Epson MovieMate 72

jam2

New member
Witam,

to mój pierwszy post na forum :)

Długo zastanawiałem się nad zakupem projektora w granicach do 3K, i prawie byłem zdecydowany na Benq w500, w ostatniej chwili jednak zmieniłem wybór o postanowiłem zrobić eksperyment i zakupić Espona MoviMate 72. Oczywiście sciągam go z usa i bede go miał za 2-3 tygodnie, wtedy też zamieszczę obszerną recenzję.

Mam jednak pewne wątpliwości może ktoś będzie mógł mi pomóc. Projekor jako urządzenie all in one odtwarz pliki divix, w instrukcji jest napisane:

"dvix: up to 3mbps, 720x576, 30fps optimum"

mam trochę nasciąganych plików dvix 1280x720
i nie wiem teraz czy one wogóle pójdą w tym odtwarzaczu, czy jednak i tak trzeba będzie się skusić na jakiegoś blu-raya? A może jednak da sie je przekonwertować do formatu dvd, bez zmiany rozdzielczości ??

dzięki za wszelkie info
 

jarwisz

New member
Bez reklam
1280x720 nie pójdą na nim
nie wiem skąd wziąłeś te dane
wg tej pełnej specyfikacji ich tu nie ma
http://www.visualapex.com/ProductSupport/MovieMate-72.pdf
a ponadto czyta dvd tylko z regionu -1 /0 oczywiście też/

wszystkie inne pliki / w tym HD / musisz podać ma z zewnętrznego zródła

A może jednak da sie je przekonwertować do formatu dvd, bez zmiany rozdzielczości ??
nie da się - nikt tego jeszcz nie zrobił - przekonwerteruje ci do jakości DVD
 

jarwisz

New member
Bez reklam
ad.1 optymalna
ad.2 przerobienie do avi nic nie da - nie osiągniesz 1280x720 dopiero projektor przetworzy i pokarze Ci tą rozdziałkę
 

Bambolo82

Banned
jam2 napisał:
Mam jednak pewne wątpliwości może ktoś będzie mógł mi pomóc. Projekor jako urządzenie all in one odtwarz pliki divix, w instrukcji jest napisane:

"dvix: up to 3mbps, 720x576, 30fps optimum"

mam trochę nasciąganych plików dvix 1280x720
i nie wiem teraz czy one wogóle pójdą w tym odtwarzaczu, czy jednak i tak trzeba będzie się skusić na jakiegoś blu-raya? A może jednak da się je przekonwertować do formatu dvd, bez zmiany rozdzielczości ??

dzięki za wszelkie info
Jam2, gratuluje Ci nabycia projektora! Będziesz super zadowolony, ale niestety bez zewnętrznego źródła (komputer, laptop, PlayStation 3, odtwarzacz hddvd/bluray) nie będziesz mógł obejrzeć na tym urządzeniu filmów jakości HD. Pirackie filmy HD (napisałeś, że ściągnąłeś trochę takich filmów o rozdzielczości 1280x720) ściągane z torrentów, rapidshare, eMule, dc++ i innych p2p nie są plikami w kodeku divx (.avi)! Są to filmy w formacie .mkv (x264)! (myślę że na 99% Moviemate 72 samodzielnie sobie z formatem .mkv nie poradzi, bo do tego potrzebny jest komputer z procesorem dwurdzeniowym lub bardzo mocnym jednordzeniowcem plus najlepiej karta graficzna z akceleracją video - min. seria nvidia GeForce 6/ati x1300 i w górę!). Właśnie dlatego zintegrowane z projektorem odtwarzacze powoli odchodzą z rynku na którym powoli i konsekwentnie umacnia się i upowszechnia standard HD, który jest szczególnie pożądany w przypadku oglądania dużego obrazu z projektora lub na telewizorach powyżej 37". Uwierz mi, że czasami oglądanie na dużym ekranie projekcyjnym filmu kodowanego xvid/divx, który mieści się na 1 lub 2 płytach CD jest bardzo niezadowalające z uwagi na niska rozdzielczość. Z jakością DVD jest już lepiej, ale frajdę i satysfakcję z jakości HD zapewnia dopiero film w formacie .mkv (x264) o objętości równej lub powyżej 4,37 Gb i wyświetlony na projektorze dedykowanym do kina domowego klasy HDReady 16:9 na ekranie 16:9 powyżej 70" (to jest dopiero namiastka kina w domu!).

Napęd Moviemate 72 posłuży Ci zatem tylko do DVD czy niektórych filmów kodowanych xvid/divx (kompatybilność z xvid!!!, patrz moje wątpliwości niżej) z sieci o niskiej jakości.

Moim zdaniem z projektora będziesz bardzo zadowolony, natomiast z wbudowanego odtwarzacza już nie i będziesz musiał zaopatrzyć się w laptop/komputer lub inny odtwarzacz hddvd/bluray.


