Projektor w małym pokoju?

renegade

New member
Na wstępie chciał bym się przywitac, to mój pierwszy post na forum :)
Marzy mi się projektor, mam jednak mały i wąski pokój zaledwie 2,5 na 4,5m, w dodatku za ekran miała by mi służyć (przynajmniej na poczatku) biała nieprzepuszczająca światła roleta na oknie. Co sądzicie o takim pomyśle? Ma to wogóle sens ?

Pozdrawiam
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jeśli masz chęć - to pomysł super.
Jaka klasa cenowa?
A jeśli masz pytania specjalistyczne - to vader w tym siedzi długo, pewnie Ci podpowie.
 

Rudeford

New member
Także trochę się obawiałem czy mój „salon” nie będzie za mały na projektor.
Jak się okazało pokoik 3x3,5m i wszystko gra. Jest skąpo umeblowany, ciemne ściany(bordo) a to ma raczej duży wpływ na jakość obrazu(odbicia itd.) Odległość projektora od ekranu(64”) 2,5m i z takiej oglądam. W Twoim przypadku jeśli tor obrazu będzie szedł wzdłuż pokoju to odbicia od ścian(szczególnie białych) mogą trochę obniżyć jakość. Tak czy siak warto spróbować:)
 

autorus

New member
Rudeford napisał:
Także trochę się obawiałem czy mój „salon” nie będzie za mały na projektor.
Jak się okazało pokoik 3x3,5m i wszystko gra. Jest skąpo umeblowany, ciemne ściany(bordo) a to ma raczej duży wpływ na jakość obrazu(odbicia itd.) Odległość projektora od ekranu(64”) 2,5m i z takiej oglądam. W Twoim przypadku jeśli tor obrazu będzie szedł wzdłuż pokoju to odbicia od ścian(szczególnie białych) mogą trochę obniżyć jakość. Tak czy siak warto spróbować:)

A czy projektor masz ustawiony idealnie nasrodku ekranu czy może byc trochę z boku? I co wyjdzie z odległości 4,5m ?

Autorus
 

Meloman69

New member
Bez reklam
renegade napisał:
Na wstępie chciał bym się przywitac, to mój pierwszy post na forum :)
Marzy mi się projektor, mam jednak mały i wąski pokój zaledwie 2,5 na 4,5m, w dodatku za ekran miała by mi służyć (przynajmniej na poczatku) biała nieprzepuszczająca światła roleta na oknie. Co sądzicie o takim pomyśle? Ma to wogóle sens ?

Pozdrawiam


Lepiej ustawić projektor wzdłuż krótszego boku. Unikniesz lub częściowo wyeliminujesz efekt odbić wtórnych od ścian i mebli.
2,5 m to troszkę mało, ale i na to jest sposób. Trzeba szukać modeli z niskim współczynnikiem throw ratio (zoom ma tu drugorzędne znaczenie!).
Np. projektor o współczynnik TR=1,5 pozwola z odległości 2,5 m uzyskać maksymalnie obraz o szerokości 1,66 cm.
Generalnie niższy współczynik TR mają projektory LCD. Np. modele Epsona i Panasonic mają TR poniżej 1,4, więc w nich szukałbym potencjalnego projektora dla Ciebie (TW700, AX200).
Biała ściana - raczej nie, chyba że na początek.
Rolety - to najtańsza inwestycja. Koniecznie wymień je na podgumowane.
Reasumują - Twoje warunki wcale nie są tragiczne.
 

autorus

New member
kiki napisał:
jeśli masz chęć - to pomysł super.
Jaka klasa cenowa?
A jeśli masz pytania specjalistyczne - to vader w tym siedzi długo, pewnie Ci podpowie.

KIKI a czy można u Ciebie zamówić prezentację projektora?

Autorus
 

Rudeford

New member
autorus napisał:
A czy projektor masz ustawiony idealnie nasrodku ekranu czy może byc trochę z boku? I co wyjdzie z odległości 4,5m ?

Projektor mam ustawiony na wysokości 1,65m i około 30cm od środka.
Lens-shift pozwala całkiem nieźle manewrować obrazem. Z odległości 4,5m uzyskasz zależnie od projektora około 100” bez korzystania z zoomu.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Projektor mam ustawiony na wysokości 1,65m i około 30cm od środka.
Lens-shift pozwala całkiem nieźle manewrować obrazem. Z odległości 4,5m uzyskasz zależnie od projektora około 100” bez korzystania z zoomu.

Odradzam projekcję po dłuższym boku. 100 cali przekątnej daje ok. 2,20 m szerokości obrazu. Pozostaje 15 cm po bokach. Odbicia od ścian gwarantowane - efekt będzie mizerny. Wykorzystasz sprzęt może na 50% jego możliwości.
 

