Tani projektor do DVD

jakistamlogin

New member
Witam

Chciałbym kupić tani ale dobry projektor służący do oglądania filmów DVD. Poczytałem archiwum forum (no nie całe ;-)) i wiem że musi to być projektor o minimalnej rozdzielczości 1024x768. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry to powiem szczerze, że nie bardzo się orientuję.

Projektor ma służyć do oglądania filmów DVD i czasem jakichś zdjęć. Obraz powinien być dobry nawet przy niepełnym zaciemnieniu. Powiedzmy, że w ciągu dnia możliwość zaciemnienia ogranicza się do opuszczenia pomarańczowych rolet w oknach. Ale to nie jest takie ważne, gdyż zazwyczaj filmy oglądamy wieczorem, gdy na dworze już ciemno.

Nie chodzi mi o jakąś super jakość ale o przyzwoity obraz. Dla pełnego obrazu sytuacji dodam, że w tej chwili filmy oglądamy z żoną na... 15''
ekranie laptopa więc przesiadka na projektor będzie dla nas i tak wielkim skokiem jakościowym :)))

Jeżeli chodzi o cenę to nie chciał bym wydać wiele ponad 2000PLN a już na pewno chciałbym się zamknąć w 2500.

Czy możecie coś polecić takiemu projektorowemu laikowi i kinomanowi jak ja?

pozdrawiam serdecznie
Łukasz Szot

P.S. Tak. Wiem, że warto wydać trochę więcej i kupić projektor 720p i zapewne jeżeli zdecyduję się bardziej szarpnąc to kupię BQ w500 ale teraz chciałbym się dowiedzieć co sensownego mogę dostać w cenie do 2500
 

lipa_ml

New member
jakistamlogin napisał:
Witam

Chciałbym kupić tani ale dobry projektor służący do oglądania filmów DVD. Poczytałem archiwum forum (no nie całe ;-)) i wiem że musi to być projektor o minimalnej rozdzielczości 1024x768. Jeżeli chodzi o pozostałe parametry to powiem szczerze, że nie bardzo się orientuję.

Projektor ma służyć do oglądania filmów DVD i czasem jakichś zdjęć. Obraz powinien być dobry nawet przy niepełnym zaciemnieniu. Powiedzmy, że w ciągu dnia możliwość zaciemnienia ogranicza się do opuszczenia pomarańczowych rolet w oknach. Ale to nie jest takie ważne, gdyż zazwyczaj filmy oglądamy wieczorem, gdy na dworze już ciemno.

Nie chodzi mi o jakąś super jakość ale o przyzwoity obraz. Dla pełnego obrazu sytuacji dodam, że w tej chwili filmy oglądamy z żoną na... 15''
ekranie laptopa więc przesiadka na projektor będzie dla nas i tak wielkim skokiem jakościowym :)))

Jeżeli chodzi o cenę to nie chciał bym wydać wiele ponad 2000PLN a już na pewno chciałbym się zamknąć w 2500.

Czy możecie coś polecić takiemu projektorowemu laikowi i kinomanowi jak ja?

pozdrawiam serdecznie
Łukasz Szot

P.S. Tak. Wiem, że warto wydać trochę więcej i kupić projektor 720p i zapewne jeżeli zdecyduję się bardziej szarpnąc to kupię BQ w500 ale teraz chciałbym się dowiedzieć co sensownego mogę dostać w cenie do 2500
poczekaj chwile bo w500 juz sa ponizej 2900 zł a róznica miedzu 720p a 1024x768 bedzie napewno bo to w koncu 16:9 .
 

seba29

New member
Witam. Niedawno miałem ten sam problem. Dzięki pomocy forumowiczów zakupiłem Benq PE 7700 i jestem z niego bardzo zadowolony. Cena w Eukasa.pl to ok 2600pln, rozdzielczość HD, DLP czyli czarny jest czarny i kontrast bez przesady jak w LCD, efekt tęczy trzeba chcieć zobaczyć więc za tą kase jakość i wielkość obrazu jest super. No i nagroda EISA która też coś znaczy http://twojepc.pl/artykuly.php?id=benq_pe7700
http://www.tomshardware.pl/technews/20050817.html
Polecam.
 