Po drugie: Czy upewniłeś się jak będzie z kompatybilnością z kodekiem xvid w odtwarzaczu wbudowanym w Moviemate 72? (komercyjny kodek divx jest mało popularny, 90% filmów w sieci jest kodowane darmowym kodekiem xvid, a nie płatnym divx!; problemy sprawić mogą filmy xvid korzystające z jego zaawansowanych opcji, takick jak QPEL lub GMC; niby divx i xvid to bliźniacze "lustrzane" kodeki ale już np. takie PlayStation 3 po wgraniu najnowszego firmware jest oficjalnie kompatybilne tylko z divx, a ma trochę problemów z kodekiem xvid, który króluje niepodzielnie wśród pirackich filmów z sieci; Sony i inne firmy umyślnie ignorują kodek xvid żeby utrudnić życie amatorom pirackich filmów z sieci)

Życzę miłego oglądania. Nie przejmuj się na zapas moimi uwagami bo wiekszość z nich załatwi podłączenie w miarę szybkiego komputera/laptopa do Twojego projektora. Teraz zajmij się wyszukaniem odpowiedniego ekranu i zadbaj o zaciemnienie pomieszczenia projekcyjnego (rolety podgumowane!).

Ważne: nie kupuj ekranu zanim nie zainstalujesz projektora i nie dokonasz pomiarów obrazu, Lens shift i odległości ! Najpierw zainstaluj i rzuć obraz na ścianę i zastanów się ile cali ekranu potrzebujesz! Zwróć uwagę czy sprzedawca podaje wymiary brutto czy netto przestrzeni projekcyjnej!

Polecam kupić ekran na zamówienie tu: http://www.ekrany-projekcyjne.pl/index.php Wszystko jest ładnie opisane (netto, brutto, tkanina, montaż itd.). Polecam ekran pół ramowy z uwagi na gładkość powierzchni i przeciwdziałanie grzybom i pleśni.

PS. Czy Moviemate 72 ma wbudowany tuner telewizji analogowej lub cyfrowej? Czy amerykański Moviemate 72 obsługuje polską czcionkę napisów w filmach dvd i divx(xvid)? Jeśli tak, to warto było się bawić w takie "combo", no a jeśli nie to raczej trzeba było kupić oddzielnie sam projektor do kina domowego z oddzielnym odtwarzaczem dvd/hddvd/bluray (względnie najlepiej wykorzystać domowy laptop/komputer do oglądania filmów HD z sieci w formacie .mkv - x264).

Napisz jak Ci się ogląda. :)
 
Ostatnia edycja:

jam2

New member
Bambolo82 napisał:
JPirackie filmy HD (napisałeś, że ściągnąłeś trochę takich filmów o rozdzielczości 1280x720) ściągane z torrentów, rapidshare, eMule, dc++ i innych p2p nie są plikami w kodeku divx (.avi)! Są to filmy w formacie .mkv (x264)! (myślę że na 99% Moviemate 72 samodzielnie sobie z formatem .mkv nie poradzi, bo do tego potrzebny jest komputer z procesorem dwurdzeniowym lub bardzo mocnym jednordzeniowcem plus najlepiej karta graficzna z akceleracją video - min. seria nvidia GeForce 6/ati x1300 i w górę!).
to że z matroshką sobie nie poradzi to miałem świadomość :) natomias te pliki ktróre posciągałem to typowe divxy, więc mam cichą nadzieję że może jednak sobie poradzi, nie chciałem od razu wydawać na odwarzacz blu-ray, które za pół roku bedą śmigać po 500 zł

jeśłi jednak nie pójdą, to będzie trzeba kupić procka Core Duo i kartę z wyjściem hdmi :)

ten projektor kosztował nie wiele więcej na amazon nie benq w500, a parametry raczej podobne,ten ma trochę więcej bajerków :)

dzięki za info

pozdro
 

Bambolo82

Banned
jam2 napisał:
będzie trzeba kupić procka Core Duo i kartę z wyjściem hdmi
pozdro
Ja puszczam filmy HD matroska .mkv, nawet w rozdziałce Full HD (1920x1080) na laptopie HP Pavilion dv6100 Centrino - Procesor dwurdzeniowy Core Duo T2050 1.60 ghz, 1 Gb ram, Nvidia GeForce Go 8400M ze 128 mb ddr2 (256 mb ram współdzielone z grafiką). Procek wyrabia się i klatek filmu nie gubi :)

Nie sprawdzałem, czy u mojej siostry na laptopie z procesorem Celeron 440 1.86 ghz i grafiką zintegrowaną Intel GMA 950 też by dało radę. Mogłoby być ciężko bo materiał Full HD a zwłaszcza WMV HD potrafi ostro podgrzać procesor. Zwykła Matroska .mkv o rozdziałce 720p jakiej sporo na torrentach i innych p2p powinna chyba jednak spokojnie pójść OK.

Zauważyłem że materiał WMV HD jest szczególnie wrażliwy na wydajność karty graficznej, a Matroska .mkv bardziej polega na mocy samego procesora.

Nie mam wyjścia HDMI niestety, ale wyjscie VGA daje rady i jest OK z dobrym kablem VGA do 5 m długości.
 
