Półramowy ekran projekcyjny WERSAL MW210P

Bambolo82

Banned
Witam.

Od tygodnia cieszę się ekranem projekcyjnym. Ponieważ nie miałem ani doswiadczenia ani dużo pieniędzy spędziłem sporo czasu na poszukiwaniach w internecie niedrogiego rozwiazania które uwolni mnie od ogladania filmów na pastelowej pomarańczowej ścianie. Nie to, że było beznadziejnie, ale jednak szkoda było marnować kolejne godziny lampy projektora w świadomości że z kolorami jest cos nie tak jak być powinno.

Po rozczarowujacych poszukiwaniach na allegro i nerwach wywołanych kosmicznymi cenami i ignorancją sprzedawców, w końcu udało mi się znależć ciekawą strone polskiego rzemieślnika ktory ma niższe ceny i robi profesjonalne ekrany na zamówienie w dowolnym rozmiarze czy formacie.

I tak za 540,00 zł (590,00 zł z dostawą) nabyłem półramowy ekran projekcyjny WERSAL MW210P pod adresem:

http://www.ekrany-projekcyjne.pl/index.php?p195,ekran-projekcyjny-wersal-mw210p

ulotka informacyjna: http://www.ekrany-projekcyjne.pl/Instrukcje PDF/Ekran naciagowy.pdf

instrukcja montażu, która wyjaśnia na czym polega i jakie zalety ma tzw. półrama i dlaczego góruje nad "zwijakami":

http://www.ekrany-projekcyjne.pl/Instrukcje PDF/Montaz EN.pdf

Cena przystepna (na allegro takich nie dostaniesz za tyle, zwijanki tez są droższe). Istotne jest to że można zamówic dowolny ekran, co do centymetra i proporcji, z dowlnymi borderami. Produkt nie jest magazynowany tylko wyrabiany specjalnie tuż przed wysyłką. Mozna nawet nabyc sam materiał.

Instalacja przebiegła gladko, 6 kołków, jednak wymygala sporo precyzji w nawierceniu otworow na kolki żeby ekran wlasciwie naciagnąć i żeby nie był pofałdowany.

Nie było zadnego przykrego zapachu o jakim pisza nabywcy zwijanych ekranow!

Tutaj wrzucam obiecane fotki zrobione w dzień, pokazujace jak wyglada ekran juz zamontowany, moj pokój, sprzet itp.:

http://picasaweb.google.pl/proevo82/EkranWERSALMW210PIBenqW500ZdjeciaDziennne

Widac że ekran nie jest pofaldowany i rowno odbija światlo. Nie ma tez żadnych mechanizmow ktore mogłyby się zepsuć czy utrudnić użytkowanie.
Ekran dostalem w tubusie do ktorego w razie potrzeby można ekran zdjąc ze ściany i transportować. Ekran jest zadziwiajaco lekki - tylko 3.5 kg!.

Ktoś może mieć watpliwości czy warto kupować ekran, czy może nie lepiej po prostu ogladać na białej czy szarej scianie. Po tygodniu uzytkowania projektora Benq w500 na ścianie i po tygodniu ogladania na ekranie Wersal doszedłem do natępujących spostrzeżeń:
1) obraz jest dużo jaśniejszy i rozswietlony na ekranie niz na tynku (obraz dostał porzadnego "kopa"),
2) ekran Wersal ma drobną ziarnistą fakture specjalnej tkaniny, dzięki czemu obraz jest wyrażnie ostrzejszy (ma wyżsża dostrzegalną rozdzielczość i szczegółowość),
4) zupełny brak refleksow, odbić, cieni, załamań, fałd, fali itp. (światlo projekcyjne jest dobrze rozproszone na ekranie, do widza nie docierają refleksy, "zajączki" ani nic co rozprasza),
5) czarny border obrazu poprawia komfort ogladania (kontrast),
6) kolory są o niebo lepsze, proszę popatrzeć na te zdjęcia na ktorych częśc obrazu jest wyświetlana na ekranie Wersal a część na pastelowej ścianie (popatrzcie jak ściana strasznie przekłamuje i demoluje kolory!): http://picasaweb.google.pl/proevo82/ProjekcjaNaCianieVsProjekcjaNaSpecjalistycznymEkranieWersal

A na koniec zdjęcia z projekcji Benq w500 na ekranie Wersal:
http://picasaweb.google.pl/proevo82/ObrazBenqW500NaEkranieWersal

Smakowite, prawda?

