Pierwszy wybór najtrudniejszy, projektor HD Ready

Meloman69

New member
Bez reklam
Oczywiście, że Optoma HD800x.
Mimo, że oparta na DC2 naprawdę to świetny projektor zważywszy cenę.
Brytyjczykom udało się wyciągnąć maks z tego układu.
Sanyo uważany jest za zdecydowanie najsłabszy z nowych projektorów LCD opartych na D7.
Tu zdecydowanie króluje Epson TW2000. Potem jest Panasonic AE2000, potem Mitsubishi HC6000.
Jeżeli budżet przy zakupie ma duże znaczenie to rozważyłbym jeszcze zakup Mitsu HC49000 - za te pieniądze całkiem udany model!
 
Ostatnia edycja:

Marl

New member
"Oczywiście, że Optoma HD800x."

A czemu to takie oczywiste ? Jakie konkretnie zalety ma Optoma w stosunku do Sanyo ? Dla mnie Optomę dyskwalifikuje głośność, ale jeżeli ktoś lubi odgłos suszarki nad głową to pewnie będzie zadowolony.
A na marginesie to wychodzi na to, że jesteś uprzedzony już nie tylko do Z5 ale również do PLV-Z2000.
Sentyment do Panasonika również pozostał skoro AE2000 stawiasz wyżej od HC6000
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Dlaczego uprzedzony? Poczytaj recenzje na necie odnośnie nowego projektora Sanyo. Jeszcze nie widziałem, aby go ktoś wyżej stawiał od HC6000.
Wiele osób, które widziało nowe LCD D7 bezwględnie twierdzi, że Epson zdecydowanie wypada najlepiej.
Janusz Kornaszewski wysoko stawia właśnie AE2000, a ja mu wierzę, bo facet zna się na rzeczy.
Można poczytać także ranking na projectorreviews.
Na avsforum jakoś bardzo głośno jest o TW2000, a nie o Sanyo. Ciekawe dlaczego?
Skalmen z audiostereo kupił Optomę HD800x, choć początkowo odradzałem mu zakup projektora opartego na DC2. Optoma jednak wycisnęła maks, co potwierdził mi np. właściciel Intertype.
Skalmen poprzednio miał Mitsu 910 i określa różnicę w jakości obrazu do Optomy jako dramatyczną. A przecież 910 to nie całkiem taki zły projektor.
 

tomek67

New member
Meloman69 napisał:
Oczywiście, że Optoma HD800x.
Mimo, że oparta na DC2 naprawdę to świetny projektor zważywszy cenę.
Brytyjczykom udało się wyciągnąć maks z tego układu.
Sanyo uważany jest za zdecydowanie najsłabszy z nowych projektorów LCD opartych na D7.
Tu zdecydowanie króluje Epson TW2000. Potem jest Panasonic AE2000, potem Mitsubishi HC6000.
Jeżeli budżet przy zakupie ma duże znaczenie to rozważyłbym jeszcze zakup Mitsu HC49000 - za te pieniądze całkiem udany model!
Ja jednak nie chciałbym DLP. To migotanie obrazu jednak mi dokuczało.
Na Mitsu HC4900 ktoś na grupie narzekał, że ma słabe filtry, szybko brudzą się panele.
Jakoś nigdzie nie widziałem, żeby często zdarzały się narzekania na projektory Sanyo. Jeśli chodzi o zawodność to chyba mają najlepszą opinię ze wszystkich marek.
A porównywanie Sanyo i Epsona EMP-TW2000 to moim zdaniem jest ciut nie fair. Sanyo kosztuje około 7 tys. Epson ponad 12.
Wszyscy zgodnie twierdzą, że Epson jest lepszy, ale czy warte jest to tej kasy ??
To już zależy ile kto ma w portfelu i na ile jest pasjonatem ;);)
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja jednak też bym brał 800x gdybym nie potrzebował Lens Shiftu i mógł odpowiednio usadowić DLP. 6500 zł za DLP 1080p to DOSKONAŁA cena moim zdaniem. Moje typy na dziś w klasach cenowych:
Z najtańszych 720p : Optoma HD65
Lepsze 720p: Mitsubishi HC3100
Najtańsze 1080p: Optoma 800x (jak ktoś ma warunki do DLP), HC4900 (jak komuś nie zależy na superczerni)
Lepsze 1080p: Epson TW2000, Mits HC6000, Panasonic AE2000
Moje marzenie na dziś: JVC DLA-RS2
Sfera fantazji: Sim HT5000 :)
 

