BenQ W500, Sanyo Z5 czy cos innego przy moich warunkach?

Nasty Rudolf

New member
Witam.

Od wielu juz tygodni szukam na forum informacji na temat projektorow do mojego przyszlego "kina domowego". Pisze w cudzyslowie, bo to w zasadzie zwykly pokoj, dostosowany wprawdzie nieco do swojego przyszlego przeznaczenia, ale jednak mieszkalny i dosc standardowy. Z okazji remontu poczynilem nastepujace przygotowania:

- sciany i sufit pomalowane na kolor zielony (niestety dosc jasno - moze nie pomyslalem, ale i tak plusem jest brak bialego sufitu)
- biala sciana frontowa do wyswietlania obrazu - nie mam kasy ani zbyt wiele miejsca na ekran
- 4,3m dlugosci pokoju
- na przeciwnej scianie planowana sofa, a nad nia, na wysokosci ok. 1,5m, polka wiszaca z projektorem (niezabudowana, rzecz jasna!)
- na oknach planowane rolety podgumowane z prowadnicami, brak jakichkolwiek odslonietych szyb = ciemnosc idealna

I tutaj pojawia sie kwestia najistotniejsza i najtrudniejsza zarazem - jaki projektor? Przeczytalem juz sporo na ten temat - rowniez sporo na tym forum przed rejestracja. Troche mi sie pewne kwestie poukladaly i mam teraz w glowie 2 pomysly:

- BenQ W500 - tani i przyzwoity jakosciowo, do tego ponoc niedrogie lampy. Jest tylko jeden problem - glosnosc. Bede mial ten projektor kilka(nascie) cm nad glowa, wiec odrobine sie obawiam tego - astronomicznego ponoc - halasu. Wprawdzie nie jestem ekstremalnie wyczulony na ta kwestie, a za oknem mam dosc ruchliwa droge, wiec na idealna cisze i tak nie moge liczyc, ale jednak.

- Sanyo Z5 - drozsza alternatywa - podobno cichy jak diabli. ;)

Raczej odrzucam Epsona TW680 - glosnosc ponoc porownywalna z BenQ, a cena wyzsza.

Prosze wiec o rade w nastepujacych kwestiach:

- Ktory projektor w moich warunkach? Jeden z tych dwoch, czy moze jeszcze inny?
- Jak sie maja te dwa do siebie? Jasnosc, kontrast, awaryjnosc? Czytalem o obydwu sporo, ale nie spotkalem chyba na forum bezposredniego zestawienia tychze.
- Jak maja sie do siebie ceny lamp do BenQ i Sanyo?

Oraz kwestie bardziej ogolne:

- Jak gleboka powinna byc polka, zeby umozliwic projektorowi optymalne chlodzenie (po bokach projektor nie bedzie niczym zastawiony - pozostaje kwestia glebokosci, czy inaczej - odleglosci od tylu do sciany). Interesuje mnie tutaj rowniez, z ktorej strony omawiane projektory potrzebuja najwiecej przestrzeni na obieg powietrza.
- Jak sie ma moja wysokosc polki (1,50m - 1,70m) do pozycji obrazu? Czy bedzie bardzo wysoko i czy lens shift + keystone dadza sobie z tym rade?

Z gory dziekuje wszystkim, ktorzy zdecyduja sie napisac jeszcze raz (choc nieco inaczej) o wielokrotnie omawianym juz sprzecie.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Nasty Rudolf napisał:
Jest tylko jeden problem - glosnosc. Bede mial ten projektor kilka(nascie) cm nad glowa

W dużym skrócie. Pokój jest do bani, a to, ze będziesz wyswietlał na ścianie świadczy, że jakość obrazu nie ma dla Ciebie znaczenia. Projektor i tak już sobie wybrałeś, więc czegkolwiek nie napiszę i tak kupisz to, co wybrałeś ;) Na 90% pytań, które zadałeś odpowiedzi są w instrukcji obsługi projektora (instrukcje do większości projektorów są na projectorcentral.com lub na stronach firmowych). Jeśli chodzi o zabudowę to projektory są bardzo wymagające pod tym względem. Np. Z5 wymaga minimum 1 m przestrzeni na odprowadzenie ciepła. Jednym słowem projektor nie nadaje się do zabudowy. Najwięcej przestrzeni potrzebują oczywiście tam, gdzie wyprowadzają gorące powietrze. Wszystkie dane na pytania, które zadałes są w instrukcji projektora.

