Dobór wielkości ekranu do pokoju

anderian

New member
Witam wszystkim

Ostatnio doszedłem do wniosku że nie chce mieć w mieszkaniu TV tylko projektor, głównie do oglądania filmów oraz sporadycznie do grania z Xbox'a

Wstępnie wybór padł na Benq W500

teraz tylko pytanie do Was co sadzicie o pokoju do projekcji, pokój jest od strony północno wschodniej wiec nie będzie za bardzo jasny

ekran chciałbym umieścić na przeciwległej ścianie do kanapy (tam gdzie kaloryfer) a projektor przymocować do sufitu, ekran zwijany przymocowany do sufitu

pokoj.png
 

Bambolo82

Banned
Hej. Ja też mam Benq w500, ale w pokoju o prostszej topografii (typowa sypialnia a ty chcesz zainstalowac projektor w pokoju dziennym połączonym z niezabudowana kuchnia). Wydaje mi sie że mieszkasz w szeregowcu podobnym do mojego (u mnie kondygnacja na ktorej jest pokoj dzienny do zludzenia przypomina twoj rysunek) Jeżeli dobrze czytam rysunek techniczny, to przed kanapą widzisz 2.19 m sciany (z krotkim kaloryferem) i okno (chyba wyjscie na balkon?) nieco z prawej.

Ja mam pokoj o wymiarach (sypalnię) 3.90 m x 3.50 m i rzucam projekcję na scianę szeroką 3.5 m na z odleglosci 3.49 m. Ogladam z malej sofy ustawionej naprzeciw ekranu z odleglosci 3 m. Do tych parametrow odpowiada mi obraz 16:9 o szerokosci 200cm i wysokosci 12.5 cm (wychodzi zatem 91", moglbym uzyc zoom optyczny i miec wiekszy, nawet 106" ale wtedy boli szyja od ogladania).

U ciebie bedzie też ok. tylko chyba ekran powininies miec ciut ciut weższy niz ja (jakies 190 cm - ok. 80") bo sciana przed kanapa ma tylko 2.19 m szerokosci. 200cm szeokosci to bedzie u ciebie zbyt wiele bo obraz powienien miec kilkadziesiat cm odstepu od bocznej sciany, zeby nie bylo odbić światla z projetkora. Obraz 80" ogladany z twojej kanapy oddalonej o ok. 4 m tez powinno dac wiele satysfakcji.

Gry z xboxa na 80" ciebie oczarują (wczoraj gralem z kumplem w Virtua tennis 3 i poprostu brak słów żeby opisać frajdę)!!!!

Zanim kupisz projektor, musisz przemyslec gdzie go możesz postawić (przed kanapą na stoliku? na scianie i półce nad kanapa? mozesz tez nieco z boku bo projeketor w500 ma lens shift -regulacje obrazu w pionie i poziomie) i zmierzyć odleglosci od obiektywu do sciany projekcyjnej (odleglosc projekecji) a następnie koniecznie uzyć kalkulatora projekcji ktory znajdziesz tu http://benq.pl/projectioncalculator/benq_calculator_fs.html . Musisz to zrobic aby dopasować miejsce instalacji projektora do pożądanej wielkosci obrazu.

No i oczywiscie powinienes pomyslec o szczelnych zaslonach (najlepiej nieprzepuszczalnych roletach) na okno, żeby moc puscic projekcje przed zmrokiem.

Jezeli chodzi o projektor i opinie, jego halas, instalacje, miejsce instalacji, lens shift i chlodzenie to zajrzyj do wątku niżej ktory załozył Nasty Rudolf (udzielilem tam wyczerpującej odpowiedzi i opinii)

Jak by co, to śmialo mnie pytaj!

Udanych zakupów i milych seansow :cool:
 
Ostatnia edycja:

autorus

New member
Gratuluję wyboru, projektor super sprawa :)
Napisz jaka wielkość chcesz osiągnąć.
U mnie wyszło 106" z 4,2m. Jestem bardzo zadowolony.
Odnośnie zaciemnienia to mam tylko grube zasłony, tzn jedno duze okno i jedno małe.

Autorus

ps. Z rysunku wynika ze sobie nie poszalejesz :( Ekran nie moze byc zbyt blisko sciany bocznej bo bedziesz miał odbicia :( Jaki kolor scian masz?
Mozesz oczywiście zasłaniac drzwi ekranem, bo w sumie sie go zwija i tyle (sam o tym myslałem) ale to dodatkowe ryzyko ze ktos nieopatrznie otworzy drzwi i ci uszkodzi ekran :(
Ja bym proponoiwał 240x130cm. Grzejnik to nie problem bo bedzie wisiał nad a jakby się nie dało to sa dystansery, mozna odsunąć od sciany o nawet o ok 25cm. Czyli jakies półeczki, obrazy itd :)
 
Ostatnia edycja:

anderian

New member
Bambolo82 to jest mieszkanie w bloku, który jeszcze się buduje ;)

Kanapa jest wrysowana miej więcej zawsze można ja przesunąć.

Co do położenia projektora to zdecydowanie na suficie podwieszony, nie będzie mi się chciało stawiać go na stolik przed ekranem do każdego filmu.

Myślałem żeby ekran powiesić własnie tak żeby wchodził trochę na drzwi a właściwie okno balkonowe.

Co do koloru ścian to jeszcze nie jest ustalone, pokój nie będzie super doświetlony wiec raczej jakieś jaśniejsze
 

Bambolo82

Banned
Autorus pewnie się ze mną tu nie do końca zgodzi, ale radze Ci nie przesadzić z wielkością ekranu w sumie niezbyt duzym pomiszczeniu jakie posiadasz. Mnie przy 100" z 3 metrow juz boli szyja i trudno czytac napisy w filmach dlatego zjechalem do 91" (200 cm szerokosci) i taki ekran w koncu zamowilem. Za nim kupisz ekran poogladaj troche na scianie obraz ok. 200 cm szerokosci i szerszy i sam sie przekonaj...
 

lobo77

Member
Ogladam z 4,5 metra na ekranie 91 cali jest ok choc na poczatku wydawał mi sie ten ekran za duzy teraz znowu mam wrazenie ze ekran mógłby byc ciutke wiekszy zalezy tez czy ogladasz z napisami czy bez bo jak jest szybka akcja np Ultimatum Borna to mozesz nie zdazyc i czytac i ogladac;)
 
Do góry