HC1100 z ekranem High Contrast D (Projecta)

mispaf

New member
Witam,
Zniechecony "falistoscia" rozwijanego ekranu zakupilem ostatnio ekran ramowy High Contrast D (HomeScreen Projecty). Byla to przesaidka z SlimCinema - Matte White.
I..
Obraz super, czern bardzo dobra ale bardzo duzym kosztem jasnych scen.
Pytanie1: czy taka jest przypadlosc takiej powierzchni czy moze moj Mitsu po prostu nie jest zbyt jasny (1000ansi) na ten typ powierzchni?
Dodatkowo pojawil sie efekt teczy (objawy - bol glowy po seansie).
Pytanie2: warto zmienic do takiego ekranu projektor na jasniejszy tj. min. 1600ansi np. Panasonic AX200 lub Epson 700?

Dzieki z gory za odpowiedz
mispaf

PS Z nowego ekranu jestem bardzo zadowolony
 

Meloman69

New member
Bez reklam
mispaf napisał:
Witam,
Zniechecony "falistoscia" rozwijanego ekranu zakupilem ostatnio ekran ramowy High Contrast D (HomeScreen Projecty). Byla to przesaidka z SlimCinema - Matte White.
I..
Obraz super, czern bardzo dobra ale bardzo duzym kosztem jasnych scen.
Pytanie1: czy taka jest przypadlosc takiej powierzchni czy moze moj Mitsu po prostu nie jest zbyt jasny (1000ansi) na ten typ powierzchni?
Dodatkowo pojawil sie efekt teczy (objawy - bol glowy po seansie).
Pytanie2: warto zmienic do takiego ekranu projektor na jasniejszy tj. min. 1600ansi np. Panasonic AX200 lub Epson 700?

Projecta dość przyjaźnie podchodzi do reklamacji związanych z "falistością" ekranów. Próbowałeś?
Poza tym - musiałeś mieć pecha, bowiem w klasie budżetowej Projecta produkuje naprawdę porządne ekrany.
Powierzchni High Contrast używałem przy AE900 oraz TW1000. Żaden z tych projektorów nie potrafił wygenerować dynamicznego obrazu przy przekątnej 100 cali. Jak już pisałem - powierzchnia HC oddawała zbyt mało jasnego światła.
TW2000 jest WYRAŹNIE jaśniejszy. Przy zakupie obawiałem się, czy powierzchnia MW nie będzie z kolei za jasna. Nic z tego! 1600 ANSI i to dla normalnego trybu lampy sprawdza się na takiej powierzchni znakomicie! Pola jasne wcale nie wyglądają na "przepalone", a co ważniejsze - głębia kolorów jeszcze wzrosła! Zakres czarny-biały jest zdecydowanie szerszy niż na TW1000, także dzięki ekranowi MW. W mieszanych scenach - czarny w końcu wygląda jak czarny, a biały jak biały.
Tylko wysoka jasność z wysokim natywnym kontrastem pozwoli uzyskać głębię obrazu. Efekty trójwymiarowości praktycznie w każdym filmie:
- Szklana Pułapka 4.0 - np. rozmowa Bruca Willisa z informatykiem w wąskiej uliczce,
- Odważna - np. Judie Foster na balkonie (ciemna scena) przed zabójstwem "złego" faceta (dzwoni do policjanta),
- Harry Potter i Zakon Feniksa - np. scena z egzaminu (w tle ruszające się wahadło).
Proponuję przetestować A mighty heart lub American gangster. Oba są kręcone w bardzo bladych kolorach. Zwłaszcza ten pierwszy. Na TW1000 długo przymierzałem się do A mighty heart. Jednak nawet w trybie "normal" lampy obraz wyglądał nieciekawo - słaba dynamika, płytkie kolory.
TW2000 dzięki większej jasności zupełnie inaczej odtwarza ten film. Mdłe kolory pozostają (to oczywiste), ale dynamika obrazu jest kilkakrotnie lepsza. Oglądając film, ani razu nie miałem wrażenia, że z obrazem coś jest nie tak. TW2000 nareszcie odtwarza wszystkie filmy tak, że trudno jest się do czegoś przyczepić. Z TW1000 bywało różnie.
Reasumując - do HC tylko projektor z mocną lampą, ale nie teoretycznie. Ale praktycznie... Osobiście wybrałbym TW700.
Proponuję również wykonać mały test - zmniejszyć poprzez zoom obraz do minimalnego. Jeżeli pojawi się odczuwalna różnica w jakości obrazu, to oznacza, że Twój projektor nie wyrabia się przy większym ekranie.
Próbowałeś użyć trybu normal (high) lampy? Powinno być ciut lepiej...
Dodam, że źle skonfigurowany zestaw projekcyjny (projektor, ekran, pomieszczenie, źródło, okablowanie) może przedkładać się na efekt, że niektóre sceny w filmie będą wyglądać bardzo dobrze, inne nijako.
 
