Projektor a Dekoder CP

owain

New member
Witam, pozwalam sobie na nowy post, ponieważ mój problem dotyczy kilku spraw a może będzie użyteczny jeszcze dla kogoś. Jestem na etapie zakupu projektora Sanyo Z5 (początkowo miał być Benq W500 ale po lekturze forum przeraziłem się głośnością), do tej pory uzywałem baardzo często Toshiby T-90, która sporo szumiała, pewnie bardziej niż Benek no ale zalezy mi na ciszy. Pokoik mam niemal dedykowany (sypialnia 4,5 x 3,7, ciemnooliwkowe sciany i sufit, podwójne gumowane rolety itp.). Projektor będzie służył w 90% do filmów, planuje zakup średniej klasy DVD z HDMI Pioneera lub Panasonica. A teraz problem. Jestem średnio-szczęśliwym posiadaczem Polsatu Cyfrowego z dekoderem Echostar (nr nie pamietam ale ma tylko wyjścia SCART i chyba analogowe audio). Wybrałbym n-kę ale patrzę na sport, którego nigdzie indziej niz w polsacie nie ma, ponadto zbliza sie EURO2008. Chciałbym nieco polepszyć obrac na programach SD oglądanych na projektorze, gdyż na razie nieco ekwilibrystyczna konstrukcja wygląda tak: z dekodera mam adapter SCART-chinch, potem kabelek do karty telewizyjnej w kompie a sygnał z kompa przez D-sub do projektora. Konstrukcja taka, gdyz jestem przyzwyczajony w 75% ogladac tv (tvn24) w małym oknie pracując na kompie lub serfując (ogladanie tylko tv mnie nuży i jest stratą czasu;). No ale czasem chciałbym zobaczyć jakis sport na duzym ekranie. Myślałem o zakupie dekodera PC Samsunga HD, ale mimo ze euro 2008 bedzie w polsacie sport HD, wydatek wydaje się zbędny, po pierwsze po EURO chyba bede brał rozwód z polsatem, po drugie, jak słyszałem nie poprawie jakości kanałów SD ogladanych na projektorze, gdzyz do SD zalecają SCART a przez HDMI to tylko ów polsat sport hd idzie (SD tez idzie ale w jakosci bez zmian?). MOje pytanie dotyczy tego, czy mogę jakos poprawić, choć nieco jakość programów SD z tego Echostara, czy opłaca sie dawać (nie wiemc zy 200 czy 400 zł) za dekoder Samsung HP na kilka miesiecy (umowa konczy mi sie w maju, potem wpadam w 'zawarta na czas nieokreslony), czy moze najlepszym rozwiązaniem jest kupienie dobrego kabla SCART-Component i podłoączenie tak do Projektora (nie znam sie na SCARTACH bo mało ich w życiu używałem) ale tu boje się czy to da jakieś efekty bo przeciez dekoder echostara w tym łancuchu jest najsłabszym ogniwem. Obraz z tego dekodera idzie u mnie przez SCART do innego pokoju na tv crt 32'' i jest ok, ale na monitorze LCD 17" LG przez kompa już jest kiepawo (na pełnym ekranie, bo jak ogladam pracując na kompie jak wspomniałem w małym ok to jest super;)
Serdeczne dzięki za poradę kogoś kto obeznany jest z jakościami sygnału, przeskalowywaniem, rozdzielczościami etc, etc.
 

przemowroc

New member
Nie baw się absolutnie w jakiś lepszy kabel euro-komponent, sam próbowałem wyciągnąc sygnał (component) z euro do dvi analog,u magików kablowych i stówka poszła w zapomnienie(wogóle nie było obrazu), najlepszym wyjściem dla Ciebie wg. mnie jest przesiadka na tuner który posiada wyjście component lub hdmi. Sam posiadam tuner cyfry(philips HD), wypożyczony(15 zeta miesięcznie) i generalnie SD jest OK lub tylko OK bo jak przełączam na sport HD to dopiero zaczyna się zabawa. Powalająca ostrość i nasycenie kolorów i to tylko w HD-ready. Pozdrawiam
 

owain

New member
Dziekuje za info ale dalej nie wiem co z kanałami SD przez HDMI z dekodera CP Samsunga na moj projektor, czy będzie obraz i jaki, czy lepiej podłączyc kompa do projektora i pozostac przy echostarze?
 

przemowroc

New member
Wg mnie musi być obraz. Ja mam podłączony projektor componentem(10m) przez ampl i obraz jest SD jak i HD. W tunerze jest opcja jaki ma przesyłać obraz : sd, 720p, 1080i. Ja mam ustawione na 720p(przy 1080i w niektórych scenach obraz drgał) i tak projektor ten sygnał "widzi". Pamietaj jednak że kupując kabel HDMI musi on być dobrej jakości( ja kupiłem 10m za 60 zł i obrazu brak więc go oddałem).
Co do jakości hmmm no cóż cudów się nie spodziewaj aczkolwiek niektóre nagrania (czytaj filmy) chętnie oglądam na projektorze także nie jest żle.
Czy polepszy się jakość kanałów SD, napewno tak , tuner HD to juz bardziej zaawansowana tech.(skalery) a sam przesył przez component czy hdmi powinien gwarantować Ci najwyższą jakość nagrania w porównaniu do wysłużonego standardu euro , svhs, compozyt.
 
Ostatnia edycja:
Do góry