Pierwszy projektor

Kilervw

New member
Serdecznie witam wszystkich użytkowników forum!
Zarejestrowany jestem od niedawna, ale forum to jaki i inne o podobnej tematyce śledzę od.... bardzo dawna. Po przeczytaniu wielu opinii, moja ostateczna wizja chyba się zarysowała. Na początku miałem kupić Benka w100, potem był w500, ostatecznie zdecydowałem się na Epsona tw680. Pokój 5,5 x 6m. Odległość widza od ekranu 4m, odległość projektora od ekranu – 4,20m. Według kalkulatora… obraz będzie miał… 304x171(16:9, max zoom). Wiadomo, że jak projektor będzie już w pokoju, zobaczę jak obraz wygląda na ścianie i wtedy kupie ekran. Ale na razie, czysto teoretycznie- jaki największy obraz można komfortowo oglądać z odległości 4m? Na ekran(ręcznie zwijany) mam zamiar wydać ok. 1500pln. Wiadomo, że to on finalnie odpowiada za jakość obrazu. Więc sumując – Epson -> dobry wybór do 4000? Ekran – 1500 to rozsądna kwota aby nie uczynić z ekranu wąskiego gardła całego systemu? No i rozmiar - jaki max dobrze wygląda i nie traci na jakości?

Dodam, że pokój ma jasne ściany i biały sufit... - wiem --> lipa. Będą za to podwójne rolety wiec ciemności będą egipskie :) . Aha - wysokość pokoju - 3m!

Btw – reszta systemu to Onkyo HTE 505 405 Quadral Quintas 500 + Sub 51.

Pozdrawiam.
 

tomek67

New member
Kilervw napisał:
ostatecznie zdecydowałem się na Epsona tw680. Pokój 5,5 x 6m. Odległość widza od ekranu 4m, odległość projektora od ekranu – 4,20m. Według kalkulatora… obraz będzie miał… 304x171(16:9, max zoom). Wiadomo, że jak projektor będzie już w pokoju, zobaczę jak obraz wygląda na ścianie i wtedy kupie ekran. Ale na razie, czysto teoretycznie- jaki największy obraz można komfortowo oglądać z odległości 4m? Na ekran(ręcznie zwijany) mam zamiar wydać ok. 1500pln. Wiadomo, że to on finalnie odpowiada za jakość obrazu. Więc sumując – Epson -> dobry wybór do 4000? Ekran – 1500 to rozsądna kwota aby nie uczynić z ekranu wąskiego gardła całego systemu?
Ja z odległości 3.5 metra dobre jakościowo filmy oglądam przy szerokości obrazu ok. 2.2 metra.
Przy 4 metrach byłoby to ok. 2.4
To juz nawet nie chodzi o jakość obrazu, ale po prostu nie potrafię "ogarnąć" całego ekranu.
Myślę, że ta wielkość to sprawa mocno indywidualna,
są tacy co lubia pierwszy rząd w kinie i są tacy co ostatni,
a inni środek.
Projektor mam właśnie tego Epsona. Jestem z niego bardzo zadowolony.
Jasny, w trybie Low cichy, po regulacji piękne kolory.
Ekran mam Projecta HC 2.4 metra szeroki (szary ekran).
Mieści się on właśnie w tym budżecie.
Mam go dość krótko i jeszcze nie jestem pewny czy jestem z niego do końca zadowolony. Czy nie lepszy byłby Matt White.
Kupiłem taki bo zmniejsza odbicia (też mam białe ściany)
Ten Epson ma sporą jasność, ale na 3 metrowej szerokości ekran
to nie wiem czy mu starczy mocy.
Tzn. jak będzie biały ekran to pewnie tak jak szary to będzie pewnie tak sobie.
Na 2.4 szerokości metra "allegro" to obraz jest baaardzo jasny,
na 2.3 metra Projecta HC to jest bardzo dobry, ale już bez "zapasu".
Wszystko w trybie Low lampy.
 