Ostatnia edycja:

tomek67

New member
mispaf napisał:
Obraz super, czern bardzo dobra ale bardzo duzym kosztem jasnych scen.
Pytanie1: czy taka jest przypadlosc takiej powierzchni czy moze moj Mitsu po prostu nie jest zbyt jasny (1000ansi) na ten typ powierzchni?
Dodatkowo pojawil sie efekt teczy (objawy - bol glowy po seansie).
Pytanie2: warto zmienic do takiego ekranu projektor na jasniejszy tj. min. 1600ansi np. Panasonic AX200 lub Epson 700?
Tak jak pisał Meloman pomniejsz obraz, to najlepszy test czy projektor nie daje rady.
Orientujecie się czy ta powierzchnia jest jeszcze ciemniejsza od HC ??
Ja zmieniłem ekran z allegro na Projectę HC.
Czarny poprawił się baardzo.
Też na początku biały mi nie pasował.
Teraz jest dużo lepiej.
Ciut podciągnąłem kontrast w Epsonie, zrobiłem też kalibrację gamma.
Gamma w Epsonie fabrycznie ciut ma za niską jasność w ciemnych partiach obrazu.
Do tej kalibracji użyłem Spydera plus program HFCR (ciut ponad 300 zł).
Może też się trochę przyzwyczaiłem.
Epson EMP TW-680 ma też większą jasność.
 

mispaf

New member
Dzieki za rady.
Rozuemiem, ze ustwic zoom na minimum i zabczyc jak to wyglada?
Ekranik mam 216x128. Szkoda byloby nie moc w pelni wykorzystac jego rozmiaru.
Jesli i to nie pomoze ciekawi mnie czy mozna nabyc u dystrybutora sama powierzchnie Matte White do tego modelu ekranu. To taki podgumowywany material (ten HC) ktory rozciaga sie na ramie i tak skladlamy calosc.
Co do trybu lampy to oczywiscie przeszedlem z trybu "low" na "normal" i niewielka poprawa nastapila. Niemniej jednak glowa troche boli po seansie czego nie bylo na Mate White. Oczywiscie czern znakomita na HC, ale zeby bylo ciut jasniej...
Wymiana projektora pod ekran to chyba lekka przesada, co?;-)

pozdrwiam
pawel
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ja już po święceniu... :)
A wracając do tematu. Wg mnie 1000 ANSI to stanowczo za mało na obraz o szer. powyżej 2,0 m. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich scen, ale przy jasnych i mieszanych - na pewno pojawia się problem z kontrastem.
Spróbuj zmniejszyć obraz (zoomem) i sprawdź czy poprawiła się dynamika (kontrast) obrazu.
Zastanawia mnie dlaczego na MW nie odczuwałeś efektu tęczy, a na HC już tak? To raczej zależy od projektora, nie od ekranu. Mnie bez względu na używaną powierzchnię, po dłuższym seansie DLP (2,5-3h) zawsze lekko bolała głowa.

ps. Czy pojawią Ci się sceny, jakby zamglone?
 

mispaf

New member
A wiec..wymienli mi w firmie Gersson powierzchnie HC na MW za darmo:).
Polecam ten sklep.
A sam ekran? - zapomnialem co to faldy podczas projekcji :)
 
Do góry