Nasty Rudolf napisał:
Jest tylko jeden problem - glosnosc. Bede mial ten projektor kilka(nascie) cm nad glowa

I najważniejsze. NIGDY, NEVER, EVER, POD ŻADNYM POZOREM nie stawiaj doniczki nad głową gdy idziesz spać oraz projektora gdy oglądasz film. Nigdy nie wiesz kiedy zobaczysz gwiazdy, a w przypadku projektora może być sam Stwórca.
 

Nasty Rudolf

New member
Tidus1024 napisał:
W dużym skrócie. Pokój jest do bani
A tak w mniejszym skrocie mozna? Bo zadnego uzasadnienia tutaj nie widze. Pomijajac juz fakt, ze nie o ocene mojego pokoju pytalem.

Tidus1024 napisał:
to, ze będziesz wyswietlał na ścianie świadczy, że jakość obrazu nie ma dla Ciebie znaczenia.
Ma - po prostu nie jestem az tak wyczulony, zeby do projektora, na ktory wydam 3000zl - 3500zl, dokladac jeszcze polowe tej ceny na ekran, ktory jest drogi, szpetny i niepraktyczny. Mialem okazje na przystosowanie sobie sciany pod projektor (remont) to z niej skorzystalem.

Tidus1024 napisał:
Projektor i tak już sobie wybrałeś, więc czegkolwiek nie napiszę i tak kupisz to, co wybrałeś ;)
Taa, wybralem. Szczegolnie swiadcza o tym fakcie dwa modele w tytule watku. Przepraszam, ale zaczynam sie lekko irytowac. :???:

Tidus1024 napisał:
Jednym słowem projektor nie nadaje się do zabudowy. Najwięcej przestrzeni potrzebują oczywiście tam, gdzie wyprowadzają gorące powietrze. Wszystkie dane na pytania, które zadałes są w instrukcji projektora.
Postawienie projektora na OTWARTEJ polce sciennej naprawde trudno nazwac zabudowa. I wlasnie o to mi chodzilo - Z KTOREJ STRONY wspomniane projektory wyprowadzaja gorace powietrze. Dzieki za linka do instrukcji (przynajmniej tyle). Moze rzuce okiem, bo nie bez znaczenia jest fakt, ze polka bedzie gotowa PRZED zakupem projektora, wiec czytanie instrukcji po zakupie bedzie jak musztarda po obiedzie.

Tidus1024 napisał:
NIGDY, NEVER, EVER, POD ŻADNYM POZOREM nie stawiaj doniczki nad głową gdy idziesz spać oraz projektora gdy oglądasz film. Nigdy nie wiesz kiedy zobaczysz gwiazdy, a w przypadku projektora może być sam Stwórca.
No coz - pod polka z projektorem bede zarowno siedzial jak i spal. Trzeba sie po prostu zatroszczyc, zeby byla solidnie umocowana i wytrzymala. A w Stworce nie wierze. :twisted:
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Wiem, że jestem złośliwy, ale po prostu odpowiedzi na podobne pytania zostały na tym forum udzielone z milion razy. Ekran, jakkolwiek beznadziejnie wygląda, jest ekranem, a to oznacza, że ma unormowane, mierzalne cechy rozpraszające lub odbijające światło. Farba - po pierwsze ma fakturę tynku, a po drugie ma totalnie nieidentyfikowalne cechy jeśli chodzi o odbijanie/rozpraszanie światła.

Z5 vs Benq W500. Benq świeci jaśniej ale ma gorszy kontrast. Z5 znacznie słabiej ale ma lepszy kontrast. Lampa do Benq jest znacznie tańsza jak na nasze warunki.

Co do doniczek i projektorów. To się akurat nie odnosiło tylko do Ciebie. To rada dla wszystkich, którzy nie chcą pośmiertnie wygrać nagrody Darwina.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie stać Cię na ekran. Nie kupuj proszę projektora.
Dolar spada, więc całkiem porządny ekran można dostać w Polsce nawet za 400-500 złotych. To chyba nie jest jakiś super, hiper wydatek, zważywszy, że będzie Ci służył przynajmniej kilka lat.
 

Bambolo82

Banned
Witaj Nasty Rudolf. Rozumiem twoje watpliwości. Sam to przeszedlem, nie przejmuj się bedziesz mial super kino.

A teraz do rzeczy:

Pokój: mam podobny do twojego tylko troche mniejszy i jest ok. Tidus przesadza. Kino bedziesz mial wysmienite jak zaslonisz okna lub bedzie juz za nimi mrok.