Filmiki, jak radzi sobie Benq w500 w "ruchu" na ekranie półramowym Wersal:
http://picasaweb.google.pl/proevo82/FilmyBenqW500WAkcji

Jestem generalnie zadowolony z ekranu. Oglada się dużo lepiej niż na ścianie. Teraz jeszcze musze zamówic rolety zaciemniające moj pokój oraz pomyśleć o przemalowaniu ścian na matowy granat. I tak juz jest super, ale wiadomo że zawsze może być lepiej!:eek:k:
 

jarwisz

New member
Bez reklam
nooooo...

zdjęcia - super
oby takich pokazów i dokumentacji więcej.

Właśnie kupuję też projektor i to dla mnie jak znalazł.
Zamawiam za 2-3 dni i czekam tylko na rady kolegi Melomana.

mam w związku z tym parę pytań /przepraszam że chaotycznie rozporszona tematyka/

1. zdjęcia - obraz i jakość - SUPER natomiast film - obraz z filmików - jakaś tragedia.czym to jest spowodowane ?

2. Czy nie uważasz że jest za słaba wentylacja dla projektora ?
3. Czemu wybrałeś W500 a nie TW700 którego ja chcę kupić ?

pozdrawiam i czekam na info
 

Pit80

New member
Bambolo82, na jakich ustawieniach świecisz? Fabryczne?

Ja ustawiłem sobie takie jak ktoś podał w wątku o W500 i jest dużo lepiej, kolory skóry jakieś bardziej naturalne itp.

Pozatym ekran wygląda na wart swojej ceny.
Jedyna wada (dla mnie) to to, że jest jakby nie patrzeć stały a mi bardziej odpowiada zwijany ze względu na ogólny charakter pomieszczenia w którym oglądam. Kończę projekcję zwijam i po sprawie.

Jak wróce do Polski i będę miał pomieszczenie dedykowane to być może skorzystam a DaLita sprzedam bo chyba będzie za duży.Super, że robią na wymiar i można max wykorzystać możliwości pokoju.
 

Bambolo82

Banned
Jarwisz, odpowiadam Ci:

1) filmiki są bardzo slabej jakości, bo nie mam kamery tylko kręciłem filmik z aparatu cyfrowego, dodaj do tego kompresję avi oraz kompresje flash video na stronie google picasa (filmiki mają po ok 20 mb - ok. 1 min. 30 s.-, a na ekranie wyświetlalem film HD którego urywek zajmował ok 100 mb); moze nie powinienem ich zatem zamieszczać bo w żaden sposob nie oddają jakości obrazu (a ni jego wielkości). Rzeczywista jakość jest taka jak na zdjęciach tyle że przemnóż efekt i satysfakcje przez x10 bo zdjęcia są przecież nieruchome i bez dzwięku.

2) Benq wywiewa cieple powietrze z przodu oraz po prawej stronie (patrząc od obiektywu) dlatego półka i jej scianki nie stanowią tutaj problemu. Do tego chlodzenie jest bardzo wydajne i większa część obudowy jest zwyczajnie chlodna podczas pracy. Jezeli chcesz kupić Epsona tw-700 to zorientuj się jak on jest chlodzony (gdzie ma wyloty powietrza?). Zapytaj na forum, bo pare osób uzytkuje sprzęt epson.