Marl

New member
Znam większość recenzji bo powoli przymierzam się do kupna projektora 1080p. Napisałem, że jesteś uprzedzony bo taki wniosek można wyciągnąć z treści Twoich wpisów. Z5 zdajsie widziałeś w akcji to masz prawo krytykować, natomiast nie widziałeś w akcji Optomy i PLV-Z2000 więc nie powinieneś pisać, że jeden jest zdecydowanie lepszy od drugiego. Oczywiście "ten zły" to Sanyo.
Ja też nigdzie nie wyczytałem aby ktoś stawiał wyżej PLV-Z2000 od HC6000 tylko, że ja tego w moim poście nie napisałem. Ździwiło mnie natomiast, że stawiasz HC6000 niżej od AE2000 skoro jest raczej odwrotnie.
To, że Epson jest najlepszy to nie budzi wątpliwości tylko że to już chyba wszyscy wiedzą i nikt tego nie kwestionuje.
Ale czy popularność na forach zawsze świadzy o jakości ? Może w przypadku Epsona tak jest ale nie ma reguły. Często wiele wpisów pojawia się odnośnie projektorów, które sprawiają problemy. Dobrym przykładem jest Panas PT-AX100. Baaardzo dużo o nim pisano.
Ja osobiście bym się skłaniał do Sanyo. Optomę dyskwalifikuje hałas, ma to dla mnie duże znaczenie. Ae2000 bym nie kupił za najmniej ostry obraz. Skoro będę puszczał sygnał 1080p to chciałbym mieć zapewnioną dobrą ostrość. Zresztą naczytałem się wystarczająco o Panasach, jakoś mnie to zniechęciło do tej marki. HC4900 bym nie kupił za najgorszą czerń i SDE oraz słabe filtry. Natomiast Sanyo jest niezłe w każdej kategorii. Ponadto można zauważyć, że Sanyo są mało awaryjne co jest też istotne. Ponadto Sanyo można dostać z Niemczech już za ok. 6300 zł więc prawie dwa razy taniej niż Epsona w Polsce.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie ma osoby, która widziałaby wszystkie projektory w akcji. Nie mówiąc już o dłuższym testowaniu każdego modelu. TO OCZYWISTE, że część poglądów trzeba oprzeć na opinii innych, informacji usłyszanych od znających się na rzeczy FACHOWCÓW.
Powtarzasz np. stereotypy o nieostrym obrazie z Panasonica, który to podobno jest "zasługą" technologii Smoothscreen. W przypadku AE2000 nie jest to prawdą.
Oceniałem projektory pod względem jakości obrazu, a nie funkcjonalności i hałasu. Porównywałem również te same technologie - panele D7. Co z tego, że Sanyo kosztuje sporo mniej od Epsona?
W cenie do 15 tysięcy są obecnie 2 modele, które prezentują wg mnie najlepszą jakość do ceny: Optoma HD800x i Epson TW2000.
To co robi z obrazem TW2000 jest fenomenalne. Do skutku będę powtarzał, że wart jest każdej złotówki. Każdy kolejny seans - obojętnie, czy jest to mroczny film, kreśkówka czy zwyczajny obyczaj potwierdza klasę tego projektora. To zupełnie nowa jakość, której w technologii LCD jeszcze nie było.
Poza tym porównuj ceny w tym samym kraju. Epson TW2000 kosztuje na amerykańskim ebayu ciut ponad 7,5 tysiąca. Róznica w Polsce pomiędzy Sanyo i Epsonem nie przekracza 2000-3000 zł.
HC4900 ma rzeczywiście najsłabszą czerń, ale nie na tyle, aby dyskryminować ten model.
W pełni zgadzam się z rankingiem Tidusa1024. Zresztą - mój boże - możesz kupić nawet Panasonica AE500. Cóż mnie to obchodzi - Twój wybór.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Marl napisał:
HC4900 bym nie kupił za najgorszą czerń i SDE oraz słabe filtry. Natomiast Sanyo jest niezłe w każdej kategorii. Ponadto można zauważyć, że Sanyo są mało awaryjne co jest też istotne.