Ostatnia edycja:

Kilervw

New member
Dzięki za odzew. Przyznam, że znaczny wpływ na moje decyzje miały wypowiedzi Twoje praz Meloman’a69. Twój temat o ekranach, projektorze śledzony był i jest na bieżąco. Opisy w nich bardzo rzeczowe i konkretne, dające użytkownikowi który stoi dopiero przed zakupem, bardzo cenne wskazówki. Wiadomo - trzeba korzystać z doświadczenia innych... jak i uczyć się na błędach... a najlepiej też innych, nie swoich heh.
Skoro piszesz, że orientacyjnie 2,4m powinno być ok. W sumie chyba nie warto przesadzać żadną stronę... Tak jak pisałem, myślę, żee sprawdzenie obrazy na ścianie przed zakupem ekranu będzie dobrym ruchem.
Jak wspomniałem, miałeś znaczący wpływ na kolejnego, potencjalnego klienta Epson’a. Byłem mocno napalony na w500. Wpadłem na to forum szukając opinii na jego temat, po tym, ja w100 uznałem za niewart uwagi. Wtedy pod koniec października pojawił się Twój temat o tw680 i HC1100, pod koniec którego stałeś się właścicielem tw.
Z tymi 3m to się nie upieram... Lepiej słuchać kogoś kto ma styczność ze sprzętem a nie uskuteczniać własnych teorii hehe;) ...
Ostatnie pytanko - jeśli byś teraz kupował, tw680 dalej byłby twoim faworytem:cool: ...?


Pozdrawiam.
 

tomek67

New member
Kilervw napisał:
Z tymi 3m to się nie upieram... Lepiej słuchać kogoś kto ma styczność ze sprzętem a nie uskuteczniać własnych teorii hehe;) ...
Ostatnie pytanko - jeśli byś teraz kupował, tw680 dalej byłby twoim faworytem:cool: ...?
Wiesz ja mam mniejsze pomieszczenie jak Ty i mam ekran 240cm.
W sumie projektor wcześniej zmienisz jak ekran.
Coraz więcej filmów/programów będzie Full HD.
Moim zdaniem dobrze mieć o oczko większy ekran niż się używa.
Projekotor ma tą olbrzymią zaletę,
że możesz KAŻDY film oglądać na innej wielkości obrazu.
Zmniejszyć obraz zawsze można.
Ja w swoim pokoju najpierw kupiłem ekran 150 cm (wtedy o HD nikt nie słyszał),
okazał się za mały, potem 180 cm no i wreszcie 240.
Obraz na nim mam na ogół 200-220 cm.
A z Epsona naprawdę jestem zadowolony.
LCD ma jednak fajne, nasycone kolory, nie męczy oczu.
Aha no i wg mnie najważniejsze jak kupujesz projektor,
żeby miał jak najwięcej ustawień.
Minimum to Gain/Offset(jasność/kontrast) dla RGB.
Oczywiście Epson to ma,
Mitsubishi HC1100 chyba też(ktoś pisał na jakimś wątku).
Projektory do kina domowego na ogół to mają,
a projektory komputerowe na ogół nie.
(kolejny powód, żeby kupować dedykowane projektory do filmów)
Po prostu jak się pobawisz tymi ustawieniami to naprawdę można
duuużo poprawić sobie czystość kolorów.
Dalej pewnie bym kupił EMP-TW680,
powód jest prosty EMP-TW2000 wciąż jest ciut za drogi ;);)
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Kilervw napisał:
Serdecznie witam wszystkich użytkowników forum!
Zarejestrowany jestem od niedawna, ale forum to jaki i inne o podobnej tematyce śledzę od.... bardzo dawna. Po przeczytaniu wielu opinii, moja ostateczna wizja chyba się zarysowała. Na początku miałem kupić Benka w100, potem był w500, ostatecznie zdecydowałem się na Epsona tw680. Pokój 5,5 x 6m. Odległość widza od ekranu 4m, odległość projektora od ekranu – 4,20m. Według kalkulatora… obraz będzie miał… 304x171(16:9, max zoom). Wiadomo, że jak projektor będzie już w pokoju, zobaczę jak obraz wygląda na ścianie i wtedy kupie ekran. Ale na razie, czysto teoretycznie- jaki największy obraz można komfortowo oglądać z odległości 4m? Na ekran(ręcznie zwijany) mam zamiar wydać ok. 1500pln. Wiadomo, że to on finalnie odpowiada za jakość obrazu. Więc sumując – Epson -> dobry wybór do 4000? Ekran – 1500 to rozsądna kwota aby nie uczynić z ekranu wąskiego gardła całego systemu? No i rozmiar - jaki max dobrze wygląda i nie traci na jakości?

