brak przesłony spowodował dużo wyższy kontrast (mówię o tym co widać na ekranie a nie o cyferkach na papierze, które najczęściej są dla tych, którzy lubią ekscytować się liczbą zer), co wyraźnie widać w ujęciach gdzie jest i biel i czerń.
Jako ktoś, kto zna sie na rzeczy, na pewno zgodzisz się, że to odczucie i wrażenia towarzyszące oglądaniu danego obrazu są decydujące, a nie dane techniczne, dlatego pozostanę przy stwierdzeniu, że czerń jest lepiej odwzorowywana w technologii DLP, czy wspomnianej przez Ciebie D-ILA.

pozostałych wstawek pozwolę sobie nie komentować, gdyż albo się nie zrozumiemy albo po prostu chciałeś coś napisać.

pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
High-endowe Sim2 wcale nie szczycą się smolistą czernią. Ich jakość obrazu bierze się kompletnie z czegoś innego.
We własnym użytkowaniu miałem wiele projektorów DLP oraz LCD.
Nie podpisuję się pod utartymi schematami, że czerń w LCD jest zła, a w DLP dobra.
Oczywiście, że dynamiczna przesłona jest problematyczna. Ja pisałem o NATYWNYCH wartościach, a więc bez użycia dodatkowych sztuczek.
Wg mojej opinii poziom odwzorowani czerni nie powinien być rozważany przy podjęciu decyzji - DLP czy LCD.
 

steeze

steeze
Pomagam
VIP
nie twierdzę, że jedynie słusznym rozwiązaniem będą, czy są projektory, które pokażą najczarniejszą czerń.
nie napiszę też np, że dlp jest zdecydowanie lepsze od lcd ani odwrotnie, bo przecież kwestia tego czy komuś się podoba taki obraz czy inny to sprawa preferencji indywidualnych, czy tego kto, na co zwraca uwagę.
co do wartości natywnych to wiem, że o tym pisałeś - nie zmienia to jednak tego co odpisałem.
uważam, że odwzorowanie czerni nie powinno być najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór projektora - jakkolwiek... odczucia przy porównaniach technologii są takie jakie są ;)

dziękuję i pozdrawiam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Na chwilę obecną zakup TW1000, podbnie jak np. AE1000 czy HC5000 jest kompletnie nie opłacalny.
Oczywiście, że każdy ma priorytety. Ale nawet w Epsonie TW2000 poziome czerni nie jest dla mnie w pełni satysfakcjonujący. Ten projektor zachywca obrazem w innych aspektach.

ps. TW1000 był świetny, ale póltora roku temu. Tym bardziej na jego przykładzie widać jaki postęp poczyniły ostatnimi czasy projektory.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Na chwilę obecną zakup TW1000, podbnie jak np. AE1000 czy HC5000 jest kompletnie nie opłacalny.
Oczywiście, że każdy ma priorytety. Ale nawet w Epsonie TW2000 poziome czerni nie jest dla mnie w pełni satysfakcjonujący. Ten projektor zachywca obrazem w innych aspektach.
Też tak uważam, zamiast TW1000 wolałbym Sanyo Z2000
Tańszy i nowocześniejszy.
Za tą cenę jeszcze można kupić BENQ W5000, podobno super,
nawet czytałem opinie, ze jest ostrzejszy od TW2000 ,
ale ja jakoś niezbyt lubię DLP.
Na ekranie HC PRojecty poziom czerni mnie satysfakcjonuje pierwszy raz w życiu.
Teraz tylko ciut mnie nie satysfakcjonuje ...poziom bieli ;);)
Ale tylko ciut. Może jak zaczną robić jeszcze jaśniejsze
projektory to będą one w stanie wypełnić ten mój cały ekran.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Niektórzy chybą nie do końca dobrze definiują kontrast. On naprawdę niewiele ma wspólnego z głębią kolorów. Jeżeli obraz wygląda na pstrokaty to wcale nie oznacza, że musi być kontrastowy.
Dodam, że przy obecnych kursach walutowych zakup projektora ze średniej półki jest opłacalny jak nigdy dotąd.
Niestety - handlowcy w naszym kraju nie chcą tego zauważyć. Ale żyję nadzieją, że rynek internetowy (możliwość zakupu poza Polską) szybko nauczy ich pokory i wyleczy z chciwości.
 

Bambolo82

Banned
Meloman69 napisał:
Dodam, że przy obecnych kursach walutowych zakup projektora ze średniej półki jest opłacalny jak nigdy dotąd.
Niestety - handlowcy w naszym kraju nie chcą tego zauważyć. Ale żyję nadzieją, że rynek internetowy (możliwość zakupu poza Polską) szybko nauczy ich pokory i wyleczy z chciwości.

Jestem o to absolutnie spokojny Meloman69. Polscy handlarze zrozumieją to już wkrótce albo "niewidzialna ręka rynku" zrobi z nimi porządek.
 
Do góry