jak skonfigurowac rozdzielczosc

whitestar77

New member
na początek witam wszystkich, mam pytanie dotyczące konfiguracji rodzielczości pomiędzy projektorem benq w500 a pc. aby oglądac obraz na projektorze musze ustawic (zmniejszyc) rodzielczosc na kompie na 1024x768 z nominalnej 1280x1024 inaczej benq nie wykrywa przesyłanego sygnału. sygnał przesylam kablem dvi karta graf-hdmi projektor. z tego co wiem i pisze w książce benq powinein chodzic wyżej w rozdzielczości, a przyznaje że przełączanie rozdzielczości za każdym razem gdy chce się cos zobaczyc na projektorze jest męczące. może wie ktoś jak rozwiązac ten problem? będe wdzięczny za porade
pozdrawiam
 

Meloman69

New member
Bez reklam
whitestar77 napisał:
na początek witam wszystkich, mam pytanie dotyczące konfiguracji rodzielczości pomiędzy projektorem benq w500 a pc. aby oglądac obraz na projektorze musze ustawic (zmniejszyc) rodzielczosc na kompie na 1024x768 z nominalnej 1280x1024 inaczej benq nie wykrywa przesyłanego sygnału. sygnał przesylam kablem dvi karta graf-hdmi projektor. z tego co wiem i pisze w książce benq powinein chodzic wyżej w rozdzielczości, a przyznaje że przełączanie rozdzielczości za każdym razem gdy chce się cos zobaczyc na projektorze jest męczące. może wie ktoś jak rozwiązac ten problem? będe wdzięczny za porade
pozdrawiam

Nie piszesz jaką masz kartę grafiki. Ja mam doświadczenie, że nvidią. Jej sterowniki pozwalają do rozdzielczości domyślnych dodawać nowe. Zdefiniowałem więc rozdzielczości 1280x720x60 oraz 1980x1080x60 (bo mam projektor Full HD).
Te rozdzielczości pojawiły się na stałe, na suwaku we "Właściwościach obrazu".
Jak mam zamiar wykorzystać komputer jako źródło do projektora, zmieniam rozdzielczość z 1280x1024 na np. 1280x720. Wyłączam komputer. Zamieniam kable - monitorowy na projektor (mam tylko jedno wyjście DVI). Włączam komputer i projektor.
Komputer wykrywa urządzenie jako "Epson PJ". Ważne, aby rozdzielczość obrazu była zgodna z natywną rozdzielczością projektora.
Wszelkie przeskalowania nie są wskazane.
Twój problem wynika prawdopodobnie z tego, że masz ustawioną wysoką częstotliwość odświeżania. 75Hz to zdecydowanie za dużo dla więszości projektorów przy rozdziałce 1280x1024. Gdybyś zmienił do 60 lub 50Hz obraz powinien się pojawić, przy czym jak pisałem. Lepiej ustawić w kompie 720p - czyli 1280x720x60Hz (60p).
 

whitestar77

New member
Meloman69 napisał:
Nie piszesz jaką masz kartę grafiki. Ja mam doświadczenie, że nvidią. Jej sterowniki pozwalają do rozdzielczości domyślnych dodawać nowe. Zdefiniowałem więc rozdzielczości 1280x720x60 oraz 1980x1080x60 (bo mam projektor Full HD).
Te rozdzielczości pojawiły się na stałe, na suwaku we "Właściwościach obrazu".
Jak mam zamiar wykorzystać komputer jako źródło do projektora, zmieniam rozdzielczość z 1280x1024 na np. 1280x720. Wyłączam komputer. Zamieniam kable - monitorowy na projektor (mam tylko jedno wyjście DVI). Włączam komputer i projektor.
Komputer wykrywa urządzenie jako "Epson PJ". Ważne, aby rozdzielczość obrazu była zgodna z natywną rozdzielczością projektora.
Wszelkie przeskalowania nie są wskazane.
Twój problem wynika prawdopodobnie z tego, że masz ustawioną wysoką częstotliwość odświeżania. 75Hz to zdecydowanie za dużo dla więszości
projektorów przy rozdziałce 1280x1024. Gdybyś zmienił do 60 lub 50Hz obraz powinien się pojawić, przy czym jak pisałem. Lepiej ustawić w kompie 720p - czyli 1280x720x60Hz (60p).