Dodam, że pokój ma jasne ściany i biały sufit... - wiem --> lipa. Będą za to podwójne rolety wiec ciemności będą egipskie :) . Aha - wysokość pokoju - 3m!


Pozdrawiam.

Po kolei:
1. Epson TW700 absolutnie nie napędzi ekranu o szerokości 3,0 m. Ma zbyt słabą lampę. Uzyskasz kaszanę, a nie jakość.
2. Z odległości 4,0 m obraz o szerokości 3,0 m będzie zdecydowanie za duży.
3. Jeżeli nadal upierasz się przy takim rozwiązaniu - możesz mieć problemy z kupieniem ekranu o takiej szerokości. Na pewno pojawią się problemy z marszczeniem powierzchni po rozwinięciu. Dobry ekrna o takiej szerokości będzie kosztował więcej niż Epson.
4. Wysokość pomieszczenia jest kapitalnym atutem. Pozwoli Ci tak wyświetlić obraz, aby możliwie w największym stopniu uniknąć odbić wtórnych od sufitu.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Zgadzam się z Melomanem, wtórne odblaski od sufitu potrafią dać w kość. Ja przed zakupem ekranu proponuję zorientować jaka jest ogólna długość rozwijanego materiału z listwy. Większość dobrych ekranów ma czarną powierzchnię maskującą nad ekranem dzięki czemu można ściągnąć go dużo niżej niż nominalna wysokość ekranu.
U mnie wysokość powierzchni wizyjnej wynosi 135 cm, ale dzięki temu, że nad nią znajduje się jeszcze ok 50 cm czarnej powierzchni maskującej mogę ściągnąć ekran na tyle nisko, żeby zlikwidować problem wtórnych odbić od sufitu. Zwróć na to uwagę bo nie wszystkie ekrany mają coś takiego.
 

Kilervw

New member
tomek67 – myślę, że będę miał ok 240cm, tak jak pisałeś we wcześniejszym poście - to będzie wielkość odpowiednia... Co do ustawień - święta racja. Kalibracja działa cuda :) Oczywiście śledzę temat w którym opisywałeś zakupiony kalibrator. Ja równie o nim myślę tylko jak zwykle czekam na to jak Tobie się to sprawdzi. Nie wiem czy nie doczytałem czy nie pisałeś... - jak i do czego podłączony masz projektor?

Meloman69 - oczywiście nie chcę na silę robić 3 metrowego żagla hehe :) Pytałem żeby uzyskać odpowiedź a nie żeby lansować swoje teorie hehe;) ... tym bardziej w takim towarzystwie. Myślisz, że 2,4m to realna szerokość z akceptowalną jakością obrazu? btw - w tym segmencie nie liczę na cuda...

Tidus1024 – baaaaaaardzo słuszna uwaga. Dałeś mi do myślenia... Z tym czarnym paskiem byłoby extra. Jakiej firmy masz ekranik...?

Pozdrawiam.
 

Tidus1024

New member
Bez reklam
Kilervw napisał:
Tidus1024 – baaaaaaardzo słuszna uwaga. Dałeś mi do myślenia... Z tym czarnym paskiem byłoby extra. Jakiej firmy masz ekranik...?
Cinescreen rozwijany ręcznie, biały matowy 1,2 gain, 240 cm szerokości powierzchi wizyjnej (250 cm z czarnym maskowaniem).
 