Czerń ma najgorszą spośród projektorów 1080p, ale w przypadku białych ścian, sufitów to i tak nie ma znaczenia - czynniki zewnętrzne zredukują każdy projektor. Z SDE to jednak przesadzasz, w żadnym projektorze 1080p nie uświadczysz już SDE bo siatka pikseli jest zbyt gęsta by zobaczyć ją z większej odległości (zakładając, że nie siedzisz ok. 30 cm od 100 calowego ekranu). Pamiętaj też, że Mitsubishi są jednymi z ostrzejszych projektorów na rynku. Mits skopał tylko filtr (nie filtry) - i głównie to mam im za złe.
 

dider

New member
Tidus1024 napisał:
Ja jednak też bym brał 800x gdybym nie potrzebował Lens Shiftu i mógł odpowiednio usadowić DLP. 6500 zł za DLP 1080p to DOSKONAŁA cena moim zdaniem. Moje typy na dziś w klasach cenowych:
Z najtańszych 720p : Optoma HD65
Lepsze 720p: Mitsubishi HC3100
Najtańsze 1080p: Optoma 800x (jak ktoś ma warunki do DLP), HC4900 (jak komuś nie zależy na superczerni)
Lepsze 1080p: Epson TW2000, Mits HC6000, Panasonic AE2000
Moje marzenie na dziś: JVC DLA-RS2
Sfera fantazji: Sim HT5000 :)
Co to znaczy warunki do DLP bo bardziej jestem nastawiony na optomę
 

tomek67

New member
Tidus1024 napisał:
CZ SDE to jednak przesadzasz, w żadnym projektorze 1080p nie uświadczysz już SDE bo siatka pikseli jest zbyt gęsta by zobaczyć ją z większej odległości (zakładając, że nie siedzisz ok. 30 cm od 100 calowego ekranu). Pamiętaj też, że Mitsubishi są jednymi z ostrzejszych projektorów na rynku. Mits skopał tylko filtr (nie filtry) - i głównie to mam im za złe.
Jeśli codzi o SDE to chyba znaczna część kinomanów ogląda właśnie filmy z 10 cm ;);)
Wg mnie to nawet HD Ready to nie jest problem, a na wielu forach nawet fachowcy wypowiadają się na temat SDE w przypadku Full HD.
Gdybym teraz kupowął projektor to jednak bym wziął chyba właśnie to Sanyo.
Dla mnie cena Epsona w Polsce jednak jest zbyt wysoka.
(ceny w USA mnie nie interesują, bo jednak gwarancja jest potrzebna, projektory są bardziej awaryjne np. od cyfrówek)
Epson fajny projektor, ale na jesienii na pewno będą nowe jeszcze lepsze.
Moim zdaniem nie ma co pakować bardzo dużo kasy w elektronikę, to kiepska inwestycja ;)
Chyba, że kogoś na to stać, albo jest wielkim pasjonatem.
 

tomek67

New member
dider napisał:
Co to znaczy warunki do DLP bo bardziej jestem nastawiony na optomę
Warunki do DLP to znaczy, że projektor stoi na wprost ekranu.
Żaden DLP (w normalnej cenie), nie ma Lens Shiftu, ani dużego zoomu.
Jak dla mnie to akurat nie ma większego znaczenia.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
A jeśli już ktoś lubi porównania "łeb w łeb" to tutaj są konkluzje z projectorcentral.com na temat HC4900 i PLV-Z2000. I tak jest z większością sprzętów w podobnych klasach cenowych - jeden ma to, drugi ma tamto. Kwestia tego, co się bardziej lubi - a przy oglądaniu filmów są to często niezauważalne niuanse.

[FONT=Arial,Helvetica][FONT=Arial,Helvetica] I would characterize the Z2000's advantage over the HC4900 in black level and contrast to be modest but definitely there. I would also characterize the HC4900's advantages in color, image sharpness, and image clarity to be modest but definitely there. These are two very evenly matched 1080p LCD projectors when it comes to overall performance. Each has an edge over the other in some important way, and neither is perfect. But for the price, they are both amazing values considering that just a year ago, the cheapest 1080p projector was $4,495. It boils down to a matter of taste.[/FONT][/FONT]
 

Meloman69

New member
Bez reklam
dider napisał:
Co to znaczy warunki do DLP bo bardziej jestem nastawiony na optomę

Optoma HD800x chyba nie ma lens shiftu, co oznacza, że musisz projektor umieścić albo bardzo nisko w stosunku do ekranu, albo wysoko.
Projektory DLP bez lens shiftu świecą do góry i nie da się tego zmienić bo... nie ma lens shiftu.

Jeżeli nie ma się czarnej komory, to w zwykłych warunkach (jasna aranżacja wnętrz) różnica w odwzorowaniu czerni pomiędzy projektorami się zatraca. Aby zachwycać się poziomem czerni HD100 (RS2) musiałbyś wszystko w pomieszczeniu pomalować na czarno.
Screendoor efect i vertical blending - to przestało być problemem od jakiś 2 lat.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
tomek67 napisał:
Epson fajny projektor, ale na jesienii na pewno będą nowe jeszcze lepsze.
Moim zdaniem nie ma co pakować bardzo dużo kasy w elektronikę, to kiepska inwestycja ;) Chyba, że kogoś na to stać, albo jest wielkim pasjonatem.

