Projektor nadaje się do gier?

Rudeford

New member
Witam
Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad zakupem projektora. Wybór zawęziłem do: Epson EMP-TW680/700, Sanyo PLV-Z5, tak by zmieścić się w około 5000 razem z ekranem. Główne zastosowanie to DVD i gry/filmy z Xbox360/PS3. Co do tego pierwszego to zdarzyłem się już zorientować, że jak najbardziej, ale jak się ma projektor do gier? Czy obraz jest ostry w szybkich akcjach, czy nie występują jakieś artefakty itd.? Testowanie w sklepie mija się z celem więc proszę o opinie lub porównanie w stosunku do LCD.
Pozdrawiam
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Ja wprawdzie nie posiadam żadnego z projektorów, które wymieniłeś. Mam HC4900, ale nie ma żadnego porównania z graniem na zwykłym TV lub LCD. Gears of War na 100 calach w 1920x1080 w DX10 wygląda po prostu absolutnie.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Nie ma czegoś takiego jak smużenie czy artefakty...
Obraz z dowolnej nowej gierki wygląda na obrazie z projektora wręcz oszałamiająco...
 

Rudeford

New member
Nie ma smużenia czyli trzyma ostrość przy szybkim ruchu kamerą? W LCD w jasnych scenach jest w miarę ok, ale już w trochę ciemniejszych rozmazuje.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Nie ma smużenia czyli trzyma ostrość przy szybkim ruchu kamerą? W LCD w jasnych scenach jest w miarę ok, ale już w trochę ciemniejszych rozmazuje.

Mogę mówić tylko za siebie i swój sprzęt. Nie miałem żadnych problemów z ostrością, ruchem, czymkolwiek w ogóle. Nie było żadnych problemow zarówno w DOA4 jak i Ace Combat czy Gears of War. W ciemnych scenach, np. w grze Splinter Cell Double Agent, też nie było żadnych kłopotów z detalami.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Nie ma smużenia czyli trzyma ostrość przy szybkim ruchu kamerą? W LCD w jasnych scenach jest w miarę ok, ale już w trochę ciemniejszych rozmazuje.

Projektory posiadają panele LCD (na dodatek trzy), a telewizory matryce.
Zasada wyświetlania obrazu jest inna. W przypadku projektorów nie pisze się o szybkości reakcji...
 

Rudeford

New member
Mam jeszcze dwa podstawowe pytania dotyczące projektorów LCD
1. Czy poziom czerni przy optymalnych warunkach projekcji jest przynajmniej na poziomie dobrego TV LCD?
2. Jeśli zzumuje obraz tak by uzyskać większą przekątną przy małej odległości projektora od ekranu to nadal będzie to pełna rozdzielczość np. 720p
Pozdrawiam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Mam jeszcze dwa podstawowe pytania dotyczące projektorów LCD
1. Czy poziom czerni przy optymalnych warunkach projekcji jest przynajmniej na poziomie dobrego TV LCD?
2. Jeśli zzumuje obraz tak by uzyskać większą przekątną przy małej odległości projektora od ekranu to nadal będzie to pełna rozdzielczość np. 720p
Pozdrawiam

ad 1. Trudno porównywać. Projektor to światło pasywne, telewizor - bezpośrednie. Czerń z projektora ma zupełnie inny charakter, niż ta z kineskopu. W bezpośrednim porównaniu - wydaje się, że lepsza jest na telewizorze. Ale na subiektywny odbiór czerni ma wpływ wiele czynników - adaptacja pomieszczenia i jakość samego obrazu. Na TW1000 w ogóle nie zawracam sobie głowy czernią, tak śliczne są pozostałe kolory.
Podobno nowy TW2000 schoooodzi z czernią bardzo nisko.
ad. 2. Tak - to zoom optyczny, nie wpływa absolutnie na rozdzielczość.
Oczywiście wiadomo - im większy obraz przy określonej rozdzielczości, tym ostrość coraz mniejsza.
Inaczej 1280x720 będzie wyglądało na 80 calach, a inaczej na 140... To oczywiste.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Świetnym testem dla kontrastu projektora jest oglądanie końcowych napisów w filmach, czyli białych napisów na czarnym tle.
Wtedy bez trudu można dostrzec jak radzi sobie tutaj projektor - czy tło jest czarne, czy może jednak szare? Czy napisy są śnieżnobiałe, czy mdłośmietankowe...
Na AE900 nie zawsze wyglądało to dobrze. Na TW1000 jest duuużo lepiej.
 

tomek67

New member
Rudeford napisał:
1. Czy poziom czerni przy optymalnych warunkach projekcji jest przynajmniej na poziomie dobrego TV LCD?
Teraz mam ekran HC Projecty.
Może ma on jakieś swoje wady, ale czerń to mi się wyraźnie poprawiła.
Jest naprawdę OK.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Mam jeszcze dwa podstawowe pytania dotyczące projektorów LCD
1. Czy poziom czerni przy optymalnych warunkach projekcji jest przynajmniej na poziomie dobrego TV LCD?
2. Jeśli zzumuje obraz tak by uzyskać większą przekątną przy małej odległości projektora od ekranu to nadal będzie to pełna rozdzielczość np. 720p
Pozdrawiam


Jeśli odpowiednio wyposażysz pokój - czyli wykładzina, ściany, sufit, wyposażenie będą w ciemnych kolorach. Dodasz do tego ekran znakomitej jakości (w adekwatnej cenie). Do tego dodasz projektor LCOS to zapewne uzyskasz zadowalający poziom czerni. W inny przypadku duża ilość odbitego światła od ścian osłabi kontrast, a czernie będą raczej oscylować gdzieś w odcieniach dość ciemnej szarości. W świecie projektorów za każdy nieco lepszy poziom czerni słono się płaci.
 

