Pierwszy projektor :)

Indy01

New member
Witam forumowiczów :)

Jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup projektora.
Czytałem już setki stron materiału na tym forum jak i na tych po drugiej stroni atlantyku ;) i dalej mam problem co wybrać :(

Projektor ma służyć przede wszystkim do oglądania filmów divx i dvd oraz sportu (me2008) :)

Wyselekcjonowałem kilka modeli i prosiłbym o opinie :)

NEC VT59 (XGA 1600ansi kontarst 1:600 na stronie NECa piszą ,że nadaje się do kina, w teście Chipa też wypadł dobrze, no i podtsawowa zaleta 1700zł/brutto)

Benq W500 (HD Ready 1100ansi kontrast 1:5000 dobre opinie na forach polskich ,marne na zachodnich 2800zł)

Epson TW700 (HD Ready 1600ansi kontrast 1:10000 dobre opinie właściwie wszędzie ;) tylko cena 3800zł)

Myślałem jeszcze o sanyo z5 ale piszecie ,że jest ciemny ,panasonic ax100 - awaryjny

No i ...
Nie mogę się zdecydować czy kupić NECa i za rok może 2 przesiąść się na FULL HD czy kupić Epsona i zostać z nim już na parę latek ??
Oglądam na razie tylko divx i dvd więc nie wiem czy jest sens płacić za HD Ready ??
Nie znalazłem też wielu recenzji VT59:
http://www.fprojektory.pl/viewtopic.php?f=7&t=6
czy ten obraz bardzo odbiega od tego co oglądacie na projektorach typowo kinowych ??

Pomóżcie :)
 

Bambolo82

Banned
Indy01 napisał:
Nie mogę się zdecydować czy kupić NECa i za rok może 2 przesiąść się na FULL HD czy kupić Epsona i zostać z nim już na parę latek ??
Oglądam na razie tylko divx i dvd więc nie wiem czy jest sens płacić za HD Ready ??
Nie znalazłem też wielu recenzji VT59:
http://www.fprojektory.pl/viewtopic.php?f=7&t=6
czy ten obraz bardzo odbiega od tego co oglądacie na projektorach typowo kinowych ??
Róznica w jakosci ogladania filmow i tv na projektorach do prezentacji i dedykowanych do kina domowego jest zauważalna.

Tu http://twojepc.pl/artykuly.php?id=tanie_projektory&strona=1 masz ciekawą recenzje porownawczą projektora do kina domowego (Benq w500) vs. projektor do prezentacji (Sanyo PLC-XV55). Artykuł zawiera tez porownanie benq w500 vs. epson tw-700 vs. sanyo z5. Benq wypadł na tle tej drozszej dwojki bardzo dobrze i porównywalnie.

Mam Benq w500 i polecam.

Na kino mozna wydać fortunę, dlatego w takim hobby trzeba duzo zdrowego rozsądku żeby nie przeplacić. Różnica pomiedzy Benq w500 a Sanyo Z5 a Epson tw-700 jest raczej drobna, bo to sprzet z tej samej połki cenowej i bezposrednio z sobą konkurujący (tzw. entry level). No ale jesli juz tak chcesz doplacic 1000 zł za znaczek "Epson" na obudowie to ok...

Owszem Sanyo z5 i Epson tw-700 mają imponujacy zoom optyczny ale najpierw zaplanuj miejsce instalacji projektora w pokoju, wielkośc ekranu, użyj potem kalkulatora projekcji (ważne!!!!!!) a nastepnie zadaj sobie pytanie czy zoom optyczny 1.2x w Benq w500 Ci nie wystarczy (mi akurat w moich warunkach zoom wogole sie nie przydaje, moge powiekszyć obraz z 90" do 106" ale nie mam takiego zamiaru). Wakacje się zblizają i 1000 zł piechotą nie chodzi....