To oczywiste, że rynek się rozwija. W związku z tym nie warto kupować lepszych urządzeń? Absurd.
Poza tym TW2000 jest perełkę. Znakomitym modelem. To niesssamowite jaki zrobili postęp w stosunku do TW1000.
Gdybym miał subiektywnie oceniać różnice w jakości obrazu pomiędzy AE900 i TW1000 to dałbym 5 punktów, ale pomiędzy TW1000 i TW2000 9-10 punktów. To już zupełnie inna liga...
 

dider

New member
Optoma HD800x chyba nie ma lens shiftu, co oznacza, że musisz projektor umieścić albo bardzo nisko w stosunku do ekranu, albo wysoko.
Projektory DLP bez lens shiftu świecą do góry i nie da się tego zmienić bo... nie ma lens shiftu.
Czyli jak rozumiem jeżeli chcę powiesić na suficie to musiał bym go umocować na wysokości górnej krawędzi ekranu czy oto chodzi
 

Meloman69

New member
Bez reklam
dider napisał:
Czyli jak rozumiem jeżeli chcę powiesić na suficie to musiał bym go umocować na wysokości górnej krawędzi ekranu czy oto chodzi

Projektor musiałbyś odwrócić do góry nogami, a górna krawędź ekranu musiałby się znajdować nieco niżej. Rózne modele mają różne przesunięcie. Niektóre 0 cm, niektóre kilkanaście....Poza tym wiąże się to także z odległością od ekranu.
 

Marl

New member
Meloman69,

Zapytałem się Ciebie co stawia Optomę w sposób „oczywisty” wyżej od Sanyo. Zamiast udzielić konkretnej, zwięzłej odpowiedzi wdajesz się w trochę zbędną dyskusję.
Wydaje mi się, że podchodzisz do tematu zbyt osobiście i emocjonalnie wskutek czego nie do końca rozumiesz niektóre wpisy, na co wskazują Twoje posty.
Czy ja twierdziłem, że Epson jest zbyt drogi ? Nie. Zgadzam się z Tobą, że jest super i jest wart każdej złotówki. Tylko, że mi chodziło o to, iż nie powinno się raczej porównywać projektorów z których jeden jest prawie dwa razy droższy od drugiego np. Epsona z Sanyo, dla którego konkurencją jest HC4900 czy Optoma. Dla Epsona konkurencją jest raczej HC6000 czy AE2000.
Ale skoro już porównujesz projektory z różnych kategorii cenowych to porównaj Epsona z projektorami dwa razy droższymi.
Co do cen to dobrze wiesz, że cena Epsona w Niemczech jest niewiele niższa niż w Polsce, dlatego jej nie podałem.
Różnica w cenie w Polsce Epsona i Sanyo wynosi 2-3 tysiące ? Na www.skapiec.pl ceny Sanyo zaczynają się od 6865 zł. a Epsona od 12200 zł. To trochę więcej niż napisałeś.
Twierdzisz, że podaję stereotypy odnośnie Ae2000. Czy rozumiesz napewno co znaczy słowo „stereotyp” ? Chyba nie do końca. Podałem fakty. Rzeczywiście Ae2000 jest ostrzejszy od poprzednika, co nie zmienia faktu, że ma najmniej ostry obraz w swojej kategorii. Jeżeli twierdzisz, że nie jest to efektem technologii Smooth Screen to napisz z czego to wynika, bo być może większość, łącznie ze mną, jest w błędzie.


Na koniec ponawiam prośbę abyś wreszcie podał w czym Optoma jest lepsza od Sanyo, choćby opierając się jedynie na opinii FACHOWCÓW do których się odwołujesz. Naprawdę proszę o krótką, precyzyjną odpowiedź.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Czemu masz tylko do mnie pretensje? Nikt w tym wątku nie udzielił Ci odpowiedzi. Ja przynajmniej staram się prostować pewne nieścisłości.
Optoma ma wyraźnie lepszy kontrast NATYWNY kontrast ANSI i on/off.
W połączeniu z wyższą jasnością przedkłada się to dynamiczniejszy obraz.
Optoma ma głębię obrazu, Sanyo świeci raczej dwuwymiarowo.
 
Do góry