timonek

Member
Bez reklam
Witam poczekaj jak mozesz ma wejsc niedlugo nowy projektor acer h5350 wlasnie w rozdzielczosci hd 720 w formacie 16:9 ma byc podobno tani wiec warto poczekac dla ciebie bylo by to najlepsze rozwiazanie jezeli chcesz tyle przeznaczyc na projektor .
 

jakistamlogin

New member
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Mam jeszcze pytanie dodatkowe. Czy przy DVD jest w ogóle odczuwalna różnica pomiędzy XGA a 720p? Przecież już XGA jest "powyżej" rozdzielczości DVD. Czy jeżeli przyjmę, że nie będę na tym projektorze w ogóle wyświetlał materiałów o wysokiej rozdzielczości to czy warto kupować 720p?

Obraz będzie wyświetlany z odległości 3,3m a oglądany z odległości ok.2,5m. Czy wyświetlając DVD w ogóle dostrzegę różnicę między XGA a 720p?

pozdrawiam i liczę na odpowiedzi które pomogą mi rozwiać wątpliwości :)
Łukasz Szot
 

tomek67

New member
jakistamlogin napisał:
Obraz będzie wyświetlany z odległości 3,3m a oglądany z odległości ok.2,5m. Czy wyświetlając DVD w ogóle dostrzegę różnicę między XGA a 720p?
DVD ma 576x720 pkt. Ponieważ w pionie są lekkie pasy na górze i dole to ta rozdzielczość jest dokładnie taka jak DVD.
Teoretycznie nie powinno być wiec różnic.
W praktyce jak zmieniłem XGA na 720p to jednak jest przepaść.
Po prostu to są nowszej generacji projektory w dodatku dedykowane do filmów i poprawiono ogólnie jakość obrazu.
 

timonek

Member
Bez reklam
jakistamlogin napisał:
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Mam jeszcze pytanie dodatkowe. Czy przy DVD jest w ogóle odczuwalna różnica pomiędzy XGA a 720p? Przecież już XGA jest "powyżej" rozdzielczości DVD. Czy jeżeli przyjmę, że nie będę na tym projektorze w ogóle wyświetlał materiałów o wysokiej rozdzielczości to czy warto kupować 720p?

Obraz będzie wyświetlany z odległości 3,3m a oglądany z odległości ok.2,5m. Czy wyświetlając DVD w ogóle dostrzegę różnicę między XGA a 720p?

pozdrawiam i liczę na odpowiedzi które pomogą mi rozwiać wątpliwości :)
Łukasz Szot

Witam powiem tak jezeli sa projektory specjalnie do filmow a masz zamiar ogladac filmy to lepiej jest taki kupic bo bedzei mial lepsza jakosc obrazu niz jaki kolwiek do prezentacji zreszta jak bys np. odtwarzal filmy dvd na odtwarzaczu ze skalerem rozdzielczosci do720p to bedzie to lepiej wspolpracowalo niz z innym projektorem , w przypadku innej rozdzielczosci mozesz nie miec mozliwosci ustawienia obrazu tak zeby nie byl obcinany , co do tego jak piszesz ze masz zamiar ustawic projektor w odleglosci 3,3 m a ogladac z 2,5 to nie jst to takie ogolnie proste poniewaz nie podales jakiej wielkosci chcesz miec obraz a projektor ustawia sie od ekranu w zaleznosci jaka chcesz miec wielkosc ekranu wlasnie bo mozesz miec taka sytuacje ze jak sobie ustaliles juz odlegosc np. juz ta co podales mozesz miec za duzy ekran.
 

jakistamlogin

New member
Argument iż projektory 720p są wymyślone i zaprojektowane do kina domowego a XGA do prezentacji mnie przekonuje. Chyba zacznę szukać czegoś dedykowanego do KD :)

Do tej pory mam trzy typy:
BenQ W500, BenQ PE7700 i Epson EMP-TW680

O dwóch pierwszych czytałem na forum pozytywne opinie. A czy ktoś się zetknął z tym Epsonem? Co o nim myślicie?

pozdrawiam
Łukasz Szot
 

jakistamlogin

New member
timonek napisał:
co do tego jak piszesz ze masz zamiar ustawic projektor w odleglosci 3,3 m a ogladac z 2,5 to nie jst to takie ogolnie proste poniewaz nie podales jakiej wielkosci chcesz miec obraz a projektor ustawia sie od ekranu w zaleznosci jaka chcesz miec wielkosc ekranu wlasnie bo mozesz miec taka sytuacje ze jak sobie ustaliles juz odlegosc np. juz ta co podales mozesz miec za duzy ekran.