Ostatnia edycja:

jarwisz

New member
Bez reklam
to przede wszystkim zależy od bitrate filmu

mkv - o dużym bitrate potrzebny silny procek i dobra karta
wmvHD - prawie zawsze ma duże bitrate :)
 

Bambolo82

Banned
Tutaj znalazłem fachowa recenzję Epsona Moviemate 72: http://www.projectorreviews.com/epson/moviemate-72/index.php

Wypunktowano cechy:
  • All-in-one projector with built-in (upscaling) DVD player, and 4 speakers
  • The first hi-def all-in-one projector, with 720p native resolution
  • Very portable, and good ergonomics, including lens shift
  • Most expensive of the all-in-one projectors at $1199, and worth it
  • Reasonably bright projector
  • Supports external devices, with HDMI and computer inputs
  • Works very well with Hi-def DVD players and HDTV sources
  • Outputs digital audio, in case you set it up in a room where you have a surround sound audio system, or high quality stereo.
  • Impressive, overall, picture quality
  • Black level performance not up to that of stand alone home theater projectors, but should be acceptable to most, and is comparable to the other all-in-one projector competition (some slightly better, some worse)
I dalej podsumowanie na koniec recenzji:
  • Very bright (over 500 lumens in best mode, and over 1600 in brightest)
  • True 720p resolution - a first for all-in-one projectors
  • On board DVD player that can also play video CD's, standard CD's and music files
  • Very good color balance "out of the box" without any tweaking needed
  • Very good shadow detail handling
  • Five preset picture modes
  • Excellent build quality - it looks and feels solid
  • Reasonably good sound system (but needs a subwoofer to complete it)
  • Family friendly child controls (password protection; ability to prevent up to 40 designated titles from playing without entering a password, and to lock out the power button without password (still allowing the remote to power up), which prevents a small child from powering up, and staring into the lens when there's no adults around
  • HDMI input as well as computer input (that can be used for component video)
  • Ability to be used for music playing without the lamp on
  • Very good sharpness
  • 1.5:1 zoom best of the all-in-one projectors (so far)
  • Can handle video and still images from USB sources, or even an iPod, Video iPod, or MP3 player
  • Swivel design for ease of placement
  • Reasonably portable
  • Good, not great, documentation
  • Excellent warranty of 2 years parts and labor - most all-in-one projectors have either a 90 day or 1 year warranty
  • Multiple modes for sound, with separate sets for movies (drama, action, sci-fi and concert) and a different group for audio only sources (jazz, rock...)
  • Good performance interfaced to a computer
  • Lens is recessed, with sliding lens cover
  • Adjustable sleep mode turns projector off when not in use
  • Coffee break mode - pause mutes picture, leaves lamp illuminating the room
  • Really easy to setup and use
  • An excellent overall value proposition
Mam nadzieje, że kolor czarny oraz kontrast będzie OK, choć recenzent trochę w tym względzie marudził.

Recenzent sprzęt generalnie chwali i nadał mu wyróżnienie "Hot Product Award"!!!
 

tomek67

New member
Bambolo82 napisał:
Ja puszczam filmy HD matroska .mkv, nawet w rozdziałce Full HD (1920x1080) na laptopie HP Pavilion dv6100 Centrino - Procesor dwurdzeniowy Core Duo T2050 1.60 ghz, 1 Gb ram, Nvidia GeForce Go 8400M ze 128 mb ddr2 (256 mb ram współdzielone z grafiką). Procek wyrabia się i klatek filmu nie gubi :)
A jakiego programu używasz ??
Mi nawet na Core Duo 2.4 i ATI HD-2400 Pro te pliki mkv w Full HD klatkowały.
720p bezproblemowo.
 

Bambolo82

Banned
tomek67 napisał:
A jakiego programu używasz ??
Mi nawet na Core Duo 2.4 i ATI HD-2400 Pro te pliki mkv w Full HD klatkowały.
720p bezproblemowo.
Używam zestawu kodeków i playera K-lite Codeck Pack (kiedyś dekodował .mkv poprzez dekoder programowy CoreAVC a od nowszej wersji używam już ffdshow).

W dokumentacji K-lite jest napisane że program inteligentnie dopasowuje "w locie" poziom postprocessing do szybkości sprzętu i potrafi uzyć do dekodowwania video 2 rdzeni procesora w synergii.

Jezeli masz laptopa, to musisz wyłaczyć oszczędzanie energii na karcie graficznej (w nvidia to się nazywa Powermizer a w ati tez coś takiego jest tylko nie wiem jak to się nazywa w sterownikach!). A jeżeli uzywasz w laptopie programu NHC (Notebook Hardware Control), to musisz przełaczyc procesor w Max Performance i wyłączyć "Custom Dynamic switching" w zkaladce "CPU speed". Dopiero po tych zabiegach film "The Thing" w formacie .mkv i rozdziałce 1920x1080 nie gubi u mnie klatek!!! Tak samo materiał w formacie WMV HD (zwlaszcza trzeba wyłaczyc tryby oszczedzania energii na karcie graficznej!)

Jezeli używasz ffdshow to czasem warto tez dla większej plynnosci wyłaczyć "video sharpenning" w opcjach - troche mnie wyosrzone ale jakosć i tak wymiata!
 
Ostatnia edycja:
Do góry