tomek67

New member
Kilervw napisał:
tomek67 – myślę, że będę miał ok 240cm, tak jak pisałeś we wcześniejszym poście - to będzie wielkość odpowiednia... Co do ustawień - święta racja. Kalibracja działa cuda :) Oczywiście śledzę temat w którym opisywałeś zakupiony kalibrator. Ja równie o nim myślę tylko jak zwykle czekam na to jak Tobie się to sprawdzi. Nie wiem czy nie doczytałem czy nie pisałeś... - jak i do czego podłączony masz projektor?
Jeśli chodzi o kalibrację to wciąż się uczę.
Wczoraj ustawiałem sobie poziomy szarości i kolory.
Jak już coś zrobię konkretnego to opiszę dokładnie.
Poziomy szarości wyszły mi wczoraj ok.
Ale jak się zacząłem bawić kolorami to porażka.
Na wykresach wyszły mi idealnie,
nawet nie sądziłem,
że uda mi się taki idealny trójkącik, ale potem jak włączyłem film to kiszka.
Musiałem źle ustawić jakiś parametr w programie HCFR.
Projektor mam podłączone pod bodajże 3 letniego Samsunga przez DVI.
Czasem coś oglądam z laptopa.
Myślę o Blueray lub HD-DVD albo kompie co będzie miał jakiś odtwarzacz,
ale ciągle jeszcze czekam. Mało jest filmów i drogie.
Masz spory pokój to dość mocno ogranicza odblaski,
moim zdaniem nie powinno być tak źle.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Na pewno na 2,4 m będzie lepiej niz na 3,0 m.
Nie mniej ja bym się nie pchał powyżej 100 cali (przekątna).
Optymalnie najlepszy obrazy uzyskasz dla jakiś 80 cali.
Powyżej będzie coraz gorzej, przy czym dramatycznie spada jakość powyżej 120-140 cali...
 

Kilervw

New member
Tidus1024 napisał:
Cinescreen rozwijany ręcznie, biały matowy 1,2 gain, 240 cm szerokości powierzchi wizyjnej (250 cm z czarnym maskowaniem).
Ile Cię kosztował...? btw - Twój temat z fotki z projem w akcji bardzo interesujący. Z fotek wynika, że projektor ładnie współpracuje z ekranem;) . Tylko fotki to tylko fotki... - komentarz bardziej miarodajny,.. a piszesz, że jest ok.

tomek67 - już w Twoim temacie pisałem – skoro u mnie obraza poleci ze stacjonarnego... na chwile obecną ten kalibrator nic mi nie da...


Meloman69 - znając życie - masz racje a ja sam się juz o tym przekonam. Muszę tylko poszukać ekranu takiego jak ma Tidus1024 albo ... nie zawieszać go pod sufitem.. tylko niżej...

Pozdrawiam.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Ekran Tidusa1024 wygląda na świetny produkt. Zawsze mnie tylko zastanawiało, jak to fizycznie jest możliwe, żeby ekran miał współczynnik odbicia powyżej jedności... Przecież sam, z siebie nie świeci. Więc w jaki sposób może "oddać" więcej światła, niż na niego pada...
Ale widocznie nie znam dobrze praw fizyki. Może by mi to ktoś wyjaśnił???
 

Kilervw

New member
...a tak wogóle... - zmiana z w500 na obecnie planowany tw680 to opłacalna w stosunku do różnicy w jakości zmiana...? A może.. iść dalej i szukać czegoś oczko wyżej…?

Pozdr.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
Kilervw napisał:
...a tak wogóle... - zmiana z w500 na obecnie planowany tw680 to opłacalna w stosunku do różnicy w jakości zmiana...? A może.. iść dalej i szukać czegoś oczko wyżej…?

Pozdr.

Ta zmiana nic Ci nie da. Musisz poszukać czegoś opartego na D6/D7 (LCD) lub na DC3/DC4 (DLP)...
 

Kilervw

New member
Meloman69 napisał:
Ta zmiana nic Ci nie da. Musisz poszukać czegoś opartego na D6/D7 (LCD) lub na DC3/DC4 (DLP)...
...na to już potrzeba więcej gotówki... Czyli rozumiem, że dopłacanie do tw680 nie ma aż takiego sensu... Ciekawe co na to tomek67;) ...


Pozdr.
 

lipa_ml

New member
Kilervw napisał:
...na to już potrzeba więcej gotówki... Czyli rozumiem, że dopłacanie do tw680 nie ma aż takiego sensu... Ciekawe co na to tomek67;) ...