Odległość podana przeze mnie wynika z wielkości pomieszczenia w którym ma powstać nasze kino domowe oraz możliwością montażu i dyskretnego ukrycia projektora. Ale jeżeli możesz to napisz jak to jest z tą wielkością ekranu? Jakiej przekątnej możemy się spodziewać przy projekcji z 3,3m? Czy producenci udostępniają takie dane dla konkretnych modeli? Jak to jest?

pozdrawiam
Łukasz Szot
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
jakistamlogin napisał:
Odległość podana przeze mnie wynika z wielkości pomieszczenia w którym ma powstać nasze kino domowe oraz możliwością montażu i dyskretnego ukrycia projektora. Ale jeżeli możesz to napisz jak to jest z tą wielkością ekranu? Jakiej przekątnej możemy się spodziewać przy projekcji z 3,3m? Czy producenci udostępniają takie dane dla konkretnych modeli? Jak to jest?

pozdrawiam
Łukasz Szot
Każdy model projektora ma w instrukcji obsługi podane maksymalne i minimalne odległości zależnie od wielkości ekranu. Instrukcje znajdziesz na projectorcentral.com lub na stronach oficjalnych. Pamiętaj, że miejsce gdzie postawisz projektor musi być bardzo dobrze wietrzone i wolne od pyłów i zanieczyszczeń.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
jakistamlogin napisał:
Odległość podana przeze mnie wynika z wielkości pomieszczenia w którym ma powstać nasze kino domowe oraz możliwością montażu i dyskretnego ukrycia projektora. Ale jeżeli możesz to napisz jak to jest z tą wielkością ekranu? Jakiej przekątnej możemy się spodziewać przy projekcji z 3,3m? Czy producenci udostępniają takie dane dla konkretnych modeli? Jak to jest?

pozdrawiam
Łukasz Szot

Na projectorcentral znajdziesz kalkulator odległości dla niemal wszystkich projektorów.
Różnica pomiędzy DVD i 720p w jakości obrazu (szczegółowości) jest ogromna.
DVD ma maksymalnie 800 linii pionowych i 576 linii poziomych.
DVD to 800x576 w przypadku formatu 4:3. W przypadku formatu 16:9 mamy 800x450.
Dla HD masz 1280x720.
 

tomek67

New member
jakistamlogin napisał:
O dwóch pierwszych czytałem na forum pozytywne opinie. A czy ktoś się zetknął z tym Epsonem? Co o nim myślicie?
Mam tego Epsona, jestem bardzo zadowolony.
Poszukaj informacji na forum, już trochę pisałem o nim.
 

timonek

Member
Bez reklam
jakistamlogin napisał:
Argument iż projektory 720p są wymyślone i zaprojektowane do kina domowego a XGA do prezentacji mnie przekonuje. Chyba zacznę szukać czegoś dedykowanego do KD :)

Do tej pory mam trzy typy:
BenQ W500, BenQ PE7700 i Epson EMP-TW680

O dwóch pierwszych czytałem na forum pozytywne opinie. A czy ktoś się zetknął z tym Epsonem? Co o nim myślicie?

pozdrawiam
Łukasz Szot

Witaj wiec tak pe7700 jest starym modelem wiec lepiej go pominac, zastanow sie miedzy w500 i tw680 , jezeli jestes podatny na efekt teczy to zrezygnuj z w500 i wybierz tw680.
 

timonek

Member
Bez reklam
Meloman69 napisał:
Ale przecież W500 jest w technologii LCD. Efekt tęczy jest mu całkowicie obcy :p .
No i widac ze kazdemu moze sie zdazyc pomylka dzieki meloman ze zauwazyles blad nie chcialbym wprowadzac zainteresowana osobe w blad za pomylke przepraszam
 

wjk

New member
jesli dvd 4:3 ma 800x576 max - to w teorii wystarczy projektor SVGA 800x600 ? czy tak?