Rudeford

New member
Meloman69 napisał:
Odradzam projekcję po dłuższym boku. 100 cali przekątnej daje ok. 2,20 m szerokości obrazu. Pozostaje 15 cm po bokach. Odbicia od ścian gwarantowane - efekt będzie mizerny. Wykorzystasz sprzęt może na 50% jego możliwości.

Kolega pisał tylko o odległości ale faktycznie masz racje. Sam mam rzucony obraz na dłuższej ścianie i w pokoju podczas projekcji jest troszkę ciemniej niż w sytuacji odwrotnej.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Dodam, że możnapuścić po dłuższym boku, ale coś trzeba by zrobić z odbiciami od ściany - np. pomalować je w sąsiedztwie ekranu na czarno lub okleić czarną matową tkaniną (najlepszy jest welur).
 

renegade

New member
Zapomniałem dodać że obraz bedzie rzucany na ściane 2,5m (bo z niecałych 2 metrów raczej nie dało by sie oglądać ?)
Co do modelu to jeszcze nie wiem, narazie jestem na etapie zbierania $ (chyba ze nie wytrzymam i na raty cos wezme ;-) ) raczej nie bede szalał, tylko nie wiem czy za 2000 zł coś znajde? Mogli byście polecić jakies, że tak powiem "budżetowe" projektory?
 

renegade

New member
Jeszcze jedna sprawa, związana z zakupem, czy ktoś z Was kupował sprzet z za oceanu? tak się zastanawiam czy opłacało by się ściągać projektor do PL ? Ponoć elektronika tam tańsza nie wiem jak wygląda sparawa z projektorem?
Projektor planuje podłaczyc pod komputer, na cos powinnem zwrócić uwage przy wyborze modelu?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
Za 2000 zł w Polskich sklepach nie znajdziesz niczego rozsądnego. Na ebay.pl masz wejścia do amerykańskich sklepów (pałcisz paypalem). Ceny są często dwukrotnie niższe niż u nas. Pamiętaj jednak o cle. Poza tym raczej nici z gwarancji.
Jeżeli PC będzie źródlem obrazu to musisz kupić projektor z wejściem DVI (HDMI).
Z odległości poniżej 2 m nie wyświetlisz dużego obrazu. Rozwiązaniem jest model Toshiba TDP-ET10, który można umieścić w odległości ... 0,2 m od ekranu! Cena w Pl - ok. 3700-3800 zł.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Meloman69 napisał:
Za 2000 zł w Polskich sklepach nie znajdziesz niczego rozsądnego. Na ebay.pl masz wejścia do amerykańskich sklepów (pałcisz paypalem). Ceny są często dwukrotnie niższe niż u nas. Pamiętaj jednak o cle. Poza tym raczej nici z gwarancji.
Jeżeli PC będzie źródlem obrazu to musisz kupić projektor z wejściem DVI (HDMI).
Z odległości poniżej 2 m nie wyświetlisz dużego obrazu. Rozwiązaniem jest model Toshiba TDP-ET10, który można umieścić w odległości ... 0,2 m od ekranu! Cena w Pl - ok. 3700-3800 zł.

To nie cło jest problemem a 22% podatku VAT. Dodatkowo dojdą wysokie koszty przesyłki z ubezpieczeniem.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Tidus1024 napisał:
To nie cło jest problemem a 22% podatku VAT. Dodatkowo dojdą wysokie koszty przesyłki z ubezpieczeniem.

Koszty przesyłki projektorów na ebay z USA oscylują w granicach ok. 150$. Nie sprawdzałem czy są ubezpieczone, ale pewnie tak.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Meloman69 napisał:
Koszty przesyłki projektorów na ebay z USA oscylują w granicach ok. 150$. Nie sprawdzałem czy są ubezpieczone, ale pewnie tak.

To chyba przez USPS, co może skończyć się dla projektora tragicznie. Kurier kosztuje co najmniej dwa razy tyle.
 

autorus

New member
Oczywiście ale tych project jest tyle ze mozna dostac zawału juz od samego czytania :) Pozwole sobie spytac kolegów przedstawiajc moje warunki:

Warunki:

1) pokój 20m2 4x5m białe sciany, ogladanie wieczorem, głównie bly ray itp, do tv mam innny tv :)
2) wysokość pokoju 2,7m.
3) umieszczenie projektora na wysokości 2,7 tzn na wieszaku ale realnie to pewnie wyjdzie wysokośc 2,5m
4) wysokość umieszczenia ekranu 2,4m do ściany a nie do sufitu.
5) odległość od ekranu 4,2m chce osiągnąć 100"


Przykładowe typy:
Projektor epson tw2000
ekran projecta wysuwane elektrycznie 16x9

Czy to wszystko zda egzamin? Czy kąt pomiędzy projektorem a ekranem jest akceptowalny? Jaki ekran polecacie przy tych warunkach. Jaki wieszak ?
 
Do góry