Szukam porady. Tanio i dobrze. Co kupić: Benq w500, Epson tw-680 czy Acer h5350?

Bambolo82

Banned
Witam! Jestem nowy na tym ciekawym forum. :)

Sprowadziła mnie tu chęć nabycia niedrogiego projektora HD, który posłuży mi przede wszystkim do oglądania filmów divx (xvid, .mkv, h264, dvd etc.; jestem maniakiem filmowym), czasem też do obejrzenia meczu piłki nożnej (Liga M.; Euro etc.). Filmy chciałbym oglądać z laptopa HP centrino dual core, który ma tylko wyjscie S-VIDEO oraz VGA typu D-SUB 15PIN (niestety zamontowany w moim lapku Geforce 7400 GO nie ma wyjścia hdmi). Planuje tez zakup PS3 (filmy Blue-ray i czasem gry! hdmi!!!) dlatego projektor powinien mieć hdmi. Jeżeli chodzi o miejsce projekcji to będzie to moja sypialnia o wymiarach ok 3,90 na 3,60 pomalowana na pastelowy, matowy pomarańcz z dwuskrzydlowymi oknami we wschodniej ścianie budynku a także dwuskrzydlowym "veluxem" (oknem dachowym) w spadzistym dachu (poddasze). Na szczęscie wieczorami, zanim słońce zajdzie, panuje u mnie w sypialni lekki półmrok (promienie słoneczne nie wpadaja bezposrednio przez okno). Projektor chciałbym zamontować na ścianie prostopadlej do okien ściennych i "veluxow" (projektor leżałby na nieobudowanej półce ściennej, ok 1 m ponad głową oglądajacego, kable ukryłbym w korytku na scianie zeby przypadkowo nie strącic projektora; ewentualne światło z okien padałoby zatem z bocznej strony projekcji). Przy takim ustawieniu projektora, jego obiektyw byłby oddalony od ściennego ekranu ok 3,50 m. Chciałbym uzyskać obraz ok. 90-100 cali, w formacie 16:9 i ogladać z kanapy przy scianie (pod projektorem na ścianie, widz w odleglości 3-3,50 metra od ekranu ok. 90 cali).

Na specjalistyczny ekran 90" 16:9 za 1500 zł mnie nie stać, dlatego po zakupie projektora namaluję jasnoszary ekran z czarną ramą na scianie albo też zrobie sobie taki z pomalowanej płyty z czarna ramą. Tu znalazlem opis jak to wykonać: http://www.abcprezentacji.pl/FARBA-SCREEN-GOO-DIGITAL-GREY-JAK-M.html . Nie planuje wydawać kilkuset zlotych na specjalistyczna farbę Screen-Goo, raczej wykorzystam fachową wiedze mojego taty na temat farb sciennych i pigmentów).

Na projektor chciałbym przeznaczyć maks. w bliskich granicach 3000 zł. Trochę szperalem już tu na forum, na innych stronach o tej tematyce, czytalem recenzje w500 oraz tw-700 (polskie i angielskie do ktorych znalazlem odnosniki na waszym forum oraz na google). Na chwile obecną sklaniam się ku W500 (niższa cena projektora i lampy, podobno dosyć jasny, pozytywne opinie użytkowników) lub też tw-680 (gwarancja 3 lata na lampe, wiekszy zoom, podobno jeden z najjasniejszych obrazów, bardzo dobre fachowe recenzje jego droższego brata tw-700, ktory bodajże rozni sie tylko ciut wiekszym zoomem) i generalnie chyba wole LCD niz DLP (prawie wszystkie budżetowe projetory HD są wykonane w technice LCD). Acer h5350 to zupełna nowość, do tego mniej popularne w tym segmencie DLP, jest najtanszy (ok 2600 zł i bedzie mniej), ale niestety nie znalazlem jeszcze w internecie zadnych recenzji.

Z recenzji wynika iż zarówno w500 i tw-680 są nowoczesnymi projektorami LCD, oba są jasne, z tym że tw-680 jest podobno rewelacyjnie jasnym projektorem i podobno pozwala cieszyć się dobrym obrazem w rozsądnym rozmiarze w tylko lekko przyciemnionym pomieszczeniu.
Zastanawiam się czy warto dopłacić te 3-4 stówki i wziąść tw-680 czy też przyoszczędzić i kupić w500 ktory też jest ponoć również udanym projektorem.