Projektor: Ja kupilem tydzien temu Benq w500 za 2870 zł. Jestem zadowolony. Chodzi w Eco mode i z 1,5m slychać jednostajny szum (jezeli film jest ciekawy to nawet jak scena jest cicha to o tym szumie zapomnisz - tak jak w kinie - jak się nudzisz to slychac jak ludzie chrzakają lub jedzą chipsy - jak film ciekawy to wogole na to nie zwrocisz uwagi.). Jasność w Eco jest zupelnie wystarczajaca. Przeczytalem recenzję Paprykarza i troche przesadził - w500 jest slyszalny (zresztą jak kazdy inny projektor) ale napewno nie jest to szum denerwujący. Jakośc obrazu jest dla mnie super. Projektor świetnie sobie radzi zarówno z Divx/Xvid (na 2cd jest dobrze) i telewizją, dzieki zastosowaniu procesora HQV Reon VX. Filmy HD w formacie .mkv (h264) to już poprostu bajka. Efekt screedoor (piksele) z 2,5 m na ekranie o szerokosci 2 m (91") jest absolutnie nie widoczny w filmach, jedynie gdy wisilisz wzrok to mozna go leciutko zauwazyć jak wyswietlasz pulpit Windows komputera.

Ekran: ja jeszce nie mam i ogladalem kilka filmow na pastelowej pomaranczowej scianie i.... i tak da sie fajnie ogladać (kolor bialy troche jest cieply)!!! Musisz jednak przygotowac sie na kupno ekranu bo szkoda jak taki super sprzet mialby marnowac swoj potencjał na bialej scianie (choc i tak bedzie super, napewno lepiej niż na ekranie kompa lub tv 32"). Dobry ekran 91'' 16:9 200cm x 112,5cm kupisz tu za 450 zł: http://www.ekrany-projekcyjne.pl/index.php Ja tam juz zamowilem i teraz czekam na realizacje.

Ustawienie: jezeli chodzi o Benq w500 to troche za wysoko go chcesz ustawić. Moj stoi na półce zabudowanej (regal na książki, ale ma odstepy do bocznych scianek regalu ok 15 cm zeby moc wydmuchac cieple powietrze oraz zassac zimne) na wysokości 120 cm i jak swieci to obraz jest troche za wysoko. Lens shift Ci tutaj jak najbardziej pomoże ale musisz pamietać ze jak uzywasz go w pionie to ograniczasz jego regulację w poziomie. Ja swiece zza glowy, ok. 50cm z lewej strony od glowy. U mnie odlegośc obiektywu od ekranu wynosi 3,49 m i z takiej odległosci zoom optyczny pozwala mi uzyskać obraz min. 88" a max. 105". Nie da się uzyskać mniejszego ani wiekszego obrazu z takiej odleglosci, dlatego zanim kupisz projektor dokladnie sobie zmierz odleglosc projekcji w pokoju i sprawdz czy obraz jaki bedzisz mogl uzyskac nie bedzie za duzy albo za maly (koniecznie posluz się tzw. kalkulatorem projekcji - dla Benq w500 http://benq.pl/projectioncalculator/benq_calculator_fs.html ) Ogladam obraz 91" z kanapy oddalonej od ekranu o 3 m (super efekt, wielgachny obraz jak w kinie, wiekszy to już ból szyi z takiej malej odleglosci).

Chlodzenie: Benq w500 wywiewa cieple powietrze z kratki umieszconej z przodu projektora (z lewej strony obiektywu) oraz na lewej sciance obudowy (patrząc od strony obiektywu). Na prawej sciance znajduje się wlot ktoredy projektor zasysa chlodne powietrze. Na tylnej sciance nie ma nic (tylko musisz zostawic miejsce na wtyczki kabli), dlatego połka wcale nie musi być zbyt glęboka (w500 jest gleboki na ok 25 cm, moja polka ma ok 35 cm glebokosci i jest ok)

Rada na koniec: nie przywiązuj zbyt duzej uwagi do parammetrow jakie podają producenci (kontrast, jasność itp). Sprzet z tej samej polki cenowej jest bardzo porownywalny. najlepiej by bylo gdybys mogl przed zakupem sam obejrzec i porownac ale nie ma co się przejmować marketingowymi bzdurami na temat kontrastu czy jasnosci. Mysle ze kazdy dedykowany projketor do kina domowego za ok 3000 zl ciebie zadowoli, nawet jesli na razie bedziesz puszczal filmy na bialej scianie.
 
Ostatnia edycja:

Nasty Rudolf

New member
Bambolo82, serdeczne dzieki za informacje! Wlasnie o takie dane na temat projektora mi chodzilo!

A co do odpowiedzi poprzedzajacych, to nie mam nawet ochoty komentowac - przykro mi.