Rudeford

New member
Wasze odpowiedzi są bardzo pomocne-dzięki. Szczerze mówiąc mam już trochę dość TV LCD, jestem bardzo wyczulony na smużenie a brak płynności(juddering) także potrafi zepsuć radość z oglądania. Dodatkowo ciągle malejący w oczach obraz. Z Waszych postów wynika, że projektory są pozbawione tych wad i mam wielką ochotę przekonać się o tym osobiście. Piszecie także o odbiciach z ścian i tu może być mały problem. Obecnie pokój multimedialny mam raczej mały 3x3,5 (ściany bordo a mebli brak) i raczej nie chciałbym przenosić się do salonu. Tu mogę się odizolować od reszty rodzinki i vice versa. Wiec jedynym sposobem jest chyba wypożyczenie projektora i sprawdzenie czy w takich dość spartańskich (jak na projektor) warunkach obraz będzie zadawalający.
 

tomek67

New member
Tidus1024 napisał:
Jeśli odpowiednio wyposażysz pokój - czyli wykładzina, ściany, sufit, wyposażenie będą w ciemnych kolorach. Dodasz do tego ekran znakomitej jakości (w adekwatnej cenie). Do tego dodasz projektor LCOS to zapewne uzyskasz zadowalający poziom czerni. W inny przypadku duża ilość odbitego światła od ścian osłabi kontrast, a czernie będą raczej oscylować gdzieś w odcieniach dość ciemnej szarości. W świecie projektorów za każdy nieco lepszy poziom czerni słono się płaci.
Mam białe ściany, projektor za 3 tys. z groszami i ekranik za 1300 zł,
czerń jest naprawdę ok.
Na białym ekranie nie byłem z tego aż tak zadowolony.
Jeśli ten aspekt jest dla Ciebie taki ważny to bierz ekran HC, on naprawdę mocno poprawia tą cechę.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
tomek67 napisał:
Mam białe ściany, projektor za 3 tys. z groszami i ekranik za 1300 zł,
czerń jest naprawdę ok.
Na białym ekranie nie byłem z tego aż tak zadowolony.
Jeśli ten aspekt jest dla Ciebie taki ważny to bierz ekran HC, on naprawdę mocno poprawia tą cechę.

Ja tam już się przyzwyczaiłem, ale kolega chciał porównania z dobrym LCD to wypada rozwiać te złudzenia, żeby nie było niepotrzebnego zawodu ;)
 

Rudeford

New member
Tidus1024 napisał:
Ja tam już się przyzwyczaiłem, ale kolega chciał porównania z dobrym LCD to wypada rozwiać te złudzenia, żeby nie było niepotrzebnego zawodu ;)

Dokładnie. Ogólnie chodzi o to, co mogę zyskać a na czym stracić przesiadając z LCD na projektor.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Dokładnie. Ogólnie chodzi o to, co mogę zyskać a na czym stracić przesiadając z LCD na projektor.

To zależy jaki projektor chcesz kupić.
Gdybyś np. mierzył coś o klasie TW1000, to nie straciłbyś nic, a zyskałbyś wszystko.
Gdybym miał porównać jakość obrazu z monitora Iiyama H481S do Epsona TW1000, to różnica w jakości obrazu jest kolosalna!
Za projektorem przemawia lepszy kontrast, głębia kolorów...
Na monitorze filmy wyglądają na płaskie, bez życia.
Oczywiście dużo zależy od pomieszczenia, kalibracji itp...
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Dokładnie. Ogólnie chodzi o to, co mogę zyskać a na czym stracić przesiadając z LCD na projektor.
Stracić? Nic nie stracisz bo wielki ekran rekompensuje wszystko. Zależy też o jakim LCD mówimy, bo nie wiem który uważasz za "dobry" :cool:

O jednym pamiętaj, choć pewnie o tym wiesz. Projektor to nie jest cudowne urządzenie, które samo z siebie generuje zawsze doskonały obraz, bo po pierwsze projektory mają różny przedział cenowy, po drugie to jednak projektor czyli światło rzucane na ekran. Jakość sprzętu to jedno, a jakość obrazu jakim go nakarmisz to drugie. Obraz złej jakości powiększony do dużych rozmiarów będzie po prostu wyglądał tylko gorzej, nigdy lepiej.

Jak znajdę dzisiaj chwilę to spróbuję zrobić jakieś fotki z Xboxa lub PC. Będziesz przynajmniej mniej więcej wiedział czego się spodziewać.
 
Ostatnia edycja:

Tidus1024

New member
Bez reklam
Rudeford napisał:
Ten „dobry” LCD to JVC P80, jednak chyba nie aż tak dobry skoro myślę o rozwodzie:-D
To nie są złe telewizory. Dziwi mnie tylko, że oczekujesz od projektora, który mieści w tym samym przedziale cenowym lepszej jakosci. Powiem krótko, przesiadając się z LCD JVC na projektor średniej klasy jakimi są TW700 czy Z5 nie spodziewaj się cudów. IMHO telewizory i projektory to nie są porównywalne technologie, a jedna nie może być substytutem drugiej.

LCD generalnie włączasz i działa. Projektor trzeba czasem długo kalibrować by uzyskać zadowalające efekty. Do tego dochodzą usterki, które trapią te sprzęty, okresowe czyszczenie etc.
 
Ostatnia edycja:
Do góry