Wnioski wyciągnij sam. :roll:

PS. Indy01, jezeli chcesz ogladac Euro2008, zwlaszca na projektorze do kina domowego (są ciemniejsze niz projektory do prezentacji) to MUSISZ zadbać o bardzo szczelne zaciemnienie pomieszcenia (mecz polska-niemcy jest 8 czerwca o 20.45, bedzie wtedy jeszcze jasno za oknem!!!!!!!). Ja juz mam projektor i fajny ekran, teraz wlasnie jestem na etapie zamawiania niedrogich rolet zaciemnijących....oby zdażyć przed 8 czerwca.....)
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
Indy01 napisał:
NEC VT59 (XGA 1600ansi kontarst 1:600 na stronie NECa piszą ,że nadaje się do kina, w teście Chipa też wypadł dobrze, no i podtsawowa zaleta 1700zł/brutto)
Nie mogę się zdecydować czy kupić NECa i za rok może 2 przesiąść się na FULL HD czy kupić Epsona i zostać z nim już na parę latek ??
Oglądam na razie tylko divx i dvd więc nie wiem czy jest sens płacić za HD Ready ??
czy ten obraz bardzo odbiega od tego co oglądacie na projektorach typowo kinowych ??
:)
Czytałem jakiś czas temu tego Chipa. Już dokładnie nie pamiętam tego artykułu, ale zdaje mi się, że oni projektory prezentacyjne oceniali wyżej od kinowych. Jeśli tak faktycznie było to nie bierz zbyt poważnie tych uwag.
Na kinowym filmy ogląda się jednak fajniej. Po pierwsze masz panel panoramiczny. Te projektory mają większy kontrast, wiele regulacji (można sie pogubić;) ). Na ogół lens shift no są z reguły cichsze.
Do listy do wyboru dorzuć sobie Epson EMP-TW680, to ekonomiczna wersja TW700, ma inny obiektyw.
NEC to dobra firma i na pewno na tym projektorze też uzyskasz fajny obraz, ale projektor do kina domowego jest o oczko fajniejszy.
 

Bambolo82

Banned
Tomek67 dobrze Ci radzi. Rowinieneś rozważyć pomiędzy Benq w500, epson tw-680 (drozszy od benq jakies 400 zł) no i ewentualnie najdrozszy Sanyo z5.

To są wszystko projektory LCD - mają piekne kolory, nie męczą wzroku jak DLP oraz mają lens shift, dzięki ktoremu łatwo wszystko sobie poustawiasz w pokoju projekcyjnym.

Nie łudż się, że róznice pomiedzy tymi modelami są kolosalne, bo to ta sama liga tanich projektorow do kina domowego. Wyraznie lepsza jakośc uzyskasz kupując np. Epson tw-2000 za.....14000 zł:rolleyes:

Epson, Benq, Sanyo produkuja dobry sprzęt i kropka.

Jezeli chcesz mieć poprostu frajdę w domu to daj sobie spokój z projektorami do prezentacji bo wiele stracisz na jakosci obrazu.

Aha, nie bierz zbyt dosłownie bełkotu marketingowego typu "kontrast 10000:1" albo "1600 Ansi". Sprzęt tych marek kosztuje i swieci prawie tak samo.

Będziesz bardzo zadowolony z kazdego z tych trzech modeli. Nie trać życia na kontemplowanie ulotek marketingowych, tylko kup jeden z nich i ciesz się pieknym obrazem.
 
Ostatnia edycja:

Indy01

New member
Dziękuję Bambolo82 oraz Tomek67 za szybki odzew :)
Mam świadomość ,że projektor do kina to trochę inna klasa ale cena również ;)
Prawda jest taka ,że ja nie bardzo wiem czego mogę od projektora oczekiwać i zastanawiam się czy nie zrobić zakupu bezpiecznego (czyt. taniego) dopóki sam się nie dowiem jak to się je ;)
dziś oglądałem u znajomego projektor Sanyo Z5 (puściłem parę divxów i ...
było marnie bo w dzień i słoneczko przygrzewało ;) jak zasłoniliśmy zasłony i zrobiło się trochę ciemniej to wyglądało to lepiej :) ale nadal sporo brakowało do zdjęć które znalazłem z NECa VT59:
http://www.fprojektory.pl/viewtopic.php?f=7&t=6
btw ten znajomy już sobie kupił z2000 zobaczymy jak to chodzi ;)
chciałbym kupić projektor z którego będę zadowolony ale nie przepłacić ;)
Prosiłbym o więcej opini, jeśli by się trafił ktoś kto użytkuje NECa VT59 VT590 VT595 to bardzo proszę o wypowiedź i kontakt :)
 