3) Wybrałem Benq w500 poniewaz jest to bardzo dobry projektor porównywalny do epsona tw-680 (i tw-700) oraz do sanyo z5, który spelnia moje oczekiwania. Nie łudż się że przepłacając 500 zł za znaczek "Epson" na obudowie uzyskasz dużo lepszy efekt, bo te projektory zaliczane są do tej samej ligi tzn. są to tanie projektory do kina domowego klasy "entry level" i poza ceną w zasadzie się nie różnią. Wyrażnie lepszy efekt uzyskasz jak sięgniesz po Epsona tw-2000, którego ma Meloman69 za kosmiczne 14.000 zł (!!!!!). Po drugie wyznaję zasadę że skoro w sklepach jest bogata oferta konkurencyjnego sprzętu (Sanyo, benq i Epson) to należy spokojnie rozważyć czy akurat dla kupującego jakiś lepszy parametr tw-700 czy sanyo z5 (konkretnie zoom optyczny x2, w benq jest tylko x1.2) jest nam wogole potrzebny. Przecież to sprzęt ma spełnić twoje konkretne oczekiwania, a nie na odwrót. W moim przypadku, przed zakupem dokladnie zaplanowalem sobie instalacje projektora, miejsce projekcji, ekran i jego rozmiar, skorzystalem z kalkulatora projekcji i wyszło mi że zoom optyczny wogóle mi nie jest potrzebny. W efekcie zaoszczędziłem 1000 zł bez żadnych wyrzeczeń (za 1000 zł kupisz sobie bardzo dobry ekran Wersal i jeszcze rolety zaciemniające). No chyba że masz sentyment do m-ki Epson i dziurawy portfel....

Moim skromnym zdaniem, dopłacenie za większy zoom optyczny (lub za jakikolwiek parametr) ma sens jezeli bedziesz z niego korzystał np. jesli bedzisz chciał ustawic projektor przed sobą na stoliku to większy zoom moze się przydać. Ja świece Benqiem zza głowy i bez zoomu osiągam 91" i nawet nie zamierzam więcej w moich warunkach (max moge do 106" ale z 3 metrow trudno takie cos ogladać).

Gdy idziesz na kosztowne zakupy, to zachowaj zimna głowę i rozsądek!

Pit80, masz rację że skóra wyszla troche nienaturalnie, bo podczas robienia fotek zapomnialem przełączyć "tryb dynamiczny" na "tryb kinowy", dlatego barwy skóry postaci są troche zbyt nasycone.
Podaj swoje ustawienia, proszę. Jakiego trybu kolorów używasz: "natywny lampy" "normalny" chłodny" czy "ciepły"? (ja używam natywny lampy i to też troche wzmacnia temperaturę kolorów skóry).
 
Ostatnia edycja:

paprykarz18

New member
Bambolo82

Dobry, ilustrowany test ekranu. Dzięki.

I właśnie chciałem ci doradzić kalibrację BenQ, ale widzę, że już zostałem uprzedzony.

Sam właśnie wymieniłem ekran. Z samorobotnego białego przesiadłem się na samorobotny ciemnoszary wykonany z innej płyty.
Różnica jest spora. Wzrusł kontrast, czarny stał się jeszcze bardziej czarny - jest już zadowalający przy włączonej aktywnej przesłonie i IRS 7,5 - a kolory nie straciły na naturalności. Do tego ekran pochłania więcej światła, dzięki czemu jest mniej odbić od ścian (białe ściany). Trochę spadła dynamika i intensywność kolorów, ale jakieś wady muszą być.

Teraz sam szukam innej kalibracji bo ta, podana przeze mnie w cytowanym tutaj wątku, już nie zdaje egzaminu...

Nie wiecie, gdzie szukać??
 

Bambolo82

Banned
Paprykarz, jutro poszukam jakiś kalibracji na zagranicznych forach. W każdym razie warto próbować różnych sposobów żeby wycisnąć wiecej ze sprzętu.
 

paprykarz18

New member
Bambolo82 napisał:
Paprykarz, jutro poszukam jakiś kalibracji na zagranicznych forach. W każdym razie warto próbować różnych sposobów żeby wycisnąć wiecej ze sprzętu.

Ja znalazłem kilka planszy testowy i poprawiłem nieco ustawienia.
Już jestem znowu zadowolony.
Więcej mi nie trzeba.
 

Bambolo82

Banned
paprykarz18 napisał:
Sam właśnie wymieniłem ekran. Z samorobotnego białego przesiadłem się na samorobotny ciemnoszary wykonany z innej płyty.
Różnica jest spora. Wzrusł kontrast, czarny stał się jeszcze bardziej czarny - jest już zadowalający przy włączonej aktywnej przesłonie i IRS 7,5 - a kolory nie straciły na naturalności. Do tego ekran pochłania więcej światła, dzięki czemu jest mniej odbić od ścian (białe ściany). Trochę spadła dynamika i intensywność kolorów, ale jakieś wady muszą być.