meloman69 dzięki za info,
moja karta grafiki to ati x1300, z tego co patrzyłem to raczej nie da rady dodac nowych rozdzielczości do niej. w ati catalyst znalazłem opcje żeby dodac nowy monitor(chciałem stworzyc 2 osobne monitorty z 2 różnymi rozdzielczościami) i tam sobie zmieniac rozdzielczosc. chciałem tak skonfigurowac kompa i projektor aby obyło się bez zmiany rozdzielczości na pc kiedy chce przerzucic obraz na projektor( korzystam z 2 wyjśc na karcie graf pc-vga a projektor-dvi) jednak póki co nie da się tego obejśc nijak tylko przez ustawienie klonowania monitora a nie tworzenia 2 monitora w ati catalyst no i oczywiście schodzenia do 1024x768 na kompie. trochę to upierdliwe ale cóż póki co nie widzę innego wyjścia. jeśli masz jakis inny pomysł chętnie go przetestuje
pozdrawiam
whitestar77
 

Meloman69

New member
Bez reklam
W instrukcji obsługi powinienieś mieć zestawienie akceptowalnych rozdzielczości przez projektor. A kombinowałeś z ustawianiem odświeżania. Obawiam się, że jak stosujesz opcję "klon" to masz ustawioną wysoką wartość (np. 75Hz) i dla tego projektor nie wyświetla obrazu przy 1280x1024.
W zasadzie to skłamałem, bo mam 2 wyjścia DVI, tyle tylko, że drugie używane przez telewizor. Tu właśnie używam opcji klon. Ale rzeczywiście - bardzo dużo mi czasu zajęło, aby móc na ekranie Loewe zobaczyć info 1280x720x60p, na dodatek bez uciętego pulpitu Windows.
Proponuję podpiąc do kompa tylko projektor. Wcześniej ustawić rozdziałkę na 1024x768x60. Jak pojawi się system, to sprawdzić czy we właściwościach ekranu pojawiły się nowe rozdzielczości. Jeżeli prowadzisz sygnał po kablu hdmi, to system powinien wykryć projektor automatycznie i pokazać dostępne dla niego rozdzielczości.
Zobacz jaka nazwa monitora się wyświetla w przypadku podpięcia projektora.
 

dr0m

New member
Hej. Mialem ten sam problem na ati x1400, strasznie irytujace to bylo. Jezeli tez masz ThinkPada to musisz doinstalowac sobie cos co sie nazywa Presentation Director z ThinkVantage. Tam elegancko wszystko sobie skonfigurujesz.

pozdrawiam
 

wiatrak

Active member
Bez reklam
Hmmm... A pulpit rozszerzony nie działa? Klonowanie ekranu to oczywiście nie za dobre rozwiązanie, bo wymusza identyczne parametry rozdzielczości i odchylania na obu monitorach.

Ja mam antycznego ATI Radeona 9000, monitor podstawowy chodzi na 1680x1050 (VGA), monitor dodatkowy (projektor) zaś na 1280x720 (DVI/HDMI).
Oczywiście mam zainstalowany najnowszy dla tej grafiki sterownik (oryginalny nie obsługiwał 1280x720), z tym że nie instalowałem Catalyst Center (można odznaczyć ten składnik podczas instalacji), bo nieco muli na moim stareńkim blaszaku... A gdy się włącza i wyłącza kompa bez włączonego projektora, to do projekcji trza wchodzić we właściwości pulpitu i załączać dodatkowy monitor. Co jest znaaacznie szybsze, niż przywrócenie (uruchomionego w Auto Starcie!!!) Catalyst Center...
 
Do góry