Mam pytanie do uzytkowników W500 i tw-680: czy da sie u was komfortowo oglądać mecz lub film za nim slonce zajdzie wiosennym wieczorem (oczywiście przy zasunietych zaslonach/roletach).

Niestety mieszkam w Trójmiescie i jak narazie nie udało mi sie odnależć sklepu w którym sprzedawca prezentowałby projektory, dlatego w zasadzie w moim wyborze musze się zdać na szczerość waszą i innych recenzentów. Jeżeli ktoś z was zna takie miejsce w Trojmiescie gdzie moglbym na wlasne oczy obejrzec sprzet w akcji, to prosze dać mi namiary. Pocieszam się jednak tym, iż - jak mi się wydaje - wiekszosć z was przed zakupem też nie miala takiej okazji, a juz po zakupie wielu z was napisało o pozytywnym zaskoczeniu wysoka jakoscią obrazu z nowoczesnego projektora.

Prosze was o opinie i skomentowanie mojego pomysłu (marzenia) na kino domowe. Rozumiem że każdy z was wydał swoje ciężko zarobione pieniążki na wymarzony projektor i kocha swoj sprzęt, jednakże błagam was o życzliwe, obiektywne podejscie do mojego tematu i pomoc.

Pozdrowienia.

PS. Jestem pozytywnie zaskoczony jakoscią tego forum i sympatią jego uczestników. Próżno tu szukać wyzwisk, szyderstw i zarozumialstwa jakich pełno na innych forach intrnetowych. Zamiast tego jest tu tylko dyskusja co do meritum pomiedzy bardziej lub mniej doswiadczonymi miłosnikami projekcji (i bardzo mi się to podoba) :eek:k:.
 

paprykarz18

New member
1. Zainwestuj w rolety na okna lub grube zasłony. Dobre są rolety pogumowane z jednej strony zupełnie nieprzepuszczające światła. Na okno dachowe też takie znajdziesz.
Nie ważne jaki kupisz projektor, zawsze będzie różnica w kontraście obrazu pomiędzy oglądaniem w pomieszczeniu dobrze zaciemnionym, a takim, do którego dostają się jakiekolwiek promienie światła.
Podczas projekcji jedynym źródłem światła powinien być projektor (ściany powinny być ciemne, aby nie odbijały światła projektora). Tylko takie warunki gwarantują najwyższej jakości obraz i wykorzystanie 100% możliwości projektora.
Ale to oczywiście teoria. Mam W500 i czasami zdarza mi się oglądać filmy, gdy na dworze świeci słońce. Ogląda się dobrze, ale to nie ten sam zwalający z nóg obraz, co w mroku nocy.

2. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest oryginalny ekran. Farby Screen-Go charakteryzują się tym, że zastępują ekran, gdyż pomalowana powierzchnia nie jest gładka tak, jak powierzchnia ekranu.
Sam używam płyty pomalowanej białą emulsją do ścian i też jest dobrze, ale wiadomo, zawsze może być lepiej.

3. Wszystkie nowoczesne projektory posiadają wejście HDMI. Do laptopa będziesz mógł projektor podłączyć kablem D-SUB.
Oto wejścia w BenQ
W500-back2image.jpg


4. Nad Acerem wcale bym się nie zastanawiał. Najrozsądniejsze zakupy w tej klasie cenowej to zakup BenQ W500, Epson tw-680 (ew. tw-700) lub Sanyo Z-5
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Mecze piłkarskie póki co odbywają się przy oświetleniu lub za dnia, co oznacza, że podczas transmisji nie zdarzają się ciemne ujęcia. :D To powoduje, że przy niewielkim zewnętrzym źródle światła w pomieszczeniu, można pokusić się o seans na projektorze. Oczywiście - najlepszą jakość obrazu zapewni całkowite zaciemnienie.
Aby sprawdzić jak działa światło zewnętrzne na obraz z projektora proponuję 2 testy:
- z latarką - opisywałem to już na forum,
- podłączyć do projektora komputer oraz ustawić dwa różne tła (pulpit - właściwości obrazu w Windows XP): Przyjaciel (czarno-biały) i Wiatr. Pulpity wyświetlać przy zaciemnieniu i pełnym świetle. Pulpit "Przyjaciel" będzie tracił duuuużo więcej na jakości przy pełnym oświetleniu niż "Wiatr".
 