z odtwarzacza dvd dostaje sygnal po s-video do rzutnika SVGA, wszystko jest rozciagniete wiec na rzutniku zmieniam ustawienie z 4:3 na 16:9.
obraz jest ok ale mam wrazenie, ze rzutnik przeskalowal rozdzieczlosc np. z 720x576 na np. 720x450 ?
czyli utracilem troche na jakosci?

reasumujac - czy jak jest w przypadku rozdzielczosci rzutnika XGA?
czy cos lepiej ?
czy to jest sens kupowac zamiast SVGA projektor XGA czy to niewiele zmieni jesli chodzi o ilosc pixeli z DVD via S-Video i lepiej jest od razu 1280x720?
albo po prostu zostac przy SVGA jak sie chce miec "cokolwiek"?

bede wdzieczny za Wasza szybka opinie na ten temat.. z gory dziekuje
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Wjk: Bez złośliwości, ale Twoje pytanie brzmi mniej więcej tak: Jeśli samochód będzie mi służył tylko do jeżdżenia po zakupy to czy może być to ciągnik Ursus bez przyczepy?

Projektory SVGA czy XGA nie służą do kina domowego i nie chodzi tu tylko o rozdzielczość, a przede wszystkim o parametry obrazu.
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
@Tidus
Jak każda reguła, ta też ma (miała) wyjątki, np Infocus ScreenPlay 4800... ;)

@Wjk
Jeśli myślisz o zmianie projektora, to kup 1280x720. Obraz z DVD będzie dużo lepszy niż z SVGA, a w przyszłości jak zaczniesz korzystać z BD/HD to też się przyda.
 

wjk

New member
Tidus: masz racje, ale w moim przypadku po prostu nie mialem dotad zadnego projektora i mam mozliwosc kupic SVGA (oczywiscie nowy i nie jakis noname, lampa 4000h, 36msc gw. na bude) ponizej 1000zl z VAT i testowalem go przez ostatnie dwa dni porownujac z innym modelem ale XGA.
Roznic nie bardzo dostrzeglem w detalach - raczej w kolorach, niestety nie testowalem ich razem na S-Video - tylko ze zrodla D-SUB (PC), S-video tylko na tym SVGA puszczalem i przyszlo mi do glowy przy tym, co sie dzieje z rozdzielczoscia jak przelaczam z 4:3 na 16:9.... ?
Niestety roznica w cenie to prawie ponad 50% wiec nie wiem czy jest sens sie szarpac na XGA, tylko jak juz - to na WXGA bo roznice miedzy SVGA i XGA sa znikome a cena ...
dodam, ze w moim przypadku - 80% to filmy z DVD. 15% divx i 5% reszta.
na HD sie nie zapowiada w najblizszych 2-3 latach..
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
wiatrak: uogólniłem na potrzeby topiku ;>

wjk: jeśli byłby to np. telewizor LCD to rzeczywiście - w tym przypadku natywna rozdzielczość panelu nie musi być wyższa niż sygnał wejściowy, a nawet lepiej jeśli te wartości są takie same (np. sygnał 720p do matrycy 1280x720p), gdyż zjawisko interpolacji jest widoczne gołym okiem.

W przypadku projektorów o wiele bardziej od interpolacji uciążliwy jest tzw. screen door - czyli widoczne gołym okiem łączenia między pikselami w panelach niższej rozdzielczości (screen door nie dotyczy już w ogóle projektórów 1080p i wielu 720p). Dlatego też warto kupić projektor o maksymalnej rozdzielczości HD, gdyż minimalizuje to efekt screen door-a. Do tego dochodzą czernie, reprodukcja kolorów, kontrast i masa innych spraw, którymi nie muszą przejmować się producenci armat świetlnych zwanych potocznie projektorami dla biznesu ;) Jeśli nie masz odpowiednich funduszy to lepiej kupić używany projektor do kina domowego niż nowy do tabel i wykresów.
 
Do góry