Bambolo82

Banned
Jestem pewien że Sanyo z5 twojego znajomego urzekłby Ciebie obrazem gdybyście oglądali go tak jak się powinno się to robić tzn. całkowita ciemność i dobre wyregulowanie urządzenia + dedykowany ekran.
 

tomek67

New member
Indy01 napisał:
dziś oglądałem u znajomego projektor Sanyo Z5 (puściłem parę divxów i ...
było marnie bo w dzień i słoneczko przygrzewało ;) jak zasłoniliśmy zasłony i zrobiło się trochę ciemniej to wyglądało to lepiej :) ale nadal sporo brakowało do zdjęć które znalazłem z NECa VT59:
http://www.fprojektory.pl/viewtopic.php?f=7&t=6
Jakość obrazu każdego projektora przy oglądaniu filmów zależy od oświetlenia.
Im ciemniej tym lepiej. Różnica jets naprawdę duuuuża.
Zwłaszcza, że Sanyo nie należy do rekordzistów jasności.
Jak jest jasny projektor to daje się oglądać w ciut jasnym pomieszczeniu,
ale to jednak mimo wszystko nie to samo co w pełnej ciemności.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Niezgodzę się, że duża jasność projektora służy li wyłącznie oglądaniu w niezaciemnionych warunkach.
Dobrej klasy projektor MUSI posiadać dużą jasność z wysokim kontrastem, aby móc oddać w każdej scenie dynamikę obrazu.
Z budżetowych projektorów które znam - ŻADEN tego nie potrafi.
Tak naprawdę - te możliwości posiadają dopiero projektory z wyższej półki.
Np. TW2000 dopiero stara się osiągnąć ten poziom.
 

heniu13

New member
Indy01 zaprosze Cie jak juz sobie kupie rolety zaciemniajace i skalibruje projektor(mam nadzieje ze niedlugo) wtedy bedziesz mogl zobaczyc jak to powinno wygladac :)
 

lepp

New member
Bez reklam
Nie wierzę aby ten NEC zaświecił w filmach lepiej niż Z5. Zdjęcia nie są dla mnie żadnym miarodajnym źródłem informacji o tym jak wyglada obraz z projektora. Fotografia potrafi oszukiwać.
Projektory multimedialne sa stworzone do zupełnie innych zadań i nie ma sensu używać ich do kina, jesli mamy inne opcje.
 

Bambolo82

Banned
lepp napisał:
Nie wierzę aby ten NEC zaświecił w filmach lepiej niż Z5. Zdjęcia nie są dla mnie żadnym miarodajnym źródłem informacji o tym jak wyglada obraz z projektora. Fotografia potrafi oszukiwać.
Projektory multimedialne sa stworzone do zupełnie innych zadań i nie ma sensu używać ich do kina, jesli mamy inne opcje.

Uważam tak samo.
 

Indy01

New member
hmm szczerze mówiąc to od dwóch tygodni przeglądam fora i testy...
jak już coś wybiorę to znajduję jakiś słaby punkt i ...:(
W500 w Chipie piszą o bardzo słabym kontraście no i jasność 1100
na:
http://www.lesnumeriques.com/duels.php?ty=4&ma1=19&mo1=47&p1=1746&ma2=48&ph=1 też marnie wypada :(
Z5 obraz ok ale jasność słaba
AX100 wszystko ok tylko awarie :(
z tego wszystkiego najlepiej uśredniając wypada Epson TW700 tylko cena dobija ...
tak to mogę jeszcze rok wybierać i projektory stanieją ;)
może zacznie wychodzić więcej kinowych ;)
 

Bambolo82

Banned
Meloman69 napisał:
Niezgodzę się, że duża jasność projektora służy li wyłącznie oglądaniu w niezaciemnionych warunkach.
Dobrej klasy projektor MUSI posiadać dużą jasność z wysokim kontrastem, aby móc oddać w każdej scenie dynamikę obrazu.
Z budżetowych projektorów które znam - ŻADEN tego nie potrafi.
Tak naprawdę - te możliwości posiadają dopiero projektory z wyższej półki.
Np. TW2000 dopiero stara się osiągnąć ten poziom.