Ostatnia edycja:

lipa_ml

New member
osobiscie od niedawna tez posiadam w500 i powiem tak ze czym wiecej oglądam tym bardziej mi się podoba, z dobrym ekranem ( ja mam projecte hc ) w odpowiednich warunkach (mam salon nie specjalne pomieszczenie) i przy dobrym syngale ja głównie filmy hd i gry to nawet taki proj hd ready zabija kazdy tv lcd lub plazme full hd . moze nie samą jakoscią ale wrazenia z 85-90" cali sa zajefajne . Na początku troche mnie zniechęcał odgłos jaki wydaje proj ale idzie sie przyzwyczaic
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
W tym przedziale cenowym, poniżej 3 tys. zł najlepszą ofertę ma moim zdaniem Optoma z modelem HD65. Niczym nie odstaje od dobrych 720p powyżej 4 tys., a do tego ma kilka fajnych bajerów - jest małych rozmiarów, ma wbudowany system superwide i wszystkie zalety DLP średniej klasy. I doskonała cena.
 

lipa_ml

New member
Tidus1024 napisał:
W tym przedziale cenowym, poniżej 3 tys. zł najlepszą ofertę ma moim zdaniem Optoma z modelem HD65. Niczym nie odstaje od dobrych 720p powyżej 4 tys., a do tego ma kilka fajnych bajerów - jest małych rozmiarów, ma wbudowany system superwide i wszystkie zalety DLP średniej klasy. I doskonała cena.
testowałes projektory tej klasy? bo z parametrów technicznych trudno raczej ocenic jakosc a poza tym dlp to efekt teczy , nie wiem bo nie widziałem ale jesli jest jak ludzie pisza to dziekuje za proje dlp z nizszej klasy , ból głowy po obejrzeniu filmu to raczej mało przyjemna perspektywa
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
lipa_ml napisał:
testowałes projektory tej klasy? bo z parametrów technicznych trudno raczej ocenic jakosc a poza tym dlp to efekt teczy , nie wiem bo nie widziałem ale jesli jest jak ludzie pisza to dziekuje za proje dlp z nizszej klasy , ból głowy po obejrzeniu filmu to raczej mało przyjemna perspektywa
Gdzie niby miałbym testować? Gdyby każdy kto wypowiada się na temat projektorów miał testować każdy model to to forum byłoby puste. Po prostu HD65 dostaje znakomite opinie na forach. A co do efektu tęczy - lepiej nasycone kolory i lepsze czernie i od czasu do czasu efekt tęczy. Coś za coś. Przypominam - ma rewelacyjną cenę - w tej klasie cenowej żaden projektor LCD nie ma lepszych czerni i kolorów od sensownego DLP.

W niektórych modelach dużo częściej dostrzeszesz działanie automatycznej przesłony niż w konkretnym DLP efekt tęczy. I od tego jakoś nikogo głowa nie boli...
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Tidus1024 napisał:
W niektórych modelach dużo częściej dostrzeszesz działanie automatycznej przesłony niż w konkretnym DLP efekt tęczy. I od tego jakoś nikogo głowa nie boli...

Dokładnie. Nie przesadzałbym z tym efektem tęczy... Jedynie procent populacji jest baaardzo uczulona na to zjawisko. W większości w ogóle nie przeszkadza.
Poza tym Optoma to jednak klasowa firma i zna się na projektorach. HD65 na pewno prezentuje jakościowo lepszy obraz niż wszystkie budżetowe LCD.
 

grzessiek

New member
benq w500

Wczoraj otzymałem w ręce BenQ w500 - obejrzałem 2 filmy na ścianie pomalowanej białą emulsją. Odległość 3,5 m, ekran ok. 100 cali.

Nie widziałem wcześniej innych projektorów więc przedstawię tylko moją sugestywną opinię:

1. nie bawiłem się ustawieniami, filmy obejrzałem na ustawieniach fabrycznych. podłączenie z DVD przez Component
2. hałas wentylatora jest wyraźnie słyszalny, ale nie męczący - po jakimś czasie nie zwraca się na niego uwagi.
3. W pełn zaciemnionym pokoju obraz jest rewelacyjny - poza słabszym kontrastem i lekko wyolbrzymionym niebieskim (co pewnie da się skorygorać ustawieniami) wad brak.
4. W pokoju niezaciemionym w jasny, słoneczny dzień projekcja nie jest możliwa ;)
5. Film divx ma wyraźnie słabszą rozdzielczość niż DVD. na początku trochę przeszkadza, ale można przywyknąć.
6. Satysfakcja z projekcji: 100%

to tyle, jak będę wiedział więcej napiszę.

pozdrawiam, g.
 