Napisz cos wiecej na temat sposobu w jaki zrobiłeś sobie ekran (jaka płyta? jaka farba? jak malowałeś? pędzlem? pistoletem? wałkiem? jak zrobiłem border?). No i jak się ogląda?

Na tym forum jest wioele osob które po szarpnięciu się projektor (często pewnie na raty) musi liczyć pieniadze i zastanawia się jak kombinowac żeby nie dać kolejnego tysiaka za jakis badziewny ekran z allegro.

Gdybys cos napisał to mógłby byc z tego duży pozytek. Sam jestem ciekawy i może sam bym się pobawil w wolnym czasie w ekran-samoróbkę.:)
 

paprykarz18

New member
Bambolo82 napisał:
Napisz cos wiecej na temat sposobu w jaki zrobiłeś sobie ekran (jaka płyta? jaka farba? jak malowałeś? pędzlem? pistoletem? wałkiem? jak zrobiłem border?). No i jak się ogląda?

Na tym forum jest wioele osob które po szarpnięciu się projektor (często pewnie na raty) musi liczyć pieniadze i zastanawia się jak kombinowac żeby nie dać kolejnego tysiaka za jakis badziewny ekran z allegro.

Gdybys cos napisał to mógłby byc z tego duży pozytek. Sam jestem ciekawy i może sam bym się pobawil w wolnym czasie w ekran-samoróbkę.:)

he
już posłałem ci odpowiedz na priva

ale wkleję ją jeszcze tutaj




Ja nie mam stałych dochodów, bo liceum dopiero kilka dni temu skończyłem, więc kilku tysięcy na dobry ekran wydawać nie miałem zamiaru.
Najpier oglądałem na oryginalnym ekranie projekcyjnym (zwykły biały, rozwijany). Po kilku razach się pofalował cały, ale dostałem go za darmo w tzw. spadku. Była to zwykła biała powierzchnia, na której obraz wyglądał jak na białej, wycekolowanej ścianie.
Później oglądałem na innym, starym ekranie od rzutnika pisma i slajdów. O dziwo, efekt był lepszy na ekranie pierwszym. Obraz świecił jak kineskop, nawet się błyszczał. Współczynnik odbicia musiał być bardzo duży, bo z włączonym światłem w pokoju obraz był na nim znacznie jaśniejszy niż na poprzednim.
Później eksperymentowałem z roletą materiałową. Projektor ustawiony w trybie projekcji tylnej (czy jak to tam się nazywa). Projektor stał w domu i rzucał obraz na roletę zakrywającą olbrzymie okno, a ja na dworzu siedziałem i oglądałem telewizję :) ... Oczywiście, to tylko eksperyment, aczkolwiek udany.
Wreszcie zrobiłem sam ekran. Pierwszy średnio udany (jego zdjęcia tutaj: http://kyrtaps.interkar.pl/Benqw500/projektor.htm ). Był biały, dobrze odbijał obraz, ale posiadał drobne dziurki - był wykonany z płyty paździerzowej, a ona zwyczajnie jest za miękka.

Wreszcie wyciąłem odpowiedniej wielkości twardą płytę pilśniową (taką, jaką dawało się kiedyś na podłogi). Do krawędzi z gorszej strony przybiłem gwoźdźmi grube listwy, z których powstała rama. Jedna listwa idąca, jak przekątna ekranu, całkowicie usztywniła go i zapobiegła ew. wygięciom.
Gdy już miałem płytę z grubą, porządną ramą ekran zacząłem malować. Najpierw białą emulsją kilka warstw, później dodawałem do niej czarnego pigmentu i malowałem na kolor co raz bardziej szary (malowałem gąbkowym wałkiem). Na końcu grubą obwódkę dookoła ekranu pomalowałem na kolor czarny. Powiesiłem, włączyłem pierwszy film. Ekran był za ciemny.
Pomalowałem znowu na trochę jaśniejszy szary. Zostały smugi i mozaika (nierówno pomalowany - za gęsta farba).
Po kilku próbach wreszcie się udało. Powierzchnia jest lekko chropowata - parawie jak przy użyciu Screen Goo (prawie robi różnicę;))- a ekran pomalowany równo, na jednolity jasny szary.
Na razie jestem zadowolony. Osiągnąłem kompromis między dynamiką a kontrastem, jasnością obrazu a odbiciami od ścian.
Kilka tygodni to zajęło, trochę czasu, farby i wałków poszło, ale wreszcie jest dobre... zobaczymy na jak długo...
znając siebie po kilkunastu seansach znowu zacznę coś kombinować :)
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
jarwisz napisał:
DVE można tu poszukać
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=DVE+HD+torrent&lr=&btnG=Szukaj+w+Google
ps
Bambolo82 zamówiłem tego samego Wersala co Ty :)
Poziomica ci sie przyda i wiertarka oraz ołówek, kołki są w zestawie :)