Pozdr.
wiesz zmiana w500 na tw680 to inna sprawa niz przed zakupem zastanawianie sie czy dołozyc tw680 bo tu tylko trzeba dopłacic róznice miedzy nowymi projami, natomiast pytanie za ile sprzedasz w500? jak tyle co nowy to ok ale wiadomo ze nikt tyle nie da. inna sprawa taka ze jak prorównasz obok siebie to moze zobaczysz który jest lepszy ale pojedyńczo to pewnie za mała róznica jest miedzy nimi zeby zobaczyc poprawe , tu pewnie dopiero cos wyzszej klasy by dało poprawe. pewnie zmiana z ekranu za 100 na ekran za 1000 zł da wiecej. ale to tylko moje przypuszczenia
 

tomek67

New member
lipa_ml napisał:
tu pewnie dopiero cos wyzszej klasy by dało poprawe. pewnie zmiana z ekranu za 100 na ekran za 1000 zł da wiecej. ale to tylko moje przypuszczenia
Też tak myślę.
Żebyś naprawdę odczuł różnicę to musiałbyć kupić full-HD a to ciągle spora różnica w cenie.
Myślę, że większą różnicę niż kupno o kilka stówek droższego projektora da dobry ekran lub dobre wyregulowanie projektora.
 

Meloman69

New member
Bez reklam
tomek67 napisał:
Też tak myślę.
Żebyś naprawdę odczuł różnicę to musiałbyć kupić full-HD a to ciągle spora różnica w cenie.
Myślę, że większą różnicę niż kupno o kilka stówek droższego projektora da dobry ekran lub dobre wyregulowanie projektora.

Różnica w jakości nie bierze się wg tylko z matrycy FullHD...
Ale rzeczywiście - jeżeli dzisiaj kupować, to raczej tylko 1080p.
 

timonek

Member
Bez reklam
Meloman69 napisał:
Ekran Tidusa1024 wygląda na świetny produkt. Zawsze mnie tylko zastanawiało, jak to fizycznie jest możliwe, żeby ekran miał współczynnik odbicia powyżej jedności... Przecież sam, z siebie nie świeci. Więc w jaki sposób może "oddać" więcej światła, niż na niego pada...
Ale widocznie nie znam dobrze praw fizyki. Może by mi to ktoś wyjaśnił???

Witam po dluzszej nieobecnosci troche mnie dziwi ze nic nie wiesz o ekranach ktore maja wspolczynnik odbicia wiekszy od jednosci bo ja czytalem ze takei sa i pisza o tym nawet przez ciebie polecanej stronie cinematic sa ekrany o wspolczyniku 1.3 1.5 ai nawet 2.0 z jakimis specjalnymi powieszchcniami ktore odbijaja wiecej swiatla , juz dokladnie nie pamietam co jest stosowane na takiej powieszchni ale juz dawno gdzies o tym czytalem w jakims artykule , na to wychodzi ze to jets mozliwe jak cos takiego sprzedaja , moze i lamia prawa fizyki kto wie :D .
 
Ostatnia edycja:

Meloman69

New member
Bez reklam
timonek napisał:
Witam po dluzszej nieobecnosci troche mnie dziwi ze nic nie wiesz o ekranach ktore maja wspolczynnik odbicia wiekszy od jednosci bo ja czytalem ze takei sa i pisza o tym nawet przez ciebie polecanej stronie cinematic sa ekrany o wspolczyniku 1.3 1.5 ai nawet 2.0 z jakimis specjalnymi powieszchcniami ktore odbijaja wiecej swiatla , juz dokladnie nie pamietam co jest stosowane na takiej powieszchni ale juz dawno gdzies o tym czytalem w jakims artykule , na to wychodzi ze to jets mozliwe jak cos takiego sprzedaja , moze i lamia prawa fizyki kto wie :D .

Nie pisałem, że nie wiedziałem. Pisałem tylko, że trudno jest mi zrozumieć, jak materiał, który w sam, sobie nie świeci może "oddać" więcej światła niż na niego pada...
 
Do góry