Bambolo82, poziomy lens shift nie jest mi w ogole potrzebny - mam pelna mozliwosc manewrowania polozeniem projektora w poziomie. Natomiast nizej byloby ciezko - musialbym postawic projektor przed "siedziskiem" do ogladania zamiast nad nim, zmniejszajac tym samym znaczaco wielkosc obrazu.

Jeszcze raz bardzo Ci dziekuje, ze chcialo Ci sie pofatygowac i udzielic wyczerpujacej, rzeczowej odpowiedzi.

A gdyby znalazl sie posiadacz Sanyo, sklonny odpowiedziec na identyczny zestaw pytan, bylbym bardzo wdzieczny. :)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Nasty Rudolf napisał:
Bambolo82, serdeczne dzieki za informacje! Wlasnie o takie dane na temat projektora mi chodzilo!

A co do odpowiedzi poprzedzajacych, to nie mam nawet ochoty komentowac - przykro mi.

Bambolo82, poziomy lens shift nie jest mi w ogole potrzebny - mam pelna mozliwosc manewrowania polozeniem projektora w poziomie. Natomiast nizej byloby ciezko - musialbym postawic projektor przed "siedziskiem" do ogladania zamiast nad nim, zmniejszajac tym samym znaczaco wielkosc obrazu.

Jeszcze raz bardzo Ci dziekuje, ze chcialo Ci sie pofatygowac i udzielic wyczerpujacej, rzeczowej odpowiedzi.

A gdyby znalazl sie posiadacz Sanyo, sklonny odpowiedziec na identyczny zestaw pytan, bylbym bardzo wdzieczny. :)
No tak. Ale jakie dla Ciebie mają znaczenie różnice między Sanyo i Benq skoro oglądając na śnianie i tak zdegradujesz rozdzielczosc i kontrast?

Bambolo, doceniam Twoje oddanie sprawie i chęć pomocy, ale prawie wszystko co napisałeś jest faqu Melomana. Przez takie odpowiedzi nikomu nie chce się później korzystać z wyszukiwarki ani czytać faqa - o wiele łatwiej jest zadać sto takich samych pytań.
 
Ostatnia edycja:

Bambolo82

Banned
Nasty Rudolf, jezeli nie bedziesz musiał mocno uzyc lens shift w poziomie to z wysokoscią na ktorej chcesz umiescic półkę nie powinno byc problemu. Każdy projektor z lens shift sobie poradzi z wysokości 1.7 m jeżeli nie bedzie w poziomie zanadto oddalony od osi pionowej ekranu.
 

Nasty Rudolf

New member
Tidus1024 napisał:
No tak. Ale jakie dla Ciebie mają znaczenie różnice między Sanyo i Benq skoro oglądając na śnianie i tak zdegradujesz rozdzielczosc i kontrast?
A co Ciebie to obchodzi, skoro jak widac nie jestes w stanie pomoc i srednio blyskotliwymi docinkami probujesz ukryc fakt, ze w zasadzie nie masz w temacie nic do powiedzenia?

Tidus1024 napisał:
Bambolo, doceniam Twoje oddanie sprawie i chęć pomocy, ale prawie wszystko co napisałeś jest faqu Melomana. Przez takie odpowiedzi nikomu nie chce się później korzystać z wyszukiwarki ani czytać faqa - o wiele łatwiej jest zadać sto takich samych pytań.
To juz jest bezczelne. Nie dosyc, ze nie pomagasz, to jeszcze czepiasz sie tych, ktorzy to robia. Tak - z pewnoscia bylo w tym FAQ napisane, z ktorej strony BenQ W500 ma otwory wentylacyjne. :???: Wydawalo mi sie tez, ze wspominalem o przeczytaniu pewnej ilosci tematow na tym forum, a czynnosc owa wymagala wielokrotnego uzycia wyszukiwarki.

To co robisz jest nieco bardziej wyszukana forma trollingu - niczym wiecej. A teraz koncze offtopa - od tej chwili ignoruje wszystkie Twoje wypowiedzi i im podobne.
 

lobo77

Member
Epso 680 jest znacznie cichszy od benq w500(naprawde jezeli chodzi o glosnosc to nie sa one porownywalne) sanyo z5 kosztuje ok 3800 a tw 680 3350zł ponadto epson jest jasnieszy niz w500 za benq jest mniejszy i lzejszy ale za to z5 jest w mojej subiektywnej ocenie najsolidniej wykonany mozna o tym chocby w necie poczytac jesli nie masz okazji na zywo zobaczyc ja kupilem ekran kaubera za 460zl G1 matt white 90 cali takze lepiej kup ekran a nie tam na sciane bedziesz wyswietlał;)
 
Do góry