Żaden tego nie potrafi, bo kosztuje ile kosztuje.
 

lepp

New member
Bez reklam
Indy01 napisał:
jak już coś wybiorę to znajduję jakiś słaby punkt i ...:(
Nie ma idealnych produktów. Parametry idą do przodu. Projektor którego używałem przez 3 lata miał kontrast 400 i jasność 800, a ja byłem zachwycony.
Co byś nie kupił za kilka lat będzie to złom w porównaniu z nowymi sprzętami.
Jeśli będziesz czekał na idealny produkt, nic nie kupisz.
Zarówno Benq, Sanyo jak i Epson to dobre wybory. Różnice nie sa ogromne.
 

Bambolo82

Banned
lepp napisał:
Nie ma idealnych produktów. Parametry idą do przodu. Projektor którego używałem przez 3 lata miał kontrast 400 i jasność 800, a ja byłem zachwycony.
Co byś nie kupił za kilka lat będzie to złom w porównaniu z nowymi sprzętami.
Jeśli będziesz czekał na idealny produkt, nic nie kupisz.
Zarówno Benq, Sanyo jak i Epson to dobre wybory. Różnice nie sa ogromne.
Lepp rozsądnie Ci radzi. Nie trać czasu na kontemplację parametrów projektorów z tej samej półki cenowej. Nie dziel włosa na dwoje. Każdy Ci się spodoba, bo Epson, Benq i Sanyo to liderzy tej branży. Wszyscy Ci producenci produkują po to aby fajnnie filmy oglądać i kropka.

Benq w500 nie ma słabego kontrastu ( a już napewno nie dwa razy słabszy niż Epson czy Sanyo - możesz to między bajki włożyć) i świeci z mocą latarki batmana na odpowiednim ekranie.

Benq tak sie różni od Epsona i Sanyo jak proszek do prania Vizir od proszku Ariel - oba piorą ubrania, bo do tego slużą.
Nie dziwię się twoim wątpliwościom bo kupujesz pierwszy raz projektor. Jednakże z punktu widzenia osob ktore juz posiadaja taki sprzęt, twoje dylematy przypominają dylemat rodzinki która chce kupić lodówkę i boi sie że jak wybierze model Whirlpoola a nie Indesit to może grozic jej śmierć głodowa.

Zdecyduj czy marzysz o kinie w domu, za jaką cenę, kup i ciesz się życiem.
 
Ostatnia edycja:

Indy01

New member
ech dziękuję Panowie za wszystkie porady :)
dzisiaj chyba w amoku zamówiłem NECa VT590 wiem ,że nie kinowy :( ale netto mi wyjdzie 1500zł ; może zawaliłem ...
ale mam już dość czekania i szukania ;) teraz będę dalej szukał ale już oglądając (mam nadzieję nie najgorszy) obraz ...
poza tym nie miałem wcześniej żadnego projektora i nawet dokładnie nie wiem co jest dla mnie przy nim najważniejsze (jasność kontrast ...)
pooglądać kilku obok siebie nie mam gdzie ,a jak oglądałem obraz z benq 612 to mi się podobał (ale to dlp) Z5 też wyglądał ok
na razie poprubuję na VT590 i zobaczę czego mi potrzeba (no chyba ,że będzie całkiem do d... to oddam)
niedługo podzielę się wrażeniami :)
no i teraz przechodzę do poszukiwania ekranu ;)
 

Indy01

New member
Właśnie przywiozłem i podłączyłem projektor :)
Wrażenia super !!! Na razie oglądałem tylko Świętych z Bostonu ;) na kawałku ściany ok 50" i nie wiem co będzie jutro jak dostanę ekran :)
dzisiaj mi się do samochodu nie zmieścił i muszę innym podjechać ;)
Jak takie wrażenie robi 50" i niekinówka to nie wiem co by było przy Epsonie TW700 i ekranie 100" ;)
na razie jestem super zadowolony !!! :)
 
Do góry