Bambolo82

Banned
W sumie to marzy mi się ogladanie polskiej reprezentacji pilkarskiej w ME 2008 na projektorze, obraz tak z 90" i do tego piwko... Problem w tym że Euro jest czerwcu, a wtedy wiadomo że jak mecz Polaków bedzie leciał o godz. 20 to za oknem bedzie jeszcze widno. Załóżmy że zasunę tradycyjna zasłone w salonie, zapadne lekki wieczorny półmrok... Jak wam sie sprawuje w takich warunkach wasz tw-680 lub w500? Nie mam ochoty ogladać meczu w piwnicy albo wulgotnym garażu przecież, ani podziwiać Naszych na 27" CRT skoro wydam ciężką kasę na projektor.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Spotkanie są chyba popołudniu (17.30?) i wieczorem (20.30?).
Te wieczorne, przy zasłoniętych oknach będzie można bez trudu oglądać na projektorze.
Jeżeli w pomieszczeniu panuje półmrok, mecze nie wyglądają tragicznie pod względem jakości obrazu.
 
Ostatnia edycja:

grzessiek

New member
Bambolo82 napisał:
zapadne lekki wieczorny półmrok... Jak wam sie sprawuje w takich warunkach wasz tw-680 lub w500?

Dzisiaj zrobiłem test obrazu w jasnym pokoju w trybie ekonomincznym lampy. Dzień był słoneczny, więc po zasłonięciu okien w pokoju było dość jasno, mimo tego obraz był dość wyraźny. kontrast pozostawiał jednak wiele do życzenia ale według mnie w takich warunkach da się oglądać mecz.

Najlepszym rozwiązaniem jakie mi przychodzi do głowy i które mam zamiar u siebie wdrożyć przed euro to kupienie grubych rolet lub żaluzji (te standardowe rolety przepuszczają za dużo światła) tak aby maksymalnie zaciemnić pokój a oświetlenie będzie z 1 lub 2 żarówek 40 watowych. Sądzę że w ten sposób uzyska się nalepszą jakość obrazu i będzie można bez obaw po to piwko sięgać.

pozdrawiam, g.
 

grzessiek

New member
jeszcze jedna uwaga odnośnie w500 - chodzi o zoom optyczny, czli możliwość zwiększania lub zmniejszania obrazu. ten projektor ma bardzo małe mozliwości w tym zakresie i trzeba przyznać że jest to wada - tzn. stopień tej regulacji mógłby być większy.

Ekran od projektora mam w odległości ok. 4m i uzyskiwany obraz jest bardzo duży - przy projekcjach filmów z divx chciałoby się go jeszcze trochę zmniejszyć a nie jest to mozliwe.
 

Review

New member
grzessiek napisał:
jeszcze jedna uwaga odnośnie w500 - chodzi o zoom optyczny, czli możliwość zwiększania lub zmniejszania obrazu. ten projektor ma bardzo małe mozliwości w tym zakresie i trzeba przyznać że jest to wada - tzn. stopień tej regulacji mógłby być większy.

Ekran od projektora mam w odległości ok. 4m i uzyskiwany obraz jest bardzo duży - przy projekcjach filmów z divx chciałoby się go jeszcze trochę zmniejszyć a nie jest to mozliwe.


Też mam pokój w którym z 4m zamierzam wyświetlać obraz z W500...
Jaka jest najmniejsza wielkość obrazu przy tej odległości, w formacie 4:3 i 16:9 (wiem że te dane są w instrukcji...ale instrukcja instrukcją :)
 

grzessiek

New member
Review napisał:
Też mam pokój w którym z 4m zamierzam wyświetlać obraz z W500...
Jaka jest najmniejsza wielkość obrazu przy tej odległości,

~ 205x115 cm

oświetlany obszar jest zawsze taki sam - przy 4:3 część tego obszaru jest nieużywana.

g.
 
Do góry