Musisz być dokladny w nawiercaniu...byleby zachowac poziom i odpowiedni odstepy pomiedzy kołkami

Wersal ma tkaninę matt white na ktorej fajnie wygladają ciemne ("theater" "cinema") tryby projektora. Paredziesiąt godzin juz wyswieciłm i polubiłem taki "kinowy" stonowany obraz. Co innego mecze piłki noznej - wtedy wole żywe barwy i mocnego "kopa" - przełączam świcenie na "normal" lub "dynamic"
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
@Merlin88
Teoretycznie najlepiej byloby, abym przerobil swój pokój na borsuczą norę (czarne ściany jak w kinie są teoretycznie najlepsze)....no ale ja w nim mieszkam a nie tylko ogladam filmy.

Mi się dobrze ogląda przy takich ścianach jakie mam, sprzet wyrabia.... a ze możnaby lepiej to wiadomo.

Popatrz na moje zdjęcia z projekcji. Uważasz że żle się ogląda?

Minimum zadbaj o zaciemnienie (chcę ogladać F1 a ona leci w południe dlatego zamówiłem rolety podgumowane) oraz o to by sciany były pomalowane matową farbą, byleby nie na szpitalną biel.
 
Ostatnia edycja:

kazoo

New member
Zastanawiam sie nad kupnem ekranu WERSAL MW210P albo innego ze strony ekrany-projekcyjne.pl tylko zwijanego i nie wiem jaki bedzie dla mnie lepszy bo filmy ogladam w innym pomieszczeniu i telewizje tez w innym i mam pytanie czy ten ekran wersla mozna zwijac? Jak juz zawiesze go to moge zwinac i przenies do drugiego pomieszczenia czy lepszy bedzie zwijany?
 

Bambolo82

Banned
Ekran Wersal można zdjąć z kołków, zwinąć, przenieść i ponownie napiąć na inne kołki nabite w drugim pokoju. Tyle że to oznacza trochę zachodu i nie wiem czy parokrotnie ściągając i ponownie napinając ekran nie uszkodziłbyś go sobie.

Ze zwijanym też by było dużo zachodu (przenoszenie dużej kasety, ponowne wieszanie na kołkach etc.)

W twoim przypadku świetny byłby ekran tzw. podłogowy, tj. chowany do kasety leżącej na podłodze i wyciągany z niej ku górze na specjalnym rozkładanym sztywnym mechanizmie. Niestety ekrany podłogowe są bardzo drogie, są sprawne dopóki mechanizm się nie spieprzy, no i chyba nie są zbyt duże (nadają się raczej na niewielkie prezentacje obrazu 4:3, nie wiem czy są oferowane szerokie 16:9 modele do kina z uwagi na obciążenie rozkładanego mechanizmu-stelarza).

Poza tym przenoszenie samego projektora, który jest ciężki, delikatny (szkło!!!) i nieporęczny wraz z całym ustrojstwem (długie kable, odtwarzacze itd.) jest baaaardzo kłopotliwe.

Po trzecie, czy aby na pewno wygospodarujesz w dwóch pokojach wystarczająco dużo pustego miejsca na ścianie na ekran no i miejsce na postawienie projektora???

Trochę chyba za bardzo sobie utrudnisz życie i potem i tak tego nie bedzie Ci się chciało nosić.

Chyba lepiej wygospodarować i dobrze zorganizować jedno komfortowe miejsce na projekcję.

Zatem polecam Ci ekran stały Wersal.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Bambolo: Sorry, tak trochę off-topic. Ile zapłaciłeś za rolety podgumowane w Castoramie? I za jaki mniej więcej rozmiar? Bo dziś wstąpiłem do sklepu z roletami i zrobili mi kosztorys na grubo ponad 1000 zł. :confused:
 
Do góry